Gitar Elektroniğinden Dip Gürültüden Gerçekten Anlayan Bir Arkadaş Aranıyor

adeziv bakır folyodan sipariş verdim birkaç haftaya gelir heralde. bekliyorum sonucu bakalım nasıl olacak :)

Gitarınızda kesinlikle gelişme olacaktır ama bahsettiğiniz kadar yüksek gürültü bana farklı bir sebeptenmiş gibi geldi, belki hatalı basit bir lehim, belki jak girişi de sebep olabilir. Aslında hangi kablo toprak hattına gidiyorsa voltmetreden kısa devre testi yapabilirsiniz. Örneğin manyetik çıkışı-jak veya potans üstü-manyetik vs gibi. Bazen kablo uçları ya da hatalı lehim sonucu fazla oksitlenme sebebiyle kayıp veriyor, hatta aşırı bir direnç oluşturuyor olabiliyor.

Hayır, iletken olması yeterli, aluminyum dahi olur. Tabii yapıştırırken uhu kullanmanız gerekecek, bu sebeple kendinden yapışkanlı tercih edilebiliyor.

anladım CoolDoG, topraklamasını nasıl yapacağız peki ? Bir de şunu sormak istedim. Gitarı doğrudan bilgisayara giriyorum. Cubase+ Guitar Rig 5 & TH1 gibi simülatörler sayesinde efekt alıyorum. Özellikle drivelı tonlarda müthiş derecede dip gürültüsü alıyorum harici ses kartımın olmamasından dolayı böyle sanırım. Bu yaptığımız işlem ordaki dip sesi de engeller mi ?

Hayır, iletken olması yeterli, aluminyum dahi olur. Tabii yapıştırırken uhu kullanmanız gerekecek, bu sebeple kendinden yapışkanlı tercih edilebiliyor.
adeziv bakır folyolar bant gibi zaten yapışıyor kendinden yapışkanlı. 1 metresi 2 dolar ebay'de. aldım bakalım :) elektronik aksamı için de pedal amfi vs yapan bir arkadaşım var ona verdim o da bakacak bir. belki potans kapasitör falan değiştirir her ne yaparsa artık. bakır folyo da gelsin çözülür artık heralde. çözülmezse artık loaded pickguard alcam yada vazgeçip ben de denediğim o gibsondan alacam artık:D

gözardı ediyorsunuz !

seymour duncan ın birçok tele model manyetiği wax potted yapılmamıştır. özellikle üst seviyler

NEDEN ?

çünkü bu aleti daha mikrofonik yapıp telenin çok rezonant bir sound üretmesine yardımcı oluyor.

bahsettiğiniz ses noise ise bağlantı kablo toprak hattın kontorl ediniz,

ama eğer alet ötüyor ise konu tamamen wax potting ile alakalı.

dediğim gibi, seymour duncan bunu usulune uygun yapmak adna yapıyor

nekadar wax pot , okadar az mikrofonik, rezonant gövde soundu.

haaa çok mu lazım , değil

çözüm :

telecaster ı single manyetikler ile kullanın :)
manyetiklerinizi wax pot ettirirn, köprünün alaşımı ve waxpot olmamış bir manyetik drive da kabuslar yaratır. iiiiiiiiiiiüüüüüüüüüüüüüüüüü iiiiiiiiü diye öter.
manyetik sıcakta beklemiştir, wax pot demek mum demek. mum erimiş olabilir,
son fikirim de, çok fazla gain bunlara sebep olabiliyor olabilir,
yanlış eq kullanabiliyor olabilirsiniz iphone - ipad falan sahibi iseniz spectrum analyser indirin. programı çalıstırın. ve öten frekansı tespit edin, ozaman daha net konusabilir, ve problemik nokta atışı ile çözebilirim.

sevgiler.

manyetiklerinizi wax pot ettirirn, köprünün alaşımı ve waxpot olmamış bir manyetik drive da kabuslar yaratır. iiiiiiiiiiiüüüüüüüüüüüüüüüüü iiiiiiiiü diye öter.

sevgiler.
Abi manyetiğin ötme şekline yaptığın tasvir hayran bıraktı :) benim gitar tam olarak öyle ötmüyor. O kadar çirkin ötüyor ki detone bile oluyor :D Şaka bir yana çözüm için teşekkürler söylediğin programı indirip deneyeceğim :)

Tarihi konusunda eminim haklısındır, ben sadece piyasada kullanımından bahsediyorum.. Elektrik alan oluşturmaz bu konuda haklısın ki zaten içinde geçen bir akım yoktur, izole etmeye yarar ;) Ama anlamadığım nokta paratoner ile alakalı olarak sinyalizasyonun pek bir alakası olduğunu düşünmüyorum, nitekim ki faraday kafesi kullandığımız veya kullanmadığımız bütün ev, rezidans, endüstriyel tesis, hastane vs vs. her yerde sinyal ile ilgili olarak hiç bir sorun yaşamadık.. Faraday kafesinin sinyalizasyona etkisi olduğunu düşünmüyorum, bilmiyorum da.

