Turkrock Forumu Müzisyenleri Ortak Bir Proje Yapabilir Mi ?

Synthesizer, Keyboard ve elektrik gitar çalarım , kayıt ortamım da var, sound engineering yüksek lisansı yapmaktayım.(Kayıt ve mix bilgim ve tecrübem var) Mesajım bulunsun burda faydam dokunursa sevinirim.
Dip not: Tek sorunum zaman :)

Aslında kayıt imkânı olanlar yakınlardaki imkânı olmayanlara da destek çıkarlar.bakın buradan taş çatlasın zaten 20 gitarist idrak edecektir buna.Çalabilecek çapta kişiler ise cidden sınırlı(bebe belik tayfasının çalıyorum deyip varlık gösterememesi).Ben bass gitar çalmaya çalışıyorum 10 yıldır hasbel kader.Kayıt imkânım yok, Ankara'dan biri çıkarsa destek çıkarım,vokal kısmı olursa katil olursunuz bir de hatırlatmakta yarar var ;) Bir de eğer kamera vs bulunursa klibinizi ben çekerim , güzel de olur :) Beste çalmak zor lakin bunun yerine halihazırda olan birşeyin coverı(özellikle bu topraklardan çıkmış birşey üzerine çalışılabilir) yapılabilir,projeye destek çıkmak isteyen arkadaşlardan kayıt imkânı olmayan ama yine de proje içinde olmak isteyen arkadaşlar çalışmaları tablatur haline getirmede yardımcı olur en basitinden(nota bilmeyen ya da kulaktan çalanlar var).Kısacası telif vs ödememek için başkalarına kâr ettirmemek için hazırda olan şeyler üzerine cover yapılabilir, net üzerinden yaydıktan sonra ortaya çıkan ürünü dünya üzerinde, bu ülkenin düşünülenden farklı olduğunu da göstermiş oluruz, güzel bir tanıtım olmuş olur.Ha derseniz ki illahaki para olsun, dijital ortamda telif hakkı alınır yapılanların,bunun üzerinden kazanılan ortak bir hesaba aktarılıp yardım parası olarak kullanılabilir,şunu diyenler de olacaktır sanırım:''Son gördüklerimden sonra yardım denilen şeye inancım kalmadı...'' , o zaman da olmadı hatıra ormanı yaparız aga, ilerde yaşlanınca kozalaklarını toplamak için çam dikeriz...

Synthesizer, Keyboard ve elektrik gitar çalarım , kayıt ortamım da var, sound engineering yüksek lisansı yapmaktayım.(Kayıt ve mix bilgim ve tecrübem var) Mesajım bulunsun burda faydam dokunursa sevinirim.
Dip not: Tek sorunum zaman :)
E işte böyle kalifikasyonları olan biri bu işin teknik kısmına el atarsa güzel olur:)
Bir de, koca bir proje organize etmek yerine herkes kendi işbirliği projesi ile gelebilir. Örneğin, ben siteden bir kaç kişi ile ortak yaptığım bir işi getiririm, bir başka ekip aynı şekilde yapar filan... Bir kişinin de birden fazla ekipte bulunmasında da hiç bir sakınca yok sonuçta. Şarkıyı yazandan miksleyene kadar her emeği geçenin de adı yazılır, olur biter. Solo takılıp herşeyi kendisi yapmak isteyen olursa (enstrümantal parçalarda icralar bu şekilde olabilir pek ala...) o da olur elbette.

E işte böyle kalifikasyonları olan biri bu işin teknik kısmına el atarsa güzel olur:)
Bir de, koca bir proje organize etmek yerine herkes kendi işbirliği projesi ile gelebilir. Örneğin, ben siteden bir kaç kişi ile ortak yaptığım bir işi getiririm, bir başka ekip aynı şekilde yapar filan... Bir kişinin de birden fazla ekipte bulunmasında da hiç bir sakınca yok sonuçta. Şarkıyı yazandan miksleyene kadar her emeği geçenin de adı yazılır, olur biter. Solo takılıp herşeyi kendisi yapmak isteyen olursa (enstrümantal parçalarda icralar bu şekilde olabilir pek ala...) o da olur elbette.
Öncelikle takdirin için çok teşekkür ederim :) Aslında zaman sorunum olmasa böyle büyük bir projenin prodüktörlüğünü üstlenmek çok isterim ama iş, okul kendi grubum derken herşey iç içe giriyor. Müzik için bulduğum en küçük fırsatı bile değerlendirmeye çalışmak bana haz verdiği için elimden gelen desteği yapmaya hazırım :)

Ben elektro gitar ve bas çalıyorum uzun zamandır kayıtlarım var birkaç tane ama ikisinde de hiç iyi olduğumu düşünmüyorum. Nota bilgim yok ama kulaktan beste vs. yapabiliyorum aslında güzel şeyler çıkıyor. Asıl enstrümanım bağlama o konuda yardımcı olabilirim. Bestelerim daha çok anadolu-batı sentezi şeklinde oluyor istemesem bile ortaya hep bu tarzda ürünler çıkıyor.Evde kendim kayıt yapıyorum ama teknik imkan ve bilgi olmadığı için kayıtlar çok kaliteli olmuyor. Durum bu ihtiyaç halinde her türlü çalışmaya ve elimden gelen herşeyi yapmaya hazırım ama bana kadar forumda benden çok daha fazla bilgili ve yetenekli birçok arkadaşın olduğunu biliyorum. Eleman sıkıntısı olursa burdayım yani mecbur kalırsanız :)

Böyle bir organizasyona ben de elimden geldiğince katkıda bulunmak isterim. 7 telli elektro gitar çalıyorum, nickimi aratırsanız medyalarda da birkaç videom mevcut. Evde kendi çapımda kayıt imkanım var.

Barrios'un bir sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum, lakin bu "ortak proje girişimi" zaten turkrock semalarında nicedir "sıkıntılı" bir konu iken sizin:

puding yapacak birisi lazım olursa ben varım
pleysiteşınımla gelebilirim.

şeklindeki mesajlarınız böyle bir yorumda bulunmasına neden olmuştur diye düşünüyorum...

Benim mesajımı da yıkıcı değil yapıcı bir yorum olarak görürseniz aslında turkrock sakinlerinin normalde sahiden "sakin" olduklarını görürsünüz...

Bu arada bu iş için ayrı bir başlık yetmez bence. Türkrock, Haberler, Müzik Aletleri ve Ekipmanları gibi ayrı bir ana başlık açılması, "Blues Jamleri", "Besteler", "Metal Jamleri" "Ortak Besteler", "Ortak Jamler" gibi sonradan oluşacak ilgili alt başlıkların da bulunması açısından sağlıklı olur.

Bu arada bu iş için ayrı bir başlık yetmez bence. Türkrock, Haberler, Müzik Aletleri ve Ekipmanları gibi ayrı bir ana başlık açılması, "Blues Jamleri", "Besteler", "Metal Jamleri" "Ortak Besteler", "Ortak Jamler" gibi sonradan oluşacak ilgili alt başlıkların da bulunması açısından sağlıklı olur.

Güzel fikir. Yabancı bir forumda böyle bir ana başlığa rastlamıştım. Hatta "parçam üzerine bas gitar çalacak adam arıyorum" şeklinde ilanlar da vardı. :)

Konuşulan veya düşünülen işler için bir başlangıç yapılabilirse. Eminim forumdada düzenleme olacaktır. Bence önemli olan forum çoğunluğunun bu işi benimsemesi. :)

Geri