Enstrüman Kablosu Ve Ekranlama

Merhaba;

Kafa ve kabinin olduğu oda ile kayıtları yaptığım bilgisayarın olduğu oda yan yana. Gitarı da, bilgisayarın olduğu odada çaldığım için gitardan öbür odadaki ampliye kadar uzansın diye 6m kablo aldım. Göya "noise cancelling" tipte :mad: Ama muazzam bir dip gürültüsü var. Etrafta ne var ne yok, kapıyor mübarek (Topraklamayı sormayın, hallettim o işi). 3m HESU kablo ile sorun yok. Tamam, kablo uzunluğu artınca daha güzel anten oluyor, kabul ediyorum da, nerde kaldı "noise cancelling" olayı?

Bugün işyerine getirip kablonun 1/4'' TS jakını dağıttım. Kablo ekranlı; fakat tek iletkenli. Yani bildiğimiz koaksiyel kablo gibi. Adamlar ekranı, toprak diye kullanıyor. Oysa benim bildiğim, ekranlamada prensip şu: Ekrandan akım akmaz. Yanlış mı biliyorum?

Kendime bir enstrüman kablosu yaptım az önce: 2 x 0.50 lik blendajlı kablonun (100pF/m) bir iletkenini Tip ucuna (sinyal), öbür iletkenini Slave ucuna (GND), ekranı da ampliye girecek jakın GND ucuna lehimledim. Gitara girecek jakın GND ucuna ise ekranı bağlamadım. Ben bu yöntemle yaptığım 20m kablo ile konuşma sinyali taşıyordum, sorunsuz. Ama şimdi aklıma takıldı, acaba yanlış bir şey mi yapıyorum diye.

Şimdi sorum şu: Birkaç tane daha enstrüman kablosu dağıttım böyle, durum aynı. Yani bu kadar kablo üreticisi ekranlamayı bu çeşit yapmış da, ben bir hata mı yapıyorum acaba?

Uzun mesaj oldu, kusura bakmayın.

eöö.. ehm. Öncelikle forumdan böylesine teknik konuda medet umman, hepimizin gururunu okşadı. Fakat mevzu sen ve @izzzyy arasında geçecek gibi görünüyor :)
Yine de nacizane bir fikir belirtmek isterim. Madem kafa kabin imkanımız var, gitar jakını uzatmak yerine, kafayı yanımıza alıp, uzunca bir kablo ile kabini diğer odaya alsak nasıl olur? Kafa kabin bağlantısında kablo uzunluğunun bir güvenlik sınırı var mı ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
eöö.. ehm. Öncelikle forumdan böylesine teknik konuda medet umman, hepimizin gururunu okşadı. Fakat mevzu sen ve @izzzyy arasında geçecek gibi görünüyor :)
Yine de nacizane bir fikir belirtmek isterim. Madem kafa kabin imkanımız var, gitar jakını uzatmak yerine, kafayı yanımıza alıp, uzunca bir kablo ile kabini diğer odaya alsak nasıl olur? Kafa kabin bağlantısında kablo uzunluğunun bir güvenlik sınırı var mı ?

Estagfirullah :)

Onerin icin sagol agabey, bu sekilde dusunmemistim hic :) Kablo yeterince kalin oldugu ve ekranli olmadigi surece sorun olmaz elbette.

ne kaa kısa o kaa iyi (benim bilgim bundan ibaret)

Arkadaşlar kablo konusunda bir sorum var. Sommer tricone xxl kablo aldım. Konnektor olarak amphenol aldım. Bu ikiliyi kullandığımda ses te hem bir azalma hemde pinch harmoniklerde belirgin zayıflama var.
Eski sıradan kablolarımı kullandığımda harmonikler daha belirgin daha kolay. Ses daha yüksek.
Biryerde bir problem mi var? yoksa kaliteli kablo uç böylemi oluyor?

Gitarda manyetik olarak aktif devreli bir şey var ise tavsiyem bilgisayar kasasından olabildiğince uzaklaşman. 5 metre Planet Waves'in American diye çıkan seri kablosundan aldım. Bilgisayarın yanında EMG manyetikli gitarımda çalarken pc işlemcisinin zorlanmasıyla doğru orantılı olarak parazit bir ses alıyorum amfiden. Pasif manyetikli gitarımda böyle bir sorun görmediğim için belirteyim dedim.

Manyetikler aktif değil ve pc kasasına uzağım farklı odalardalar. Onla ilgili olduğunu sanmıyorum.

Tuğberk aynen dediğin gibi hafif vol. potunu kısılmış gibi hissediyorum. Soğuk lehim nedir tam olarak bilmiyorum. Ara kabloların hepsini bir elektrikçiye verdim lehimlettirdim. Nasıl yaptı fikrim yok o tarz işlerden de pek anlamam.
Aslında ohmmetre yada voltmetre mi oluyor öyle bir şey alıp yapılan kabloları ölçmenin bir yolu var mıdır? Belli bir ölçünün altında olunca baştan lehimletirim.

Yada bu kullandığım kablonun yada ucun özellikleri ile ilgili olabilirmi diye düşünüyorum, ama enstrüman kablosu, olmamalı.
Açıkçası bir hevesle bir şeye girişiyorum sonra böyle pruzler çıkınca o an gitar çalmaktanda soğuyorum.

Kullanılan jakın etkisi olabilir, bazı kalitesiz jaklarda lehim yapılınca ısıdan kaynaklı bozulma olabiliyor. Bir de enstruman kablonuzun içindeki bakırın rengini kontrol edin. Eğer kararan bir bakır ise o kabloda da problem olabilir.

