Turkrock Forumu Müzisyenleri Ortak Bir Proje Yapabilir Mi ?

Tolga abinin kafasındaki şey "Tümü orjinal parçalar olmalı elbette... Bir de, öyle takılmaca "jam" filan gibi değil de, daha eli yüzü düzgün bir şeyler düşünülmeli mümkün olabilirse." olduğu için;

-Katılacak kişilerin kayıt imkanı olması ve/veya kayıt imkanı olan diğer üyelere erişim imkanı olması gerekiyor. ( Yani :D )

-Katılacak kişilerin beste yazımı ve enstrüman hakimiyetinde de biraz tecrübeli olmaları gerekiyor.

-Cover, belki sistem yürüyor mu denenir, ama istenen sonuç bir nevi misal: "Roadrunner United" tarzı özgün bir "turkrock albümü" olduğundan, çok önem haiz etmemekte.

-Sitede katılacak bir sürü gitarist çıkacaktır, fakat diğer enstrümanlardan ne kadar katılımcı çıkar, bir görmek lazım. Bir de yeteri sayıda olmazsa tüm bestelerin yükünü almaları gerekebilir, buna da hazır olmak gerekiyor. :)

-Bir de iyi bir sonuç alınması bekleniyorsa ille de mix işinden iyi anlayan bir katılımcı lazım, ses mühendisi olur, alaylı olur. :)

Benim kafamda oluşanlar bunlar şimdilik.

Dövebilirsiniz. :)
Evet, benim kafamdaki şey biraz daha bu tip bir işti. 7-8 kişiden birer sağlam beste alıp çalmak gibi (enstrümantal ya da vokalli...) Gitarist bolluğu olduğu için her şarkıya bir ya da iki gitar solisti de alınabilir tabii. Ama karşılıklı solo yardırmacasına dönüp de şarkılar üzerine solo çalmak için birer bahane haline gelirse bu iş geyiğe sarar:) Şarkı yazımına kafa yormuş, temel düzeyde armoniden anlayan kişilerden böyle bir proje için ayırabilecekleri (ya da yazabilecekleri) besteler olması taraftarıyım ben. Evet, amaç ortak iş yapmak olsun, ama sadece "ortak iş yapmış olmak" da olmasın:)
Belli bir bütünlük yakalamayı deneyebiliriz tüm projede. Veya bunu tümnüyle boşverip her biri farklı tarzlardan (klasik rocktan death metale kadar...) parçalar düşünülebilir.
Bu durumda herkes de kendi tarzı ile katkıda bulunabilir.
Serhat'ın dediğine katılıyorum, görev adamları da lazım.

O başlık 5 sayfa dayanmış, bunun da patlamasına 3 sayfa var görünüşe göre. :rolleyes:

Aslında o başlığa gönderdiğiniz altyapı gayet güzel, üzerine varsa yazdığınız söz de okunur, araya 2 - 3 solo pasaj...
Orjinal ya da cover olsun, öncelikle altyapı buraya gönderilir, herkese 1 hafta süre verilir (süreyi uzatırsak soğur gider yine...)
Katkıda bulunmak isteyenler fikirlerini kaydedip buraya gönderirler, isteyen basını çalar isteyen keyboard'unu... Gelen materyallerden seçer voltron'ı oluştururuz :geek:

Yalnız materyal seçimi yapılırken egolarımızı yan komşuya bırakıp buraya öyle gelmemiz gerekecektir, olayı "shred contest" moduna sokmadan, insanları kırıp üzmeden ortaya "müzikal" bir sonuç çıkarabilirsek ikinci projemiz daha eğlenceli ve sağlıklı olur diye tahmin ediyorum :)

250 tane gitaristle zor hocam

Evet beni endişelendiren şeylerden biri bu zaten, gitarist ağırlıklı bir forum burası... Disko kralı'nın "solo gitaristler gecesi" 'ne dönmesin olay... İlla ki bas gitar çalan, klavye çalan, vokalist arkadaşlar da vardır buralarda, bu kadar insan foruma toplanıp 5 dk altyapı üzerine çalamıyoruz? :sick:
Ve eminim ki bir kere yapabilirsek çok güzel işler çıkacak buralardan :headphone:

Son düzenleme:
Evet beni endişelendiren şeylerden biri bu zaten, gitarist ağırlıklı bir forum burası... Disko kralı'nın "solo gitaristler gecesi" 'ne dönmesin olay... İlla ki bas gitar çalan, klavye çalan, vokalist arkadaşlar da vardır buralarda, bu kadar insan foruma toplanıp 5 dk altyapı üzerine çalamıyoruz? :sick:
Ve eminim ki bir kere yapabilirsek çok güzel işler çıkacak buralardan :headphone:

