Demokrasinin Sınırları.

@aiyiadam , iktidar ben demokrasiyi kaldıracağım demiyor elbet :) Ama köprüyü geçene kadar böyle dendiğini düşünüyorum. İçten içe asıl fikirlerini biliyoruz. Bu sayede demokrasiyi kullanarak demokrasii kaldırmak istediklerine inanıyorum.
Kastettiğim de bu. "Demokrasi karşıtlığının" net tanımlanabilir/görülür bir şey olması lazım. (Kaldı ki bu adamlar milli görüşçü olduklarını kabul ettikleri dönemde, demokrasiyi bir araç olarak gördüklerini söyleyebiliyorlardı) Ama, tarafsız haber alma özgürlüklerinin kısıtlanması, oy kitlelerin temel bir eğitim ve muhakeme seviyesine sahip olmaması veya bildiğin açlık (Hitler de Almanya'nın ciddi ekonomik sıkıntılara sahip olduğu bir döneminde iktidara gelmişti) gibi sebeplerle demokrasi karşıtı fikirler bal gibi iktidara gelebiliyor. O yüzden soru felsefi açıdan çok güzel, ama Türkiye gibi bir ülkede pratiği zor.

(Biraz ironik de aslında.. B'nin uygulaması demokrasisi Türkiye'den çok daha gelişmiş bazı ülkelerde mevcut. Örnek: Almanya -NPD'nin tekrar kapatılması gündemde ve Avusturya -FPÖ'nün uluslararası baskıyla geriletilmesi)..

Öte yandan demokrasi de subjektifmiş meğerse. Bizim demokrasi karşıtı olarak açık ve net olarak görebildiklerimizi, kimileri de askeri vesayetle, darbecilikle ve devlet içi gizli teşkilatlarla savaşan cesur "ileri" demokratlar olarak gördüler/görüyorlar. Ve şimdi çoğu uyanıyor..

Bu adamlar iktidara gelirken milli görüş gömleğimizi çıkardık demişlerdi. Senin DNA'na işlemiş o. Çıkmaz..

Not: Bu yorumu da "muğlak" bulan varsa, isterse özel olarak açıklarım. :)

Son düzenleme:
ooo nolmuş buralar böyle yaw? herkesin siyaset tartışası mı gelmiş aniden :)

konunun sağlıklı eksende yürümesi için yukarıdaki arkadaşın "binbir türlü demokrasi var, hangi demokrasi" minvalindeki serzenişi üzerinden ilerleyin.

referans noktasını seçmek önemli, yanlış yerden başlarsanız yanlış devam edersiniz, aksi takdirde "AKP demokrasi istemiyor, biz içinden geçenleri biliyoz" diye yorumlar yaparsınız ;)

Yok be abi.. Aklımız erdiği kadar konuşuyoruz politika falan. Yalnız bi daha tarif eder misin, sırtımızı camiye verip düz gidicez, ordan sola mıydı?

sırtını camiye verirsen sola dönemezsin, sırtını camiye yasladın mı hep sağdan gitmek zorunda kalırsın ;)

ya arkadaş, demokrasi tartışmıyor musunuz? ben de kendi düşüncemi söyledim, yanlış yerden başlarsanız yanlış devam edersiniz dedim, nolmuş yani bu söylemimde, emir gibi mi algıladın bunu, hiç öyle bir tarzım olmaz, destek vermek istedim tartışmaya.

sırtını camiye verirsen sola dönemezsin, sırtını camiye yasladın mı hep sağdan gitmek zorunda kalırsın ;)

ya arkadaş, demokrasi tartışmıyor musunuz? ben de kendi düşüncemi söyledim, yanlış yerden başlarsanız yanlış devam edersiniz dedim, nolmuş yani bu söylemimde, emir gibi mi algıladın bunu, hiç öyle bir tarzım olmaz, destek vermek istedim tartışmaya.

ooo nolmuş buralar böyle yaw? herkesin siyaset tartışası mı gelmiş aniden :)

konunun sağlıklı eksende yürümesi için yukarıdaki arkadaşın "binbir türlü demokrasi var, hangi demokrasi" minvalindeki serzenişi üzerinden ilerleyin.

