Elektro gitar temiz, boş tel sesleri olmadan nasıl çalınır?

Gitarın herhangi bir yerindeki titreşim rahatlıkla telleri titreştirebilir,bu yüzden siz bir teli çalarken diğer tellerin de titreşmesi gayet normal bir olaydır her gitarda olur...Hele hele yüksek volum ve distortion varsa olay bir faciaya dönüşebilir.Bu yüzden bir tel çalınırken diğer 5 telin birden susturulması esastır.Çok klasik tekniktir,çalınan telin üstündeki teller sağ elle,altındaki teller sol elle eşzamanlı olarak susturulur. Ve bu sebeplen kolla bilekle alakası var çünkü koldan çalarken susturmak çok zor olur diye tahmin ediyorum...Ayrıca sağ el tekniğinin geliştirilmesi açısından toka gibi kolaylaştırıcılara karşıyım :)

TubeScreamer demiş ki:
Gitarın herhangi bir yerindeki titreşim rahatlıkla telleri titreştirebilir,bu yüzden siz bir teli çalarken diğer tellerin de titreşmesi gayet normal bir olaydır her gitarda olur...Hele hele yüksek volum ve distortion varsa olay bir faciaya dönüşebilir.Bu yüzden bir tel çalınırken diğer 5 telin birden susturulması esastır.Çok klasik tekniktir,çalınan telin üstündeki teller sağ elle,altındaki teller sol elle eşzamanlı olarak susturulur. Ve bu sebeplen kolla bilekle alakası var çünkü koldan çalarken susturmak çok zor olur diye tahmin ediyorum...Ayrıca sağ el tekniğinin geliştirilmesi açısından toka gibi kolaylaştırıcılara karşıyım :)
Mükemmel bir açıklama olmuş. Zamanında herkes gibi ben de acemiyken çok sıkıntı çekmiştim bu konuda. Fakat çala çala istemsiz bir şekilde yukarıda belirtilen tekniği uygulamaya başlamıştım. Hızlı birşeyi önceleri yavaş çalarak ve bu tekniğin oturmasını zamana bırakarak siz de kolaylıkla alışabilirsiniz buna. İlk başta teli mi susturacağım, hangi perdeye basacağımı mı düşüneceğim diyebilirsiniz ama vazgeçmeyin, kolaylıkla alışıyor insan.

peki kalın mi'den ince mi'ye doğru inerken , La teline geçtiğinizde kalın mi'yi nasıl susturuyorsunuz ? sağ elle susturmaya kalkınca baya ilginç haller alıyor durum :S
bir de ne tip egzersizlerle bu olayı oturtabilirim ?

yine susturabilirsin birşey yok ki ondan,sen sağ elinin iç kısmını tellere yakın tut üst tele penayı vurdun aşşağı doğru inerken,sağ elinin iç kısımını ,aşşağıdak tellere doğru inerek ,çalıyosan eş zamanlı olarak sağ elinle sustur telleri ,zamanla oturacaktır..

aşağıdan yukarı çıkarken çok gürültü çıkıyorsa sol elinde problem vardır gibime geliyor. çünkü perdelere bastıktan sonra elini çekerken p.o tarzı sesler oluşabilir doğru basmıyorsan. yukarıdan aşağı çok gürültü oluşuyor genelde çünkü kalın teller titreştiğinde daha çok gürültü ediyorlar ve kalın telleri elle kapaması kolay. aşağı tellerde bütün olay sol elinde...

TubeScreamer demiş ki:

bende kesinlikle katılıyorım ve bi kaç şey daha eklemek istiyorum

sol elin klavye üzerindeki perdeler arasına basmaktan başka bi görevi yoktur yani gitardan temiz ses almayla cok bi alakası yok

önemli olan sağ eldir sağ el tekniği ise ne kol ne bilek nede parmaktan ibarettir yani sadece kol veya sadece bilek yada sadece pena tutan patrmaklarınızın hareketi ile tam bi performans alamassınız...

doğru sağ el tekniği ise şu şekildedir: kol bilek ve parmakların üçününde bir arada estetik şekilde kullanılmasıdır bunun nasıl pozisyonda kullanılacana dairde bi yargı yoktur yani üçünü birlikte kullanın gerisi zamanla oturuyo zaten ayrıca bu bahsettim sağ el tekniği uygulandığı zaman mesela solo atarken bastınız tellerin haricinde dier tellerin ötmesi olayıda engellenmiş oluyor... peki bu nasıl oluyor dieceksiniz.... bu dediim teknik uygulanırken dier teller ise yine sağ elinizle kapatiyosunuz ki bu cok basittir tabi bu dediim teknik kullanıldığı takdirde cok basit oluyor

ve zamanla bu durum o kadar estetik bir hal alıyoki artık bu tekniği hiç kafanızda pis ses cıkcak takıntısı olmadan refleks olarak uygulalanmaya başlıyorsunuz...

