Izmir Trigon Müzik Tecrübelerim Aman Uzak Durun

Herkes farklı mağazalardaki alışverişlerinde farklı deneyimler yaşayabiliyor. İyi ya da kötü. Ben Çankaya'da alışveriş yaptığım bütün mağazalardan memnunum. Bir şey almasam bile geçerken kapıdan içeri kafamı sokar selam verip yoluma devam ederim. Şimdiye kadar hepsinden yaptığım alışverişleri toplasan 1000 TL ya eder ya etmez. Trigon da bunlardan biri. Kötü deneyim yaşayan arkadaşlar adına da üzüldüm açıkçası. Keşke olmasaymış öyle. Ama bu başlıkla ilgili benim dikkatimi çeken şu; başlığı açan arkadaş nerede? Başlığı açmış, bir daha da foruma girmemiş. Kötü niyet olmadığını ümit ediyorum. Böyle karalamalar olmasın bu forumda. Ya da pohpohlamalar. Gerek yok. Herkes fikrini gayet güzel ortaya koyuyor zaten. İyi forumlar.

Ticaret ahlakı denen birşey vardır. bu da her müşteriye aynı şekilde davranmaktır. Elbette bu yazılı bir kural değildir elbet ancak aklı başında bir satıcı bir müzisyenin ihtiyacının hiç bitmeyeceğini bilir ve buna göre davranır.

Bugün 5 tl ye pena sattığı müşteri gördüğü ilgi nedeniyle 3.000 TL lik gitar ya da başka bir ihtiyacı olduğunda o mağazayı tercih etmezmi? ya da tam tersini düşünelim gördüğü kötü ilgi nedeniyle bir daha orayı tercih etmemesi durumunda kimin kaybedeceği?
Birde bir kişi günde 1.0000 kşi ile uğraşıyor demişsiniz. buna çok güldüm bırakın türkiye yi dünyada böyle bir yer yoktur.

Alınan ürün ve ilgi alaka ilişkisi konusunda yazdıklarımı körü körüne savunmuyorum zaten. Tabiki böyle olmaması gerekir fakat bunun sadece trigon ile sınırlı olmadığını hangi mağazaya giderseniz gidin buna yakın bir durumla karşılaşılacağını söylüyorum.Ayrıyeten 1.0000 kişi yazmadım 1000 kişi yazdım(bin çeşit farklı tip manasında).Eğer mecaz yapılan bir cümleyi sırf rakamla yazıldığı için anlayamıyorsak bu benim sorunum değil:) Saygılar.

Herkes farklı mağazalardaki alışverişlerinde farklı deneyimler yaşayabiliyor. İyi ya da kötü. Ben Çankaya'da alışveriş yaptığım bütün mağazalardan memnunum. Bir şey almasam bile geçerken kapıdan içeri kafamı sokar selam verip yoluma devam ederim. Şimdiye kadar hepsinden yaptığım alışverişleri toplasan 1000 TL ya eder ya etmez. Trigon da bunlardan biri. Kötü deneyim yaşayan arkadaşlar adına da üzüldüm açıkçası. Keşke olmasaymış öyle. Ama bu başlıkla ilgili benim dikkatimi çeken şu; başlığı açan arkadaş nerede? Başlığı açmış, bir daha da foruma girmemiş. Kötü niyet olmadığını ümit ediyorum. Böyle karalamalar olmasın bu forumda. Ya da pohpohlamalar. Gerek yok. Herkes fikrini gayet güzel ortaya koyuyor zaten. İyi forumlar.

+ 1 olarak katılıyorum.İnsanları karalamak çok kolay nedense.Diyorum ya vurun vurun yanide öldürmeyin be kardeşim.Klavye başından bişeyleri çok kolay yazabiliyosunuz.Sakin olmak lazım.

Alınan ürün ve ilgi alaka ilişkisi konusunda yazdıklarımı körü körüne savunmuyorum zaten. Tabiki böyle olmaması gerekir fakat bunun sadece trigon ile sınırlı olmadığını hangi mağazaya giderseniz gidin buna yakın bir durumla karşılaşılacağını söylüyorum.Ayrıyeten 1.0000 kişi yazmadım 1000 kişi yazdım(bin çeşit farklı tip manasında).Eğer mecaz yapılan bir cümleyi sırf rakamla yazıldığı için anlayamıyorsak bu benim sorunum değil:) Saygılar.

