Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhaba. Başlangıç olarak amfi blackstar ıd core 10 alabilirsin. Setlere boşuna para harcama. Les paul kasa olarakta ikinci elde cort markasının gitarlarını öneririm. Böylece iki bin liraya seni uzun süre idare edecek bir ekipmanın olur. Sabırlı olursan, düzenli çalışırsan ve imkanın varsa ders alırsan gitarı öğrenirsin.

Öncelikle foruma hoşgeldin @Menthol ağabey. Ben de senin gibi Les Paul hastasıyım ve bir çok mağazada ve arkadaşlarımda bir çok Les Paul kasa gitar denedim. Slash AFD veya Epiphone'un diğer alt modellerinin gerçekten çok kötü olduğunu düşünüyorum. Şu sıralar ucuza Les Paul alacaklar genelde Cort markasına yöneliyorlar ve kesinlikle 1000-4000TL bandındaki en iyi Les Paul'ları bence Cort üretiyor. Model olarak ise 1300 TL civarında CR100 var, aldığı yorumlar gayet olumlu. 2. el bakacaksan Cr250-280'lere bakabilirsin ama sıfır sıfırdır düşüncesindeyim. Ben de Cort'un Cr Custom modelini kullanıyorum ve bu fiyatıyla Amerikan Gibsonlara kafa tutan bir gitar.

Amfi olarak da o bahsettiğiniz setteki amfi sizi maksimum 1-2 ay idare eder. Blackstar ID:Core 10 gibi dijital amfiler ileride sahneye çıkmaya başladığınızda bile evde sizi idare edecektir, tavsiye ederim. Ses kartı işine ise bence hiç bulaşmayın. Çünkü iyi bir ses kartı veya stüdyo monitörü olmadan tatmin edici bir ses alamazsınız, çok masraflı bir iş.

Son düzenleme:
Öncelikle foruma hoşgeldin @Menthol ağabey. Ben de senin gibi Les Paul hastasıyım ve bir çok mağazada ve arkadaşlarımda bir çok Les Paul kasa gitar denedim. Slash AFD veya Epiphone'un diğer alt modellerinin gerçekten çok kötü olduğunu düşünüyorum. Şu sıralar ucuza Les Paul alacaklar genelde Cort markasına yöneliyorlar ve kesinlikle 1000-4000TL bandındaki en iyi Les Paul'ları bence Cort üretiyor. Model olarak ise 1300 TL civarında CR100 var, aldığı yorumlar gayet olumlu. 2. el bakacaksan Cr250-280'lere bakabilirsin ama sıfır sıfırdır düşüncesindeyim. Ben de Cort'un Cr Custom modelini kullanıyorum ve bu fiyatıyla Amerikan Gibsonlara kafa tutan bir gitar.

Amfi olarak da o bahsettiğiniz setteki amfi sizi maksimum 1-2 ay idare eder. Blackstar ID:Core 10 gibi dijital amfiler ileride sahneye çıkmaya başladığınızda bile evde sizi idare edecektir, tavsiye ederim. Ses kartı işine ise bence hiç bulaşmayın. Çünkü iyi bir ses kartı veya stüdyo monitörü olmadan tatmin edici bir ses alamazsınız, çok masraflı bir iş.

Lütfen rica ediyorum kulaktan dolma bilgilerle yeni başlayan birilerine tavsiyede bulunmayın. Stüdyo Monitörü ne alaka? Albüm mü kaydedecek bu arkadaşımız? Tonmaister mi?

Lütfen rica ediyorum kulaktan dolma bilgilerle yeni başlayan birilerine tavsiyede bulunmayın. Stüdyo Monitörü ne alaka? Albüm mü kaydedecek bu arkadaşımız? Tonmaister mi?
Geçenlerdeki bir postumdan bir alıntı...

