gibson lespaul performansına yaklaşabilen gitarlar

gibson soundunu yakalamak imkansıza yakın da olsa sizce ton ve rahatlık olarak ,gibsona paran yetmiyorsa şunu al,diyebileceğiniz bir gitar var mı...
şimdiden teşekkürler (gitarımı değiştirmek istiyorum ama maddi sıkıntılar beni böyle bir yola itti....fiyat da yazarsanız sevinirim:d

Gibson'a yaklasan gitarlarin fiyatlari da malesef artti fakat elden dusme iyi fiyata bulabilirsen Heritage gitarlar var bunlar gibson'un eski imalathanesinde yapiliyor super gitarlar yenileri pahali ama ikinci elde gibson'a gore daha iyi fiyatla bulunuyor.
Bir de artik yapilmayan Yamaha SG serisinin ust seviyedeki gitarlari SG 2000 gibi, bunlar tip olarak Gibson SG'ye benzesede yapim stili ve kullanilan agaclar Les Paul gibidir (abanoz+ akca agac).
Simdilik ilk aklima gelenler bunlar. Epiphone'lar biraz daha arkadan takip ederler bunlari ;)

Dr.Barlo demiş ki:
Ve ayrıca Heritage ve Hamer isimli firmalar cidden şu anda gibson USA'den daha iyi les paul üretmekteler. Orası da kesin. Fiyatları da ucuz. Gibson Custom Shop iyi ama kerata daha pahalı. Tek dişe gelir ürettikleri (fiyat ve kalite açısından) ve Heritage/Hamerlara karşı durabilen modeli de 1957 Reissue (goldtop), çok sağlam gitarlar. Ama tabi onları da gözü kapalı almamak lazım.

B

DrB boyle demis.. O demisse oyledir.. :D

her ne kadar denemesemde okuduklarımdan ve de duyduğum sempatiden dolayı Edwards LP serisi diyorum. :)

Ben de birkaç yıl içinde bir adet edinip denemeyi çok istiyorum.ancak kendilerini bulması ve elde etmesi biraz zor, zira Edwards ESP'nin sadece japonya için ürettiği bir marka.tek seçenek evil-bay'den almak. :) fiyatları da 700$ civarında dolaşıyor.

ama n'olursa olsun şundan bir tane istiyorum;

E-LP-90LTC_B.jpg

BODY : (Top)Hard Maple
(Back)Mahogany
NECK : Mahogany
FINGERBOARD : Ebony , 22frets
SCALE : 628mm (24.75 inch) / Medium
JOINT : Set-Neck
PICKUPS : (Front) Seymour Duncan SH-1n
(Rear) Seymour Duncan SH-4
CONTROL : Front & Rear Volume
Front & Rear Tone
Toggle PU Selector
BRIDGE : Tune-Matic / Stop Tailpiece

thunderhead demiş ki:
Dr.Barlo demiş ki:
Ve ayrıca Heritage ve Hamer isimli firmalar cidden şu anda gibson USA'den daha iyi les paul üretmekteler. Orası da kesin. Fiyatları da ucuz. Gibson Custom Shop iyi ama kerata daha pahalı. Tek dişe gelir ürettikleri (fiyat ve kalite açısından) ve Heritage/Hamerlara karşı durabilen modeli de 1957 Reissue (goldtop), çok sağlam gitarlar. Ama tabi onları da gözü kapalı almamak lazım.

B

Doğru demiş, ama onlarda ucuz değiller. Ama ikici el çok uygun fiyata bulabilirsin. Bunun dışında Epiphone Elite serisi ve Tokai Japon diğer alternatifler.

janmoreye demiş ki:
thunderhead demiş ki:
Dr.Barlo demiş ki:

B

Doğru demiş, ama onlarda ucuz değiller. Ama ikici el çok uygun fiyata bulabilirsin. Bunun dışında Epiphone Elite serisi ve Tokai Japon diğer alternatifler.

Evet Tokai Love Rock serileri guzel

ephiphone custom ı deneyemedim ama çok kişi gibsona çok yakın tonları var diyor bir de Ankarada bulamadım daha fiyatını da bilmiyorum... bilen var mı arkadaşlar aranızda?

