Sololarda Sıcak Tonlar Için Pedal

Amfiyi kesin olarak al ki kafadan sallamayalım. TSA alırsan zaten temel ekipmanın otomatikman tamamlanıyor. Yanına funk hadiseleri için compressor gerekir falan ama, alış verişi tamam et ki havaya sallamış olmayalım :)

Önce iyi bir kompresör. MXR'ın Dyna Comp, Super Comp'u bir dene. EHX Soul Preacher'ı da deneyebilirsin. Sanırım chorus da gerekir. Boss Super Chorus gayet idealdir.
Bunlarla sınırlı kalma tabii. Joyo'nun ve özellikle de Mooer'in güzel ve ekonomik boosterları, chorusları, delayleri mevcut. Es geçme derim.

rhcp icin chorusu mooer al, boss ch1 den daha iyi rhcp icin. Frusciante comp kullanmiyor boardunda ama josh klinghoffer da boss cs2 var. Drive icin boss ds1 ya da ds2, big muff tarzi bir pedal, fuzz face vs alabilirsin. Od icin Hillel Slovak normalde mxr dist+ kullaniyordu ama boss od1 de kullandigi oldu, ts tarzi bir pedal kullanabilirsin, klinghoffer dod 250 kullaniyor, mxr dist+ alabilirsin. Wah icin wh10 almani onermen cok boostluyor volume uugrastirir ayarlaman. Slovak crybaby kullaniyordu. Delay icin guzel bir tane olur frusciante dijitalde analogda kullandi suan aklima gelen bunlar umarim yardimci olur

arkadaşlar pedal için o kadar bütçe ayıramayacağım maalesef 300 tl kalıyo pedala özellikle rhcp tonları için bir veya iki pedal alıcam ne aliyim

RHCP ın çok farklı tonları var bana göre. 4 5 tane farklı gitarist kullandılar ve bunların çoğu farklı türde gitaristlerdi. Ortak olarak hepsi fuzz kullandı sanırım. Frusciante DS 1 kullanıyordu yanılmıyorsam. Russian muff diye bir pedal vardı yanında. Clean tonlarında ise reverb ve chorusu bolca kullanıyorlar. Pedala az paran kalıyorsa Reverb içeren bi amfi almanı tavsiye edebilirim.

İkinci el alma opsiyonun varsa, Frusciante'nin kullandığı söylenen pedallardan EHX English Muff'n diye lambalı bir overdrive var. Kullanıcıların dediklerine göre, Frusciante onu gainini kısıp ton şekillendirici tarzında kullanıyordu. RHCP dinlemediğim için ayrıntılarına vakıf değilim açıkçası. Ayrıca Amerkan tarz bir amfiden İngiliz tarz sound almaya da yarar ki ben o maksatla kullanmıştım. TSA alırsan bayağı işine yarar, zira o biraz Amerikan tarafa yatkın bir amfi. İkinci elde 300 350 arası istiyorlar genelde. Ama kullandığı tek pedal da bu değil. Sanırım Big Muff ta kullanıyor.

Tecrübeli RHCP dinleyen gitaristler, hatam varsa düzeltsinler lütfen.

Hataniz yok fakat Frusciante tonu icin en onemli pedal bu drivelar arasindan boss ds2 olur, uzun suredir degistirmedigi pedal oydu, big mufftan vs daha fazla kullaniyordu.
İkinci el alma opsiyonun varsa, Frusciante'nin kullandığı söylenen pedallardan EHX English Muff'n diye lambalı bir overdrive var. Kullanıcıların dediklerine göre, Frusciante onu gainini kısıp ton şekillendirici tarzında kullanıyordu. RHCP dinlemediğim için ayrıntılarına vakıf değilim açıkçası. Ayrıca Amerkan tarz bir amfiden İngiliz tarz sound almaya da yarar ki ben o maksatla kullanmıştım. TSA alırsan bayağı işine yarar, zira o biraz Amerikan tarafa yatkın bir amfi. İkinci elde 300 350 arası istiyorlar genelde. Ama kullandığı tek pedal da bu değil. Sanırım Big Muff ta kullanıyor.

Tecrübeli RHCP dinleyen gitaristler, hatam varsa düzeltsinler lütfen.

mi effects Super Crunch Box ya da Wampler Pinacle gibi crunch pedalları araştırabilirsiniz bence. Özellikle Super Crunchbox compressor de içeriyor. Bol sustainli marshall tonları için ideal. Bütçenize göre başlarda transistörlü bir amfi ile kullanabilirsiniz sonrasında kaliteli bir lambalı amfiye geçersiniz. Bu süreçte marshall in a box pedallar sizi mutlu edecektir. Sonrasında bir blues junior eklediniz mi tadından yenmez.

Geri