Sizi anlayabiliyorum, "benim de fikrim var, ben de cevap veririm, ne var bunda, cevap da mı vermeyeyim" yada "ya, o kadar para verip gitar/ampli/pedal alacağım, elbette soru soracağım, ulan, altı üstü cevap versinler" diye düşünüyorsunuz...Ama şunu unutuyorsunuz, kimsenin böyle bir zorunluluğu yok, ayrıca, tecrübeli üyeler cevap vermeyince, henüz eline yeni gitar almış tecrübesiz arkadaşlar cevap veriyor ve böylelikle forum yanlış bilgilerle doluyor...Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay ancak doğru bilgiye ulaşmak zor, forumdaki eski üyeler de bunu istiyor, ancak böyle soruların devamlı gelmesi, sonuç olarak forumu öldürüyor...Bu nedenle bütün söylemleriniz yanlış olduğunu ve bir süre sonra ne demek istediğimi sizin de anlayacağınızı değerlendiriyorum...

Bizim de hatamız var tabii, bir tane "Yeni başlayanlara tavsiyeler" başlığı yapıp, onu sabit hale getiremedik, bunca zaman... :(

Herkese merhaba dostlar, hocalar, ağabeyler, kardesler.
Ben Burak foruma yeni üye oldum. Uygun başlığı bulamadığım için konu açıyorum zira cep telefonundan pek kolay olmuyor bu işler.
Biliyorum hepiniz bu sorudan sıkıldınız. Hatta bezdiniz.
30 yaşındayım lise zamanlarımdan 6 yıllık bateri geçmişim var. Istanbul'da da yeniyim. Evliyim. Eşimle sohbet ederken söz müzikten açıldı. Direkt olarak yönelttiği soru neden bunca zamam hiç elektro gitara yönelmiyorsun oldu ve aklımı çeldi. Sizden ricam, total bütçem 2bin TL hangi ürünu edinmeliyim. ?
Guns'n Roses hayranıyım. Les Paul kasalar ideal gibi geliyor.
Epiphone Slash AFD Performance Pack diye bir set buldum. Ama hiç bir bilgim yok bu konularda.
2. El e de çok açığım öğrenene kadar zaten parçalanacaktir.
Önerileriniz bekliyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Konu yanlış yerde ise çok özür diliyorum.
Hoşçakalin.
Hoşgeldiniz, gitarınızı seçerken lütfen SIZIN için konforlu olmasına dikkat edin. Öznel bir durumdur o yüzden sapı elinize alıp deneyin. Ikinci olarak motive edici bir gitar almanızı tavsiye ederim sizin durumunuzda lp kasa. 1 yıl önce bu bütçe ile güzel şeyler alınabiliyordu fakat lp fiyatlarına baktımda biraz yükselmiş. Biraz bütçe yükseltirseniz epi custom ya da ltd ec serisinden güzel bir ikinci el yanına da blackstar id core 10 fena olmayabilir. Ses kartı olayı biraz öğrenme ve emek gerektiriyor yeni başlayan birisi pek iyi tonlar alamayabilir bu yüzden soğuma ihtimali olabilir. Eğer uğraşırım diyorsanız tabi ki amfi yerine bias gibi seçeneklerde gayet güzel.

Geçenlerdeki bir postumdan bir alıntı...

Bizim de hatamız var tabii, bir tane "Yeni başlayanlara tavsiyeler" başlığı yapıp, onu sabit hale getiremedik, bunca zaman... :(
Yani hata demeyelim. Her insanın vakti kıymetli. Sizin de birincil işiniz bu değil sonuçta :) Otokontrol olmayınca tecrübe ve kulaktan dolma şeyler karışıyor. Yapacak bir şey yok malesef ki. Bilgileri eleyelim deseniz neye göre elenecek. Zor yani :)

Hoşgeldiniz, gitarınızı seçerken lütfen SIZIN için konforlu olmasına dikkat edin. Öznel bir durumdur o yüzden sapı elinize alıp deneyin. Ikinci olarak motive edici bir gitar almanızı tavsiye ederim sizin durumunuzda lp kasa. 1 yıl önce bu bütçe ile güzel şeyler alınabiliyordu fakat lp fiyatlarına baktımda biraz yükselmiş. Biraz bütçe yükseltirseniz epi custom ya da ltd ec serisinden güzel bir ikinci el yanına da blackstar id core 10 fena olmayabilir. Ses kartı olayı biraz öğrenme ve emek gerektiriyor yeni başlayan birisi pek iyi tonlar alamayabilir bu yüzden soğuma ihtimali olabilir. Eğer uğraşırım diyorsanız tabi ki amfi yerine bias gibi seçeneklerde gayet güzel.

