Ibanez Rg 350 & Rg 370 Ve Cort Evl K4 Hakkında

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba,
Aramızda enstrüman konusunda ciddi tecrübe sahibi olanlar mevcut, söz konusu gitarları kullananlar mevcut, bu yüzden fikirleriniz doğrultusunda karar vermek istemekteyim. Floyd rose lu gitara dönmek istediğimden dolayı bu üç gitar arasında kaldım. En büyük merakım akort hangi gitarda daha stabil kalmakta hangisinin floyd rose sistemi daha iyi bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca Clean/Drive ton aralıkları ve manyetik kıyaslamasında da fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hepinize müzik dolu günler ve teşekkürler.

RG307DXLZ yani Zero Bridge olan modelin Floyd sistemi çok stabil. Klavyesi için de rahatlıkla söyleyebilirim ki şimdiye kadar kullandığım en rahat klavye. Tabi gül klavye ve ıhlamur gövde sebebiyle alt seviye sayılabilecek gitar.
Ayrıca Endonezya üretimi ve bolt-on olması can sıkıcı.

Tavsiyem Schecter. Blackjack C1 modeli olabilir. Maun gövde, abanoz klavye, neck-thru, ve EMG 81+85. Klavye profili kalındır lakin zamanla alışırsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bütçem fazla yok. O fiyatlara çıkabilsem aklımda Charvel var ama işte malum finansal durumlar.. Bütçem ikinci elde 500-600 TL arası

Tüm saygımla, kimseyi kırmak üzmek istemeden yazıyorum, kendi görüşümdür:
Ihlamur kötüdür maun iyidir demek yanlış, tam tersini söylemek de yanlış.
Aynı şekilde fretboard ağacı gül kötüdür akçaağaç iyidir veya abanoz hepsini döver demek yine yanlış.
Ağaç işi tamamen tercih meselesidir. Kullanılan ağacın kalitesi önemli derseniz ona evyallah.
Ayrıca bir gitarın bolt-on olması illa ki onu kötü yapmaz. İnsanlar gitarın yabancı tabirle -snappy, percussive, articulate- olması nedeniyle bolt on tercih edebilir. -ben de dahil-
Endonezya konusuna gelirsek, schecter, ibanez, cort vs... Çoğu gitarın alt-orta segmenti buradan çıkıyor önyargılı olmaya gerek yok kanımca.

Buried, aslında doğru bi tespitte bulunuyorsun, bu iş biraz kişisel zevk meselesidir. Ancak şunu da belirtmekte fayda buluyorum, gitarda kullanılan parçaların tek başına ele alınması doğru değildir diye düşünüyorum. yani söylediğin gibi ibanez in premium serisinde de ıhlamur kullanılıyor ama diğer destekleyici elemanlar (floyd,manyetik burgu elektronik kısım vs ) elbetteki alt seviye bir ibanezle kıyaslanmasını engelliyor. Başlığı açmamdaki sebep şuydu, gitardan anlayan bilen kullanan arkadaşların yorumlarını almak. Bahsettiğimiz gitarlar kendini tam olarak kanıtlamış gitarlar değil yoruma açık gitarlar. İşçilik ve diğer donanımlarıyla ele alarak yapılan eleştiriler sayesinde "kişisel beğeni veya hoşnutsuzlukları çıkararak" ön tahminde bulunup tercihimi o doğrultuda yapmayı istiyorum.

Tüm saygımla, kimseyi kırmak üzmek istemeden yazıyorum, kendi görüşümdür:
Ihlamur kötüdür maun iyidir demek yanlış, tam tersini söylemek de yanlış.
Aynı şekilde fretboard ağacı gül kötüdür akçaağaç iyidir veya abanoz hepsini döver demek yine yanlış.
Ağaç işi tamamen tercih meselesidir. Kullanılan ağacın kalitesi önemli derseniz ona evyallah.
Ayrıca bir gitarın bolt-on olması illa ki onu kötü yapmaz. İnsanlar gitarın yabancı tabirle -snappy, percussive, articulate- olması nedeniyle bolt on tercih edebilir. -ben de dahil-
Endonezya konusuna gelirsek, schecter, ibanez, cort vs... Çoğu gitarın alt-orta segmenti buradan çıkıyor önyargılı olmaya gerek yok kanımca.
Benim önceki gitarım maun gövdeli, abanoz klavyeli ve seymour duncan aktif manyetikli kore üretimi bir gitardı. Metal ve türevleri için bu ağaç kombinasyonunun en iyisi olduğu gerçeği var. Şuanki gitarım ise ıhlamur gövde gülacağı klavyeye sahip, eski gitarımı ciddi anlamda arattığı söyleyebilirim. dediğiniz gibi, beklentiyle alakalı durumlar, jazz çalan adam için ıhlamur + maple uygunken, başkası için durum değişkenlik gösterebiliyor. Ibanez'in bu modelleri, görünüş itibariyle sert karakterli izlenimi verirken, ağaç yapısı nedeniyle sınıfta kalıyor.