TABİ BÜTÜN BUNLARI BEN SÖYLEMİYORUM steve vai, malmsteen gibi üstadlar söylüyor zaten bu adamlara dikkat ederseniz ne kadar estetik ne kadar ahenk içinde bu söylediklerimi uyguladıklarını görürsünüz ayrıca zaman zaman sadece kol veya bilek falanda kullandıkları oluyor ama genelde bu sölediim şekilde çalıyolar

sol elle uzerinde gittin telin altinda kalan telleri susturursun. bunun icin parmaklari kivirip avuc ici gitari gosterecek sekilde perdelere abartmadan biraz egik basmak yeterlidir. altta kalan tellere hafifce dokunmus ve susturmus olursunuz. yani islevi var.

ayrica sag el konusunda da belirli yargilar var. mesela parmaklarin kapatilmasi hizi artirir. basit bir fizik kuralidir bu, acisal momentum. kendi etrafinda donen patencileri akliniza getirin, agirlik yogunlugunu yani bacaklarini kollarini merkeze kapadikca daha hizli donerler.

ayrica sag bilegin sag-sol ekseninde hareketi yanlis olarak degerlendirilen bir tekniktir, hizlandikca bilek kilitlenir ve koldan kontrolsuz ve spazmik calmaya baslarsiniz. dogru teknik sag elin serce parmak tarafini kopruye paralel yasladiktan sonra basparmak tarafini kaldirip, parmaklari iceri kivirip, bilegi de yandan asagi bukup, bilegin one-arkaya eksenindeki hareketlerine izin vererek tele vurmaktir. bu konuda paul gilbert'in vidyolari gayet iyi ornekler teskil eder ki henuz onun gibi temiz ve iyi alternate yapan bir adama rastlamadim.

falan gibi.

Bir kac tavsiye de vereyim.

Calisirken eger zamaniniz bolsa once buyuk kaslardan kucuk kaslara dogru kontrolu saglamaya calisin, once sadece omzunuzdan destek alin, sonra kolunuzdan, sonra bileginizden. hata payini ciddi oranda dusurur, bilek kontrolunuzu, enstruman hakimiyetinizi, dengenizi maksimuma cikarir bu.

calarken hiziniz ne olursa olsun penayi tuttugunuz parmaklarin gerginliginin bileginize ve kolunuza yansimamasina, kasilmamaya ozen gosterin.

Alistirma calisirken sag el hareketinizi her zaman abartili yapin. ornegin tek telde alternate mi calisiyorsunuz, bilegin ufak hareketleri yerine, komsu telleri tarayacak bir alanda ama tek tele vurmaya calisarak calin. daha sonra bu hareketi gittikce ufaltin.

daha fazlasi icin saat basi ucret aliyorum zaten. :p

Arkadaşlar ben bu sağ el tekniğine fena takıldım.Bunu uygulayabileceğim bir video yada anlatacabileceğiniz bir egzersiz şekli var mı...Nasıl ilerletebilirim bu tekniği?

Başlıkta anlatılmış. Son mesajlarda PhoibosApollon da oldukça ayrıntılı olarak anlatmış, örnek isimler de vermiş. Geriye tek bir şey kalıyor, Michael Angelo'nun da dediği gibi: Practise, practise, practise... :)

Egzersiz olarak, ikilemeler, üçlemer, dörtlemelerle alternate picking çalışabilirsin. Yavaş yavaş hızlanarak, tekniği tam olarak oturtarak. Ayrıca youtube'ta alternate picking yazıp aratırsan bir çok eğitici vidyoya ulaşabilirsin.

