Elif Yoldaş

çift ses sade
@_PrigionE_ dostum canlı konserleri ne sıklıkla takip edersin bilmem, ya da albüm kayıtlarını ne kadar dikkatli dinlersin, müzik kulağın ne kadar sağlam bilmem ama biraz daha can kulağıyla dinlemelisin vokal kayıtlarını özellikle. Şuan Türkiye'de müzik yapmaya çalışan grupların tamamına yakını özellikle canlı performansta mutlaka çift ses yapan bir vokal daha vardır ( genelde bass gitarist ya da klavyeci olur)
Saygılar..
abi çift ses sadece üçlüsü, beşlisi ve oktavı olmamalı diyebilirim sana.. mesela pop örnek kelly ckarkson rock örnek falling in reverse, a7x pop&rock örnek avril lavigne

te

tr nin yarısının sesi yanık zaten, kalan kontenjanı da teknik direktörler ve her halttan anlayan adamlar dolduruyo ztn.. işin sence beş para etmez olabilmesi için sanırım önce dinlemen gerekir ürünü.. ha yok dinledim bağlantılarım var dersen orasını bilemem.. şu da var ki müzik icra etme işinde de sadece şarkı söylemek yetmez; sahne, rol, vizyon, performans, karizma, çekicilik vs gibi faktörler de önemli.. illaki seveni kadar sevmeyeni de olacaktır ama dinleyicide de bi vizyon olmalı ki çeşit artsın yoksa hep aynı teraneyi dinler dururuz sen de o playlist i daha uzuuuun bi süre kullanırsın.. arz talebi doğurur..

ergen müziği kısmına gelince de şunu merak ettim ergen müziği olma ya olmama kıstasları neler? kimler ergen müziği yapmıyor? kimler yapıyor?
Forumu şöyle ufak bir gezintiye çıkarsan son sorunun cevabını az çok alırsın yetişkinlerin dinlediği "Genel" müzik tarzını ve kalitesini. Sesine yorum yapma dayanağıma da gelecek olursak, google diye bi arama motoru var onu kullanınca az çok ne varsa gösteriyor zaten. Birkaç video izlemeye dayanabildim " stüdyolarda tonlarca mixten ve efekten kısmen de olsa kurtulmuş hali" canlı performanslarda bahsetmiş olduğunuz " ürün" ü sergiliyor zaten. İlk yorumumda da belirttiğim üzere bende yorum yapan bir çok arkadaş gibi renklerime ve zevklerime uymadığını belirtiyorum. Eleştiriye açık bir konu sanıp da yorum yaptığım için de özürlerimi iletiyorum.

İmza : Behlül kaçar

wamperia_ dostum konu benim konum değil. O yüzden ne kadar eleştiriye ve yoruma açık bilmiyorum ancak benim yaptığım size bir eleştiriydi. Bu durumda siz eleştiriye açık olmuyorsunuz, bilmiyordum kusura bakmayın ;)

Google, Youtube ve benzeri mecralardan inceledim ben de ve kendi işi olmayan ürünler için gayet iyi yorumlar almış genel kanıya göre (benim kanım da o yönde). Bir de kendi ürününe bakalım nasıl çıkacak diye. Yakında geliyor zaten umarım sen yanılırsın da çeşitlilik artar.

Umarım dostum. Müzik gelişsin. Eleştiriye açığım ben. Söylediğim gibi bir şey kanıtlama derdim yok bana ucu dokunan bir şey de yok. Benim düşüncem " tarz ve müzikal anlayış" olarak bana çoook çok uzak bir kişilik. Bizim ülkemizde müziğin çok anlaşılmadığı aşikar olduğu için genel kanıya göre iyi yorum alması işin doğrusu beni çok fazla ilgilendirmiyor. Lafın kısası konu başlığının konusu olan arkadaşa bol şans.

Burada yayınlanmıs 3 performans da farklı kız söylemiş desek olur sanki... Söylediği şarkıların sahiplerini taklit etmek nereye kadar ...

Şansını pop ta denese bence daha çok şansı olur kişisel düşüncem ...

Bu arada çok sağlam bayan rock çı kaç tane sayabiliyoruz ? ve neden böyle ?

O değil de kızın ne güzel reklamı oldu yahu, bu başlık 3-5 güne 1000-2000 tıklamayı görür.
Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı bir yandan doğrudur. Ancak önemli olan reklamın doğru yöne yönlendirmesidir :) Merak edip bir kere dinleyebilirsin ama gerisi gelmeyecektir. @barrios haklısın problem daha büyük. Böylesine bir yeteneğin (!) konservatuardan 1.likle ayrılması.

Keşke şöyle bir "Still Loving You" (hep Amerikan olacak değil ya? Biraz da Alaman ossun de mi emme?) ayarında olsa da, hepimizi mest etse. Yüz satır "özür dilerim" yazarım. Ama umudum yok böyle şark kurnazlığı kokan bir tanıtımın üstüne.

