Fotoğrafcılık

ya sonuçta içinde yaratıcılığın oldu emek ve çabanın sergilendiği şey sanattır bence...tamam belki hazır bi objenin fotosu çekiliyo elektronik ortamda hazırlanıyo vs... ama herkesin çektiği fotoğraf bir oluyo mu...sonuçta fotoğrafta bir konu işlemeyi ve konuyla özleşen fotoyu yakalayabilme yeteneğiniz varsa siz fotoğraf sanatcısınızdır...kendi şahsi fikrim...

Tabii ki. Ona bakarsanız hiç bir şey yoktan var olmuyo. Ressamın fırçası kağıdı olmazsa, müzisyenin çalgısı olmazsa o da hiç bir şey üretemez. Fotoğrafçının da aracı makinası ve doğa, doğadaki nesneler, insan vs. Zaten önemli olan güzellikleri göstermek değil, farklı açıdan bakabilmek.

Fotoğrafla ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir fuar olan Photo & Digital07 Fuarı 12-15 Nisan 2007 tarihlerinde, Dünya Ticaret Merkezi (İstanbul) 'nde, PHOTO & DIGITAL07 Fotoğraf ve Digital Görüntüleme Teknolojileri Fuarı gerçekleştirilecek.

Fuar hakkında bilgi ve online davetiye talepleriniz için :

http://www.photodigital07.com/

PHOTO & DIGITAL 07
Türü: İhtisas Fuarı Konusu: Fotoğraf ve Dijital Görüntüleme Teknolojileri Fuarı

Tarih: 12.04.2007 - 15.04.2007

Yer: İstanbul Fuar Merkezi
Çoban Çeşme Kavşağı Atatürk Havalimanı KarşısıYeşilköy - İSTANBUL

Başlıca Ürün/Hizmet Grupları
Fotoğraf Makineleri, Aksesuarları, Baskı Makineleri, Video Kameralar, Stüdyo Malzemeleri, Fotoğraf Filmleri, Çerçeve ve Albümleri

Düzenleyici: Ares Fuarcılık Ltd. Şti

e-posta: [email protected]

Web: www.aresfuarcilik.com

Telefon: +90 (212) 465 72 10[/b]

DoDo demiş ki:
Sizce fotoğrafcılık bir sanat mı?Bazıları zaten var olan bir şeyin resmini çekmenin bir sanat olmayıp kopyacılık olduğunu düşünüyor.Buna biraz katılıyorum.Ama bazı fotoğrafcıları tanıyorum ki fotoğrafa duygularını yüreğini işleyerek çekim yapıyor,en doğru zamanı bekliyor.Ben kararsızım ya siz!?

simdi bu olay ikiye ayriliyo seninde dedigin gibi
1. onune geleni pat cekmek
bu sanat degil kesin bisey objectiv de gordugun ev diyelim sen onu ev gorup cekiyosan sanat degil

2. objektivten baktigin ev ama sen onu ev olarak degilde sekiller olarak goruyorsan yada renklerindeki uyumlari bularak o dikdortgen cerceveyi uygun bir sekilde kapliyabiliyorsan bu sanat

umarim duzun bi sekilde anlatabilmisimdir :)

WikkiE demiş ki:
DoDo demiş ki:
Sizce fotoğrafcılık bir sanat mı?Bazıları zaten var olan bir şeyin resmini çekmenin bir sanat olmayıp kopyacılık olduğunu düşünüyor.Buna biraz katılıyorum.Ama bazı fotoğrafcıları tanıyorum ki fotoğrafa duygularını yüreğini işleyerek çekim yapıyor,en doğru zamanı bekliyor.Ben kararsızım ya siz!?

simdi bu olay ikiye ayriliyo seninde dedigin gibi
1. onune geleni pat cekmek
bu sanat degil kesin bisey objectiv de gordugun ev diyelim sen onu ev gorup cekiyosan sanat degil

2. objektivten baktigin ev ama sen onu ev olarak degilde sekiller olarak goruyorsan yada renklerindeki uyumlari bularak o dikdortgen cerceveyi uygun bir sekilde kapliyabiliyorsan bu sanat

umarim duzun bi sekilde anlatabilmisimdir :)
evet hemen hemen anlatabilmişsin...:)

insan güzel bi kare yakalayınca mutlu olur heralde ama bunun için pro bı makıne olması gerek fotoğrafcılık ınsanın kendısını anlatması ama bıraz masraflı gıbı

mitari demiş ki:
insan güzel bi kare yakalayınca mutlu olur heralde ama bunun için pro bı makıne olması gerek fotoğrafcılık ınsanın kendısını anlatması ama bıraz masraflı gıbı
evet biraz masrafli ama deger bence. bende fotografcilikla ugrasiyorum ama benim kamera dijital degil o yuzden daha masrafliyim :D dark room da kendim develop yapiyorum magzemeleri falan baya pahali yok fotograf kagidi yok fixer i yok bilmem kac seyi ama ben seviyorum ;)

