Seri Numarası

V

Venomousness

Arkadaşlar hayatımda ilk defa elektro gitar alıcam 2. el güzel bir gitar almayı düşünüyordum epiphone lespaul standard ebony gitar buldum ama gitarda seri nosu yazmıyor gitarın diğer parçaları gerçek gibi bir tek seri no yok ve bende yeni başladığım için replikasyonmu değilmi anlayamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Ben headstock arkasında seri no yazmayan bir Epi ile karşılaşmadım bugüne dek. Gerçi Çinliler Epilerin standart modellerinden çok üst modellerinin (Costom, Reissue, Zakk Wylde vs.) sahtelerini yapıyorlar. Satıcı bir şey diyor mu bu duruma?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kendisine söyledim seri numarası yazmıyor diye bana bu çinde üretilmiş senin videoda ve resimde gördüklerin amerikan yapımı gibi bir şey söyledi

Nee? Epiphonelar Amerika'da mı üretiliyormuş?!

04052009118578_01.jpg

:D :D :D

Cevap bu ise manasız. Zira Epiphone fabrikasını yıllar önce Çin'e taşıdı. Çin'de üretilen tüm Epilere de seri numarası vurulur. Hatta Çin malı sahte gitarlara bile sahte de olsa seri numarası işliyorlar. Belki başka bir replikadır ama üzerine Epiphone yazısı işlenmiştir.

Seri numarası yoksa replika bir gitardır. Ben bir türlü ısınamadım, Çin yapımı gitarlara, en sağlam malzeme en iyi işçilikle bile olsa bir şey eksik geliyor bana.

Seri numarası yoksa replika bir gitardır. Ben bir türlü ısınamadım, Çin yapımı gitarlara, en sağlam malzeme en iyi işçilikle bile olsa bir şey eksik geliyor bana.

Belki Fazlasıyla sahtekarlığa bulaştıkları için önyargı hasıl olmuştur sende, normaldir. Firma ana fabrikayı resmi olarak Çin'e taşımış ise teorik olarak bir sorun yoktur. Çin üretimi SG baktım bir ara nedir ne değildir diye. Klavye, rahatlık açısından Kore Epilerden bir farkı yoktu. Hatta gördüğüm tüm Kore Epiler üç parça gövdeden oluşurken Çin yapımı olanlar tek parça. Ha, herhangi bir marka fabrikayı Çin'e taşınmıştır, işçilik te yalap şalap bir hal almıştır, o başka mesele. You tube'da Çin'de bir gitar fabrikasında çekilmiş görüntüler vardı. Kontrol falan hak götüre, adamlar tomruk gibi gövdeleri üst üste yığıp taşıyorlardı.

Çin yapımı, çakma Ibanez Vai Jam de gördüm, Gibson da. İkisinde de maalesef seri numarası vardı. Seri no.suz replika üretmek şöyle dursun, Çinliler gemi azıya almış, ar damarlarını patlatmış, çakma gitarlara son yıllarda gerçek seri numarası basıyor işin kötü tarafı.

Son yıllarda Türkiye'de fazlasıyla satışa sunulan ve hatta mağazalardan da satışa çıkarıldığına şahit olduğum sahte Epiphone gitarlardan birine denk gelmişsin. Headstock'un arkasında boya ile belirtilmiş olması gereken seri numarası aynı yerde bir çıkartma (sticker) şeklinde oluyor ve genelde 2004 Kore yapımı bir seri numarası çıkıyor.Sizinkinin seri numarasını belirten sticker çıkartılmış demekki :) Bir çok Epiphone Custom göreceksiniz , tertemiz ancak 2004 Kore üretimi, bunlardan uzak durun. Forumda daha öncede bu konuyu belirttim , yine belirteyim. Lütfen şüpheniz olan bir Epiphone gitar ile karşılaşırsanız , fotoğraflarını çekin ve Gibson'a mail atın . Mutlaka cevap alıyorsunuz. En garanti yol budur .

Bence bu gitardan kesinlikle uzak dur. Gitarin headstock arkasinda seri numarasi yazmasi gerekiyor. Ama orada seri numarasi yaziyorsa bile bu onun gercek
bir Epiphone oldugu anlamina gelmiyor. Eger kuskun varsa gitarin manyetiklerini sokup arkasinda Epiphone yazip yazmadigina bakabilirsin. Bir de baktigin gitari
Epiphone'nun web sitesindeki
http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Standard.aspx
ya da
http://www.sweetwater.com/store/detail/ENSMGCH/
gibi bazi dukkanlarin sitelerindeki detayli fotograflarla karsilastirabilirsin.

yorum atan bütün arkadaşlara teşekkürler başka gitarlara bakmaya başladım bile :D

Benim Epi standard Ebony'de de sapta seri numarası yok çünkü bir gün fretlerimi değiştirmeye kalktım. Fretleri çakarken sapı gövdeden ayırmayın başardım. Şaka bi yana bende de Çin malı Epi std. Ebony var ve seri numarası var yani.

Belki Fazlasıyla sahtekarlığa bulaştıkları için önyargı hasıl olmuştur sende, normaldir. Firma ana fabrikayı resmi olarak Çin'e taşımış ise teorik olarak bir sorun yoktur. Çin üretimi SG baktım bir ara nedir ne değildir diye. Klavye, rahatlık açısından Kore Epilerden bir farkı yoktu. Hatta gördüğüm tüm Kore Epiler üç parça gövdeden oluşurken Çin yapımı olanlar tek parça. Ha, herhangi bir marka fabrikayı Çin'e taşınmıştır, işçilik te yalap şalap bir hal almıştır, o başka mesele. You tube'da Çin'de bir gitar fabrikasında çekilmiş görüntüler vardı. Kontrol falan hak götüre, adamlar tomruk gibi gövdeleri üst üste yığıp taşıyorlardı.

Çin yapımı, çakma Ibanez Vai Jam de gördüm, Gibson da. İkisinde de maalesef seri numarası vardı. Seri no.suz replika üretmek şöyle dursun, Çinliler gemi azıya almış, ar damarlarını patlatmış, çakma gitarlara son yıllarda gerçek seri numarası basıyor işin kötü tarafı.

Şöyle, aslında çin yapımı ile kore abd arası fark çok olmayabilir doğrudur. Hatta çin yapımı olup da aynı markanın daha iyi serileri var. Bir aletin Kore, Çin Amerikan ne farkı var derseniz bence asıl farkeden nokta yıllar içinde yıpranma durumu. Çin malı 3 senede gitarlıktan çıkarken kore japon amerikan vs ne üretimi ise artık, çok uzun yıllar boyunca çok az yıpranmayla durumu kurtarıyor. Bu da bir noktada kullanılan materyalin işçiliğinden ziyade içeriği, bileşimi ve kalitesi durumlarını öne çıkarıyor. Özetle aynı markanın (varsa) aynı modelinin bir kore bir çin yapımını yanyana koydunuz hiçbir şey fark etmiyor gibi görülebilir ama zaman aradaki farkı ortaya koyacaktır.

Geri