Hata sizde, dostlar! Hata bende, hatta yönetimde. Yine de umut kesmeyelim gelin! Engin Bora gibilerini bundan kelli dışlamayalım arkadaşlar! Böyle istisnai ve müstesna kişileri bir yere yazalım, kaydedelim. Bir kaç kişi olduklarında da tanıştıralım. Sonra bunları derdest edip grup halinde Plakçılar Çarşısı'na atıp geri dönüşüme katkıda bulunalım!

Bu basligin tek faydasi benim icin yukaridaki Eksisozluk linki oldu. Sol tarafta cikan basliklarda beliren bir haber tum durumumuzu ozetliyor;
"Uçakta koltuklar tamam bir gövde bir motor kaldı"... http://haber.gazetevatan.com/yerli-ucak-hedefinde-ilk-adim/606608/2/ekonomi
Yetmemis;
Koltukların yapılmasını yerli uçak üretimi için yeterli buluyor musunuz?
diye sormuslar utanip sikilmadan. En beteri ise %13.8 lik bir canli guruhu bu soruya evet demis, diyebilmis. Yani diyorum ki siz kimsiniz de begenmiyorsunuz; bu memlekete Elif Yoldas cok bile. Elif de bir govde bir motoru tamamlarsa Pink Floyd olabilir bizim icin. Icine sindiremeyenler talcid alsin ne diyelim. Ben kendi hesabima buyuk bir istah ile albumunu bekliyorum.

Bu basligin tek faydasi benim icin yukaridaki Eksisozluk linki oldu. Sol tarafta cikan basliklarda beliren bir haber tum durumumuzu ozetliyor;
"Uçakta koltuklar tamam bir gövde bir motor kaldı"... http://haber.gazetevatan.com/yerli-ucak-hedefinde-ilk-adim/606608/2/ekonomi
Yetmemis;
diye sormuslar utanip sikilmadan. En beteri ise %13.8 lik bir canli guruhu bu soruya evet demis, diyebilmis. Yani diyorum ki siz kimsiniz de begenmiyorsunuz; bu memlekete Elif Yoldas cok bile. Elif de bir govde bir motoru tamamlarsa Pink Floyd olabilir bizim icin. Icine sindiremeyenler talcid alsin ne diyelim. Ben kendi hesabima buyuk bir istah ile albumunu bekliyorum.
Demek ki koltuklar aerodinamiden ve fizikten daha önemliymiş.

Alın size ekşi sözlükte "beğenen" tayfadan yorum:
katy perry at suratlı iken kendisi fare suratlıdır. sırf benzetmeler aynı türden olsun diye fare suratlı dedim, yoksa fare suratlı değil. ama katy perry nedir allah aşkına. katy perry bildiğin su aygırı. kasa desen bedford'dan hallice. elif yoldaş, sevimli bir tip. sesi de diğer yarışmacılara göre çok daha iyi. katy perry'ye benzetenler de ertuğrul özkök ve mahdumları kategorisindedir benim gözümde.

Demek ki neymiş ? Kadın şarkıcı olunca kasanın düzgün olması gerekiyormuş, ses filan teferruatmış.
Bu arada, konservatuarı birincilikle bitirmiş birisi nasıl olur da ancak "diğer yarışmacılara göre" daha iyi olabilir, bunun yorumuna bile girmeyeceğim.

Yetmemis;

Bu topraklarda "istim arkadan gelir" diye bir laf var (kervan yolda düzülür...). Kafa bu kadar çalışıyor, ne yapacaksın:)
Bunun müzisyen versiyonu da vardı. "Klip bile hazır, sadece şarkı lazım" diye ilan vermişti bir arkadaş. Ciddiyim yahu, şaka değil:)

Bu topraklarda "istim arkadan gelir" diye bir laf var (kervan yolda düzülür...). Kafa bu kadar çalışıyor, ne yapacaksın:)
Bunun müzisyen versiyonu da vardı. "Klip bile hazır, sadece şarkı lazım" diye ilan vermişti bir arkadaş. Ciddiyim yahu, şaka değil:)
Aynen, o ilan aklıma geldi direk abi, klip bile hazır, beste yazacak eleman arıyorum diye. :)

Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı bir yandan doğrudur. Ancak önemli olan reklamın doğru yöne yönlendirmesidir :) Merak edip bir kere dinleyebilirsin ama gerisi gelmeyecektir. @barrios haklısın problem daha büyük. Böylesine bir yeteneğin (!) konservatuardan 1.likle ayrılması.

Son kurduğun cümlede yanlışlık var. Konservatuarı birincilikle bitiren birinin bu tarz bir şarkıyla çıkmasını tartışabilirsin(kişinin özelinde değil, genel bir tartışma olur) ama sırf ezmek için cümleyi tersten kurmuşsun. Yeteneğini, ilgili üstadlar onaylamışlar zaten orada edecek bir laf yok. Zaten zor şartlarda çıkış yapmaya çalışan müzisyenleri, tarzları ne olursa olsun desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Bırakalım alternatif sesler gelsin. Zamanla kendi yerlerini bulurlar. Dinleyicisini bulan yükselir. Neden hemen kötüleme eğilimindeyiz? Müzikle ilgilenen insanlar olarak birbirimize destek olmalıyız. Sevmeseniz de sanatçıya ve dinleyicisine saygınız olsun.

