Kedi Katili Can Aksoy

Kısaca bu arkadaş 3 ay hapis cezası alacak, akli dengesi yerinde değil diye para cezasına çevirmeden psikolojik destek alacak. Hapis yatmayacak. İnsandan çok hayvanı seven İnsanlara'da yazıklar olsun. Benim gözümde ırkçı insanlardan farkı yoktur o insanların. Kediyi öldürdü diye linç edeceksiniz. E sonra ? Ne farkınız kalacak o yaratıktan ? İnsanım diye aynaya bakabilecek misiniz ? Vicdan sahibiyim diyebilecek misiniz ?

yazıklar olsun diyorsun da bu şerefsizin neyini seveceğim ben onu anlamadım.Ayrıca yeri geldimi evet hayvanları insanlardan daha çok seviyorum.En azından sen birşey yapmadan onlar da sana birşey yapmıyorlar.Zevk için saldırmıyorlar ne bileyim post için öldürmüyorlar vs vs. Kediyi öldürdü diye insanları linç mi edeceksiniz diyorsun da anasını bile ... Farkımız da kalmayabilir ondan fakat onun gibi olabileceklere de çok güzel bir ders olmuş olur.Çok hümanistsin sen böyle kedi öldürenleri falan görürsen eğer ''aa bak yapma canım niye öldürdün'' diye sorarsın.Artık cevabı sana nasıl verir bilemem.

en güzeli karma düşüncesi abi ne ekersen onu biçersin, iyiliğe iyilik kötülüğe kötülük getirisi... kısasa kısas... mahkemede aynı şeyi buna uygulayacak, o zaman anlayacak hayvanın ne çektiğini... ölmesin ama sürünsün. kaldı ki içimizde böylelerinin gezmesinde ne hümanizmi arkadaş ya ? yok yani bunu yapanı buna dahil etmek mantıklı mı insan yerine koyabiliyor musunuz ? kendinizi düşünün, aynı şeyi yapabilir miydiniz ? insanlıktan çıkmadıysanız yapamazsınız... counter strike oynamıyoruz diğer el gelecek mi sanmış acaba aaaa çocuktur hata yapar mı diyeceksiniz. bunun gibileri çocuk tecavüzü de yapıyor haraç da kesiyor bıçaklayıp kaçıyor birinden birşeyleri zorla alıyor sorunlu işte sorunlu ve bunu hayvana şiddet uygulayacak mı atıyor ? saçmalamayın...

İster ruh hastası, ister cani olarak düşünün farketmez. Bağırsaklarının kesildikten sonra evde koşturma video sunu izlemek isterdim. Sonra kafasına damacanayla vursalar falan hiç fena olmaz.

Yapılan bir canlıya işkencedir. Muhtemelen 200tl para cezasına çarptırılacaktır. Hayvan ya da insan olması farketmez. İnsanlarda biyolojik olarak hayvandır. Bunun zenci bir insana yapılan işkenceyle (bizden değil nasıl olsa diye düşünülerek) hiç bir farkı yoktur.

Aynı haber sayfasında bir haberde yüzü mozaikleyip, başka bir haberde yüzünü açık vermek de enteresan olmuş.

Dosyalar

• mozaik.JPG
    mozaik.JPG
    176.2 KB · Gösterim: 241
yazıklar olsun diyorsun da bu şerefsizin neyini seveceğim ben onu anlamadım.Ayrıca yeri geldimi evet hayvanları insanlardan daha çok seviyorum.En azından sen birşey yapmadan onlar da sana birşey yapmıyorlar.Zevk için saldırmıyorlar ne bileyim post için öldürmüyorlar vs vs. Kediyi öldürdü diye insanları linç mi edeceksiniz diyorsun da anasını bile ... Farkımız da kalmayabilir ondan fakat onun gibi olabileceklere de çok güzel bir ders olmuş olur.Çok hümanistsin sen böyle kedi öldürenleri falan görürsen eğer ''aa bak yapma canım niye öldürdün'' diye sorarsın.Artık cevabı sana nasıl verir bilemem.
Ben söyleyeceğimi söyledim. Bir daha'da bu konuya yazmayacağım iyice midem bulandı.

