Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Zuhal Müzik'de Fender Mexican Standardlarda indirim var. 3000-3500 arasında değişiyor fiyatlar.

Zuhal nasıldır pek bilmem ama pazarlık edilebiliyorsa ayrıca ve indirimi de düşününce fiyatlar iyi bence. 2. el fiyatları zaten bu civarlarda geziyor. Gitar alacak arkadaşların haberi olsun.

Merhaba dostlar tekrar ben. 2000 tl bütçem var . Metal çalıyorum . (yumuşak tarzlar için ucuz bi squier alıcam)
Aradığım özellikler fat bi ton , düşük dip gürültüsü (bazen gitar yapıyor bunu...) rahat ve akabileceğim bi klavye (shredler için)
Önerileriniz nedir ?
Ibanez e nedense ısınamadım. Aklımda jacksonun js32 v var. Shecter da fena değil ama ne alsam bilemiyorum , biraz uzman görüşe ihtiyacım var :)

dostlar ibanez rga6ixfm aldım. Güncelleme yapmak maksatlı.

amfi fiyatlarini cok iyi bilmiyorum su an o nedenle yanlis bir yonlendirme yapmak istemem. Ancak benim bildigim bir iki amfiden bahsedebilirim. Marshall'in mg serisinden 15w amfi almistim zamaninda. Kesinlikle mg serisinden uzak dur derim. Fiyati ne kadar bilmiyorum ama Nux Mighty hosuma gitmisti benim, Ona bir goz atabilirsin. Amfi alirken bence yine en dogru yol kendi gitarinla beraber deneyerek alman olur.
Hocam bizim lisede bi marshall vardı aynı model hoparlörü patlamış herhalde gaini bir yerden sonra sesi kesiyordu, siz neden öyle dediniz acaba ?

Merhaba. Öncelikle 3 sene önce gitar kursuna gittim ve temel şeyleri öğrendikten sonra ayrıldım. Kendi çapımda kendini geliştirdim öyle üst düzeyde bir elektro gitar çalamıyorum. Başlangıç gitarım cort g100 idi. Fakat bazı özel durumlar yüzünden geçen sene satmak zorunda kaldım. Şuan yeni bir gitar arıyorum ve bütcem 1300-1500 arası. Şu ana kadar Ibanez grg170dx almayı düşünüyordum çünkü aynısı akrabamda var ve gayet hoşuma gitmişti. Tarz olarak heavy metalden hoşlanıyorum. Floyd Rose kullanmak istemiyorum en azından şu anlık. Elimde cort monster x amfi var 35 wattlık. Gitar önerilerinizi bekliyorum bu hafta almaya gideceğim. İkinci el almak istemiyorum, hem güvenemiyorum hem de almışken sıfır almak istiyorum.

SGR by Schecter C-1'e bakabilirsin. Fiyat/performans olarak gayet basarili ve tonlari heavy metal icin uygun ve klavye rahatligi gayet iyi. Ibanez grg170dx hic denemedim Schecter C-1' den daha iyi olabilir. Eger imkanin varsa alternatif olarak denemeni tavsiye ederim. Belki biraz daha yuksek fiyata daha kaliteli gitarlarina da bakabilirsin.

SGR by Schecter C-1'e bakabilirsin. Fiyat/performans olarak gayet basarili ve tonlari heavy metal icin uygun ve klavye rahatligi gayet iyi. Ibanez grg170dx hic denemedim Schecter C-1' den daha iyi olabilir. Eger imkanin varsa alternatif olarak denemeni tavsiye ederim. Belki biraz daha yuksek fiyata daha kaliteli gitarlarina da bakabilirsin.
Yanıtın için teşekkür ederim. Bazı tanıdıklarım squier strat kasaları da önerdi. Bakalım deneyip göreceğim.

Eger rock metal tarzi birsey calacaksan, alacagin gitarda hambucker olmasini tavsiye ederim. Heavy metal icin squier gitar seni pek tatmin etmeyebilir ama deneyip karar vermek en dogrusu olur tabi.

Squier ler çok sert tonlara gitmiyor dağınık bir dist tonu veriyor hss olanları schecter sgr c1 önerimdir. klavyesi sapı da çok rahat geldi bana...
Yanıtın için teşekkürler. Jackson js22 dinky ve ibanez grg170dx arasından kaldım. Js22 hakkında hiçbir bilgim yok klavyesi rahat mıdır ton yelpazesi nedir bilgisi olan varsa yanıtlayabilir mi?

