Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

At10p de yok ama eğer duşkunseniz cidden çok güzel gitardır. Ben kullanırken baya memnun kalmıştım.

Ya çok mutlu oldum kullanan birini görünce :) Ben Andy Timmons hayranıyım şu anlık alıcak bütçem yok ama elektro gitara ilk electric gpsy ile ısındım. Sonra Andy Timmons ile tanıştım derken içimde ukte her zaman o gitar umarım bir gün :) Zaten çalmak istediğim parçalar için de yeterli bir gitar teknik olarak :) Keşke bir imzası olsaydı. Yorumunuz için teşekkür ederim :) Bir ara sahibindende beyaz bir at-10P vardı o sizin miydi acaba ?

Merhabalar RG370AHMZ ve RG421AHM modeli kafama çok yatıyor görünüş olarak çoooook hoşuma gidiyor.
RG370AHMZ Edge-Zero II tremolo bridge w/ZPS3Fe köprü kullanıyormuş RG421AHM ise sabit köprü. Forumda araştırdım ama belki daha güncel bilgisi olan vardır diye sormak istiyorum.
Edge-Zero II tremolo bridge w/ZPS3Fe köprü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Genelde stabil bir köprü oldugu sorun çıkarmadığı falan yazılmış ama gitarlar yeni model olduğu için belki köprüde degişikliğe gidilmiş olabilir diye sormak istedim.

RG370AHMZ

p_region_RG370AHMZ_BMT_1P_01_en_1.png

RG421AHM MODELİ

p_region_RG421AHM_BMT_1P_03_en_1.png

Bu modelde ise sabit köprü kullanılmış ve middle manyetik yok. Geri kalan tüm özellikler aynı.
Arada 1100 lira civarı fark var değecek bir fark mı köprü için ?

Ibanez RG550DX almayı düşünüyorum. 1-2 yerde üzerindeki manyetiklerinin yeterli olmadığını okudum. Alıp manyetiklerini modifiye etmek istiyorum. Çok sert metal tonları istemiyorum. Hangi manyetikleri kullanmalıyım?

Merhabalar RG370AHMZ ve RG421AHM modeli kafama çok yatıyor görünüş olarak çoooook hoşuma gidiyor.
RG370AHMZ Edge-Zero II tremolo bridge w/ZPS3Fe köprü kullanıyormuş RG421AHM ise sabit köprü. Forumda araştırdım ama belki daha güncel bilgisi olan vardır diye sormak istiyorum.
Edge-Zero II tremolo bridge w/ZPS3Fe köprü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Genelde stabil bir köprü oldugu sorun çıkarmadığı falan yazılmış ama gitarlar yeni model olduğu için belki köprüde degişikliğe gidilmiş olabilir diye sormak istedim.

RG370AHMZ

p_region_RG370AHMZ_BMT_1P_01_en_1.png

RG421AHM MODELİ

p_region_RG421AHM_BMT_1P_03_en_1.png

Bu modelde ise sabit köprü kullanılmış ve middle manyetik yok. Geri kalan tüm özellikler aynı.
Arada 1100 lira civarı fark var değecek bir fark mı köprü için ?

FR köprünün amacı tremolo, vibrato gibi nota kaymaları oluşturmak. Eğer FR köprüyü bu amaçla kullanmayacaksanız ekstra para vermenin bir anlamı yok elbette. Sabit köprünün biraz daha iyi sustain (gitara göre), kolay akort değişimi, kolay tel değişimi, daha hafif olması gibi avantajları var. Onun dışında Edge Zero II bazı parçalarında Japon Edge türevi köprülerden daha ucuz malzeme ile üretilmiş olsa da gayet başarılı ve dayanıklıdır.

Ibanez RG550DX almayı düşünüyorum. 1-2 yerde üzerindeki manyetiklerinin yeterli olmadığını okudum. Alıp manyetiklerini modifiye etmek istiyorum. Çok sert metal tonları istemiyorum. Hangi manyetikleri kullanmalıyım?