referans noktasını seçmek önemli, yanlış yerden başlarsanız yanlış devam edersiniz, aksi takdirde "AKP demokrasi istemiyor, biz içinden geçenleri biliyoz" diye yorumlar yaparsınız ;)

Hocam demokrasinin öyle çeşit çeşit gösterilmesinin sebebi demokrasi olmayan ülkelerin kendi ülkelerinde demokrasi varmış gibi göstermesidir, oysa ki demokrasinin tanımı ve amaçları bellidir yani ülkenin muhafazakar yönetimi faşist yönetimi veya sosyalist yönetimi demokrasinin tanımını değiştirmez her demokrasi ortak payda ve temellerde olmalıdır. Bunlar da : (internetten hiç değiştirmeden alıp kopyalıyorum)

1- Çoğunluğun yönetimi

2- Azınlık haklarını güvenceye alan yönetim.

3- Fakirin yönetimi.

4- Sosyal eşitsizliği yok etmeye çabalayan yönetim.

5- Fırsat eşitliği sağlamaya çalışan yönetim.

6- Kamu hizmetinde bulunmak için halkın desteğine dayanan yönetim.

Ayrıca bizim ülkemizi kim yönetiyor ? AKP, demokrasi var mı ? HAYIR, peki bu sonuca nereden vardım ? Yukarıdaki 6 maddeden. Bu ilkelere dayanarak gerçek demokrasiyle yönetilen bir ülkede insanlar, daha önceki mesajımda da dediğim gibi düşünce özgürlüğü, davranma ve düşündüklerini dile getirme özgürlüğüne de sahiptir, peki bu ülkede hangisi var ? HİÇBİRİ. Yani bu konunun neresinden tutarsan tut sonuç yine aynı yere "AKP demokrasi istemiyor" konusuna geliyor.

demokrasinin çeşitli modelleri elbet vardır, ülkelerin sahip olduğu rejimler doğrultusunda demokrasi de şekillenir. sen antik yunan demokrasisi tanımını kendince yapabilirsin ama bu reel yaşamla örtüşmez. sizin yukarılarda sürekli bahsettiğiniz demokrasi liberal burjuva demokrasisi. bu modele göre başka türlü demokrasi olamayacağına yönelik ön kabulleriniz gayet normal.
bu ülkede de en başından beri vücut bulan demokrasi bu temsili burjuva demokrasisidir. insanlık, 21. yüzyıl'da artık bu baskıcı ve dayatmacı, zengin azınlığın menfaatleri doğrultusunda devletin zor gücüyle pekiştirilen ve şekillendirilen bu yönetim biçiminin kalıplarını kırmaya çalışmaktadır.
bu memleket bir haziran direnişi yaşadı, doğrudan halk demokrasisinin nasıl güzel birşey olduğunu gayri resmi olsa da forumlarda, parklarda yaşadı bu insanlar, bu lezzeti bir kez tattılar.
4 senede bir sandığa gidip, tanımadığın bilmediğin insanları başa yönetici olsunlar diye seçip getirmek burjuva demokrasisine işkin birşeydir, bu tip demokrasiyi akp de savunuyor zaten, rte'nin dilinden düşmeyen sandık ta sandık kavramı bu demokrasi modelini oluşturan ön şarttır zaten.
hangi siteden aldın bilemem üstteki alıntıyı, daha 1. maddeden kendini ele veriyor zaten, "çoğunluğun yönetimi", evet bizim gibi demokrasilerde egemen çoğunluk azınlığı sürekli tahakküm altına alır, doğrudan demokrasilerde ise çoğunlukçuluk değil çoğulculuk vardır, halkın her kesimi yönetime dahil olur, herkesin yönetimde bizzat kendisinin söz hakkı olur.
önümüzde yerel seçimler var, bu memleket toprakları Fatsa deneyimini yaşadı, en büyük halk ayaklanması olan Gezi'yi yaşadı, halkımız bunları deneyimledi, nasıl birşey olduğunu biliyor, eninde sonunda tam anlamıyla doğrudan bir halk demokrasisini yaşayacağızdır, tarihsel ve bilimsel manada da insalık oraya doğru gidiyor.
sağlıcakla kalın ;)

Geri