İzole eder ne demek ?

Faraday kafesindeki amaç dışarıdaki manyetik alanın içeri girmesini veya içerideki manyetik alanın dışarıya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Kullanım alanı değişse de bu amaç pek değişmez.
Kullanım alanları;
1.Yanıcı, patlayıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalar
2.Radyo frekansı yayan cihazlar
3.Telsizle haberleşmenin yapıldığı binalar(içeride yapılan telsiz konusmalarinin dışarıdan dinlenmesini engellemek amacı ile)
Vs...

Not: alıntıdır.
Sinyalizasyon demeyelim biz ona da zira sinyalizasyon; taşımacılıkta özellikle demir yolu taşımacılığında trafiği düzenlemeye yarayan sistemdir.
Her neyse kafes özelliğine göre(gözlerin büyüklüğü, malzeme vs..) izolasyon kalitesi değişir fakat kafes varsa, az yada cok izolasyon vardır. Yani telefon ve radyo sinyallerinde zayıflama kaçınılmaz sonuç hatta çoğu zaman amaçtır.

En önemli nokta bu, yapmazsanız, folyo bir işe yaramyacaktır, çünkü biriken elektrik alan kirliliği halen gitar için de oluyor, sadece biriktirmiş ve daha fazla hareket kazandırmış olyuorsunuz. Bazı arkadaşlar yapıp bir işe yaramadı yahu diyorlar, sebebi budur.
Elektrik alanı biriktirmek için kondansator yapısı olması gerekir. Gitarın içinde herhangi bir birikme sözkonusu değil. Olsa da faraday kafesi bunun çözümü değil. Faraday kafesi sadece dış ortamdaki elektrik ve manyetik alan gürültülerinden gitarın sistemini izole eder, içerde gürültü varsa o yine sana kalır.

Bu şekilde manyetik alanın birikmesinden dolayı oluşan dipgürültüyü rahatça kesebilirsiniz.. Çünkü tahta kuru iken yalıtkan özelliği daha fazladır ve elektriksel alanın birikmesiyle , bizim güzelim manyetiklerimize artık akım oluşturur ve bu da bize dip gürültüsü denilen şeyi duymamıza yol açar.

Görüyorum ki kafa karışıklığı veya yorgunluk içerisinde yazıyorsun.

Hatırı sayılır, gürültü yapacak bir manyetik
alanın birikmesi için bobin gerekir. Bobin nerde ? Birikse bile faraday kafesinin biriken manyetik alanı boşaltma gibi bir vasfı yok sadece izole ediyor.

Diğer konu tahtanın yalitkanligi ; tahta elektrik akımına karşı yalitkan, elektrik alan ve manyetik alana karşı değil. Bu yüzden faraday kafesi yapıyorsun ki yalıtım olsun dışardaki manyetik gürültü gitar içerisine girmesin. Eğer tahta manyetik yalitkan olsa faraday kafesi yapmana gerek olmazdı.

Aynı ortamda, aynı zamanlarda, başka bir gitarla kıyasla gitarını. Gitarın farkedilecek kadar daha fazla gürültü ise tekrar yaz buraya. Eğer orda olsaydım gelir bakardım ama maalesef bu mümkün değil. Dediğimi yap sonucu bildir sorun varsa adım adım gidip çözmeye çalışalım.

Tarihi konusunda eminim haklısındır, ben sadece piyasada kullanımından bahsediyorum.. Elektrik alan oluşturmaz bu konuda haklısın ki zaten içinde geçen bir akım yoktur, izole etmeye yarar ;) Ama anlamadığım nokta paratoner ile alakalı olarak sinyalizasyonun pek bir alakası olduğunu düşünmüyorum, nitekim ki faraday kafesi kullandığımız veya kullanmadığımız bütün ev, rezidans, endüstriyel tesis, hastane vs vs. her yerde sinyal ile ilgili olarak hiç bir sorun yaşamadık.. Faraday kafesinin sinyalizasyona etkisi olduğunu düşünmüyorum, bilmiyorum da.
İzole eder ne demek ?

