Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Headstock’ta yazar SE diye, PRS başka SE başka.
Aynen se imiş çok teşekkür ederim abi
Screenshot_20191120-095906_sahibindencom.jpg

PRS bildiğin PRS, harbi Paul Reed Smith abinin direkt başında durup gençler naaptınız diye üretimini gezdiği ana marka.
PRS S2, yine aynı fabrikada (Maryland USA) üsttekinin aynısı ama bazı parçaları ve ağaçları bir tık alt segment (alt kalite demiyorum) kullanılarak daha ucuz olan modeller.
PRS SE, student edition diye de anılır, Kore'de tamamen fiyat odaklı, düşük maliyetle üretilen modeller.

SE iyidir, kötülemiyorum ama SE modeli PRS Custom diye anmak, Doğan görünümlü Şahin muhabbeti olur.

PRS bildiğin PRS, harbi Paul Reed Smith abinin direkt başında durup gençler naaptınız diye üretimini gezdiği ana marka.
PRS S2, yine aynı fabrikada (Maryland USA) üsttekinin aynısı ama bazı parçaları ve ağaçları bir tık alt segment (alt kalite demiyorum) kullanılarak daha ucuz olan modeller.
PRS SE, student edition diye de anılır, Kore'de tamamen fiyat odaklı, düşük maliyetle üretilen modeller.

SE iyidir, kötülemiyorum ama SE modeli PRS Custom diye anmak, Doğan görünümlü Şahin muhabbeti olur.
Klavyene sağlık abi teşekkür ederim anladım :)

İyi günler , uzun süredir forumu takip ediyorum az çok okuyarak bir şeyler anlamaya başladım ve elektro gitar serüvenime başlamaya karar verdim. Öncelikle dinlediğim grupları belirteyim : Queen , Muse , Linkin Park , Europe , Police , Keane , Michael Jackson , Metallica , Guns N Roses , Greenday , Placebo , Red Hot Chill Papers vb.

-İlk kez gitar çalıcam , aldığım gitarı satmayı düşünmüyorum ve sıfır alıcam. Gitar + Amfi toplam bütçem 7000 Tl. Gibson veya Fender olsun isterim ama sizin önerileriniz çok önemli benim için. Başlangıçta strat mı lp mi başlamalıyım karar veremedim.

Ekstra Soru : Elektro gitarı öğrenmek için kursa gitmeyi düşünüyorum, bu konudaki fikriniz nedir, hayır gitme evde video izleyerek de öğrenebilirsin mi dersiniz yoksa mutlaka kursa git mi dersiniz? İstanbul içerisinde tercihen avrupa yakasında bildiğiniz önerdiğiniz kurs var mıdır?

İyi bir hocayla hızlı ilerlersin. Müzik zevkin bile değişebilir. Beni blues'a çekip önüme yeni bir dünya açan bir hoca olmuştu mesela, öncesinde metalciydim. İyi ki yapmış. Ders almayı bırakalı çok oldu, kendisini bulabilsem elini öperdim.

Onun dışında Amerikalı bir caz gitaristinden yüz yüze 2 hafta özel ders alma imkanım oldu, o da 2 hafta içinde doğaçlama çalabilmemi sağladı ve bambaşka yerlere götürdü beni. Bu iki olayı yaşamasaydım belki gitarı bırakmış bile olabilirdim çünkü sıkılmıştım.

Hocanın kötüsü de gerçekten kötüdür ama. İstanbulda yaşamadığımdan tavsiye veremeyeceğim. Mutlaka ders almalısın da diyemem, kendi öğrenen çok insan var. Ders alman bana göre senin için işleri hızlandırır ve kolaylaştırır.

Arkadaşlar çok kararsızım önümüzdeki hafta alacağım gitar ancak karar veremiyorum. Lütfen fikrinizi paylaşın. Ben kendi düşüncemi belirttim 1 tanesi hariç hepsini denedim gitarların. İçlerinden en çok etkilendiklerim 2 ve 4 numara oldu sizin de fikirlerinizi bekliyorum.

1) Fender Squier telecaster Affinity (184 Euro vasat işçilik muazzam ses)
2) Fender Squier telecaster 50s Classic Vibe (350 Euro ama 1200 Euroluk American Fender hissi ses ve kasa klavye kalitesi muazzam.)
3)Epiphone the dot (250 Euro 2.el denemedim)
4)Epiphone Riviera (440 Euro muazzam ses ve malzeme kalitesi)
5) Epiphone Les Paul Standard (200 Euro 2.el ses kalitesi tatmin etmedi daha doğrusu istediğim tarzda değil ama malzeme kalitesi çok iyi ve çalması çok zevkli)

6) Fender Player Mexiko telecaster (550 Euro üstünde fender yazıyor havalı ancak squier classic vibedan daha iyi bir gitar maalesef değil)

İyi günler , uzun süredir forumu takip ediyorum az çok okuyarak bir şeyler anlamaya başladım ve elektro gitar serüvenime başlamaya karar verdim. Öncelikle dinlediğim grupları belirteyim : Queen , Muse , Linkin Park , Europe , Police , Keane , Michael Jackson , Metallica , Guns N Roses , Greenday , Placebo , Red Hot Chill Papers vb.