Son kurduğun cümlede yanlışlık var. Konservatuarı birincilikle bitiren birinin bu tarz bir şarkıyla çıkmasını tartışabilirsin(kişinin özelinde değil, genel bir tartışma olur) ama sırf ezmek için cümleyi tersten kurmuşsun. Yeteneğini, ilgili üstadlar onaylamışlar zaten orada edecek bir laf yok. Zaten zor şartlarda çıkış yapmaya çalışan müzisyenleri, tarzları ne olursa olsun desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Bırakalım alternatif sesler gelsin. Zamanla kendi yerlerini bulurlar. Dinleyicisini bulan yükselir. Neden hemen kötüleme eğilimindeyiz? Müzikle ilgilenen insanlar olarak birbirimize destek olmalıyız. Sevmeseniz de sanatçıya ve dinleyicisine saygınız olsun.
Ben şahsın videolarında şarkıları söyleyen kişilerini taklit yeteneğinden başka bir yetenek göremedim. Konservatuvardan çıkan kişinin yeteneğini bu şekilde sergilemesi bana çok ezikçe geldi, maalesef. Konservatuvarda ya da başka müzik bölümlerinde eşlik vb. dersleri olabilir ama ne taklit bölümü ne de taklit anabilim dalı gördüm bu güne kadar. Şu şartlarda bana göre ufak şarlatanlıklar içeren bu tarz bir başlıkta, bu tarz bir kişiye saygı duyulmaması ve bu şekilde yaklaşılması da bence haklı bir davranış. Ama beklemedeyiz tabii, umarım albümde bir şeyler değişir.

Bakın burada sanatçı diyerek zaten sanatı aşağılıyorsunuz.Sanat bu değildir.Asıl tartışma çıkış noktası ise ismi turkrock olan bir sitede böyle bir başlığın olması.Anlayacağınız ise bu konuştuklarımız bu başlıkla alakalı değil en azından benim açımdan.Her benzeri başlık açıldığında ben kendi şahsıma bu tarz trollükleri yapıyorum,haklıyım isminde rock geçen bir sitede tartışılan şey abesle iştigal bence.Ayrıca yetek ile para kazanma farklı şeylerdir,ben harcanmış çok yetenek gördüm eğer söz konusu yetenek ise ama benim necdimde bu yetenek değildir.

Bakın burada sanatçı diyerek zaten sanatı aşağılıyorsunuz.Sanat bu değildir.Asıl tartışma çıkış noktası ise ismi turkrock olan bir sitede böyle bir başlığın olması.Anlayacağınız ise bu konuştuklarımız bu başlıkla alakalı değil en azından benim açımdan.Her benzeri başlık açıldığında ben kendi şahsıma bu tarz trollükleri yapıyorum,haklıyım isminde rock geçen bir sitede tartışılan şey abesle iştigal bence.Ayrıca yetek ile para kazanma farklı şeylerdir,ben harcanmış çok yetenek gördüm eğer söz konusu yetenek ise ama benim necdimde bu yetenek değildir.
Allahaşkına bir tanımını yapsana şu sanatın?! Lisans ve yüksek lisans düzeyinde sanat eğitimi almış doktora düzeyinde devam eden biri olarak ben bile diyemiyorken "sanatı aşağılamaktır" diye, sen neye istinaden söylüyorsun? Opera-Şan bölümünden mezun olan bir öğrenci, "Opera Sanatçısı" olarak anılır... Lütfen laf etmiş olmak için laf etmeyelim.

Ayrıca yetenek ile para kazanma farklı değil aksine çok yakın tanımlardır. Sanatçı, sanatını icra ederek yaşam savaşı verir. O kişinin sanatında ne kadar başarılı olduğu da hedef kitlesinin onu ne kadar benimsediğiyle ve sanatını ne kadar pazarlayabildiğiyle ölçülür. O yüzden tablolar milyon dolarlara satılır, şarkılar milyonlarca kez dinlenir vs. Sahne sanatlarıyla ilgilenen bir insan da bir çok özelliği barındırmalı. Sonuçta popüler bir iş yapıyor ve popüler olabilmenin altında bir çok faktör yatıyor ki o konuya hiç girmiyorum bile. Yani sana göre çok yetenekli olması çok önem kazanmıyor burada... Senin bu düşünceni belirtmen de sadece gömmeye ve maraz çıkarmaya meraklı toplumumuzu eğlendirmekten öteye geçmez. Bakalım bir ürün çıksın, büyük ihtimal bu ön yargı ile beğenmezsin de işi. Ancak burada asıl problem saygı duymuyor olman. Madem saygın yok o zaman sanat lafını da ağzına alma be güzel kardeşim..

Geri