Grgr121 Gitara Manyetik Modifiyesi

Arkadaslar gitarimin pm seslerinden hic memnun degilim. Cok sonuk kaliyor. Gitara hz4 ve hz4a manyetik taksam nasil olur ? Beklentim fazla degil zaten. Sadece yeni gitar alana kadar idare etmesini umuyorum

Tamamen şans işi, işe yaramayadabilir. Ben manyetik değişmesine rağmen tonu ve tepkileri çok az değişen gitarlar gördüm. Manyetiği yükseltmek, amfi, amfideki bas ve biraz mid ayarlarını arttırmak işe yarayabilir. Yok ben gelecekte de h4 manyetikleri kullanırım derseniz, edinin derim.

Hatta tekniğinizle bile ilgili olabilir, bazı gitarlarda köprü ile pm için el koyulacak mesafeyi doğru ayarlamak gerekiyor, ayarlayamazsanız ve yanlış dokunuşlar yaparsanız, pm oluşmuyor.

Manyetiği yükseltmek çok yararlı olur. Bende paf var idi. O zamanlar pek anlamazdim bu manyetik işlerinden sonra birileri tavsiye etti bu yükseltme işini. Bayağı fark oluştu. Normal rifflerde de değişmeler oldu. Ama yine de tatmin etmiyordu tabi. Sırf pm ler tatmin etmiyor diye daha kalın teller taktım onda da baktım bend yapılmıyor. Ben de başka akor düzenine geçtim. Standard E den Drop akor sistemlerine geçtim. Sonra emg taktım. 81 60 riff leri canavar hale getirdi ama pm lerde neredeyse hiç değişme yok idi. Neyse anladım ki bu iş amfi işi. Izmir de birkaç yerde gitari denedim amfi için. Daha güçlü amfilerde dana gibi pm var idi. Yani neticede manyetik değişimi pek ise yaramaz. Olay amfi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Manyetikleri yukselttim biraz daha iyi oldu ama tatmin etmiyor. Amfim mg15 ama drive icin sansamp gt2 ,marshall drp1 ve ts9 kullaniyorum. Ayrica blackstar ht1 ilede denedim sonuc ayniydi. Elimi tam tellerin ciktigi yere koyuyorum boyle yurek hoplatan bir ses istiyorum ama "pit pit" gibi bir ses geliyor

Manyetikleri yukselttim biraz daha iyi oldu ama tatmin etmiyor. Amfim mg15 ama drive icin sansamp gt2 ,marshall drp1 ve ts9 kullaniyorum. Ayrica blackstar ht1 ilede denedim sonuc ayniydi. Elimi tam tellerin ciktigi yere koyuyorum boyle yurek hoplatan bir ses istiyorum ama "pit pit" gibi bir ses geliyor

Öncelikle yeni teller ve gitarın ayarları bakımları tam olmalı. Bunlar olmadıktan sonra Triple Rectifier da, ENGL Savage da sana istediğini vermez.

MG15 fena amfi değildir ama 8" hoparlöre sahip olması, seni istediğin tondan uzaklaştıran bir durum. Palm Muting'e en çok karakter katan şeylerden birisi de kabin tasarımıdır. Hoparlör ebatı, kabin ebatı, kabindeki açıklıklar önemli.

Bir de dinlediğin müziklerle kıyaslama yapıyorsan eğer, bunun mixi var, masteringi var. Bu tür işlemlerden geçmiş gitar tonu ile performansta alacağın ton arasında illa ki fark olacaktır. Aynı şeyi çalarak sağlı sollu üstüste 4 track kaydedince "yürek hoplatıyor" işte :) Bunun yarattığı etkiyi amfiden bekleme.

Kısaca ya dijital bir platforma geçmeni tavsiye ederim (amfilerin kabinlerin modellemeleri sayesinde istediğine bir nebze daha yaklaşırsın), ya da paraya kıyıp daha iyi gitarlar, amfiler ve ortama sahip olmanı. Ama gitarına mutlaka bir bakım yaptır.