Gövde+klavye ağacı her ne kadar gitarın karakterinin temellerini atsa da doğru manyetik ve setup seçimi ile değiştirilebilir geliştirilebilir şeylerdir, benim daha çok merak ettiğim Floyd Rose sistemine sahip gitarlardaki akort problemi. bu konuda bilgisi tavsiyesi olanlar varsa memnun olurum

EVL k4'ün daha karakterli tonlar verdiğini ve vereceğini söyleyebilirim hatta ton açısından kesinlikle k4 derim. emg h4+maun kombinasyonu kesinlikle çok iyi sonuç veriyor. Ibanez rg serisinin en büyük sıkıntısı tonları, onun harici rahat gitarlar.

Tabi gül klavye ve ıhlamur gövde sebebiyle alt seviye sayılabilecek gitar.
Benim katılmadığım kısım buydu diyebiliriz. "alt seviye" yerine "beklentinizi karşılamayacak" yazarsak ortak noktada buluşacağız gibi... (bkz. ösym modeli entry girmek :D)

Benim önceki gitarım maun gövdeli, abanoz klavyeli ve seymour duncan aktif manyetikli kore üretimi bir gitardı. Metal ve türevleri için bu ağaç kombinasyonunun en iyisi olduğu gerçeği var. Şuanki gitarım ise ıhlamur gövde gülacağı klavyeye sahip, eski gitarımı ciddi anlamda arattığı söyleyebilirim. dediğiniz gibi, beklentiyle alakalı durumlar, jazz çalan adam için ıhlamur + maple uygunken, başkası için durum değişkenlik gösterebiliyor. Ibanez'in bu modelleri, görünüş itibariyle sert karakterli izlenimi verirken, ağaç yapısı nedeniyle sınıfta kalıyor.

Evet demek istediğim buydu zaten, ağaç seçiminde tercihler ve beklentilerin göz önüne alınması. Bazı konfigürasyonların belli müzik türleri için daha uygun olduğuna katılıyorum.
Bende de şu an maun gövdeli ve ıhlamur gövdeli gitarlar var. Gel gör ki ikisi de alder gövdeli gitarımı aratıyor... :)

Son düzenleme:
Evde 10-20w lik amfiler ile calmis oldugunuz gitarlardan hemen hemen ayni tonu, ayni tinisi alabilirsiniz. Sayet durum degisir, studyo veya konserde yuksek seslerde gitarin kalitesi ortaya cikacaktir. Yukarida konusu gecen govde ve sap agaci, arkadaslarinda dedigi gibi kisisel tercihle alakalidir. Ihlamur agaci govde sahsen cok sevdigim ibanez js serilerinde kullanilmaktadir. Cok hafif bir agac oldugu gibi harika bir sustain yaratmaktadir. Ash, alder veya basswood vs olmasi tamamen tona etki eder. Buradan kaliteli veya kalitesiz gibi bir yorum yapmak yanlis olur. Wamperia nin talebine istinaden, bir suru markanin floydrose lu gitarlarini kullandim tel kirilmadigi surece hic akord problemi yasamadim acikcasi. Kopru saddle larinda sikinti yok ise ve gercek anlamda kotu bir gitar kullanmiyorsaniz kolay kolay sikinti yasamamaniz lazim. Sahsi kanaatimce en cok sabit koprulu gitarlarda bend yaptikca daha cok akord problemi yasiyorum. Neredeyse her sarki arasinda akord yapma gereksinimim oluyor.

evrenozlu, yorumuna katılıyorum, 3000$ lık bir gitarla 300 liralık bir gitar ev amfisi diye tabir ettiğimiz 10 15 wattlık amfilerde ayırt edilemeyecek vasatlıkta ton verir. yorumuna istinaden şunu teyid etmek amacıyla soruyorum. Floyd rose mekanizması bulunan gitarlarda akort problemi "özellikle de bahsettiğimiz marka modelde ki gitarlar" yaşamaz mıyım ?

Ibanez RG370b ve RG350m kullandım. Cort Evl K4'ü sadece denedim yorum yapamayacağım. 370b ve 350m gövde ve manyetik bakımından neredeyse birebir aynı. Ton bakımından çok benzer gitarlar. Ama 370b'nin Middle manyetiğinde temiz tonları daha çok seviyorum. Tamamen zevk meselesi. Hiç farkı yok diyen kişilerde oldu, 350m'i beğenen de oldu. Bir arkadaşım fabrika çıkışlı 350m ile çok kaliteli profesyonel'e yakın ton alabiliyor. (Boss GT10' kullanıyor) 370b gül klavyeli, 350m akçaağaç, gövdeler ıhlamur kalite olarak bariz bir fark göremedim. 350m'de pickguard var, farklı olarak. Kısaca iki gitarıda dene, ses olarak çok farklı değiller ama klavyeleri farklı ve bence klavye gitarda çok şey demek. Ama başka tavsiye isterseniz birazcık daha bütçeyi arttırıp Cort EVL K6 alın.
RG370 ve RG350 ile bu tonları alabilirsin. Daha iyisini alabilir misin pek sanmıyorum.

Dostum çok teşekkür ederim faydalı bir yorum oldu. Bu videoda kullandığın gitar maple klavyeli olan 350 m sanırım ?

Geri