Merhaba forum, benim şu an elimde bulunan gitar Prs se 245, gayet memnunum, alternatif olsun diye yeni bir gitar almak istiyorum, tonu sert olacak [Metal, Hard Rock ve sert duygusal sololar gibi] Floyd rose mutlaka olmalı, bir öneriniz varmıdır? Daha önceden Jakson js32t almayı düşünüyordum ama kararsız kaldım yardım lütfen, teşekkürler .9

Merhaba değerli arkadaşlar. Yakın zamanda ben de yeni bir gitar almayı düşünüyorum ve aklım bulanık bu konuda. Düşündüğüm marka ve modeller Schecter Blackjack SLS C-1 veya Damien Platinum 6 EMG 81 / EMG 85 ( Sustainiac Retrofit EMGw/Aux-2 ) Ancak biliyorsunuzdur özellikle Blackjack modelinin birçok opsiyonları bulunuyor. Örneğin Floydrose lu veya fr suz versiyonu, Seymour Duncan AHB-1 aktif manyetikli veya full shred tb-10 & jazz sh2n pasif manyetikli ve de ayrı bir seçenek Sustainiac manyetikli. Tür olarak çaldığım yelpaze çok geniş. Yeri geliyor ruh halime göre en hırçın müziği de yapıyorum yeri geliyor en dingin düşük tempolu ballad çalışmalar da. Aldığım gitar her türe gitsin, her yola gelsin gibi bir beklentim yok elbette. Zaten bunu beklemek saçmalık olur fakat en azından üç aşağı beş yukarı türler arasında yaklaşık bir uyum yakalamayı tercih ederim açıkçası. İkinci veya üçüncü bir gitarı almaya ne yazık ki bütçem müsade etmiyor. Ana hatlarıyla alacağım gitardan beklentilerim aslında fazla yok. Benim için en önemlisi genelde lead çaldığım için sustain açısından iyi olması (Sustainiac manyetikler hakkında hiçbir fikrim yok ancak dezavantajlarının olduğunu belirten kişilerin olduğunu duydum. Deneyim sahibi olan arkadaşlar varsa bunun hakkında belirteceklerinin benim için önemi büyük. Artılarını ve eksilerini deneyimi olan arkadaşlardan öğrenmek isterim.)
Belirttiğim modellerin içinde floydrose lu olan versiyonu çalan arkadaşlar da varsa sustain açısından kayıp yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmek istiyorum. Sizce sabit köprülü mü almalıyım floydrose lu mu? Gerçekten her anlamda kafam karışık ve bu karışıklıktan ötürü soracaklarımı da toparlayamıyorum :) Teşekkürler.

Merhaba değerli arkadaşlar. Yakın zamanda ben de yeni bir gitar almayı düşünüyorum ve aklım bulanık bu konuda. Düşündüğüm marka ve modeller Schecter Blackjack SLS C-1 veya Damien Platinum 6 EMG 81 / EMG 85 ( Sustainiac Retrofit EMGw/Aux-2 ) Ancak biliyorsunuzdur özellikle Blackjack modelinin birçok opsiyonları bulunuyor. Örneğin Floydrose lu veya fr suz versiyonu, Seymour Duncan AHB-1 aktif manyetikli veya full shred tb-10 & jazz sh2n pasif manyetikli ve de ayrı bir seçenek Sustainiac manyetikli. Tür olarak çaldığım yelpaze çok geniş. Yeri geliyor ruh halime göre en hırçın müziği de yapıyorum yeri geliyor en dingin düşük tempolu ballad çalışmalar da. Aldığım gitar her türe gitsin, her yola gelsin gibi bir beklentim yok elbette. Zaten bunu beklemek saçmalık olur fakat en azından üç aşağı beş yukarı türler arasında yaklaşık bir uyum yakalamayı tercih ederim açıkçası. İkinci veya üçüncü bir gitarı almaya ne yazık ki bütçem müsade etmiyor. Ana hatlarıyla alacağım gitardan beklentilerim aslında fazla yok. Benim için en önemlisi genelde lead çaldığım için sustain açısından iyi olması (Sustainiac manyetikler hakkında hiçbir fikrim yok ancak dezavantajlarının olduğunu belirten kişilerin olduğunu duydum. Deneyim sahibi olan arkadaşlar varsa bunun hakkında belirteceklerinin benim için önemi büyük. Artılarını ve eksilerini deneyimi olan arkadaşlardan öğrenmek isterim.)
Belirttiğim modellerin içinde floydrose lu olan versiyonu çalan arkadaşlar da varsa sustain açısından kayıp yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmek istiyorum. Sizce sabit köprülü mü almalıyım floydrose lu mu? Gerçekten her anlamda kafam karışık ve bu karışıklıktan ötürü soracaklarımı da toparlayamıyorum :) Teşekkürler.

Öncelikle tatlı clean tonlarla ballad vs istiyorsanız bence aktif manyetiklerden uzak durun. Piyasadaki çoğunu tecrübe ettim, en iyi clean ton verdiğini iddia edeni bile bariz steril ve metalik kaliyor pasif manyetiklere göre.