Tabiki sanattır,ben gerekirse bu sanat için soyunurum.Sanatçı(bayan)fotografçılara sesleniyorum,o mükemmel varlıklara.
Yunan çağından kalmış tek vücuda sahibiyim.
20.yüzyıldan bahsediyoruz borumu?
:D

zahayne demiş ki:
Tabiki sanattır,ben gerekirse bu sanat için soyunurum.Sanatçı(bayan)fotografçılara sesleniyorum,o mükemmel varlıklara.
Yunan çağından kalmış tek vücuda sahibiyim.
20.yüzyıldan bahsediyoruz borumu?
:D

Hehehe bunları diyenleri çok gördüm hadi soyunun hadi bakalım sanat için soyununda görelim değil mi :p

Ah bende soyunurum ama sadece tek bir kişiye o da Spencer Tunick :p

ben son zmanlarda fotoğrafçılıkla ilgili kendi çapımda birşeyler araştırıyorum ve cidden hayran kalıncak birçok fotoğraf var..birkaçı için

www.nuribilgeceylan.com (iklimler-uzak-koza-mayıs sıkıntısı filmleri yönetmeni süper insan)
www.mehmetturgut.com (ogün sanlısoy-deniz bijen -cem adrian mehmet turgut'un fotoğraflarını çektiği isimlerden sadece birkaçı)

Ben analog 35mm makina kullaniyorum.Mis gibi takiyosun objektifi, ayarliyosun diyaframi,obturator hizini basiyosun deklansore.Ne gren var ne pil bitti, hafiza doldu problemi.Istedigin gibide buyutturuyosun.Bence sanat icin analog makina,ani icin dijital makina gerekli.
Bu arada evde banyo etmeyi bilen anlatabilir mi?

fotoğrafçılık tabiyki bir sanat. insanlar 20.yüzyılın başında bu olaya karar verdiler zaten. kararı verilmiş bir şeyi yeniden tartışmak yersiz olur.

ama fotoğraf, dışarıya çıkıp eline makineyi alıp ne kadar börtü böcek var hepsinin resimlemek anlamına gelmemeli. işle ilgili eğitim almamış ama ilgisi olan birçok insan fotoğrafçılığı böyle bişi zannediyor çünkü. evet fotoğraf çekerken kişi özgürdür ve objektifi ile istedğini resmedebilir. ama bazı kuralları da bilmek gerekiyor. en azından sonra yıkabilmek için...

yani anlatmak istediğim, önce bu konuda biraz şuurlanmak gerekiyor. zaten konunun derinlerine inince herşey farklılaşıyor, bi süre sonra inanılmaz bi anın başkası tarafından dondurulup seyredilmesi bile insana kendi çekmiş mutluluğunu verebiliyor.

maresal, abi arada sırada fotoğraf makineni manuel moda getirmeni tavsiye ederek de hadi buyur diyorum http://www.fotokritik.com
herhalde banyo konusuna açıklık getirebilirsin :)

bn sanat tarıhçisiyim.fotoğrafcılık tabı kı sana.ayrıca sanat tarıhı ıcın de onemlı sanatını belgeleyıp nesıllere tasıyorsun.bu durumda bıle nasıl sanat olmadıgını ıdda edebılırız kı?

tabi ki sanat..bunu çok ustaca yapan sanatçılarımız var..fotoğrafı sanat olarak görmemek bu sanatçılarımıza da haksızlık bence.Ara Güler ve Mehmet Turgut farklı tarzlarda çalışıp fotoğrafı sanatın en üst doruklarına taşıyanlardan.dijital olması belki son zamanlarda sanatsal değerini azaltmış gibi görünse de belli estetik kaygıyla vermek istediği mesajı başarıyla aktarabilen fotoğraf sanattır..

eline makineyi her alanın fotoğrafçı kimliğiyle dolaşması saçma bana göre. bir insan eğer estetik kaygısı taşıyorsa bunu ilgilendiği her alanda gösterir. ama öbür taraftan adam geliyor ve her deklanşöre bastığında kendine sanatçı kimliği vurabiliyor. yaratıcılık açısından bir insan kadraj bilgisi, renk bilgisi ve kompozisyon bilgisiyle donanmışsa fotoğrafı çeken kişi bundan büyük bir zevk duyacak ve sanatçı kişiliğini ortaya koyacaktır. aksi taktirde bunun olması mümkün değildir. çekilen her bir fotoğraf bir sanat eseri değildir. ancak yukarıdaki unsurlar olduğunda sanat eseri ortaya çıkacaktır. bu yüzden çok geniş bir çerçevede sanat olarak kabul etmem.

Geri