Piyanoda Sağ Ve Sol El Kordinasyonu

Arkadaşlar 1,5 yıl önce klavye çalmaya başladım. Herhangi bir ders falan da almadım. Bir tane şarkı kitabım var ondan pek de sıkıntı çekmeden 1-2 saat içerisinde melodiyi öğrenip adım adım nota değerlerine göre sol eli bununla eşleştirerek şarkıyı çalmaya başlıyordum. Nedense bir şarkıyı bazen gözü kapalı çalarken bazen örneğin 1 ay sonra sol el notalarını unuttuğumu farkediyorum. Bunda öğrendiğim şarkıların hepsini sevmememin katkısı da olabilir ama 1 yıl önce de elektro gitar çalmaya başladım, pek böyle unutma yaşamadım. Özellikle gitara ağırlık verdiğim dönemlerde aylarca klavye çalmadım, belki uzun süreli çalmamanın da etkisi oluyordur. Bu sol eli yanlış çalıştığım için olabilir mi? Piyanoda sağ ve sol el kordinasyonu nasıl sağlanmalıdır, öğrendiğin bir şeyi unutmak normal midir? Tamamıyla unutmaktan bahsetmiyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hanon'u bir denerim. tabi bol çalışmak önemli de acaba sol eli de ayrı bir şekilde öğrenip birleştirmek midir bu işin yöntemi diye merak ettim. çünkü ben sol eli hiç ekstradan öğrenmeye çalışmadım. sebeplerinden biri, ilk öğrendiğim parçalarda sol elin çok yavaş çalışması, ve çoğu zaman herhangi bir şeyi çağrıştırmamasıydı. belki bu yüzden de böyle bir izlenime kapılmış olabilirim. daha çok sağ eldeki melodiyle yavaş yavaş eşleştirerek gidiyorum.

okuldayken yardımcı piyano derslerinden hep kaçardım :D ama şöyle bir taktiğim var batı müziği eserleri çalış bunu sürekli hale getir özellikle franz liszt in basit eserlerinden (ne kadar basit olacaksa artık :D ) başla sol el için bire bir

Geri