2 X 12" Kabin Için Hoparlör Tavsiye Ve Yardım Lütfen

2 x 12" Hoparlör kabinime hoparlör seçimi için tavsiye ve önerilerinize ihtiyacım var.
Amfim Laney Cub12R arkasında 8-16 ohm external kabin için tek çıkışı mevcut..
Kabinin içerisine koyacağım hoparlörleri 8 ohm'mu olmalı, yoksa 16 ohm 2 hoparlör mü seçmeliyim?
Elimde hali hazırda Laney Cub-Cab 2 x 12" kabinim var..üzerinde takılı bulunan hoparlörleri Celestion Rocket 50.. Kabinin arkasındaki jack kısmında 8 ohm yazıyor..
Ben bu hoparlörleri söküp yerine 2 adet Celestion G12 Vintage 30 hoparlör takmayı düşünyorum... Fakat kaç ohm almam gerektiğini bilemedim..
Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Tabi hoparlör model seçimi konusunda da tavsiyelerinizi ve önerilerinizi almak isterim.(Blues ağırlıklı müzik yapmaya çalışıyorum)
Teşekkürler,

Geçtiğimiz aylarda bu işi biraz araştırmıştım.

16 Ohm'luk 2 adet hoparlör alıp, paralel bağlayarak 8 ohm'luk kabin çıkışına bağlayabilirsiniz. (Cub10 kabinin standart vaziyeti sanıyorum bu) veya
8 Ohm'luk 2 adet hoparlör alıp, seri bağlayarak 16 ohm'luk kabin çıkışına bağlayabilirsiniz. (Örneğin orange 2x12 kabinlerde böyle sanıyorum). Ben bu yolu tercih ettim.

Paralel bağlanınca sesin daha "sıkı" olduğu, seride ise daha yumuşak olduğu iddia olsa da, ben pek bilemiyorum. Öte yandan amplifikatörün sesi 16 Ohm ve 8 Ohm kullanımlarında biraz farklı çıkabilir.

.
speakerwiring1.gif

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende biraz bakındım ama işin içinden çıkamadım..
Bende bulunan Laney Cub-Cab kabinde Celestion Rocket 50 hoparlör var 2 adet... ve bu hoparlörler hakkında Celestion'u sitesinden edindiğim bilgiye göre bu hoparlörlerin her biri 8'er ohm.. Paralel bağlasan 4 ohm çıkış olacak, seri bağlasan 16 ohm olacak.. Ama kabinin arkasında 8 ohm yazıyor.. ben burada tutuklu kaldım işte. (n)
Buradan sonra acaba başka bir şey mi koyuluyor kabinin içerisine (empedans uygunlaştırıcı gibi).. ama eğer böyle bir şey koyuyorsa buda tahminimce kayıplara yol açabilir.

Valla benim kabinden 16 ohm'luk Rocket 50 çıktı.

Bu arada 2 x vintage 30 yerine G12H30 blues için daha uygun olabilir. G12h20 + Vintage 30 da olabilir. Amplifikatörünüzün karakterine göre de değişecek bir durum tabii. Ses örneklerini dinleyiniz, hatta mümkünse kabin/hoparlör deneyiniz.

Ben ne yaptığımı yazayım: Kabine 2 tane farklı 8 ohm 12" hoparlör taktım. Ve amplifikatör arasında soketlerin birisini 1x12 ve 8 ohm, diğerini ise 2x12 ve 16 ohm olacak şekilde bağladım ( inanın çok basit). Bu şekilde hem tek hoparlörü 8 ohm'da hem de farklı iki hoparlörü 16 ohm'da isteğe bağlı kullanabiliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu söylediğini deneyeceğim.. Hem farklı hoparlör, hemde 2 hoparlörü de istenirse tek tek çalıştırmayı..
Teşekkürler,

Bende biraz bakındım ama işin içinden çıkamadım..
Bende bulunan Laney Cub-Cab kabinde Celestion Rocket 50 hoparlör var 2 adet... ve bu hoparlörler hakkında Celestion'u sitesinden edindiğim bilgiye göre bu hoparlörlerin her biri 8'er ohm.. Paralel bağlasan 4 ohm çıkış olacak, seri bağlasan 16 ohm olacak.. Ama kabinin arkasında 8 ohm yazıyor.. ben burada tutuklu kaldım işte. (n)
Buradan sonra acaba başka bir şey mi koyuluyor kabinin içerisine (empedans uygunlaştırıcı gibi).. ama eğer böyle bir şey koyuyorsa buda tahminimce kayıplara yol açabilir.
dostum merhaba. ya laney cub cab almayı dusunuyorum sence nasıl. laney vc 15 110 var amfi hoporloru 10" oldugundan kabin gerektigini dusunuyrumda. hatta satarsan fiyat söyleyebilirisin

dostum merhaba. ya laney cub cab almayı dusunuyorum sence nasıl. laney vc 15 110 var amfi hoporloru 10" oldugundan kabin gerektigini dusunuyrumda. hatta satarsan fiyat söyleyebilirisin

Yalnız VC15'lerde Jensen kullanılıyordu. Sizin amfide de Jensen varsa, onların karakteri Cub Cab'daki Rocket 50'lerden çok farklı. Amfinin tonal karakteri hiç ummadığınız yönde değişebilir hatta sonuç hoşunuza gitmeyebilir.

Yalnız VC15'lerde Jensen kullanılıyordu. Sizin amfide de Jensen varsa, onların karakteri Cub Cab'daki Rocket 50'lerden çok farklı. Amfinin tonal karakteri hiç ummadığınız yönde değişebilir hatta sonuç hoşunuza gitmeyebilir.

12 inç olmasıyla 10 inç hatta 8 inç olması arasında tam olarak nasıl bir ses farkı oluyor ? (Aynı kalite, aynı hoparlör sadece biri daha küçük olsa).

Geri