evimde çok güzel bir kuşum var, kendisi bir papağandır. Şu büyük ve alımlı koca gözlü yeşil mavi vs renk olanlardan henüz yavru ve 1,5 yaşında. Empati kurmaya çlışıyorum, ama bir türlü olmuyor neden;

Benim sahibi olduğum canlı da bırakın yatağımı yeri geliyor pantolonuma, pijamama, yastığıma bile pisliyor. Ve belki bilirsiniz, kuşların bokları asit içerdikleri için bir kıyafette pislediği yeri silsen anında yıksanan bile bir miktar renginde değişme olur. Bu yüzden pislediği kıyafetlerimi bir daha giyememek uğruna bile kendisine en ufak bir ızdırap vermedim, veremem. İsmi zeytin yeşil oluşundan, belirli bir inancım vardır ancak inanç ve din noktasında yaptıklarım sıfırdır. Ancak şunu söylemek isterim, onun dünyaya gelmesinde en ufak bir pay sahibi olmayan bizler doğrudan ya da dolaylı yaşamına nasıl son verebiliriz. Yani hayvan haklarıymış, şuymuş buymuş entel dantel sikko şeyleri geçin, en basitinden düşünün yahu.

Yalnız anti parantez birşey daha söylemek lazım gelir. Ortada bir yanlış ve hata hemde çok büyük bir hata vardır. Gereken cezai müeyyide uygulanmalıdır. Ama medya da ve sosyal ağlarda başlanan linç kampanyası anlamsızdır. Yasalar çerçevesinde neyse cezası verilmelidir. Okul da belki bir kınama ya da uzaklaştırma kısıtlı bir süre verebilir. Ancak bu yüzden eğitim hayatına son vermek, bu kişiyi yaşamdan uzaklaştırmak daha tehlikelidir. Sosyal hayata katarak sosyalleştirmek ve rehabilite etmek gereklidir.

Ofkeyle sacma sapan seyler yazmamak icin bir kac gun bekledim. Sakinim.
Kedi katilinin telefon numarasinin ve adresinin ifsa edilmesi dogru degildir, ama itiraf ediyorum, ben oh dedim. Benim oh demem de dogru degildir, ben de bu durumda cok dogru biri deglim, olamiyorum ne yapayim. Arti bu kisinin ifsa edilme gibi bir endisesi olmadigini dusunuyorum, zira yedigi halti sosyal ortamda zevkle paylasmis. Bir tek Foursquare'den check in yapmamis o kadar.
"Her gun et yiyenler, nolmus bir kedi olduyse?" diyen zat icin derim ki, ben et seviyorum. Kavurma, beyti, doner, adana, haslama, salam, bonfile ve sosisi bulabildikce yerim. Ve arti turlu deniz canlisini da. Bu hayvanciklar sofraya alinazik ve tas kebabi olarak gelirken, olumleri en acisiz sekilde, bir cirpida gerceklestiriliyor. Hic bir mezbahada danaciklar ikiye azicik kesilip yarim saat can cekismeleri soslu misir esliginde izlendikten sonra oldurulmuyor. Bilmem bu bilgi fark yaratir mi?
Ot ile de beslenebilen insan icin et yemek de dogru degildir belki, pek isime de gelmediginden cok kafa yormadim, bilemem, ayri bir tartisma. Ama ikna olursam gercekten et yemeyi de birakabilirim.

Hayvanların canlı canlı bogazlanması beni de çok rahatsız ediyor. Ancak et yemeyi reddetmek yerine daha makul çözümler ortaya almalı. Mesela ben muktedir olsa idim ister kurban bayramında, ister herhangi bir zamanda hayvanların kesim işleminin narkoz altında yapılması için kanun çıkarır idim. Kanuna aykırı kesime cezai yaptırım uygulardım. En kapsamlı çözümün bu olduğu kanaatindeyim.