Manyetikler aktif değil ve pc kasasına uzağım farklı odalardalar. Onla ilgili olduğunu sanmıyorum.

Tuğberk aynen dediğin gibi hafif vol. potunu kısılmış gibi hissediyorum. Soğuk lehim nedir tam olarak bilmiyorum. Ara kabloların hepsini bir elektrikçiye verdim lehimlettirdim. Nasıl yaptı fikrim yok o tarz işlerden de pek anlamam.
Aslında ohmmetre yada voltmetre mi oluyor öyle bir şey alıp yapılan kabloları ölçmenin bir yolu var mıdır? Belli bir ölçünün altında olunca baştan lehimletirim.

Yada bu kullandığım kablonun yada ucun özellikleri ile ilgili olabilirmi diye düşünüyorum, ama enstrüman kablosu, olmamalı.
Açıkçası bir hevesle bir şeye girişiyorum sonra böyle pruzler çıkınca o an gitar çalmaktanda soğuyorum.

Blindeath aktif manyetik ve bilgisayarlarla ilgili mesajını ilk mesaja cevap olarak yazmış tahmin ediyorum.

Soğuk lehim dediğimiz şey en basit anlatımla düzgün yapılamamış lehimdir. Yine iletkenlik işlevini yerine getirir ancak sizin durumunuzda olduğu gibi sinyalde kayıp gibi olumsuz etkileri de vardır.

Lehim işini kendiniz yapabilirsiniz, atla deve değil. 40 wattlık bir havya, kırmızı soldex lehim teli, üzerinde alıştırma yapmak için boş bir kart ile bir avuç devre elemanı yeterlidir öğrenmek için.

Kablo veya uçla alakası olduğunu sanmıyorum, Amphenol 1/4'ler ve Sommer XXL benim sorunsuz kullandığım ürünlerden.

Bir lehim alıp denemekte fayda var, sonuçta zaman zaman yapılması gereken bir şey.
Digital ölçüm aleti de alsam hatalı olup olmadığının testini nasıl yapabilirim? Uçları konnektöre dokundurduğumda değerlerinin kaç olması lazım, kaçın altında olunca baştan lehimlenmeli?

Bir lehim alıp denemekte fayda var, sonuçta zaman zaman yapılması gereken bir şey.
Digital ölçüm aleti de alsam hatalı olup olmadığının testini nasıl yapabilirim? Uçları konnektöre dokundurduğumda değerlerinin kaç olması lazım, kaçın altında olunca baştan lehimlenmeli?
Kablonun özelliklerinde 0.50 lik olduğu yazıyor. 0.50 lik kablonun direnci de yaklaşık 30ohm/km. Elinizdeki kablo 3m olsa, kablo direnci yaklaşık 0.1ohm oluyor.
Ölçü aletini ohmmetre kademesine alıp kırmızı ve siyah probları bir birine değdirdiğinizde 0.2-0.3ohm gibi bir değer okuyacaksınız. Bu değeri aklınızda tutun. Şimdi ölçü aletinin problarından birini kablonun bir ucuna, diğerini de öbür ucuna değdirin. Okuduğunuz değer, ilk adımda okuduğunuz değerden maksimum 0.1ohm veya jakları da hesaba katarsak 0.2ohm fazla olmalıdır. 0.5ohm veya daha fazla fark varsa bir soruna işaret olabilir. OL okuyorsanız -ki overload anlamına gelir- değdirilen uçlar arasında temas yok demektir.

Konu gündemdeyken, başka başlık açmayıp buradan sormak istiyorum. Hi-End diye tabir edilen yüksek kaliteli (oldukça da pahalı) USB ve HDMI kabloları satılıyor. Sinyali değil ama sayısal veriyi taşıyan bu kabloların daha iyi ses iletme ihtimali var mı?
Timpani.com sitesinde bir çok yüksek kalite ekipmanın yanı sıra bu tip kablolar da satılıyor. Örnek linkini veriyorum. Bir kullanıcının bu kabloya kavuştuğu için yazdığı "şükran" mektubu da aynı sayfada paylaşılmış. Fikirlerinizi merak ediyorum.

http://www.timpani.com.tr/pages/dhlabs/mirage_usb.htm

Çift ekranlama vs gibi şeyler ürün özelliği kayırma gibi bir yöntem bana göre. Normal ekranlı kaliteli bir kablo da bahsettikleri kalitede çalışabilir. Bu tarz hi-end kablolar bana göre, ancak çok yüksek meblalar verilerek toparlanmış hi-fi diye tabir edilen kolon, amfi ve ses ekipmanlarında kullanılmak için, "sistemi tamamlasın; almışken kalitelisini alalım" gibi düşünülerek alınabilir. Yoksa birçok yerden parazit alan kapalı bir sistemin içinde tek kablonun farklı çok ta iyi anlaşılamaz.

Zaten hi-fi sisitem kablolarına baktığımızda metre kablo fiyatları 500TL - 1000TL seviyelerine çıkabilmekte. Elbet bir farkı vardır bu kabloların yoksa satan firma bu işin üretimine girmez, ama bu farkı mevcut sisteminizde hissedebilecek misiniz onu araştırmanız lazım.

Bugun digital ölçer aldım. Ya ben kullanamadım yada çok dandik bir şey. Konnektörün uçlarına değdiriyorum, çıkan değeri okuyacağım ama bir turlu sabitlenmiyor. Surekli değer değişiyor. Ohm sekmesine getirdim. Bu arada soğuk lehim ile ilgili değil sanırım. Çünkü birden fazla ara kablo yaptırdım. Biri ikisi sorunlu olurdu. Hepsi aynı.

Geri