Daha yeni ofisten bir arkadaşım benzer bir hevesle gitar aldı. Ben de ona M Audio ses kartımı denemesi için verdim. Mac kullandığı için standart ve ücretsiz yazılımı olan Garage Band kurduk. Epey gelişmiş. Arayüzü vs. Hazır presetler de var. Canavar gibi oldu yani. Tabii arkadaşımın evinde güzel bir harici speakerı da vardı. Gayet mutlu ve mesut şu an :) Çok da zahmetli değil bence.

Daha yeni ofisten bir arkadaşım benzer bir hevesle gitar aldı. Ben de ona M Audio ses kartımı denemesi için verdim. Mac kullandığı için standart ve ücretsiz yazılımı olan Garage Band kurduk. Epey gelişmiş. Arayüzü vs. Hazır presetler de var. Canavar gibi oldu yani. Tabii arkadaşımın evinde güzel bir harici speakerı da vardı. Gayet mutlu ve mesut şu an :) Çok da zahmetli değil bence.
Açıkçası ilk zamanlar ben korkunç bir dip gürültüsü alıyordum. Güncel yazılımları kullanmayalı çok olmadı ama hızlı gelişiyor yetişememiş olabilirim. Hangi amfiyi kullanacağım, pedalı kullanacagim diye baya bir zaman harcamistim. Dediginiz gibi olabilir :) Pratik acısından bence id core biraz daha iyi bir seçenek. Ama şahsi fikrim yoksa eninde sonunda bu yazılımları kullanacak.

Aslında çok önceleri yazmıştım, yazılımların bir takım dezavantajı var pratik acısından. Sürekli bilgisayara mahkum olmak, pratik öncesinde belli hazırlıklak yapmak gibi. Her zaman köşede pratik için küçük boyutlu işlevsel bir amfi olması ondan sonra vstlere girişmek bana daha doğru geliyor. Sanırım yabancı forumlarda da artık bias falan öneriyorlar başlangıç için ama ne bileyim :)

Selamlar,

Öncelikle hayırlı olsun. Bütçenizin bir bölümünü amfiye ayırmak yerine ses kartı + amfi modelleme (Bias FX ve amplitube veya mac kullanıyorsanız garage band) programları ile bilgisayar üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. Bununla ilgili bu ve yabancı forumlarda pek çok bilgi bulabilirsiniz. Zira düşük bütçeli bir amfi ses kirliliğinden öte bir işe yaramayacaktır. Gitar için tipi elbete önemli ama sizin rahat çalabilmeniz daha da önemli. 2.El gitar alırken anlayan birileri ile denemenizi tavsiye edebilirim. 2. Ele de elinizde parçalanır diye bakmayın gayet güzel ikinci el gitarlar bulmak mümkün. Fakat bütçeniz bunu biraz zorlayabilir. Malum 2.El fiyatları doların etkisiyle arttı.
2. Ele parcalanir dememin sebebi ben kaynakli :) zira ben hic rahat durmam o gitar bos kaldigim her saniye elimde olur. Hic rahata ermez dinlenemez o yuzden ben parcalayabilirim. Cort cr100 ve blackstar 10 mantikli gibi geliyor.

Cort cr100 teklifin beni ziyadesiyle mesut etti kardesim cok sagol ben bunu gormemistim. Kozmos gitarlara bakiyordum cunku. Bu arada Kozmos markasiyla hasirnesir olanlar bilgilendirirse super olur. :)

Aslında demek istediğim şuydu: tabiki kulaklık ile veya bilgisayar hoparlöründen de güzel sonuçlar alabilir ama monitör olmadığı sürece bir amfiyle karşılaştırılamaz bence. Eve bir misafir gelip dinleti yapılmak istendiğinde monitör olmadan sesi en fazla ne kadar açabiliriz? Hadi açtık diyelim uyduruk bilgisayar hoparlörlerinden en fazla ne kadar iyi bir ses çıkabilir? O yüzden yeni başlayacak birisi için amfi mi ses kartı mı karşılaştırması bana pek mantıklı gelmiyor.

