Solak Olduğu Halde Sağ El Ile Çalmak.

Solak biri olarak sağ ile çalıyorum, basketbolu da sağ ile oynuyorum o enteresan işte :D

Sağ elle yazıyorum,
Sağ elle basketbol oynuyorum,
Taş vb. şeyleri sağ elle fırlatıyorum,
Yemekte bıçağı sol elimle, çatalı sağ elimle tutuyorum,
Sol elimle meyve soyuyorum,
Bilek güreşine sol elle giriyorum,
Futbolda kafa toplarında kafamın soluyla daha iyi vuruyorum,
Darbukayı sağ dizime alıyorum,
Gitar malum zaten :)

Şimdi buraya İlyas Salman'ın "Nıaaabeeeerr" lafının swf si iyi giderdi :D

Eğer solak birisi sağ olarak başlarsa zaten sanat ve müzikte başrol oynayan sağ lobunu öldürmüş oluyor. Ve pedagoglar da kesinlikle solak cocukların ellerinin değiştirilmeye zorlanmaması gerektiğini söylüyorlar, yani solağım ama sağ alıştım diyen arkadaşlar solak gitar bulamamak yüzünden kaderinizle oynamış olabilirsiniz :)
Gitar çalarken 2 elinizi birden kullanıyorsunuz yani elinizi değiştirmek gibi bir durum yok. Yazdığınız şeyle pek alakalı değil durum. Solak bir insan çok iyi sağ gitar çalabilir, hatta sağ elle çalan bir insandan çok daha iyi çalabilir ve bir şey kaybetmez. Gitar çalmak sağ-sol el koordinasyonu gerektirir ve 2 el hemen hemen aynı oranda önemlidir (bence), o sebeple 2 taraf da aynı derecede şanslıdır.

Gitar çalarken 2 elinizi birden kullanıyorsunuz yani elinizi değiştirmek gibi bir durum yok. Yazdığınız şeyle pek alakalı değil durum. Solak bir insan çok iyi sağ gitar çalabilir, hatta sağ elle çalan bir insandan çok daha iyi çalabilir ve bir şey kaybetmez. Gitar çalmak sağ-sol el koordinasyonu gerektirir ve 2 el hemen hemen aynı oranda önemlidir (bence), o sebeple 2 taraf da aynı derecede şanslıdır.
Malesef yanlışınız var :). Dediğiniz sağ ve sol el uyumuyla alakalı bir şey, çok iyi sağ gitaristler de var, çok iyi sol gitaristlerde, hatta solak bir gitar virtüözü popüler olarak mevcut değil, Burada bahsi geçen şey solaklar daha iyi gitar çalar değil, Solaklar sağ loblarını çok daha aktif kullanır, ama solak birisi sol elini bırakıp sağa başlarsa, ve bu şekilde devam ederse sağ lobunu geliştirip sol lobunu köreltecektir, bunu ben değil, doktorlar söylüyor.

Malesef yanlışınız var :). Dediğiniz sağ ve sol el uyumuyla alakalı bir şey, çok iyi sağ gitaristler de var, çok iyi sol gitaristlerde, hatta solak bir gitar virtüözü popüler olarak mevcut değil, Burada bahsi geçen şey solaklar daha iyi gitar çalar değil, Solaklar sağ loblarını çok daha aktif kullanır, ama solak birisi sol elini bırakıp sağa başlarsa, ve bu şekilde devam ederse sağ lobunu geliştirip sol lobunu köreltecektir, bunu ben değil, doktorlar söylüyor.
Valla bunu söyleyen doktorlar gitarın tek elle çalındığını sanıyor heralde.. Abi soldum sağ çaldım sağ lob gelişmedi diye birşey olur mu? klavyedeki elinizle onca teknik uygularken, basacağınız bir sonraki notayı akoru düşünürken, gam pozisyonları arasında geçişler yaparken sağ lob ne iş yapıyor? klavyedeki sol eli yönlendirmiyor mu? hangi elinizle çalarsanız çalın beyni komple kullanıyorsunuz bence zaten enstrüman çalmanın zorluğuda bu değil mi? aynı anda birkaç şey düşünmek ve uygulamak. E yani iki tarafada görev düşüyor neticede..

-Doktorlar kaşık kullanmaktan bahsediyor, gitar değil. Pena kullanmak için sol lob lazım diye bir akademik çalışmanız mı var?
-Jimi Hendrix, Gary Moore yeterli değil mi?
-Henüz solak virtüöz (sanırım virtüöz anlayışınız enstrümantal albüm yapmaktan geçiyor) olmaması bundan sonra olamayacağı anlamına geliyor mu ya da bu iddianızı kanıtlıyor mu?
-Aynı mantıkla gidersek birçok ünlü virtüözün Ibanez kullandığını biliyoruz, Ibanez dünyanın en iyi gitar markası mı :D Tamam burada durdum.
-Yok dostum, olay solak kişilerin sağ el için üretilen şeyleri kullanmaya itilmesiyle alakalı ama gitar 2 elle çalınan bir enstrümandır, yani sen 2 elini birden kullanırsın gitarda. 2 elinden birinin daha az iş yaptığını söyleyebilir misin? Hadi söyledin diyelim, bu durumda mantıklı olan birçok kişiye göre klavye tutan elin daha çok iş yaptığıdır, bu durumda gitarlar ters yapılmış oluyor. Yani ağır olan işi sol el yapmış oluyor, hafif olan işi sağ el yapmış oluyor. Yani biz sağ gitar çalan sağlaklar gitarı ters tutmuş oluyoruz. Nedir savunduğun şey biraz daha açık savun ona göre çürütelim :D
Bu arada dalga geçmek gibi bir amacım yok, geyik yapıyorum.

