Cubase 5'te Kulaklığa Efekt Vermek

V

Vesrcn

Merhaba arkadaşlar.

Cubase 5'te gitar kaydı yaparken çıkışa distortion vermek istiyoruz fakat nasıl yapılır bilmiyorum ? Bahsettiğim distorsiyonlu kayıt yapmak değil. Kayıt esnasında Cubase'e bağlı olan gitarı distortionlı duymak istiyoruz. Böyle birşey mümkün müdür ? Çok eskiden yaptığımı hatırlıyorum.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ayrıca daha önce böyle bir konu forumda açıldıysa yada konu geçtiyse lütfen kusura bakmayın. Aradım fakat bulamadım. Gözümden kaçmış olabilir.

kayıt aldığınız kanalın insert kısmına guitar rig gibi bir vst ile efekti vererek kanalın monitör düğmesine bastığınızda çalarken ve dinlerken sesi efektli duyarsınız ancak kaydı clean olarak kaydeder

kayıt aldığınız kanalın insert kısmına guitar rig gibi bir vst ile efekti vererek kanalın monitör düğmesine bastığınızda çalarken ve dinlerken sesi efektli duyarsınız ancak kaydı clean olarak kaydeder
çözüm önerin doğru ama drive tonla çaldığın bi riffi clean kaydetmek ne kadar mantıklı ya da hoş olur bilemedim. Arkadaşımızın isteği biraz garip geldi :)

gt-8 im yokken bende bu şekilde yapıyordum şundan dolayı işe yarıyor, o anda distortion lu duyup clean olarak kaydedersek daha sonra o tonu beğenmediğimizde farklı bir distortion verebiliyoruz tekrar çalmak gerekmiyor :) veya aynı riff i 2.kanala kopyalayarak birini biraz sağa diğerini biraz sola çekip farklı drive tonları vererek sanki iki farklı gitar ile aynı anda çalınmış gibi fantazilerde yapılabiliyor, yapmışlığımda vardır :D

gt-8 im yokken bende bu şekilde yapıyordum şundan dolayı işe yarıyor, o anda distortion lu duyup clean olarak kaydedersek daha sonra o tonu beğenmediğimizde farklı bir distortion verebiliyoruz tekrar çalmak gerekmiyor :) veya aynı riff i 2.kanala kopyalayarak birini biraz sağa diğerini biraz sola çekip farklı drive tonları vererek sanki iki farklı gitar ile aynı anda çalınmış gibi fantazilerde yapılabiliyor, yapmışlığımda vardır :D
Zaten cubase vst olayında şöyle bir şey var. Örnek veriyorum TH1 üzerinden bi efekt seçtim bi drive tonu o şekilde kaydı tamamladım. Kayıt bittikten sonra istediğin tonu aktarabiliyorsun. Ama şunu hiç görmedim. Monitörden seçtiğim drive tonunu alıp da monitörü kapattığımda kaydettiğim kanalı dinlediğimde clean gelmedi hiç. ekstra bi ayarı varmıdır bilmem ama vst kullanıyorsan ekstra ayarı bilmeye de gerek yok :) mütevazi bi kayıt programı, ne yüklersen onu çalıyo :)

Ama şunu hiç görmedim. Monitörden seçtiğim drive tonunu alıp da monitörü kapattığımda kaydettiğim kanalı dinlediğimde clean gelmedi hiç.

Yok yok bahsettiğim olayda o zaten belki tam anlatamamış olabilirim gelen efekti real time duymak için monitörü açıyoruz zaten dediğin gibi monitörü kapatıp dinlerken zaten insert e koyduğumuz efekt ile birlikte çalıyor ve istediğimiz gibi değişilklik yapıyoruz yani demek istediğim alınan ham kayıt clean olarak duruyor efektli olarak kaydetmiyor. aynı şeyden bahsediyoruz yani umarım arkadaş sorununu çözer

ben guitar rig 5 kullanıyordum en geniş kapsamlı efektler onda gibi geldi bana ayrıca internette yığınla patchler presetler var hazır ayarlar yani onlarıda atıp kullanabiliyorsun. ammplitube nedense istediğim tonları vermemişti bana