Hayvanların canlı canlı bogazlanması beni de çok rahatsız ediyor. Ancak et yemeyi reddetmek yerine daha makul çözümler ortaya almalı. Mesela ben muktedir olsa idim ister kurban bayramında, ister herhangi bir zamanda hayvanların kesim işleminin narkoz altında yapılması için kanun çıkarır idim. Kanuna aykırı kesime cezai yaptırım uygulardım. En kapsamlı çözümün bu olduğu kanaatindeyim.
Narkoz etkisinde hayvanların kesilmesi daha sonra tüketilirken tüketicinin vücudunda kimyasal birikime sebep olabilir.
Zaten kesimhanelerde eğer gidip gördüyseniz hayvanın kesilmesi 3,4 sn sürmekte. Et yemek ya da yememenin sizin gibi bende konuyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Olayın islami boyutları vs beni zaten hiç ilgilendirmemekle birlikte, kurban bayramlarında bıçakla yavaş yavaş kesilmesinin de ciddi bir canilik olduğunu düşünüyorum. Ki 2014 yılında insanlığın Kurban Bayramı adında bir bayramı kutluyor olması bile bambaşka bir psikolojik sapkınlık ki bu konu zaten içine gireceğimiz ve 100 lerce sayfa tartışsan bile çıkamayacağımız bir mevzu ancak yazmadan edemedim.

@Özgür ÖNER Evet kimyasal olmasa bile 3,4 saniyelik bir kesim ile imkan bulunabildiği kadar acısız şekilde gerçekleşmelidir. Kurban bayramı dediğiniz gibi apayrı bir tartışma konusu. Ben sünni müslüman bir insan olarak psikolojik sapkınlık nitelemesini kurban bayramının kendisinde değil de 2014 yılında 3,4 saniyede kesilme imkanı olan hayvanı yollarda kesenlere reva görüyorum.

kediye işkence edip katleden sonra bunu videoya çekip paylaşan manyağın yaptığı canilikten et yeme/yememe olayına nasıl gelindi hiç anlamadım, şu son 3-4 gündür sosyal medyada da herkes birbirine sallıyor. bi manyağın gerçekleştirdiği canilikle veganlık veya etle beslenme nasıl ve ne ara ilişkilendirildi.

neyse bu noktada fazla durmak istemiyorum, konudan bağımsız merakımdan şunu sormak istedim, sanırım yukarıda bunun cevabını bilen arkadaşlar var.
mezbahanelerde hayvanlar nasıl kesiliyor, ilk kesim aracı normal bıçak olmuyor sanırım, hayvanın can çekmesini sıfıra veya sıfıra yakına indirerek bu işlem yapılıyor.
kurban bayramı olayına da hiç girmek istemiyorum, o da apayrı bir dünya. sadece şu kadarını söyleyebilirim, madem bu dini bir inanç altında gerçekleştiriliyor bari hiç olmazsa bu kesim olayı sadece ve sadece mezbahanelerde kullanılan yöntem kullanılsın, bunun dışındaki yöntem yasaklansın arkadaş.

kediye işkence edip katleden sonra bunu videoya çekip paylaşan manyağın yaptığı canilikten et yeme/yememe olayına nasıl gelindi hiç anlamadım, şu son 3-4 gündür sosyal medyada da herkes birbirine sallıyor. bi manyağın gerçekleştirdiği canilikle veganlık veya etle beslenme nasıl ve ne ara ilişkilendirildi.