Hocam, bir önceki mesajında koyduğun görsel doğru değil. Biraz araştırma yaparsan solak insanların beyninin sağ tarafını kullandığı vs. doğru değil. Bununla ilgili detaylı bir araştırma var insanların beyin aktivitelerini gözlemliyorlar ve senin söylediğin gibi bir sonuç olmadığı ortaya çıkıyor.

Hocam, bir önceki mesajında koyduğun görsel doğru değil. Biraz araştırma yaparsan solak insanların beyninin sağ tarafını kullandığı vs. doğru değil. Bununla ilgili detaylı bir araştırma var insanların beyin aktivitelerini gözlemliyorlar ve senin söylediğin gibi bir sonuç olmadığı ortaya çıkıyor.
Eleman terbiyesizlikten ötürü banlandı zaten, 3 lafın 2 si de yalandı, vikipedi & gibson.com kaynaklı bilgilere de bunlar yanlış sen bilmiyorsun deyip giydirmeye çalışıyordu, yazık oldu taze üyeliğine :D Yakındır yeni üyelik açıp tekrar gelmesi.

ben yaratık gibi birşeyim iki elimide kullanabiliyorum gitarda da aynı birde aklıma gelmişken gitar kursunda sürekli gitarı ters tutardım (ince teller üstte)

kalemi sol elle tutuyorum, basketbol topunu sağ. basketbolda sol ayağımla zıplıyorum, futbolda topa sağ ayakla vuruyorum. maket bıçağını sol elle tutuyorum, yemek bıçağını sağ. patates, meyve, domates soyarsam sol elle kavrayıp sağ elimle bıçağı tutuyor, iki el ile soyuyorum. çekirdek yerken iki elimi de kullanıyorum. çatalı kaşığı sol elle tutuyorum, makası sağ. havyayı solla tutuyorum, gitarı sağ elle çalıyorum vs vs vs vs.

benim anlamadığım neden vücudunun tek tarafını kullanmak için kasılıyor, beyin bu kadar aciz mi?

bu konuda en gariban ben olabilirim :) 8sene falan önce para biriktirip gitar almaya gittiğimde heves ve heyecanla mı oldu cahillikten mi bilmiyorum aklıma hiç "ulan ben solağım solak gitarı almam lazım!!!" demedim hatta bunu 4sene falan da farketmedim :D (pişman değilim)

%100 bir solak olarak ve ailemin de yarısının solak olması üzerine hiç "Sağlak gitar alalım, ona alış." lafını duymadım, bunun neticesinde de yaklaşık 5 yıla yakın bir süredir solak elektro gitar çalıyorum. Sağ elimle sadece mouse kullanabiliyorum (istediğim zaman sola alıp aynı rahatlıkta kullanabiliyorum ancak oyunlarda sıkıntı oluyor). Yemek yaparken, makas kullanırken, topa vururken hep sol elimi kullanıyorum. Sağ elimi kullanmak ölüm geliyor.

Ha bir müzik markete gittiğimde 100 gitardan sadece üçünün solak olması içimi burkmuyor değil :D

%100 bir solak olarak ve ailemin de yarısının solak olması üzerine hiç "Sağlak gitar alalım, ona alış." lafını duymadım, bunun neticesinde de yaklaşık 5 yıla yakın bir süredir solak elektro gitar çalıyorum. Sağ elimle sadece mouse kullanabiliyorum (istediğim zaman sola alıp aynı rahatlıkta kullanabiliyorum ancak oyunlarda sıkıntı oluyor). Yemek yaparken, makas kullanırken, topa vururken hep sol elimi kullanıyorum. Sağ elimi kullanmak ölüm geliyor.

Ha bir müzik markete gittiğimde 100 gitardan sadece üçünün solak olması içimi burkmuyor değil :D
Sadece Schecter gitarlarla bakabilmek veya yalnızca o markayı deneyebilmek, yani do-re'ye mahkum olmak nedir bilir misiniz? :D

Bence "zamanında solak gitar bulmak zordu, orda yoktu, burda yoktu, zorlandım, mecburen sağlak oldum" lafı geçersizdir. Rock tarihi sağlak elektrikli gitarı solak olarak çalan birçok gitarist ile dolu, üstüne üstlük bir kısmı tel düzenini bile değiştirmemiş, sağlak gitarı olduğu gibi solak olarak kullanmış, çalacak adam her daim yolunu bulur.

Geri