Bak overloud TH1 diye bi program var onu da tavsiye ederim. Full versiyonunu bulabilrsen çok tatlı tonlar alabilirsin. Bende guitar rig kullanıyorum ama th1 daha sağlam gibi

Teşekkür ederim arkadaşlar. Söyleğiniz gibi "insert" kısmına "Guitar Rig" açıp, kanalın monitörünü aktif ettiğimde sorun çözüldü. Yalnız bu Guitar Rig içindeki distortion simülatörlerinin hepsi aşırı derecede dip sesli ve gürültülü çalışıyor. Bunun için Guitar Rig içinde önerebileceğiniz bir simülatör kombinasyonu var mı? Temiz bir distortion efekti duymak istiyorum. Gidip bir prosesör almama az kaldı :)

Bilmeyenler için Monitör tuşu Cubase 5'te kanal üzerindeki "rec" tuşunun yanındaki hoparlör simgesi. Mikser üzerinden açmak isterseniz yine "rec" tuşunun üstünde yer alıyor.

Vesrcn kardeşim ne yazık ki harici ses kartın yoksa o dip sesi kesemezsin. Yıllardır aynı problemle uğraşıyorum bi süre sonra alışıyor insan :) clean tonlar güzel çıkar ama drive işin içine girdiğinde dahili ses kartlarında hep dip ses oluyor ne yazık ki

Ben şu an ESI U46XL USB kullanıyorum. Beni hiç üzmedi şu ana kadar. Bundan önce Fousrite Saffire Pro vardı. ESI Saffire Pro'an daha iyi diyebilirim. Hatta direk derim :) Şu ana kadar M-Audio Delta 1010LT, EMU 1212m, 0404, Digidesign MBox2 Pro, Digi Rack 3 ve En son Focusrite Saffire Pro kullanma imkanım oldu. Bilemiyorum; bu işi derinlemesine bilen arkadaşlar belki karşı çıkabilirler. Ama kullandığım kartlar arasında benim iki favorim; Biri şu an kullandığım Esi, diğeri de MBox 2 Pro'dur. Farklı bir şeyler var bu iki kartta. Daha doygun bir ses. Daha net gibi geliyor sanki. Esi kullanana kadar hiç çekici gelmedi. Şu beyaz kasası medikal cihazlara benziyor.. Ama gayet iyi bir kartmış. Yani en azından şu an kullandığım U46XL iyi diyebilirim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Cubase üzerinde açtığınız mono audio kanalına distortion tonu vermek istediğiniz plug-in'i takıyorsunuz ve aktifleştiriyorsunuz, parametreleri ayarlamak için duymanız gerekebilir bu nedenle audio track üzerinde sarı renge dönüştürmeniz gereken bir direct monitoring butonu var onu tıklıyorsunuz. Eğer tonu beğendiyseniz ve kaydedilecek ses sinyallerine kalıcı olarak yazılmasını istiyorsanız insert kısmına taktığınız plugin'in hemen üst köşesinde R ve W harflerini göreceksiniz; oradaki W'yi işaretleyip üzerine yazma modunu etkinleştiriyorsunuz bu kadar.

Daha dün aynı durumu yaşadım, tesadüfe bak. Şimdi bu başlığı görünce yazayım dedim. Ben Cubase5'teki efekti "kuru sinyal" olmadan duyabiliyorum. Distortion yada delay gibi efektleri kayıt işleminden önce çalarak deneyebiliyorum ama bunu ses kartının ayarlarından "DAW Mix In" seçeneğini en yükseğe getirerek yada %100'e tıklayarak yapıyorum. Belki ses kartınızın seçeneklerinde böyle bir alternatif vardır.

Yine aynı problem. . Herşeyi aynı şekilde yapmama rağmen bir türlü kulaklığa yada monitöre efekt alamıyorum. İlgili hiçbir ayarla oynamadım. Bu sefer manuele de baktım ama bir yanıt yok melesef. Çok saçma :( Kayıttan sonra sesi ve efekti duyabiliyorum. Ama monitörü aktif ettiğimde ne efekt var ne de Guitar Rig'e gelen bir sinyal. Kafayı yemek üzereyim. Mantık yürütemiyorum. GuitarRig 4 PRO kullanıyorum.

Geri