İnsan bi süre sonra gitara hakim olduktan sonra o sesleri istem dışı sustuyor. Ama bazen o sesler de çalım doğallığı açısından bir süsleme olsun diye kasten bile çıkartılabiliyor. Gary moore a bakın, still got the blues ya da parissienne walkways gibi şarkılarında adam soloların her ölçü geçişlerinde kasten üst telleri açarak ve onlara bi şekilde titreşim sağlayarak gürültü çıkartıyor :D Ve konserlerde inanılmaz bi hava katıyor şarkıya.

http://www.youtube.com/watch?v=2rkcHTqPBY0 bakınız :D Sonlara doğru her konserde yaptığı gibi biraz işin b.kunu çıkarması ayrı konu :p

Ben aslında hızlı bir şekilde solo atarken aşağıdan yukarıya çıkarken telleri sol elimle istediğim şekilde susturabiliyorum.Ama asıl sorunum yukarıdan aşağıya inerken sağ elimle telleri kapatmaya çalışırken telleri sol elimle sekronize bir şekilde kullanamamam...Ya tellerin hepsini kapatıyorum yada açıkta kalan teller oluyor ve istemediğim sesleri duyuyorum.Gitar rezonansa giriyor vs. vs..

Bu temiz çalma olayı tabi ki gitarı elime aldığım ilk zamanlarda delirtmişti. Ne oluyor böyle falan diyordum, ne bu sesler.. Zamanla daha temiz çalmayı kendi çabamla öğrendim. 1 aylık bir teknik olarak ders almıştım bununda payı büyük. Olay bence en ince ayrıntısı ile şudur.. Sağ elin yan ve iç kısmıyla çalmadığımız tellerin hepsini susturmak, örneğin ince mi de takılırken diğer 5 teli de kapatmak gerekiyor. Ve yukarı dogru cıktıkça zaten, kendiliğinden diğer teller kapanmış olacak. Bu sağ el tekniğine alışamayanların bence en büyük sebebi pena tutma tekniğidir, bir an önce değiştirlmesi şarttır. Sağ eliyle susturarak çalamayanların nedeni penayı yanlıs tutmasıdır. (kime göre neye göre tamam fakat bununda bir adabı aslında her zaman vardı ) Çünkü o pena teknigi yüzünden elini yaslayamıyor köprüye ve tellere. Zamanla aşılıyor bunlar, en basiti gitarı eline ilk aldığında 1 saat boyunca aşşağı yukara 1-2-3-4 yapmaktır, bütün klavyede .Bu böyle aşılır ..

Arkadaşlar gerçekten fikir veren herkese çok teşekkür ederim.Söylediğiniz gibi iki gündür sağ el pozisyonumu değiştirerek çalmaya başladım ve şimdiden gitardan çıkan ses çok daha temiz olmaya başladı.İlk seferlerinde çok ters geldi ama inatla o şekilde çalmaya çalıştıkça elim oturmaya başladı ve gitarımdan çok daha temiz bir ton almaya başladım.İşin komik tarafı senelerdir gitar çalıyorum diye geçinmem fakat yanlış bir şekilde çalıyor olmam..:) Ve burdan yeni gitara başlayan tüm arkadaşlara tavsiyem ilk başladığınızda mutlaka en azından 3-4 ders alın yoksa benim gibi kafanıza göre rahatınıza nasıl geliyorsa çalarsanız seneler sonra tekniğinizi değiştirmekte zorluk çekersiniz.Herneyse tekrardan herkese teşekkürler

ayn ı sorun bendede vardı.bende çok kasardım kolumu çalarken.ama bence bu iyi bişey değil.bikere insan yoruluyo fizik ne kadar sağlam olursa olsun.hızlanamıyosun dream o stkysin dediği gibi.onu değiştirmelisin bencede.fakat şuda bir gerçektirki belli bir metronomdan sonra ki bu 110 yada 120 metronoda 32 lik çalarken kol doğal olarak kasılır.bu normaldir.şimdi sen bu metronomlarda çalarken kasıyosan bence problem yok.ama yavaş çalarken varsa bu bi problem.

sadete gelicek olrusak ben kirli çalmayı kulaklığı takıp sesi sonuna kadar açarak yendim çünkü benim problemim uzun süre kısık seste çalıp zararlı sesleri duymamadan kaynaklanıyodu..ne kadar yüksek volümde temiz çalarsan o kadar iyi.bu geleneksel bir sorundur.alışıyoruz evde komşuydu anneydi babaydı diye kısık seste çalmaya.sonra sesi açınca bir sürü duyulmadık sesle karşılaşıyoruz.

kolay kelsin........

Geri