önceki yazılanlardan referans alırsanız buna "Anlatma sorunu" diyelim :) mecazınızı sadece kendiniz anldığınız için.

Murat abiden yillarca alisveris yaptim hic sorun yasatmadilar. Trigon muzik eskiden iyi esnafti. Son durum nedir bilmiyorum.
Murat abi ticaret adamidir adami yolmayi da bilir kiyagini yapmayi da bilir :)

adam yolandan ne ticaret adamı olur ne de başka bir şey. adam olmaz ondan. zaten ticaretci bir kafayla müzik mağazası çalıştıran adamdan tiksinirim.

Sen böyle deyince aklıma düştü yine. Müşteriye yaklaşım aslında ticari zihniyetin çok mühim bir parçasıdır. İş yeri açmak, işletmek, büyütmek kolay mesele değil. Kirası, stopajı, elemanların aylığı, vergisi, yeni mal almak için ödenek ayırma vs. Hiçbiri burun kıvırılacak şey değil. Ama; işin bir de insan faktörü boyutu var ki herşeyin başında gelir.

Burada arada bir zikrettiğim bir ismi yine anmadan geçemeyeceğim. Yaşı kırk civarı ve üstü dostlar, tünelin eskilerinden rahmetli Ferit Canova'yı -Ferit Amca'yı- hatırlar. Zamanında beş yüz dolara mal ettiği Fender Stratları altı yüz dolara satarak piyasada çok kişiyi Strat sahibi etmiştir ki o kişiler hala kendisini rahmetle, saygıyla ve sevgiyle anarlar. Bir yandan Ferit Amca kazanırken, bir yandan da müzisyen kazanmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam Erkin Koray'a da o beyaz 61 Custom SG (henüz LP diye geçtiği dönemlerde) satan kişi yine Ferit Amcadır.

Kayıplar bir türlü telafi olmuyor, galiba Ferit Amca'nın da boşluğu kolay kolay dolmayacak. Kendisini rahmetle anarken, bir kısım esnafların da artık yaptıkları işin geçmişini öğrenerek ders çıkarmalarını umut ediyorum.

Sizin yorumunuz ne kadar art niyetli böyle:) hemen bi yaftalama hemen bi kesin başka işleri var bu dükkanla muhabbeti.Ne kadar ayıp.Diğer arkadaşların dediğine gelecek olursak Buried ve Sekoser; haklı olabilirsiniz fakat yukarıda belirttiğim konu tamamen şunu anlatmak içindi;Bir kaç sayfa daha var trigon ile ilgili birisi tek cümlelik bişey yazmış rezalet diye,diğeri yazmış üçkağıtçılar anlamına gelen bir cümle.Bu tarz kötü yorumların yüzde yüz gerçeği yansıttığını düşünmüyorum.Eğer yorumları okursanız topluca bi kötüleme durumu mevcut.Şimdi birşey söliycem herkes daha da vurucak bana biliyorum ama yinede söyliym.Bu hangi işletmeye giderseniz gidin geçerli olan bir mevzu.Satıcılar 3000 tl lik mal alan adamla 30 TL lik mal alan müşteriye aynı muameleyi ilgiyi alakayı göstermez.Herkes işinin ekmeğinin peşinde.Benim burda karşı olduğum tek şey sanki her konuda herkes hakkını süper savunuyomuş gibi çıkıpta isim hiç önemli değil bir müzik mağazasından alacağı 30-40-500-2000 tl lik malzeme yüzünden kendine lord gibi davranılmasını istemesi.Neyse çok uzatmaya gerek yok.
Ben borsada trigon hisselerime bakayım bugün nekadar kazanmışım acaba:))tey allahım:)
Ağustos ayında Amerika'da Manhattan Guitar Center'a gittim. Alt tarafı ikinci el bir pedal denemek istediğimi söyledim. Adamlar beni Egneater marka, ortalamanın bir hayli üstü bir lambalı bir amfinin başına oturttu. Nasıl bir gitar istersin dediler, humbuckerlı dedim. Bir tane Gretsch'i verdiler. Yaklaşık 15 dakika çaldıktan sonra bir de Fender'le deneyebilir miyim dedim ve 15 dakika kadar da Fender ile denedim. Peki ben bunu TS9 ile boostlayıp deneyebilir miyim dedim, hoop TS9 geldi ve toplamda yaklaşık 1 saat pedalı denedim. Bu sırada yanıma ben çağırmadan gelen giden, rahatsız eden kimse olmadı bile. Sonunda kasaya gittim. Güleryüzlü bir şekilde nasıl beğendin mi dediler. Ben de pedalı aldım ve çıktım. Çıkarken gördüğüm şey de enteresandı. 10-11 yaşlarında bir veletin eline bir jackson vermişler(markasını modelini bilmiyorum), amfiye bağlamışlar. Çocuk rastgele tellere vurarak anlamsız sesler çıkartıyordu. Bir süre durdum ve izledim. Çocuk ve annesi gülüp eğleniyordu ve kimse "Tamam kardeşim hadi bak gitar bilmem ne yaptın, milletin kafasını ütüledin"falan demedi.
Peki acaba Türkiye'de böyle esnaflık yapmak çok mu zor? Bana davranışları o kadar hoşuma gitti ki mağazadan bir sürü tel ve almayı düşündüğüm pedalın yanında, bir tane de Türkiye'deki satış fiyatıyla aslında hemen hemen aynı olan ikinci bir pedalla çıktım. Sonuçta mağaza kazandı. Üstelik bu davranış yabancı bir ülkede, kendi vatandaşı olmadığı belli olan ve cebinde ne kadar parası olduğu bilinmeyen ve alt tarafı ikinci el bir pedal denemek için mağazaya giren adama yapılıyor.

