Mp3 Playerdan Altyapı Vermek?

merhaba arkadaşlar biz grup olarak yabancı pop, R&B tarzı şeyler çalıyoruz ama klavyesiz şarkıların tadı pek olmuyor klavyecide bulamadık doğru düzgün bir baktım internette mp3 playerdan davulcuya metronom verip mikserede altyapı verebiliyormuşuz ama tam olarak anlamadım açıkçası bu konuda bilgili birisi bana yardımcı olursa süper olur nelere ihtiyacım olduğu ve nasıl yapmam konusunda.

Altyapıyı storeo olarak düzenleyip sağ kanala metronom ayarlarsınız. ama bunun için bir artı kulaklık preamfisi gerekir. davulcuya metronom giderken mixera altyapıyı gönderirsiniz.

Daha önce bir başlıkta yazdığım cevabı buraya kopyalıyorum.... Hatta o başlığın da linkini vereyim http://turkrock.com/konu/43676/

Mutlak çözümü söylüyorum... MP3 çaların bir kanalına klik diğerine altyapı atarsanız hazırladığınız ya da biryerden edindiğiniz STEREO altyapının sağ ya da sol kanalını duyamazsınız... MP3 çalara atmadan önce iki kanalı da mono bir sinyalde birleştirdiğinizde ise FAZ çakışmaları sebebiyle altyapınız heder olabilir... Üşenmeyin profesyonel olanına zaman ayırın derim.
1- En az 4 çıkışı (audio output) olan bir ses kartı edinmeniz şart
2- CUBASE gibi çok kanal çalabilen bir program edinin...
3- Cubase de(ya da başka program) 2 TANE STEREO BUS OLUŞTURUN bunlardan biri ses kartınızın 1. ve 2. line çıkışlarına diğeri de 3.4. line çıkışlarına (output kanalları, line out 1 2 3 4 diye gider bunlar) yönlendirin...
4- altyapıyı stereo bir kanala atın ve çıkış BUS ını 1.2. kanalın bağlı olduğu ilk STEREO OUT BUS a yönlendirin.
5- click kanalınızı da 3.4. çıkışların bağlı olduğu 2.STEREO OUTPUT a yönelndirin.
6- sahnede ilk 2 çıkış sisteme girecek 2. çıkış davulcuya klik gönderecek.
7-projelerinizin başına 2 ölçü boşluk koyun. Play e bastığınızda ilk ölçü dabvulcuya metronom verecek sonraki ölçüde davulcu gruba metronomn verecek ve hep beraber girilmiş olacak.

Hİçbirşey anlamıyorum derseniz, önce Cubase gibi bir programı öğrenin derim. Ben size resimlerle tek tek atarım müsait bir zamanda ama, sahnede en ufak bir problem yaşadığınızda başınız belaya girer. Ezbere olacak bir iş değil belli bir seviyede bu programların temel mantıklarına hakim olmak lazım, MUTLAKA !

Bunun dışındaki yöntemlerle zaman kaybetmeyin hatta büyük risk almış olursunuz, o partileri çalacak bir klavyeci alın gruba daha hayırlı olur...

stereo kanallar mono olarak birleştirilmeyecek. Faz çakışması ile nasıl bir sorundan bahsediyorsunuz anlayamadım. elbette bilgisayar+ çok kanallı ses kartı ile de yapılabilir ancak o kadar çok ekipmanla sahnede ergonomi/maliyet anlamda da sıkıntılar yaşanabilir. kulaklık preamfisi gibi sağ ve sol kanalı ayırıp birini mixera diğerini Kulaklığa gönderecek şöyle basit bir mixer da iş görecektir.

3554444_mixerbehringerxenyx502.jpg

Son düzenleme:
Bu
stereo kanallar mono olarak birleştirilmeyecek. Faz çakışması ile nasıl bir sorundan bahsediyorsunuz anlayamadım. elbette bilgisayar+ çok kanallı ses kartı ile de yapılabilir ancak o kadar çok ekipmanla sahnede ergonomi/maliyet anlamda da sıkıntılar yaşanabilir. kulaklık preamfisi gibi sağ ve sol kanalı ayırıp birini mixera diğerini Kulaklığa gönderecek şöyle basit bir mixer da iş görecektir.

3554444_mixerbehringerxenyx502.jpg
Bu söylediğiniz yöntemde STEREO dan bahsedemeyiz malesef. 3 kanal çalabilen bir mp3 çalar varsa olur söylediğiniz. Ama bildiğim kadarıyla yok. Bahsettiğiniz yöntemde hazırladığınız altyapı MONO olmak zorunda. Stereo hazırlandıysa ya kanallardan biri (sağ ya da sol) dışarıda duyulmayacak ya da ikisini birleştirip faz problemleriyle uğraşacaksınız. Ben mono altyapı kullanırım diyorsa arkadaşlar MP3 çalar + mixer iş görür tabi ki.

Geri