Gibsonlarda en onemli hususlardan birisi agirliktir. Epihone falan gibi gitarlar genelde full maun govdeden yapildigindan ve ozellikle de ya hindistan ya da afrika maunu kullanildigindan cok agir cekerler ve tonlari gayet tiz olur. Hatta manyetik degisimi ile bile zor olabilir. Bu nokta agile'lar icin de gecerli hatta ustlerindeki maple cap gercek maple cap olmasina ragmen sadece lamine degil yani epilerdeki gibi.

Gerci bu agirlik mevzuu Gibson'lar icin bile gecerli. Mesela classic isimli model bayagi daha agirdir genelde standardlara gore. Bir de herifler onun ustune cok cigirtkan bir manyetik olan 500T koyuyorlar 3 seramik miknatisli (duncan invader gibi). Anlamiyorum, classiclik ile yakindan uzaktan alakasi yok.

Eger 1600 dolarin varsa ve de amerikaya gitme imkani buluyorsan Wolffe (yada Wolf hatirlamiyorum) guitars denen sirkete bir bak. Bunlar en buyuk heritage guitarlarinin bayiisi. Senin istedigin gibi yapiyorlar aleti ama 4 5 ay suruyor. Denedim ve cidden cok iyi aletler oyle benim diye LP standardi dize getirir (custom shop olmadigi surece elbet, o zaman dava belli olmuyor ama gibson custom shopun en dusuk fiyati 2500 dolar gunumuzde, R7ler yani).

Al sana bir link, bakip buldum:

http://www.wolfeguitars.com/

Bu heritagelar da ikinci elde cok ucuzluyor digerlerine gore. Tabi butun bunlar amerikaya gitme imkanin varsa gecerli. www.gbase.com dan ikinci el heritagelari arayabilirsin.

Hamer USA de cok saglam gitarlar yapar yine aynen yukarda diger forumda yazdigim buraya kopyalanan yazida soyledigim gibi. COk saglam LP yaparlar (seklen degil elbet). Onlar da ucuz degil ama gibson USA gibi fiyatlari biraz daha ucuz hatta. Ve ondan genelde (yani karsina super bir LP standard cikmaz ise) hamer USAleri gibsona tercih ederim acik secik konusmak gerekirse.

Al sana Hamer USA icin baska bir link fotoraf falan var. Fiyati email ile soracaksin:

http://www.willcuttguitars.com/brandsubentries.asp?brandid=30&subid=71

PRS de var tabi de onlar cok pahali arkadas. Yani fiyatlarini abartti herifler bir de cok bass sesleri bir LPe gore. Kullandiklari manyetikten dolayi aslinda.

B

StratoMaster demiş ki:
Bu nokta agile'lar icin de gecerli hatta ustlerindeki maple cap gercek maple cap olmasina ragmen sadece lamine degil yani epilerdeki gibi.

Hoca ,Agile ler gerçek maple cap ise Epilerdeki malum photo...
Aralarında bu yönde nasıl bir bağ var :) ?

Bu konuyu anlayamadım ben?

01 demiş ki:
http://www.rondomusic.net/al3500prestblkchduncan.html bu gitara haksızlık olmuyormu?

Gibson LP standart ın üzerinde ne varsa adamlar aynen yapmışlar,iyi manyetikler iyi parçalar filan çok kaliteliler ,yakında edineceğim ...
edindiğin zaman bilgi verirsen sevinirim...
bu arada benim de önerim custom yaptırmak çnkü gibsondan ucuza gelir yine baya tutar ama..

gercektende su Agile rin adi, sani var ama kendisi yok ortada o kadar aradim yok yok, internette bile yok, sadece amerikan sitelerinin cok az bir kisminda rastlamak mümkün. Yani alcam desem avrupada bulmanin imkani yok.

haklısın singmastern zaten ankarada epiphone bile bir yerde var o da kırk yılın başında getiriyor hemen tüketiyor burda kaliteli les paullar bulmak zor gerçekten

Geri