Ağustos ayında Amerika'da Manhattan Guitar Center'a gittim. Alt tarafı ikinci el bir pedal denemek istediğimi söyledim. Adamlar beni Egneater marka, ortalamanın bir hayli üstü bir lambalı bir amfinin başına oturttu. Nasıl bir gitar istersin dediler, humbuckerlı dedim. Bir tane Gretsch'i verdiler. Yaklaşık 15 dakika çaldıktan sonra bir de Fender'le deneyebilir miyim dedim ve 15 dakika kadar da Fender ile denedim. Peki ben bunu TS9 ile boostlayıp deneyebilir miyim dedim, hoop TS9 geldi ve toplamda yaklaşık 1 saat pedalı denedim. Bu sırada yanıma ben çağırmadan gelen giden, rahatsız eden kimse olmadı bile. Sonunda kasaya gittim. Güleryüzlü bir şekilde nasıl beğendin mi dediler. Ben de pedalı aldım ve çıktım. Çıkarken gördüğüm şey de enteresandı. 10-11 yaşlarında bir veletin eline bir jackson vermişler(markasını modelini bilmiyorum), amfiye bağlamışlar. Çocuk rastgele tellere vurarak anlamsız sesler çıkartıyordu. Bir süre durdum ve izledim. Çocuk ve annesi gülüp eğleniyordu ve kimse "Tamam kardeşim hadi bak gitar bilmem ne yaptın, milletin kafasını ütüledin"falan demedi.
Peki acaba Türkiye'de böyle esnaflık yapmak çok mu zor? Bana davranışları o kadar hoşuma gitti ki mağazadan bir sürü tel ve almayı düşündüğüm pedalın yanında, bir tane de Türkiye'deki satış fiyatıyla aslında hemen hemen aynı olan ikinci bir pedalla çıktım. Sonuçta mağaza kazandı. Üstelik bu davranış yabancı bir ülkede, kendi vatandaşı olmadığı belli olan ve cebinde ne kadar parası olduğu bilinmeyen ve alt tarafı ikinci el bir pedal denemek için mağazaya giren adama yapılıyor.
anlattıklarınız gerçekten çok güzel keşke türkiyedede böyle olsa ama hakkını yemeyelim yeni açılan bir magzada da bu davranışlar 1 hafta sergileniyor:ROFLMAO:(sadece 1 hafta)