-İlk kez gitar çalıcam , aldığım gitarı satmayı düşünmüyorum ve sıfır alıcam. Gitar + Amfi toplam bütçem 7000 Tl. Gibson veya Fender olsun isterim ama sizin önerileriniz çok önemli benim için. Başlangıçta strat mı lp mi başlamalıyım karar veremedim.

Ekstra Soru : Elektro gitarı öğrenmek için kursa gitmeyi düşünüyorum, bu konudaki fikriniz nedir, hayır gitme evde video izleyerek de öğrenebilirsin mi dersiniz yoksa mutlaka kursa git mi dersiniz? İstanbul içerisinde tercihen avrupa yakasında bildiğiniz önerdiğiniz kurs var mıdır?

Kardeş benim sana tavsiyem ki eminim bu sitede benim gibi düşünen birçok kişi vardır. Müzik teori dersleri al ve tabdan gitar çalma. Nota öğren. Yani müziği öğren gitar da bir araç olsun. Müziği öğrendiğin süreç boyunca gitar üzerindeki kabiliyetlerin üzerine bol tekrar yaparak çalış farklı teknikler ve tarzlar incele ve dene. Bir süre sonra farkedeceksin ki gitarda yapmak istediğin şeyler aslında bol tekrara dayalı basit şeyler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar çok kararsızım önümüzdeki hafta alacağım gitar ancak karar veremiyorum. Lütfen fikrinizi paylaşın. Ben kendi düşüncemi belirttim 1 tanesi hariç hepsini denedim gitarların. İçlerinden en çok etkilendiklerim 2 ve 4 numara oldu sizin de fikirlerinizi bekliyorum.

2) Fender Squier telecaster 50s Classic Vibe (350 Euro ama 1200 Euroluk American Fender hissi ses ve kasa klavye kalitesi muazzam.)
5) Epiphone Les Paul Standard (200 Euro 2.el ses kalitesi tatmin etmedi daha doğrusu istediğim tarzda değil ama malzeme kalitesi çok iyi ve çalması çok zevkli)

6) Fender Player Mexiko telecaster (550 Euro üstünde fender yazıyor havalı ancak squier classic vibedan daha iyi bir gitar maalesef değil)
Öncelikle mağazada denediğin zaman ortamın, mekanın, satıcının gazıyla böyle hissetmen normal. 100 euro'luk gitar 3,000 euro'luk gitar gibi hissettirseydi hepimiz o 100'lükleri alırdık.. Eve gidip 2 hafta çalınca ulan keşke suntaya para vermeseydim dersin. Öyle bir mucize formül yok. İyi gitar istiyorsan biraz paraya kıyacan. Seçtiğin gitar o paraya değer mi, kendi nasıl hissettiriyor, kalite, işçilik vb o paraya değer mi ona bak ... hayaller ile gerçekler uyuşşsun.

Kardeş benim sana tavsiyem ki eminim bu sitede benim gibi düşünen birçok kişi vardır. Müzik teori dersleri al ve tabdan gitar çalma. Nota öğren. Yani müziği öğren gitar da bir araç olsun. Müziği öğrendiğin süreç boyunca gitar üzerindeki kabiliyetlerin üzerine bol tekrar yaparak çalış farklı teknikler ve tarzlar incele ve dene. Bir süre sonra farkedeceksin ki gitarda yapmak istediğin şeyler aslında bol tekrara dayalı basit şeyler.
hocam müziği kendim öğrenme ihtimalim yok sanırım. ders almalıyım.

Öncelikle mağazada denediğin zaman ortamın, mekanın, satıcının gazıyla böyle hissetmen normal. 100 euro'luk gitar 3,000 euro'luk gitar gibi hissettirseydi hepimiz o 100'lükleri alırdık.. Eve gidip 2 hafta çalınca ulan keşke suntaya para vermeseydim dersin. Öyle bir mucize formül yok. İyi gitar istiyorsan biraz paraya kıyacan. Seçtiğin gitar o paraya değer mi, kendi nasıl hissettiriyor, kalite, işçilik vb o paraya değer mi ona bak ... hayaller ile gerçekler uyuşşsun.
Kardeş müzik store var avrupanın en büyük müzik mağazası kölnde, orada denedim evimin yanında satıcıylan muhatap olmuyorsun 10 tane stüdyo var istediğin gitarla istediğin stüdyoya girip istediğin amfi ya da pedalla istediğin kadar çalıyorsun. Daha önce 10 sene gitar çaldım abim lüthier. Profesyenel alanım müzik değil ama bilmiyorum belki bilirsin avrupanın en ünlü müzik okullarından biri müzik Hochschule de okuyorum. Öğreci olduğum için ekonomik davranmam gerekiyor. Sadece içlerinden hangisini seçerdiniz diye kalabalığın fikrini almak istedim bu kadar. Senin bir tercihin varsa paylaşırsan mutşu olurum. Gelirsen bir gün kölne yaz bana çayımı içersin. Sevgiler.