Klavyeci bulunmazsa eğer benim piano çalan bir arkadaşım var o yardım eder, vokal olarak brutal lazım olursa ben yaparım (ama söz yazmayı beceremiyorum :D), clean vokal bulunamazsa konservatuar okuyan bir arkadaşım var yine onunla iletişime geçebilirim. Öncelik türkrock üyeleri olması kanaatindeyim ama malum klavyeci zor bulunan şey mecbur kalınırsa neden olmasın derim..

Yabancı forumlara bakıyorum, zannediyorum ilk yapmamız gereken şey miks işinden anlayan ve bu konuda gönüllü bi' "host" bulmamız... Bu noktadan sonra koordinasyon ve yönlendirmeyi yapmak bu arkadaşın işi olacak...
Mesela şöyle bir link buldum, burada da şöyle gelişiyor olaylar, adamlar gayet sistematik çalışıyor gibi, takımlar kurup "slot" 'lar oluşturup yapboz yapar gibi çalışıyorlar:
http://forums.guitarnoise.com/viewtopic.php?f=33&t=46914&sid=41d6653a1c8ca36bbcc2425af2e4d6da

Burada da iki farklı takımın aynı bt üzerine yaptığı bitmiş parçalar var (Blue Winter guitarnoise jam)
http://www.soundclick.com/bands/page_music.cfm?bandID=644552

Ki ben turkrock ailesi olarak çok çok daha iyi bir iş çıkaracağımızdan eminim. barrios'un dediği gibi çok yetenekli insanlar var burada.

Son düzenleme:
Yabancı forumlara bakıyorum, zannediyorum ilk yapmamız gereken şey miks işinden anlayan ve bu konuda gönüllü bi' "host" bulmamız... Bu noktadan sonra koordinasyon ve yönlendirmeyi yapmak bu arkadaşın işi olacak...
Mesela şöyle bir link buldum, burada da şöyle gelişiyor olaylar, adamlar gayet sistematik çalışıyor gibi, takımlar kurup "slot" 'lar oluşturup yapboz yapar gibi çalışıyorlar:
http://forums.guitarnoise.com/viewtopic.php?f=33&t=46914&sid=41d6653a1c8ca36bbcc2425af2e4d6da

Burada da iki farklı takımın aynı bt üzerine yaptığı bitmiş parçalar var (Blue Winter guitarnoise jam)
http://www.soundclick.com/bands/page_music.cfm?bandID=644552

Ki ben turkrock ailesi olarak çok çok daha iyi bir iş çıkaracağımızdan eminim. barrios'un dediği gibi çok yetenekli insanlar var burada.
Abi backing track üstüne çalmaya çok sıcak bakmıyorum. Çünkü "jam" muhabbeti besteden çok farklı oluyor, bt yi hazırlayan ile çalacak kişinin tarzı, düşündükleri genelde çok farklı oluyor. Ben şahsen zorlanıyorum mesela, @antbalci nın yolladığı bir tane ile denemiştik, zaten kendisinin de böyle bir girişimi vardı, şimdi aklıma geldi. :D Benden çok absürd bir sonuç çıkmıştı ortaya, birisi de çok güzel bir çalışma çıkartmıştı. Zaten besteden çok "doğaçlamamsı" jam olduğu da çok belli oluyor o yüzden. Bireysellik de çok ön planda olduğu için sıkıntı çıkması muhtemel. :D Ben "beste hazır buyrun üstüne çalın" dan daha çok, beste yazılırken ilgili kişilerin birbiriyle iletişim içinde olması, fikir alıp vermesi ortak payda bulunması taraftarıyım şahsen, bir grubun beste çalışması yapması gibi.