Aslında demek istediğim şuydu: tabiki kulaklık ile veya bilgisayar hoparlöründen de güzel sonuçlar alabilir ama monitör olmadığı sürece bir amfiyle karşılaştırılamaz bence. Eve bir misafir gelip dinleti yapılmak istendiğinde monitör olmadan sesi en fazla ne kadar açabiliriz? Hadi açtık diyelim uyduruk bilgisayar hoparlörlerinden en fazla ne kadar iyi bir ses çıkabilir? O yüzden yeni başlayacak birisi için amfi mi ses kartı mı karşılaştırması bana pek mantıklı gelmiyor.

Peki

Bu arada bc rich ler nasil warrior one denk geldi bi tane. 2.el guzel bisi ilk baslarda yorabilir saniyorum ?
Warlock one sanırım warrior hiç duymadım. Şekli ve tonu benim hoşuma gidiyor ama ton olarak biraz sert karakterli bir gitar. Özellikle Slash seviyorum diyorsanız bu gitar çok uygun değil bence. Ayrıca bu gitar hakkında en çok duyduğum iki şey: 1-Aşırı ağır 2-Entonasyonu berbat.

Herkese merhaba dostlar, hocalar, ağabeyler, kardesler.
Ben Burak foruma yeni üye oldum. Uygun başlığı bulamadığım için konu açıyorum zira cep telefonundan pek kolay olmuyor bu işler.
Biliyorum hepiniz bu sorudan sıkıldınız. Hatta bezdiniz.
30 yaşındayım lise zamanlarımdan 6 yıllık bateri geçmişim var. Istanbul'da da yeniyim. Evliyim. Eşimle sohbet ederken söz müzikten açıldı. Direkt olarak yönelttiği soru neden bunca zamam hiç elektro gitara yönelmiyorsun oldu ve aklımı çeldi. Sizden ricam, total bütçem 2bin TL hangi ürünu edinmeliyim. ?
Guns'n Roses hayranıyım. Les Paul kasalar ideal gibi geliyor.
Epiphone Slash AFD Performance Pack diye bir set buldum. Ama hiç bir bilgim yok bu konularda.
2. El e de çok açığım öğrenene kadar zaten parçalanacaktir.
Önerileriniz bekliyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Konu yanlış yerde ise çok özür diliyorum.
Hoşçakalin.

Schecter Omen Extreme 6 Elektro Gitar - En Uygun Schecter Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 581019062

Hocam bütçenize uygun güzel bir gitar

Hocam seni takmamak degil ben senin mesajin ekran goruntusunu aldim cevap yazmayi unutmusum ozur diliyorum :) Ama dedigin gibi. Su an o kadar başındayim ki gitarin. Beni evde idare edebilecek urunlere bakiyorum. Ses karti olaylari bana cok uzak prensip geregi evde bilgisayar bulundurmuyorum. :)) LP kasa da hem fikiriz. Blackstar 10 da ekleyip en uygununa cevirdim yönümü. Ama merak etmeyin daha soracağım tonla soru var :))

Warlock one sanırım warrior hiç duymadım. Şekli ve tonu benim hoşuma gidiyor ama ton olarak biraz sert karakterli bir gitar. Özellikle Slash seviyorum diyorsanız bu gitar çok uygun değil bence. Ayrıca bu gitar hakkında en çok duyduğum iki şey: 1-Aşırı ağır 2-Entonasyonu berbat.
Aynen dostum yanlis yazmisim ozur diliyorum. Tavsiyene uyuyorum da listeden aninda sildim cok tesekkur ederim. Oyunlardan aliskanlik kalmis hey gibi warrior karakterlerim :))

Geri