Kardeş müzik store var avrupanın en büyük müzik mağazası kölnde, orada denedim evimin yanında satıcıylan muhatap olmuyorsun 10 tane stüdyo var istediğin gitarla istediğin stüdyoya girip istediğin amfi ya da pedalla istediğin kadar çalıyorsun. Daha önce 10 sene gitar çaldım abim lüthier. Profesyenel alanım müzik değil ama bilmiyorum belki bilirsin avrupanın en ünlü müzik okullarından biri müzik Hochschule de okuyorum. Öğreci olduğum için ekonomik davranmam gerekiyor. Sadece içlerinden hangisini seçerdiniz diye kalabalığın fikrini almak istedim bu kadar. Senin bir tercihin varsa paylaşırsan mutşu olurum. Gelirsen bir gün kölne yaz bana çayımı içersin. Sevgiler.
"Kardeş", benim yazdığımla ne ilgisi var bu çıkışın? Bz de dünya gezdik büyük mağazalarda gitar gördük, denedik. Fikir sordun, fikir yazdık. Bildiğini al güle güle kullan ne diyeyim.

Biz nasıl seçelim, üç tele, iki semi-hollow, bir LP var. Ayrıca dediğinize göre 10 yıllık gitar deneyiminiz var. Burada tavsiye veren diyelim 10 kişinin 7'si 3-6 aydır gitar çalan kişiler ise ne olacak? Ayrıca kaç gitarist şu listedeki 5 gitarın hepsini denemiş veya edinmiş olabilir ki? Hadi ben oy veriyorum öyleyse: madem teleler çoğunlukta o zaman tele cepte, bence pahalı olan en iyisidir, solitude71'in de dediği gibi on dk deneme ile değil eve veya stüdyoya gidip gitarla vakit geçirdiğinde işler değişiyor. Ama öğrenciymişsin, o zaman orta karar olsun, ben CV 50s tele diyorum 😊

Başkalarının da vereceği fikir anca benimki kadar absürd olur veya daha fazla .

Ben anlayamadım tam olarak!

Arkadaşlar merhaba,uzun süredir gitarla ilgileniyorum.Profesyonel değilim,ama yine de ufak tefek sahneler alıyoruz grubumuzla.Elektro gitara bundan 3 sene önce geçtim ve 3 senedir de Cort X-1 kullanıyorum.Son birkaç aya kadar beni güzel idare etse de artık gitarı yükseltmek istiyorum.Fakat bunun için çok bir bütçem yok.1000-1200 TL arası bir bütçeyle olabildiğince güzel bir gitar almak istiyorum.Tabi bu bütçeye bulacağım gitar yine beni taş çatlasın 1 1,5 sene idare edecek fakat şu 1 2 ay içerisinde yeni bir gitar edinmem gerek.Artık gitardan çıkan sesi beğenmemeye başladım ve bu beni hem moral hem de performans olarak etkiliyor.Grubumuzla çaldığımız parçalar aslında çok çeşitli, RATM'den Pink Floyd'a Mor ve Ötesi'nden Şebnem Ferah'a kadar her türde çalıyoruz fakat geneli rock şarkılar oluyor(10 şarkımızın 6'sı Türkçe Rock 3'ü 80-90lar yabancı rock oluyor genelde).Hard rock veya metal şarkılar çok nadir.Bende kişisel olarak David Gilmour tonlarının hayranıyım.Bu yüzden Fender Strat gibi bir hayalim var fakat bunu şu an karşılayamayacağım için SX Alder Strat ve ya Squier Bullet HSS Strat aralarında gidip geliyorum.Alımdan 2 ay sonra da güzel bir manyetik modifikasyonuyla tatlı tonlara ulaşmak istiyorum.Acaba siz ne önerirsiniz? Bahsettiğim gitarlar haricinde önerebilecekleriniz var mı?Ayrıca rock çalmayı sevdiğimizden de HSS dizilimli bir gitar arıyorum.SSS gitarlarla bunu başaramayacağımı düşünüyorum.Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Şimdiden çok teşekkürler.

Geri