Konuya, çok enstrümanlı bir orkestra şeklinde yaklaşsak daha mantıklı olacak sanırım, herkesin aynı parçada çalması mümkün değil, ama bir bütünlük oluşturur en azından. Bir koordinatör, host lazım mutlaka, yoksa herkes kafasına göre bir parça üretir, bu parçaları birleştirip araba yapamayız, bir bakmışız herkes tekerlek yapmış. :D Bu görevi de tecrübeli kişiye vermek lazım ki altından kalkabilsin. Abilerimi göreve çağırıyorum! :D

Aklıma Guitar Heroes albümü geldi şimdi. Tarz olarak takılmayın, herkese hitap etmeyeceği bir gerçek. :) Ama şöyle yapmışlar, her gitarist bir beste yapmış, bu bestenin bir kısmında da diğer konuk gitarist solo çalmış. Bir gitar yarışması olarak yapmışlar, bizim yarışmamıza gerek yok. :D

Şarkıların liste olarak linki:

Katılımcılar: Timo Tolkki, Euge, Nino, Tuomio, Sakari, Mikko, Matias Kupiainen (special guest - competition winner), Alexi, Emppu, Esa, Roope, Crab.

Bu sistem de düşünülebilir.

Aklıma Guitar Heroes albümü geldi şimdi. Tarz olarak takılmayın, herkese hitap etmeyeceği bir gerçek. :) Ama şöyle yapmışlar, her gitarist bir beste yapmış, bu bestenin bir kısmında da diğer konuk gitarist solo çalmış. Bir gitar yarışması olarak yapmışlar, bizim yarışmamıza gerek yok. :D

Bu da güzel bir fikir, o zaman bizim önce hangi yolu izleyeceğimize karar vermek için bir oylama yapmamız lazım galiba :D

Zaten bu başlıktan da bir netice çıkmazsa ayağımda şıpıdak terlik elimde gitarla sokağa fırlayacağım, yapalım şunu artık yahu :LOL:

Özgün beste denmiş ama, bir yerlere onaylatmazsanız çatır çatır yürütürler, bir de sizi dava ederler yüzsüzlük örneği olsun diye. Demedi demeyin :)

İsteyen jam tarzı takılsın, isteyen orjinal besteye, altyapıya çalsın. Sınırlama getirmeyin bence. Maksat ortak proje biliyorum ama, ben bu jam olaylarında da, yüz jamden bir proje çıksa kârdır kafasındayım. Hatta jamlere tarz, karşılıklı veya tekli diye sınır falan getirilmesin. Zamanla tarzı örtüşen, uyuşan müzisyenler birbirlerini böyle daha tanırlar. Hatta belki grup arayanlara, yeni gruplara veya eleman arayanlara da faydamız olur böylece.

Fazla mı yan kazanç kafası oldu acaba? :D

Özgün beste denmiş ama, bir yerlere onaylatmazsanız çatır çatır yürütürler, bir de sizi dava ederler yüzsüzlük örneği olsun diye. Demedi demeyin :)

İsteyen jam tarzı takılsın, isteyen orjinal besteye, altyapıya çalsın. Sınırlama getirmeyin bence. Maksat ortak proje biliyorum ama, ben bu jam olaylarında da, yüz jamden bir proje çıksa kârdır kafasındayım. Hatta jamlere tarz, karşılıklı veya tekli diye sınır falan getirilmesin. Zamanla tarzı örtüşen, uyuşan müzisyenler birbirlerini böyle daha tanırlar. Hatta belki grup arayanlara, yeni gruplara veya eleman arayanlara da faydamız olur böylece.

Proje bittiği zaman zaten hepimiz birbirimiz dava edeceğiz, sorun yok. :D
Beste, proje filan olursa ben de ciddileşirim, o konu ciddi. Motivasyon farkı var. Jam yapmak daha bi eğlencelik olay, bu yüzden zaten sakat kalıyor o, daha önceden denenmedi değil. :) Yapalım, yapmayalım demiyorum, ama hobi olarak. :)

ciddi.jpg

Son düzenleme:
Akustik gitar yada vokal gerekirse her şekilde yardım etmeye hazırım ancak kayıt ortamım yok. İstanbulda oturan arkadaşlardan yardım alabilirim eğer böyle bir proje olursa :D

Cover çalmak da risksiz değil bu arada, eser sahibinin tavrına bağlı biraz:) Ticari bir durum olmadığı zaman hoşgörü ile karşılanıyor belki, ama aslında pekala başkasının eserini telif ödemeden icra etmek de mahkemelik olunabilecek bir durum:)

Mahkeme Heyeti tarihe bakacak kadar zekidir sanırım. Yapım tarihini bu diye yaparsanız. Hatta burada ki yazışmalar bile delil örneği taşır.Dava açsalar da ekipmanları yenilesek. :D
Edit: Underground grupları ve tayfasını çok sevmemin sebebi budur. Bazı grupların gerçekten dini imanı para. Paradan başka bir şey görmüyorlar. Bu gruplardan uzak durmak lazım.

Son düzenleme:
Geri