Faraday kafesindeki amaç dışarıdaki manyetik alanın içeri girmesini veya içerideki manyetik alanın dışarıya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Kullanım alanı değişse de bu amaç pek değişmez.
Kullanım alanları;
1.Yanıcı, patlayıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalar
2.Radyo frekansı yayan cihazlar
3.Telsizle haberleşmenin yapıldığı binalar(içeride yapılan telsiz konusmalarinin dışarıdan dinlenmesini engellemek amacı ile)
Vs...

Not: alıntıdır.
Sinyalizasyon demeyelim biz ona da zira sinyalizasyon; taşımacılıkta özellikle demir yolu taşımacılığında trafiği düzenlemeye yarayan sistemdir.
Her neyse kafes özelliğine göre(gözlerin büyüklüğü, malzeme vs..) izolasyon kalitesi değişir fakat kafes varsa, az yada cok izolasyon vardır. Yani telefon ve radyo sinyallerinde zayıflama kaçınılmaz sonuç hatta çoğu zaman amaçtır.

Üstadım sen bana vikipediadaki gördüğün şeyi kopyalayıp yapıştırmışsın buraya.. Asıl konu şudur ki senin dediğin faraday kafesi yalıtım amaçlı kullanılan bölgelerde yapılandır, benim ilk konuşmamda bahsettiğim ise dikkat ettiysen eğer yıldırımdan korunma tesisatı için yapılandır.. Yıldırımdan korunma tesisatında yapılan faraday kafesinde ise telefonun çekmemesi gibi olayların yaşanmadığını sende biliyorsun, yıldırımdan korunma tesisatında faraday çubukları ile kafes oluşturarak, birbirine ilişkilendirerek sistemi kafese almış oluruz ve etkilerinden kurtuluruz, benim verdiğim örnek buydu... Ancak senin dediğin faraday kafesi ise tamamen sistemi izole etmek için kullanılan bir sistemdir, örnek olarak yüksek gerilim labaratuarları buna çok güzel bir örnektir.. Bildiğini gördüm, saldırmadan önce hangi konudan bahsediyorum iyice bak bence ;)

Diğer konuya gelince; içine tamamen bakır folyo ile kapladığın bir bölgede ki bu bölgenin çalışma prensibi oluşturduğu manyetik alanın, tellerin titreşmesine bağlı olarak ilettiği akı ile alakalıdır ki, bu bölgede birikmiş artık akım (veya sen ne diyorsan) olmama lüksü olamaz.. Manyetiklerde ki bobinlerden dolayı oluşan manyetik alan sayesinde gitarımız elektro oluyor zaten, ve bu manyetik alan etrafını bakır folyo ile kapladığımız için dışardaki frekanslardan etkilenmeyecektir, ancak içerde kesinlikle ve kesinlikle belli bir süre sonra akı yoğunluğu oluşacaktır, bu akı yoğunluğu manyetiklerine ters bir akım yönü oluşturup dip ses oluşturacaktır. (sağ el kuralı, elektromanyetik alanlar teorileri). Bu yüzden kapladığımız bakır folyoyu kesinlikle toprak hattına birleştirmeliyiz, 2,3 belki 1 ay size etkisi olmayacak ama biriktikçe etkisi artan bir akım olacaktır. Topraklama kaçınılmaz gerekliliktir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Tahta konusuna gelince ise, tahtanın yalıtkanlığı her iki tarafta da geçerlidir, yani burada elektomanyetik alanları ayırıp akımı ayırıp, ayrı ayrı şeyler düşünemezsiniz, burada hepsi birbirini oluşturan tetikleyen şeylerdir.

Üstat ayrıca hepimiz hatalar şeyler yazabiliriz, ama egolarımıza yenilip insanları kıracak şekilde rencide edecek şekilde yazılar döşemek, bizim gibi müzikle uğraşan insanlara yakışır şeyler değildir. Eğer birbirimizin tepesine çıkmak istiyorsak bunların başka platformlar da yapmak daha iyi olacaktır.

Saygılarımla.

Sayın @SouthNirvana,

Önceki mesajınızda verdiğiniz bilgilerin hemen hemen hepsi yanlış. Pratik olarak çözüm elde edebilirsiniz belki ama eğer teori üzerine, fizik üzerine, işin doğası üzerine konuşuyorsak ne yazıkki hepsi atmasyon seviyesinde seyrediyor.

tamamdır beyler ben çekiliyorum bu amansız tartışmadan, bir yere varamıyoruz, ben piyasadan yola çıkarak size örnek vermeye çalıştım.. Dediklerimin doğruluğundan eminim ancak farklı yönlerden baktığımızı düşünüyorum, her neyse çözüm odaklı konuşalım, sizin çözümleriniz nedir bu dip ses ile ilgili olarak ?

Saygılarımı sunuyorum hepinize konudan çekiliyorum :)

Not: Yazdıklarımın hepsini denedim dip sesi giderebildim.