Başlığı açan arkadaş burada. Forumda takılmadığım için bir daha girmemiş olabilir miyim? İşim gücüm yok 5 para etmez bir mağazayı karalamakla mı uğraşıcam? Kimse kimseyi karalamıyor mal ortada zaten. Sen kafanı yorma ölü sevicilere selamını ver.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
yaşadığımız bir aksaklık yüzünden gitaristlerden birinin gitarında sıkıntı çıkmıştı. bundan 2 gün önce olan sahnemiz için gitar kiralanması gerekiyordu.sahne çanakkaledeydi çarşamba yola çıkmak zorundaydık ve 3 günlüğüne trigon adı verilen yerden çok yüksek bir miktara gitarı kiraladık.cumartesi günü saat 19 00 a kadar gitarı teslim etmiş olmamız gerekiyordu.tekrar izmir'e dönerken yoldaki trafik yüzünden trigon müziği arayıp 10 dk geç kalacağımızı söyledik.en geç 19 10 da gitar elinizde olsa olur mu?diye insani bir şekilde rica ettik.ama kendilerini ortalıkta müzisyen diye tanıtan bu insanlar 5 dk bile geç kalırsak 1 gün parası daha vereceğimizi söylediler.bu yüzden arabayı olabildiğince hızlı sürdüm ve yaklaşık 2 3 kez kaza geçirme tehlikesi atlattık.saat tam 19:00 da oraya ulaştık.soyguncu heriflerin bizi görünce yüzleri düştü.2 dakika geçirsek ellerine para geçecek ya !! onlara 10 dk töleransın insan hayatından daha mı önemli olduğunu sordum.aldığım cevaplar karşısında şok oldum.bu adamlar para için her türlü pisliği ve çirkefliği yaparlar.müziği insanları soymak için bir araç olarak kullanan trigon müzik adı verilen yerden kesinlikle içeri adımınızı atmayın.

İçerisine girilmemesi gereken bir müzik market kesinlikle burası. Geçen gidip V kasa gitarımı daha rahat çalmak için L uçlu jack kablosu almıştım, daha 2. gününden temassızlık ve cızırtı yapmaya başlamıştı.

2-3 ay önce bende ilk kez gittim buraya içeride 15 dakika dolandım kimse buyurun demeyince çıkmıştım :D

Bu olayı ben de sevmiyorum. İşin komiği; ülkemizde butik hizmet sunanlara göre ticari amaçlı perakende kuruluşlarının müşteri hizmetleri hususunda (yine iyi değiller ) daha bilinçli olmaları.
Yahu Dükkana giriyorsun; adam yüzüne bakmıyor, hadi o anda uğraştığı birşey vardır, seni görmemiştir, başka biriyle ilgileniyordur anlarım.
Karşılamaktan aciz, uğurlamaktan aciz..... Soru soruyorsun; tipine bir bakıyor alıcı mı? bakıcı mı? yargılayıp ona göre yanıt vermeler. Üstünlük taslamalar....

Böyle küçük esnaf bitsin kardeşim. Sen müşterinin değerini kıymetini bilmiyorsan yok olup gitmeye mahkumsun ve bunun sorumlusu da yanlızca kendinsin.

Son düzenleme:
Kadıköy'de falan da benzer yerler var. Sanırım adam o işi hobi olarak yapıyor. İçeri giriyorum adam bir şeyle uğraşıyor. Müşteri gelmiş, bir şey alacakmış umurunda değil. Pena diyorsun kafasıyla işaret ediyor oradan al gibilerinden. Askı kilidi var mı diyorsun yok ama filanca müzik mağazasında var diyor. Ulan bende biliyorum orada olduğunu uzak diye buraya geldim. Ya bu adamlar para kazanıyorlar işte ben ona şaşırıyorum.

Bu olayı ben de sevmiyorum. İşin komiği; ülkemizde butik hizmet sunanlara göre ticari amaçlı perakende kuruluşlarının müşteri hizmetleri hususunda (yine iyi değiller ) daha bilinçli olmaları.
Yahu Dükkana giriyorsun; adam yüzüne bakmıyor, hadi o anda uğraştığı birşey vardır, seni görmemiştir, başka biriyle ilgileniyordur anlarım.
Karşılamaktan aciz, uğurlamaktan aciz..... Soru soruyorsun; tipine bir bakıyor alıcı mı? bakıcı mı? yargılayıp ona göre yanıt vermeler. Üstünlük taslamalar....

Böyle küçük esnaf bitsin kardeşim. Sen müşterinin değerini kıymetini bilmiyorsan yok olup gitmeye mahkumsun ve bunun sorumlusu da yanlızca kendinsin.
Kesinlikle öyle ülke bi ters giyim alışverişinde peşini bırakmazlar ki orda da onu sevmiyorum :D sonuç olarak kim ne derse desin isterse reklam olsun Ankara Zuhal müzik kadar ilgili kibar bi mağazaya denk gelmedim ellerinden gelen herşeyi bıkmadan usanmadan yapıyorlar. Almayacağımı bile bile cs bile denetiyorlar :D

Geri