Schecter Blackjack C-1 FR S (SLS değil!) gitarım var satışta olan, sustainiac manyetikli, bu gitar üzerinden size bilgi verebilirim. Sustainiac humbucker ve single coil tonları verebiliyor ve single coil tonu cok basarili cidden. Humbucker olarak ise sapta yerleşik olmasına rağmen boguk olmayan net ve dengeli tonda. Nasıl tarif etsem, sapta SH1 veya SH2 ye göre tizleri biraz daha belirgin, baslari biraz daha az baskın. Maun sap-maun govde-abanoz klavye gitarımda sap tonunu boğmadan cok kaliteli ton sağlıyor. Sustain meselesi ise kişiye göre değişmekle birlikte bence cok his bir icat ve eğlenceli. Gitarın tonunu bozmadan boyle bir ekstra özelligi her zaman tercih ederim.

FR li gitar iyi isr sustain kaybı ihmal edilebilir derecede az olabilir. Zaten sustainiac varsa sustain sorunu olmuyor :) benim gitar ince SLS sapı olmadığından FR olmasına ragmen kamyon gibi ton ve sustain var ama SLS hic denemedigimden bilemiyorum. Muhtemelen onda da pek farklı değildir.

Öncelikle tatlı clean tonlarla ballad vs istiyorsanız bence aktif manyetiklerden uzak durun. Piyasadaki çoğunu tecrübe ettim, en iyi clean ton verdiğini iddia edeni bile bariz steril ve metalik kaliyor pasif manyetiklere göre.

Schecter Blackjack C-1 FR S (SLS değil!) gitarım var satışta olan, sustainiac manyetikli, bu gitar üzerinden size bilgi verebilirim. Sustainiac humbucker ve single coil tonları verebiliyor ve single coil tonu cok basarili cidden. Humbucker olarak ise sapta yerleşik olmasına rağmen boguk olmayan net ve dengeli tonda. Nasıl tarif etsem, sapta SH1 veya SH2 ye göre tizleri biraz daha belirgin, baslari biraz daha az baskın. Maun sap-maun govde-abanoz klavye gitarımda sap tonunu boğmadan cok kaliteli ton sağlıyor. Sustain meselesi ise kişiye göre değişmekle birlikte bence cok his bir icat ve eğlenceli. Gitarın tonunu bozmadan boyle bir ekstra özelligi her zaman tercih ederim.

FR li gitar iyi isr sustain kaybı ihmal edilebilir derecede az olabilir. Zaten sustainiac varsa sustain sorunu olmuyor :) benim gitar ince SLS sapı olmadığından FR olmasına ragmen kamyon gibi ton ve sustain var ama SLS hic denemedigimden bilemiyorum. Muhtemelen onda da pek farklı değildir.
Bilgi için çok teşekkür ederim elinize sağlık :) Dediğiniz gibi sustainiac olduktan sonra fr li de olsa sustain problemi olmaz bence de. Kararsız kalmıştım ama şuan taşlar yerine oturdu gibi (y) Aktif manyetikler konusunda da katılıyorum. Eski gitarımda Emg 81/60 takılıydı ancak 60 ın verdiği clean ton haricinde bir türlü sevememiştim distortion tonlarını. Anladım ki daha kapalı ve tok tonlar hoşuma gidiyor.

RG serisinde sürü sepet model var. Kasaları da ince değil. gayet standart superstrat kasaları. Gibson-Epiphone SG serilerinin kasaları görseniz kaçarsınız demek.

Size tizli gelen modeller bence manyetiklerinden dolayı tizli geliyor olabilir. Ya fiyat performansta çalımı rahat ve stabil bir RG bulup manyetikleri değiştireceksiniz, ya da deneye deneye size uygun manyetikli bir RG arayacaksınız.
İsyanım daha çok seslerin trebleından dolayı. Dediğiniz aslında çok makul bi durum. Manyetikleri ilerde değiştirmek şuan için aklıma yattı. Araştırdıkça çıkan bi problem daha var şuan. Köprü olarak edge 3 hakkında çok olumlu yazılar okumadım. İlk tremololu gitarım olucak bu köprü hakkında da görüşlerinizi almak isterim

İsyanım daha çok seslerin trebleından dolayı. Dediğiniz aslında çok makul bi durum. Manyetikleri ilerde değiştirmek şuan için aklıma yattı. Araştırdıkça çıkan bi problem daha var şuan. Köprü olarak edge 3 hakkında çok olumlu yazılar okumadım. İlk tremololu gitarım olucak bu köprü hakkında da görüşlerinizi almak isterim
edge zero güzel edge 3 hakkında bilgim yok yalnız tonu öldürdüğünü düşünüyorum edge zeronun da...

Geri