Made In Bitlis Electric Guitar

Serter Bagcan gormesin bu elemani... 2 kurusa Bitlis'te gitar yaptirip, Ibanez'in Taiwan'daki fabrikasindan diyerek maliyetinin uzerine yirmi misli fiyat koyup ittirir es kaza dukkanina gelen atarli ergenlere.

Makara kukara bir yana, aslinda bu kardesimizin yapmaya giristigi ve bir olcude de basarili oldugu is oldukca onemli bir done veriyor bizlere. Memlekette bunca para babasi var, en basta o bolgenin servet sahibi insanlari ve o bolgenin milletvekilleri. Bitlis'e kuracaksin bir muzik enstrumanlari fabrikasi veya ne bileyim soyle oto sanayi carsisi vs espirisinde yanyana, karsilikli imalathanelerin oldugu bir olusum. Istihdam yaratip, gencleri meslek sahibi yapacaksin.

Issizlik ve 'feodalite' bir nebze olsun boyle boyle kirilir oralarda. Kentin cehresini degistirecek, bak biz Bitlis'te saz, gitar, telli enstruman vs. uretiyoruz. Bu kentin ismi artik ic ve dis piyasa icin urettigi muzik enstrumanlari ile aniliyor dedirtmek lazim. Ki, oranin vatandasi da bununla gururlansin.

Herkesin malumu, bolge uzerinde 'daha buyuk hesaplar' donuyor. Ben yine de 'zor ama imkansiz degil', diyorum. Yeter ki yukarida adres gosterdigim cenahtan (Bitlisli is adamlari ve politikacilar) birileri elini cebine atsin.

Son düzenleme:
Evet yıllar önce Bağcan yapmıştı bu olayı, Kore de yaptırıyodu, yok SB Heavy, yok bilmem ne, kötü kopyaları yıllarca kakaladılar deli paralara.

ceviz enstrüman yapımında değerli bir ağaçtır lakin arkadaşımızın meyve vermeyenlerinden seçiyor olması ağaçların yeni kesiliyor olduğu anlamına gelir ki yeni kesilen ağaçtan değil gitar tahta kaşık bile olmaz.

Gibson modeli ne demektir o da ayrı konudur.

Bunca ülkeye ihraç ediyor ve satıyor ise elinde bir tane bitmiş iş olmalıdır dedirtiyor. Ki bunca ülkeye gönderiyor ise biz neden bilmiyoruzdur.

Boya ve cila enstrüman yapımının son aşamasıdır. Adı üstünde "finishing". Ancak arkadaşımız boyası atılıp polyesterlenmiş gitar üzerine freze ile matkap ile girişiyor.

Bunlar hep faiz lobisi işte...
O fotolar muhtemelen muhabir için özellikle verilmiş pozlar. Buna takılmamak lazım.

Abi ayda 1 gitarla nasıl atölye geliştirecek para kazansınki ?

Tamam ben de onu diyorum işte. :) 1 senedir bu işi yapıp, bir de ihraç ediyorsa, toplasan 10-12 gitarı ve hatta ilk yaptığı gitarı bile yurt dışına satmış olması gelir. Bir kişinin yurt dışına satış yapabilecek kadar tananması için belli bir geçmişi olması ve iyi kötü isim yapması lazımdır. Kimsenin dikkatini çekmemiş, öyle yurtdışına satıştı, Norveçti derken, sağlam İngilizce de lazım. Adam daha gitar çalamıyor. Tamam iyi olmasına gerek yok tabii ki ama gitarı eline alınca, muz görmüş uzaylı gibi durmuş, yani tutuşunda hayır yok. Gitardan ne istendiğini bilmeden, yurt dışına satabilecek kadar iyi gitar üretmesi biraz süpheli.

Yani özet olarak, işin ihracat kısmı vs'si doğru olmayabilir. Olay: "ben gitar yapıyorum, daha düzgün satamadık ama yardım sever müzisyen arkadaşlarımız bana bir fon açsa, valla alır başımı yürürüm, yaşasın ceviz-gibson, harberci kardeş; sen, en iyisi bu haberi böyle ver de bizi ciddiye alsınlar" şeklinde de olabilir. Tabii ki destekleyelim, hele ki işini ciddiye alan bir arkadaşsa el üstünde tutalım ama benim kızdığım nokta haberin yanlış verilmesi, tutarsızlıkların olması. Yoksa arkadaş gayet iyi niyetli ve kararlı olarak gitar üretmiş.

