FL Studio hakkında...

Merhaba arkadaşlar,
Sound forge da gitar kaydederken bir yandan fl studioo nun metronomunu kullanmak istiyorum fakat metronomun sesinide alıyo.Bunu nasıl engelleyebilirim yada engelleyebilirmiyim.Yardım ederseniz sevinirim.

selam,
Biraz geç olmuş ama, Mourner_1_ akadaşa neden patternları ayrı metronomlarda çaldırma ihtiyacı hissettiğini sormak istiyorum. ha bir patterni 100 bpm diğerini 200 bpm ile yazdın, birbiri üzerine oturmak istiyorsun diyelim, o zaman da birinin nota değerleri diğerinin iki katı olmalıdır ki gene aynı tempoda çalsınlar. Yani bu senin iş imkansız görünüyor. Ya da ben bir şarkı içerisinde farklı metronom değerlerinde çalan enstrümanlar neden kullanılır bilemedim :)

Bir de metto nickli arkadaşa cevaben, FL Studio'yu Cubase ya da benzeri bir host yazılımda rewire olarak kullanılırken direkt çarpısına basarak kapattığında aslında kapanmıyor, slave modda çalışmaya devam ediyor, bildiğimiz şekilde kapanması içinse çilekli mini pencerenin çarpısına basman gerekiyor. Kısacası FL Studio'ya "close application" komutunu verdiğinde kapanmadığını, sadece minimize olduğunu, görev çubuğunda çalışmaya devam ettiğini göreceksin.

Ben FL 6 da elektro gitar kaydı yapmak istiyorum fakat mikrofon girişine bagladığım gitarın sesini bu rogramda çıkartamadım.Birisi yardımcı olsursa çok sevinirim Fruity Loopsda NASIL KAYIT yapabilirim???Record butonuna basıyorum lakin hiçbirşey olmuyor....

ARKADAŞLAR YARDIIIM...

Arkadaşlar Fruity loopsda ses kaydı(mikrofonla veya gitarla) nasıl yapacagız.Bir bilen yok mu?Başka program kullanmadan da yapılabiliyormuş duyduguma göre.

selam beyler!!!
ben fruity loops 6 kullanıyorum ve gitar vocal davul bass herşey mümkün ama
loop olarak çalıştığı için programda bazı değşik sesleri koymak mümkün. mesela:
programın davul seslerini beğenmedim ve internetden kick, bass, drum, zil vb tüm bateri seslerini indirp wav a çevirdim. ve bu sesleri (programfiles/imageline/fl6/data/patches/packs) içerisinde bir klasöre koydum ve oradan başlattım. tabi bunları wava çevirirken hepsinin ses balancelarini dengeledim ve hepsini tek wav dosyasında birleştirdim.
daha sonra programı çalıştırınca sağ sutunda packs başlığınıo ve koyduğum dosyayı bulup slicera da parçaladım ve tek kalıpta topladım. hepsine tek tek isim verdim (isim verince hatırlayabiliyorsunuz) sonra davulları tek kanal ve patterndan yazmak mumkun oldu.
ses ve gitar kayıt ederken creative Soundblaster 5 1 live kullandım. fruity loopsu da sadece metronom amaçlı kullandım ki çok yararlı. kayıtları da nero wav editor ve cool edit gibi programlarda filtreleyip fruity loopsta wave bolumune attım.
eğer filtreleme ve diğer efektleri fruity loopstan verecekseniz, işlemci ve makina genel hızı epey yüksek olmalı. ram de tabi.
bassları da programdan yazdım. dışarıdan sadece gitar ve vocal kayıtı aldım. fenada olmadı hani :)

Ben FL 6 da elektro gitar kaydı yapmak istiyorum fakat mikrofon girişine bagladığım gitarın sesini bu rogramda çıkartamadım.Birisi yardımcı olsursa çok sevinirim Fruity Loopsda NASIL KAYIT yapabilirim???Record butonuna basıyorum lakin hiçbirşey olmuyor....

ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIIIM...

aytacgoksu demiş ki:

ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIIIM...

FL Studio içinde hazır kayıt fonksiyonu bulunmaktadır.
Ancak daha kaliteli home kayıtlar için farklı programlar(Adobe'ninkini) tavsiye ederim.

Kayıt için playlist açıken (kapalıysa F5) herhangi bir ses dosyasını bu alana kopyala, ardından yapman gerekenler sırası ile alttaki resimde mevcut:

untitled2copyfc9.jpg

Bu programı yeni yeni kullanmaya başladım.Öğrenmek istediğim birşey var.Burda ritm devamlı 4/4 gidiyor.Bunu 5/4 , 7/8 , 9/8 , 11/8 falan nasıl yapabilirim?Birde komalı ses nasıl elde edebilirim?

Hazır mzk

Merhaba ben fl studio yu bayadır kullanıyorum.Ama aklıma bişi takıldı.Fl studio nun içinde hazır muzikler var yapılışı falan,normal mp3 leri bu şekilde nasıl yapabiliriz ? Yardım lütfen :)..

benim sorunum da bu zaten, mesela davulları yazıyoruz ama şarkının 1:30 saniyesinde chorusta metronom hızlanması gerekiyor şarkı gereği ama bunu yapmıyorum.. yani şarkı 120 metronomda sonra 140 metronomda sonra yine 120 metronomda olmuyo, NAPABILIRIM?!!

Tempo gostergesine sag tiklayip automation clip cikararak halledebilirsiniz.

Hazır mzk

Merhaba ben fl studio yu bayadır kullanıyorum.Ama aklıma bişi takıldı.Fl studio nun içinde hazır muzikler var yapılışı falan,normal mp3 leri bu şekilde nasıl yapabiliriz ? Yardım lütfen :)..
Normal mp3 dosyasini proje olarak mi gormek istiyorsunuz, yoksa yaptiginizi mp3 formatinda kaydetmek mi istiyorsunuz, anlamadim. :)

birileri sample bulabileceğim linkler söyleyebilir mi?

VSTI falan icin East West Quantum Leaps'in paketlerini oneririm (Symphonic Orchestra'si baya basarili), malum yerlerde ucretsiz bulursunuz, ancak bulamazsaniz diye soyluyorum, ucretlidir.

Ucretsiz orkestra icin EDIROL diye bir plugin var ondan alacaginiz ses de bir yere kadar tatminkar olacaktir.

Onun disinda sample'lari kendiniz de yapabilirsiniz, mesela bir rap sarkisinin girisindeki ezgiyi alip baska bir sarkidan baska bir seyle birlestirebilirsiniz (Daft Punk tarzi).

Dubstep turunde falan calisacaksaniz FL Studio'nun bas plugin'ini ayarlayip "wubwubwubwub" sesini bulabilirsiniz, dubstep yapmayi denemedigim icin detaya giremiyorum ancak onu anlatan egitici videolar vs. oldugunu dusunuyorum.

Bir de Omnisphere var, Spectrasonics'in programi ve ondan da gayet basarili sesler alinabiliyor. Solar Fields (Mirror's Edge oyun muzigini yapan adam) gerek o oyundaki parcalarda, gerek album parcalarinda bunu kullaniyor. (Ucretli, malum yerlerde ucretsiz, boyutu cok buyuk, harici harddisk kullanmiyorsaniz zorlayici olabilir)

Dedigim gibi internette daha bir cok vsti bulabilirsiniz sample bakimindan, ya da kendiniz yapabilirsiniz.. Site olarak veremedim kusura bakmayin, benim de bildiklerim bunlar, umarim yardimci olur.

Geri