Floyd Rose Tel Koptu

Peki kendim takamazmıyım ?
O hatayı bir kere bende yaptım, Floyd Rose'lu gitar'a tek taklmak için hala 2 kere düşünüyorum, enternasyon ayarı birazcık can sıkıcı, 3-4 dükkan gezdim enternasyon ayarı için. Koca Ankara'da yapacak adam bulamamıştım, haliyle acemiyiz, cebimizde dolandırıcıya kaptırıcak para da var, 3-4 yer gezdim güzelce kazıklandım. Bir de nereye gitsem Teller değişmeli dediler, anlamıyorum neden değişmesi gerektiğini, haliyle oralara bırakmadım gitarı. Benim dilim yandı. Tavsiyem, işi bilen bir arkadaşınız varsa ona gösterin yoksa müzik markete götürüp orada taktırın.

genelde set olarak değiştirmende fayda var gitarın sağlığı açısından tek tel için bir ayar yapman pek fazla gerekmez.ama kopan telin milimetresi ile takacağın telin milimetresi aynı olmalı yoksa yine ayarda sıkıntı olabilir çünkü gerilimi farklı olacaktır

genelde set olarak değiştirmende fayda var gitarın sağlığı açısından tek tel için bir ayar yapman pek fazla gerekmez.ama kopan telin milimetresi ile takacağın telin milimetresi aynı olmalı yoksa yine ayarda sıkıntı olabilir çünkü gerilimi farklı olacaktır

Şuan set olarak değiştiremem askı alamadım daha para biriktirip askı alıcam gitara ve yanında çok kötü bir kablo kaliteli bir kablo almam lazım :) Tek teli becerebilirmiyim acaba ?

bence becerebilirsin video izlediysen uygulayarak yapabilirsin önce floyda takacaksın sonra burgulara doğru ve sarma için biraz boşluk bırak.ayrıca kilitleri kapamadan akordu yap.Fakat akordu tam 0 oranında değilde çeyrek ses düşük yaparsan kilidi sıktığın zaman akortta problem yaşamazsın vee en önemlisi akort ederken ince ayarı floydrose üzerindeki çevirilen pimdne yapman gerekir

bence becerebilirsin video izlediysen uygulayarak yapabilirsin önce floyda takacaksın sonra burgulara doğru ve sarma için biraz boşluk bırak.ayrıca kilitleri kapamadan akordu yap.Fakat akordu tam 0 oranında değilde çeyrek ses düşük yaparsan kilidi sıktığın zaman akortta problem yaşamazsın vee en önemlisi akort ederken ince ayarı floydrose üzerindeki çevirilen pimdne yapman gerekir

İnşallah yaparım :)

Düzgün bilen bir kişiden doğru düzgün öğrenmedikçe floyd rose tehlikeli iştir. Tek başına yarım bilgiyle iş yapmaya gelmez. Ben ilk floyd rose zamanlarımda 1 ayda 100+ lira harcamıştım tel sipariş ede ede.

**Öğretilmesine rağmen. :D Tecrübeyle ve bilgiyle azalıyor sorun tabi sonra ki zamanlarda.**

Gitara 1000 dolar verdikten sonra kılıf ve tele para ayırmaman hata. Hadi kılıfı anlarım, düzgün taşırsan sorun olmayabilir ama tel değişimi çok önemlidir. Devamlı çaldığın bi gitarda 2-3 haftada bir telleri değiştirmen gerekir, yoksa daha sonra entonasyon sorunları, cızırdamalar ve en önemlisi perdelerde erime olur. İş işten geçtikten sonra tesfiye yapmak için götürdüğünde 200 lira civarı tesfiye parası isterler ki olması gereken ücret budur. Devamlı çalmıyorsan 4-5 hafta da dayanabilir tabii ki.

Yani tel parasına kıymayayım derken ilerde daha büyük sorunlara yol açar. O yüzden tel koptuysa hemen yenisiyle değiştir ve tele para harcamaktan kaçınma. Değişik markalarda teller dene her seferinde. Ayrıca tel değiştirme işi zor değildir. Sadece Youtube'dan video izleyip 1 günde kolaylıkla öğrenebilirsin. En azından ben öyle öğrenmiştim.

Alakasız kaçmasın bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu arkadaşımız bir kaç gün önce gitar tavsiyesi istediği bir başlık açtı. Ben yeni başlayacak bir insanın Floyd Rose ile başlamasına karşıyım. Hani doğuştan gelen bir yetenek olmadıkça Floyd Rose başa bela, çetrefilli, nazlı bir sistem bence. Bu yüzden başlangıç seviyesindeki arkadaşlara "Sabit köprü veya Fender tarzı tremolo ile başla" gibi tavsiyeler vermek taraftarıyım ve bundan da sapmam. Buna binaen olsa gerek, "Herkesi Gibsoncu mu yapacaksın?" diye takılan dostlar olabiliyor arada. Kalp kırmamak, yanlış anlamaya meydan vermemek, insan kaybetmemek adına isim falan vermeyeceğim. Espri yapılsın, dostlar takılsın, zülf-i yâre dokunsun icabında.

