Fotoğrafcılık

Sizce fotoğrafcılık bir sanat mı?Bazıları zaten var olan bir şeyin resmini çekmenin bir sanat olmayıp kopyacılık olduğunu düşünüyor.Buna biraz katılıyorum.Ama bazı fotoğrafcıları tanıyorum ki fotoğrafa duygularını yüreğini işleyerek çekim yapıyor,en doğru zamanı bekliyor.Ben kararsızım ya siz!?

Her şeyde vardır bu. Sanat olması için işin içinde ruh olması gereklidir bence. Öyle fotoğraflar vardır gerçeğinden daha çok cezbeder seni. Normal bir insanın yaklayamadığı bir detayı yakalyıp aa burda bu mu varmış dedirten fotoğraflar vardır. Biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
deadly demiş ki:
Her şeyde vardır bu. Sanat olması için işin içinde ruh olması gereklidir bence. Öyle fotoğraflar vardır gerçeğinden daha çok cezbeder seni. Normal bir insanın yaklayamadığı bir detayı yakalyıp aa burda bu mu varmış dedirten fotoğraflar vardır. Biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir...
anlatabilmişsin.

ya bence fotoğrafına göre değişir yani konsept mi derler ona bilmiyorum..mesela bir sırf albüme koymak için hatıra olsun diye arkadaşını eşini dostunu filan kopyalarsın o sanat değil bence..ama ne bileyim öyle bir şey ki..diyelim yolda yürüyorsun bir şey gördün o an öyle bir şey hissettin ki aldın makinayı onu ,onu ....uygun kelimeyi bulamadım çektin kopyladın vs vs..bence hiç biri uymuyor işte hiç biri uymadığı için sanattır bu bence..çünkü o şeyi,nesneyi neyse işte onu kendi hislerini katmadan düşündüğünde o sadece odur yani mesela bir kelebek bir ağaç ya da bir insan..sadece neyse o..ama sen onu gördüğünde bir şey hissediyorsun ona bir şey kazandırıyorsun. işte o anda o, o olmaktan çıkıyor ve senin sanat eserin oluyor..ben böyle düşünmüyorum hissediyorum..fotoğrafçılık yapmadım ama o kadar çok istiyorum ki bunu yani o makineyi sadece birşeyleri kopyalamak için değil bir şeyler yaratmak için kullanmak istiyorum ve birgün mutlaka yapacağıma da inanıyorum..neyse ya coştum iyice..yani son olarak bunu tanımlayabilmek için ille de yapmak gerekmiyor bence..

Fotoğraf sanattır arkadaşlar. Güzel fotoğraf çekmek için uğraşıyoruz. Kuralları var. Bişey görüpte düğmeye basmak yetmiyo. Ama her güzel fotoğraf çeken sanatçı değildir. Bizim hocanın her zaman söylediği birşey vardır. " Öküzün boynuna makine taksan salsan çayıra o da güzel fotoğraf çeker".

tabi bi sanat ne denli zor bilmiyomusunuz
sabır işi bakıs acısı cok önemli sen bakarsın
ama bi sey göremezsin fotograf sanat cıları neler cıkartıyolar ısıkla oyun oynuyolar önce filme sonra kagıda yansıtıyolar karanlık oda büyüsü var bi yerde fotograf:kimya,matematik,fizik ve ask sanatıdır...

Görüldüğü kadar kolay olmayan bir sanat türüdür.Eskiden manuel fotoğraf makinaları vardı, şimdilerde ise dijital ve ruhsuz resimlerle idare ediyoruz.

darthseth demiş ki:
"Neden dünyaca ünlü kadın fotoğrafçılarımız yok?"

bu hem kadınların daha az özgür olmasından hem de yapısından kaynaklanıyor. Çünkü fotoğrafçı insan ki dünya çapında olmaktan bahsediyorsun, sürekli gezmek zorunda. Oturduğun yerden ne kadar fotoğraf çıkarki. Ama kadınlar genelde evlenmek ister. Evlilik içinse düzenli bi hayat gerekir. Evlilik için olmasa bile bayanlar daha çok düzenli hayat ister. Ayrıca erkeğin karışanı da yoktur. "yine ne işin var Alplerde" fln diye. Dünyaca ünlü kaç tane fotoğrafçımız varki kadın olsun.

Benim çok acil Ankara'da ucuz ve sertifika veren bir fotoğraf kursu bulmam gerekiyor.Bilgisi olan arkadaşlar lütfen bana yardım etsin.
Durum oldukca acil.ya da AFSAD ın telefon numarasını bilen varsa yazsın.Lütfen...
Görüstüğüm yerler sertifika vermiyorlar.Sertifika verilmesi tercih sebebidir.

anarchist demiş ki:
Benim çok acil Ankara'da ucuz ve sertifika veren bir fotoğraf kursu bulmam gerekiyor.Bilgisi olan arkadaşlar lütfen bana yardım etsin.
Durum oldukca acil.ya da AFSAD ın telefon numarasını bilen varsa yazsın.Lütfen...
Görüstüğüm yerler sertifika vermiyorlar.Sertifika verilmesi tercih sebebidir.
www.afsad.org

bence sanat ! şidddetle de uğraşmanızı öneririm bence insanı çok fazla rahatlatıyor. tabi sanat değeri taşıması için biraz estetiğe sahip olmalı idye de düşünüyorum............................

8).....................

Geri