Evvela gitarı alın, çalın, ondan sonra cidden sizin için yetmediğini hissediyorsanız ileride değiştirirsiniz. O manyetiklerle harikalar yaratan bir sürü insan dinledim ben.

Arkadaşlar bir şey soracağım, eskiden forumda okumuştum güncel durumu bilmiyorum.
Şimdi benim alacağım gitar büyük bir müzik zinciri mağazasında satılıyor ancak ibanezin sitesinde hardcase ile satıldığı yazıyor case kodu W250C

Aklıma takılan şey şu birisi foruma şey yazmıştı müzik marketleri hardcaseden çıkarıp normal kumaş kılıfa koyup onunla satıp hard caseyi sonradan ekstra satıyorlar demişti.
Bu hala geçerli mi acaba bilgisi olan var mı ?

Arkadaşlar bir şey soracağım, eskiden forumda okumuştum güncel durumu bilmiyorum.
Şimdi benim alacağım gitar büyük bir müzik zinciri mağazasında satılıyor ancak ibanezin sitesinde hardcase ile satıldığı yazıyor case kodu W250C

Aklıma takılan şey şu birisi foruma şey yazmıştı müzik marketleri hardcaseden çıkarıp normal kumaş kılıfa koyup onunla satıp hard caseyi sonradan ekstra satıyorlar demişti.

Dostum aklına gelen her şeyi önce foruma sormak yerine sorunun gerçek muhatabına sormalısın bence. Arayıp mağazayı sormalısın ki sana %99,99 ''evet'' cevabı vereceklerdir. Mini çakallıkları hala yapabilirler ama bu gibi makro çakallık dönemleri 90'larda kaldı. Biz nerden bilelim bu sorunun cevabını 🤷‍♂️

Dostum aklına gelen her şeyi önce foruma sormak yerine sorunun gerçek muhatabına sormalısın bence. Arayıp mağazayı sormalısın ki sana %99,99 ''evet'' cevabı vereceklerdir. Mini çakallıkları hala yapabilirler ama bu gibi makro çakallık dönemleri 90'larda kaldı. Biz nerden bilelim bu sorunun cevabını 🤷‍♂️

Öncelikle cevap için teşekkür ederim onun haricinde isim vermesem bile az çok hangi mağaza olduğu anlaşılmıştır. Eh yakın zamanda alışveriş yapan vardır diye düşünmüştüm. Ondan dolayı bilen biri vardır diye düşünmüştüm.

Market case'ten ayrı satıp case'i de başkasına ya da sana ayrı atm çakallığı çok yaygın değil ama Türkiye müzik piyasasında zurnanın son deliği bir pazar olduğu için bazı markalar maliyet düşük olsun diye case değil kılıfla satılmak üzere buraya case olmadan yani karton ambalajda vs yolluyor olabilir. Araba işinde de böyle ... bizde en üst paket olan Highline diye geçen donanım paketi mesela Almanya'da orta seçenek olan Comfrotline'dan bile zayıf. Bir seferinde GOLF almıştım, nasıl olduysa EU pazarı paketi ile stoktan TR'ye kaydırmışlar, arabadaki donanım katalogda yazanın 3 kat üzerindeydi. Şans...

Selam,
Akustik gitardan elektro gitara geçmeyi düşünüyorum. Gary Moore, Andy James ve G&R dinliyorum çalmak istediğim parçalar da bu yönde. Nasıl bir gitar almalıyım? İkinci el alacağım ve epiphone les paul player pack special 2 almak mantıklı mı? Veya ne tür bi gitar alabilirim?
Ayrıca amfi şart mı, pc ye bağlayarak kullanmamızda herhangi bir sorun olur mu?

Hocam başlangıç seviyelerinde iseniz temiz bir cort m200 ve blackstar id core alarak 1000 tl'den az bir paraya sizi en uzun süre götürecek setubu kurmuş olursunuz. Ben olsam böyle yapardım

Merhabalar, elektro gitar almak istiyorum fakat bu bi kaç ay sonra yapabileceğim bir alışveriş olacak.
Acaba diyorum çok ucuza neredeyse her yeri soyulmuş veya arızaları olan bi gitar alıp bu bi kaç ay boyunca parmak antrenmanları, duruş ve tutuş vs. gibi alıştırmalar mı yapsam?