Lakin buyurun, işin inceliklerini bilmeden klasik gitardan gelen ve direk Floyd Rose ile başlayan bir arkadaşımızın yaşadığı sorun. You Tube üzerinden derdini çözdü çözdü. Yoksa gel beri yar, yokuşta luthier emmi var.

Bu yüzden tavsiye başlıklarında biraz dikkat. Espri ile karışık birbirimize vurmaya çalışırken mağduriyet doğabilir.

Saygılar sevgiler

Hakan

Alakasız kaçmasın bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu arkadaşımız bir kaç gün önce gitar tavsiyesi istediği bir başlık açtı. Ben yeni başlayacak bir insanın Floyd Rose ile başlamasına karşıyım. Hani doğuştan gelen bir yetenek olmadıkça Floyd Rose başa bela, çetrefilli, nazlı bir sistem bence. Bu yüzden başlangıç seviyesindeki arkadaşlara "Sabit köprü veya Fender tarzı tremolo ile başla" gibi tavsiyeler vermek taraftarıyım ve bundan da sapmam. Buna binaen olsa gerek, "Herkesi Gibsoncu mu yapacaksın?" diye takılan dostlar olabiliyor arada. Kalp kırmamak, yanlış anlamaya meydan vermemek, insan kaybetmemek adına isim falan vermeyeceğim. Espri yapılsın, dostlar takılsın, zülf-i yâre dokunsun icabında.

Lakin buyurun, işin inceliklerini bilmeden klasik gitardan gelen ve direk Floyd Rose ile başlayan bir arkadaşımızın yaşadığı sorun. You Tube üzerinden derdini çözdü çözdü. Yoksa gel beri yar, yokuşta luthier emmi var.

Bu yüzden tavsiye başlıklarında biraz dikkat. Espri ile karışık birbirimize vurmaya çalışırken mağduriyet doğabilir.

Saygılar sevgiler

Hakan

Bana şimdiye kadar ne tel takmayı, ne floyd rose ayarı yapmayı, ne de entonasyon ayarı yapmayı kimse öğretmedi. Bu güne kadar da hareketli köprüde hiç (evet, sıfır :D ) tel koparmadım, aksine sabit köprüde bir iki tane koptu. Neden? Öküz gibi abandım çünkü gitara, halbuki öküzler enstrüman çalabilen canlılar değiller.

Olayın özü "O sana karmaşık gelir şimdi, önce bunu al." mantığı değil, "Çeviriyorum çeviriyorum bir şey olmuyor yahu?!" dedikten sonra "Yahu bir şey olmuyosa ters giden bir şey var, dur, incele, öğren." diyebilmek.

"Bir şey yanlış gidiyorsa, çok büyük ihtimal sen yanlış yapıyorsundur." yaklaşımı faydalıdır hayatın her mevzusunda, herkese tavsiye ederim. Bu da öğrenip düzeltmeye teşvik etmeli, vazgeçmeye değil. :D

Benim garibime giden durum 1000 dolara gitar alıyorsun sana ne askı veriyorlar ne gigbag acaba gitarı nereden aldın? 1000dolarlık gitarın yanına dandik bir kılıf verildiğini ve askı verilmediğini ilkkez duyuyorum (n)

Floyd Rose köprülü gitarlarda tel spariş etsen kendi yabanla yapsan bile çok olumlu sonuçlanacağını düşünmüyorum gitar yeni muhtemelen sap ayarı, tellerin fretlere mesafesi, enternasyon ayarı, körünün yüksekliği bunların hepsini senin yapman mümkün değil gitarı ilk satın aldığında karton kutu içerisinde geldmiştir muhtemelen onunla muhafaza et ve mümkünse satın aldığın müzik mağazasına götür bu ayarlar için profosyönel yardım alman şart aksi taktirde gitarını çizebilir köprüye zarar verebilirsin yada en kötüsü sapını attırabilirsin :D yazık olur 1000 dolara.

Floyd Rose köprülü gitarlarda tel spariş etsen kendi yabanla yapsan bile çok olumlu sonuçlanacağını düşünmüyorum gitar yeni muhtemelen sap ayarı, tellerin fretlere mesafesi, enternasyon ayarı, körünün yüksekliği bunların hepsini senin yapman mümkün değil gitarı ilk satın aldığında karton kutu içerisinde geldmiştir muhtemelen onunla muhafaza et ve mümkünse satın aldığın müzik mağazasına götür bu ayarlar için profosyönel yardım alman şart aksi taktirde gitarını çizebilir köprüye zarar verebilirsin yada en kötüsü sapını attırabilirsin :D yazık olur 1000 dolara.

1 telde bile böyle sonuclar olabilirmi alyanlarla floydroseden cikaricam sonra kilitleri acicam sonra takicam arkadan ayar gerektirirmi 1 telde bile

Geri