Öncelikle yeni teller ve gitarın ayarları bakımları tam olmalı. Bunlar olmadıktan sonra Triple Rectifier da, ENGL Savage da sana istediğini vermez.

MG15 fena amfi değildir ama 8" hoparlöre sahip olması, seni istediğin tondan uzaklaştıran bir durum. Palm Muting'e en çok karakter katan şeylerden birisi de kabin tasarımıdır. Hoparlör ebatı, kabin ebatı, kabindeki açıklıklar önemli.

Bir de dinlediğin müziklerle kıyaslama yapıyorsan eğer, bunun mixi var, masteringi var. Bu tür işlemlerden geçmiş gitar tonu ile performansta alacağın ton arasında illa ki fark olacaktır. Aynı şeyi çalarak sağlı sollu üstüste 4 track kaydedince "yürek hoplatıyor" işte :) Bunun yarattığı etkiyi amfiden bekleme.

Kısaca ya dijital bir platforma geçmeni tavsiye ederim (amfilerin kabinlerin modellemeleri sayesinde istediğine bir nebze daha yaklaşırsın), ya da paraya kıyıp daha iyi gitarlar, amfiler ve ortama sahip olmanı. Ama gitarına mutlaka bir bakım yaptır.
Hocam entonasyon ve sap ayarini daha dun yaptim. Tellerde olabilecek en alcak seviyede. Manyetikte olabilecek en yuksek seviyede. Biraz daha yukseltince tellere carpiyor
Di box veya kabin simulatoru isimi gorur mu

Hocam entonasyon ve sap ayarini daha dun yaptim. Tellerde olabilecek en alcak seviyede. Manyetikte olabilecek en yuksek seviyede. Biraz daha yukseltince tellere carpiyor
Di box veya kabin simulatoru isimi gorur mu

Ayarları dün yapmış olman ayarları doğru yaptığın anlamına gelmiyor ne yazık ki. Bence bilen birisine göster.
DI Box iş görmez ama kabin simülatörü belki biraz daha toplayabilir, ama her türlü geçici çözüm olacaktır.

@tugberkozdemir tam aklımdakileri söylemişsin. Öncelikle mg15 ile olmadıysa ht1 ile de o bahsettiklerini elde etmenin imkanı yok, çünkü ikisinde de 8" hoparlör var, bas frekans tepkisi 2sinde de yetersiz. Ancak 12" hoparlörde tatminkar sonuç alırsın. Durum gt2, en süper preamp ya da distortion pedalıyla da ilgili değil, onlar kesinlikle toparlar ama yeterli gelmez. Önceden de söyledim gitarla da alakalı biraz.

Kabin simülatörü, di-box vs'de farketmez çünkü onlar daha çok direkt hoparlöre bağlayacaksan veya sisteme giteceksen faydalı, amaçları belli filtrelemelerle kabinsiz sisteme uyum sağlamak. Yani kabin simülatörü alıp onu mg15'e girdikten sonra anlamı kalmıyor.

palm mute'lar pıt pıt diye çıkıyorsa, maxon od 808 ya da benzeri bir booster kullanmanı tavsiye ederim.
mooer green mile'ı da çok beğendim bu arada, kayınbiraderime aldık kendisi ht5 ile çok memnun.

Bende 92 model bir Mesa Studio Preamp var. 21 yıllık preamfiden modern bir ton çıkartmak için od 808 ile boostluyorum.
Boostladığımda ne değişiyor göstermek istedim. Belki bir fikir verir. Pedalı nerede açtığımı yorumlar bölümüne yazdım.

palm mute'lar pıt pıt diye çıkıyorsa, maxon od 808 ya da benzeri bir booster kullanmanı tavsiye ederim.
mooer green mile'ı da çok beğendim bu arada, kayınbiraderime aldık kendisi ht5 ile çok memnun.

Bende 92 model bir Mesa Studio Preamp var. 21 yıllık preamfiden modern bir ton çıkartmak için od 808 ile boostluyorum.
Boostladığımda ne değişiyor göstermek istedim. Belki bir fikir verir. Pedalı nerede açtığımı yorumlar bölümüne yazdım.

Hocam pedalin ayarlari nedir ?

Geri