Solağım fakat böyle birşey yaparsam sağ gitar alacağım ve baktım olmuyor esas gitarımı sol gitar olarak alacağım. Eğer problem yaşamazsam gönül rahatlığıyla sağ gitar alacağım.

Sizce böyle bir girişim gereksiz mi? Mantıklı mı?

Merhabalar, elektro gitar almak istiyorum fakat bu bi kaç ay sonra yapabileceğim bir alışveriş olacak.
Acaba diyorum çok ucuza neredeyse her yeri soyulmuş veya arızaları olan bi gitar alıp bu bi kaç ay boyunca parmak antrenmanları, duruş ve tutuş vs. gibi alıştırmalar mı yapsam?

Solağım fakat böyle birşey yaparsam sağ gitar alacağım ve baktım olmuyor esas gitarımı sol gitar olarak alacağım. Eğer problem yaşamazsam gönül rahatlığıyla sağ gitar alacağım.

Sizce böyle bir girişim gereksiz mi? Mantıklı mı?
Bence giriş seviyesi, fiyatı uygun ikinci el bir akustik alın (elektro daha pahalı olacaktır) ve sağ ile çalabiliyor musunuz ona bakın. Birkaç ay parmak egzersizi için gitar alınmaz ama dediğiniz durum için alınır.

Çoğu kişinin önereceği gibi ben de solak da olsan sağ gitarla sağlakmış gibi başlamanı öneriyorum.
İlk gitar için ise çok ucuza kaçarsan gitardan soğuyabilirsin. Ayar tutmaz, teller çok yüksek olur, vuruklu bilmemneli olur gözüne hitap etmez eline alasın gelmez vs.
Ayırabileceğin en yüksek bütçeyi ikinci el eli yüzü düzgün bir gitara yatır bence. Çalmayı öğrendikten sonra tarz değiştirirsin başka gitar istersin satarsın para da kaybetmezsin.

Bence giriş seviyesi, fiyatı uygun ikinci el bir akustik alın (elektro daha pahalı olacaktır) ve sağ ile çalabiliyor musunuz ona bakın. Birkaç ay parmak egzersizi için gitar alınmaz ama dediğiniz durum için alınır.

Haklısınız. Sırf egzersiz için kullanılmayan bir gitar alınmaz fakat, hangi el ile çalacağıma karar vermek için bu süreç yardımcı olur diye düşündüm.
Akustik gitar fikrinizi de dikkate alacağım. Olabilir, neden olmasın.
Teşekkür ederim.

Çoğu kişinin önereceği gibi ben de solak da olsan sağ gitarla sağlakmış gibi başlamanı öneriyorum.
İlk gitar için ise çok ucuza kaçarsan gitardan soğuyabilirsin. Ayar tutmaz, teller çok yüksek olur, vuruklu bilmemneli olur gözüne hitap etmez eline alasın gelmez vs.
Ayırabileceğin en yüksek bütçeyi ikinci el eli yüzü düzgün bir gitara yatır bence. Çalmayı öğrendikten sonra tarz değiştirirsin başka gitar istersin satarsın para da kaybetmezsin.

Mağazalara gidip gitarlar bakarken sol gitarları hakkında konuştuğumuzda daha önce çalıp çalmadığımı sordular ve bunu farklı farklı kişiler dedi.

Bende direkt sol ile başlamak yerine sağ gitara da şans vermek istiyorum. Böyle düşünmeme sebeplerden biri de 25 gitar seçeneğinin sadece 2 tanesi sol olması.

Uzun soluklu ilk gitarımı tercih ederken f/p ürünü olmasına da dikkat ederek malesef ki biraz da marka olarak rüşdünü ispatlamış olanları tercih etmeyi düşünüyorum.
Çalarken kulağıma, kenarda duruken göze hitap etmeli diye düşünüyorum :)

Geri