Şey güzel tabii:
-Heh tamamdır, bu gitar bitti, seri nosunu da yazarlım. Heeh evet, yazıyorum: 7.

Tamam ben de onu diyorum işte. :) 1 senedir bu işi yapıp, bir de ihraç ediyorsa, toplasan 10-12 gitarı ve hatta ilk yaptığı gitarı bile yurt dışına satmış olması gelir. Bir kişinin yurt dışına satış yapabilecek kadar tananması için belli bir geçmişi olması ve iyi kötü isim yapması lazımdır. Kimsenin dikkatini çekmemiş, öyle yurtdışına satıştı, Norveçti derken, sağlam İngilizce de lazım. Adam daha gitar çalamıyor. Tamam iyi olmasına gerek yok tabii ki ama gitarı eline alınca, muz görmüş uzaylı gibi durmuş, yani tutuşunda hayır yok. Gitardan ne istendiğini bilmeden, yurt dışına satabilecek kadar iyi gitar üretmesi biraz süpheli.

Yani özet olarak, işin ihracat kısmı vs'si doğru olmayabilir. Olay: "ben gitar yapıyorum, daha düzgün satamadık ama yardım sever müzisyen arkadaşlarımız bana bir fon açsa, valla alır başımı yürürüm, yaşasın ceviz-gibson, harberci kardeş; sen, en iyisi bu haberi böyle ver de bizi ciddiye alsınlar" şeklinde de olabilir. Tabii ki destekleyelim, hele ki işini ciddiye alan bir arkadaşsa el üstünde tutalım ama benim kızdığım nokta haberin yanlış verilmesi, tutarsızlıkların olması. Yoksa arkadaş gayet iyi niyetli ve kararlı olarak gitar üretmiş.

Şey güzel tabii:
-Heh tamamdır, bu gitar bitti, seri nosunu da yazarlım. Heeh evet, yazıyorum: 7.
"gitarı eline alınca, muz görmüş uzaylı gibi durmuş."
Buna koptum, okurken koltuktan düştüm :):):):):)

Kazanmasını yapmasını falan geçtim. Yerli üretip uygun fiyata hakkıyla gitar yapan birisi çıksın. Yarın borca harca girer alırım. Ama yok göremedim. Yinede 250-300 liraya başlangıç gitarı denilen ağaç parçalarına tercih edilmelidir. Bakalım görelim, böyle giderse ben yapmaya başlayacağım ya hayırlısı.

Kazanmasını yapmasını falan geçtim. Yerli üretip uygun fiyata hakkıyla gitar yapan birisi çıksın. Yarın borca harca girer alırım. Ama yok göremedim. Yinede 250-300 liraya başlangıç gitarı denilen ağaç parçalarına tercih edilmelidir. Bakalım görelim, böyle giderse ben yapmaya başlayacağım ya hayırlısı.

GitART fena değil sanırım. Birkaç firma var iyi kötü üretim yapan

Ucuz gitar imalati?

Forum bunyesinde (yanilmiyorsam guzel Izmir'den) heykel bolumu mezunu çok yetenekli bir kardesimiz vardi. Gayet guzel gitarlar uretmisti ve forumda bu konuyla alakali ilan açmisti. Yani yapan yapiyor. Ve evet, gitART da iyidir.

Ankarada Omy Guitars var :D Custom gitar üretiyorlar ama baya tuzlu

Hocam yerli malı elektro gitar isteyen bir kitle var ise bir süre daha bekleyecek. bir kaç ay belki. :D

Ar-ge çalışmaları ve özgünlük araştırmaları, çizimler beyin fırtınaları, ağaç uyumluluk testleri vs. devam ediyor.

Umuluyor ki sanat eseri tadında bir gitar çıksın ortaya...

Bakalım görcez hep birlikte...

Geri