neyse bu noktada fazla durmak istemiyorum, konudan bağımsız merakımdan şunu sormak istedim, sanırım yukarıda bunun cevabını bilen arkadaşlar var.
mezbahanelerde hayvanlar nasıl kesiliyor, ilk kesim aracı normal bıçak olmuyor sanırım, hayvanın can çekmesini sıfıra veya sıfıra yakına indirerek bu işlem yapılıyor.
kurban bayramı olayına da hiç girmek istemiyorum, o da apayrı bir dünya. sadece şu kadarını söyleyebilirim, madem bu dini bir inanç altında gerçekleştiriliyor bari hiç olmazsa bu kesim olayı sadece ve sadece mezbahanelerde kullanılan yöntem kullanılsın, bunun dışındaki yöntem yasaklansın arkadaş.
Motorlu testereler ile yapılıyor diye biliyorum. Hatta youtube'de bi asya kavmindeki kesim yöntemini izlemiş ve hayran kalmıştım. Belki hala vardır. Buraya linki vermek istemiyorum, hassasiyeti olan arkadaşlar olabilir. Adamlar hayvanı iplerle tutuyorlar bir kişi de keskin kılıç ile tek hamlede kafayı vücuttan ayırıyor idi. Çok yeni bir yöntem gibi de durmuyordu.

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Mezbahane haricinde kesimlere ağır cezai yaptırım uygulanması lazım.

Türkiye'de kesimhaneler konusunda pek fazla dökümantasyon yok. Sıra oraya gelmiyor diyelim. Ancak söz konusu olan maliyetlerin minimize edilmeye çalışıldığı bir kesimse, hayvanın mutluluğunun, acı çekmemesinin çok önemsendiğini düşünmüyorum.

Alman medyasını biraz takip ediyorum. Kesimhanelerde hayvanlara yapılan muamele çok tartışılan bir konudur. Uygulanması mecburi olan AB normlarına rağmen Almanya'da bu iş böyle. Temel sebep çoğunluğun en önce fiyatı sorgulaması. Türkiye'de bu işlerin çok da farklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Youtube'da çok video var. İlk bulduğum örnek:

Son düzenleme:
Yakınım bir firmada çalıştığı için biraz biliyorum, karlı olan hayvanların strese maruz kalmaması çünkü çok hızlı kilo veriyorlar. Mesela bir inek çiftlikten mezbahaya 15km yol gidiyorsa o kısa sürede birkaç kilo yağ yakabiliyor. O nedenle mezbahalar genelde (özellikle kurumsal) çiftliklerin yakınlarında bulunur yani ticari bile olsa hayvan acı veya strese maruz kalsın istenmez.

(kırmızı ette) İslami usül şartı var, bizde ölüm an'ı bir makina değil kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Hemen hemen kurban bayramından bildiklerinizle aynı, gözler kapatılıyor ve bıçak kullanılıyor. Tabii bu market veya kaliteli çalışan kasaplardan aldığımız et ile ilgili yoksa kaçak çalışan illa vardır. Çok detayı var aslında mezbahanın, mesela kan doğrudan lağıma falan akıtılmaz.

yani şöyle bir sonuç çıkarabilir miyiz?
İslami usul olması için kasabın illa bıçakla manuel olarak mı boğazlaması gerekir hayvanı? mezbahanelerde de o zaman kurban'da nasıl kesiliyorsa öyle kesiliyor. ben açıkçası seri üretim yerlerinde manuel kesim yoktur diye tahmin ediyordum, hala daha emin değiliz gerçi. en son hayvanı bayıltmak İslami usule aykırı değildir diyen din adamları da olmuştu.
gerçi dicen bir dinadamının dediğini diğeri kabul etmiyor.
dini yönü beni bireysel olarak ilgilendirmez, sosyal yanı çok daha ağır basıyor bu olayın. hayvan en az nasıl acı duyacaksa öyle kesilmeli, madem doğanın en vahşi yaratığıyız ve bu eti yemek istiyoruz, hiç olmazsa hayvanlara eziyet son bulsun, bayıltmaksa bayıltmak, narkozsa narkoz, giyotinle tek hamlede kesmekse ona da okey.

Geri