Üstadım sen bana vikipediadaki gördüğün şeyi kopyalayıp yapıştırmışsın buraya.. Asıl konu şudur ki senin dediğin faraday kafesi yalıtım amaçlı kullanılan bölgelerde yapılandır, benim ilk konuşmamda bahsettiğim ise dikkat ettiysen eğer yıldırımdan korunma tesisatı için yapılandır.. Yıldırımdan korunma tesisatında yapılan faraday kafesinde ise telefonun çekmemesi gibi olayların yaşanmadığını sende biliyorsun, yıldırımdan korunma tesisatında faraday çubukları ile kafes oluşturarak, birbirine ilişkilendirerek sistemi kafese almış oluruz ve etkilerinden kurtuluruz, benim verdiğim örnek buydu... Ancak senin dediğin faraday kafesi ise tamamen sistemi izole etmek için kullanılan bir sistemdir, örnek olarak yüksek gerilim labaratuarları buna çok güzel bir örnektir.. Bildiğini gördüm, saldırmadan önce hangi konudan bahsediyorum iyice bak bence ;)

Itü yayınlarından yazdım, vikipedi ordan alıntı yapmış olabilir. Atla deve değil sonuçta.
Senin faraday kafesin benim faraday kafesim yok arkadaş. Ne olduğu ne ise yaradığı belli zaten. Elektromanyetik izolasyon sağlıyor.

Bu yüzden kapladığımız bakır folyoyu kesinlikle toprak hattına birleştirmeliyiz, 2,3 belki 1 ay size etkisi olmayacak ama biriktikçe etkisi artan bir akım olacaktır.

Buna çok güldüm ya :D doğru diyorsun, 2-3 aya kalmaz meme yapar :D

Tahta konusuna gelince ise, tahtanın yalıtkanlığı her iki tarafta da geçerlidir, yani burada elektomanyetik alanları ayırıp akımı ayırıp, ayrı ayrı şeyler düşünemezsiniz, burada hepsi birbirini oluşturan tetikleyen şeylerdir.

:D :D :D Sen mühendis falan değilsin.

Elektrik alanı biriktirmek için kondansator yapısı olması gerekir. Gitarın içinde herhangi bir birikme sözkonusu değil. Olsa da faraday kafesi bunun çözümü değil. Faraday kafesi sadece dış ortamdaki elektrik ve manyetik alan gürültülerinden gitarın sistemini izole eder, içerde gürültü varsa o yine sana kalır.

Haklısın fakat kastettiğim o değildi. Faraday kafesini niye oluşturuyoruz? Amacımız iç yüzey nötr olsun, bütün yükler folyonun dış yüzeyinde dengelensin, böylece iç yüzeye hiçbir sinyal ulaşmasın ya da dışarı çıkmasın. Böylece manyetik, hiçbir sinyali almamış, anten gibi davranmamış oluyor.

Bu folyoyu topraklamadığımızı varsayalım, zaten alt kısmı gitarın ağacına değiyor, yani tamamen yalıtkan bir ortam ve biz devamlı manyetikle ile bir induktans oluşturuyoruz, zaten manyetikte transdüser, bütün mekanik titreşimi hop alıyor çeviriyor. Çevresindeki elektrik alan yüzünden yüklerin hepsi metalin üstünde kalıyor, yani metali yüklemiş oluyoruz. Çünkü yükünü boşaltamıyor, her tarafı yalıtkan durumda. Bu demek değil ki o kapasitördür.

Doğru saf-metaller zor yüklenir, çünkü iletkendir fakat kristal yapısındaki noktasal hatalar ve sebebiyle ve kendi doğası sebebiyle birikir. Bütün metallerin de fermi enerji seviyesi aynı değildir, hele ki dandik Al folyodan bahsediyorsak saf olmayan oldukça kötü bant aralığı nispeten yüksek bir iletkenden de bahsediyoruz demektir. Örneğin bakır üretiminde belli saflığın altında bakır-kablolar direnç oluşturuyor diye kalite-kontrolden geçemiyor. Saflık dediğim de %98,9 ile %99,999 arasındaki fark kadar düşük.

Zaten gitarda oluşturduğumuz folyonun amacı iç yüzeyde hiç yük olmasın, dış yüzeyde biriken yükü de biz topraklayalım. Böylece komple nötr yüksüz bir ortam oluşsun. Yalnız bunun becerilebilmesi çok zor, pickguard dahil, komple folyoyla kayıp vermeden kaplamak gerekiyor. Bu arada yine yanlış varsa ya da yanlış anlama olursa düzeltiriz, okuyan yanlış bilgilenmesin.

Son düzenleme:
Geri