Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

valla o konu hakkında pek bilgim yok ama bu gitarların lead solo tonları cok iyi
1800 - 4000 geniş bir spektrum, eğer bu tarza hitap edecek tonlara sahip bir amfi veya prosesör yoksa kaynağı bölmeni öneririm. 4000 civarına Jackson KVXMG veya bi ihtimal KV Pro bulunabilir. JS32'leri pek önermem, benzer şekilde LTD V50, Bc Rich Jr V gibi modelleri de pek uzun ömürlü bulmuyorum.

KVMXG veya KV Pro için özellikle Endonezya üretimi olanları Hint üretimlerine kıyasla işçilik ve donanım açısından daha iyidir. Eğer King V değil RR düşünürsen ayrıca PM atabilirsin.
schecter jlv6 nasıl

1800 - 4000 geniş bir spektrum, eğer bu tarza hitap edecek tonlara sahip bir amfi veya prosesör yoksa kaynağı bölmeni öneririm. 4000 civarına Jackson KVXMG veya bi ihtimal KV Pro bulunabilir. JS32'leri pek önermem, benzer şekilde LTD V50, Bc Rich Jr V gibi modelleri de pek uzun ömürlü bulmuyorum.

KVMXG veya KV Pro için özellikle Endonezya üretimi olanları Hint üretimlerine kıyasla işçilik ve donanım açısından daha iyidir. Eğer King V değil RR düşünürsen ayrıca PM atabilirsin.
Tam da js32 rhoads almayı düşünüyordum sorun nedir acaba ona göre tercih değiştiririm ama max 3500 belki 4000 bütçem var

Tam da js32 rhoads almayı düşünüyordum sorun nedir acaba ona göre tercih değiştiririm ama max 3500 belki 4000 bütçem var

Hint üretimi eski modeller yine ağaç olarak kabul edilebilir kalitede, belki biraz fret işçiliğinin gözden geçirilmesi, manyetik takviyesi ve sağlam ayarlama ile kısa/orta vadede mutlu edecek gitarlar ancak yeni JSleri görüntü olarak üst modellere benzetip malzeme kalitesi olarak dibe vurdular. Stok manyetikler zaten her zamanki gibi. Sap bana ağaç değil plastik hissiyatı veriyor, çalabilenleri, özellikle mutlu bir şekilde çalabilenleri hiç anlamıyorum. Fret işçiliği yine segmentinin standartlarında. FR Special'lara bile güvenmeyip, tremolo yuvasının, tremolo barına bastırılması ile yırtıldığını bizzat yaşamış birisi olarak, ucuz üretim o metal yığınına FR bile diyemiyorum. 2500 - 3000 Tl'ye X serisi almak varken 0 JS32'ye 2500 - 2800 arası bir miktar ödemek hiç akıl karı değil.

Bütçe düşükse, sabit köprülü gitar alın. OFR takacak paranız varsa zaten OFR veya FR-1000, 2000 gibi modellere sahip gitarlar alabilirsiniz. Yine FR sahibi bir model yerine sabit köprülü bir gitar alarak arttırılan 300 - 400 tl ile en azından köprü manyetiğine düzgün bir EMG ya da SD takarak orta halli bir gitara sahip olabilirsiniz. Ancak bu durum ağaç kalitesinden dolayı eski Hint JS'ler için geçerli. Yeni Çin üretimlere el sürülmemeli.

JL6V güzel gitardır, bir dönem 7 telli modeline fazlasıyla sıcak bakıyordum sonrasında fırsat olmadı. Ancak bunların bi EMG 707'li bir de Seymour Duncan'lı modelleri var. Ben şahsen SDli modellerini biraz daha keyifli bulmuştum. Sap profili Jackson'lara kıyasla biraz daha kalındır ancak bir Strat kalınlığından bahsetmiyorum. Tamamen kişisel tercihe dayanacak seviyede. Signature gitar, artık üretimi yapılmıyor hatta Loomis Schecter'la bile çalışmıyor. Uzun vadede 2. el piyasasına nasıl yansır bilemiyorum ancak sadece klasik V yapısına sahip olmayıp, kancalı tasarımı dolayısıyla bile, halihazırda dar bir alıcı kitlesine sahip V gitarlar için, bu kitleyi daha da daraltıyor. Severek alınıp, sancılı bir şekilde satılabilir. Bu konuda Jackson V'ler en güvenli modeller sanırım.

valla o konu hakkında pek bilgim yok ama bu gitarların lead solo tonları cok iyi

Bc Rich KKVGT'ye de sahibim, ilk V gitarımdır. Öncelikle bu gitarın fiyatı inanılmaz abartılı. Kalite olarak JS32 Jackson'lara denk olduğunu söyleyebilirim. Sıfır fiyatına bakın demişler, üretimi 8 sene önce bitmiş gitarı bugünkü dolar kurundan hesaplayan ölü sitelere dayanarak bu fiyatları hakettiği iddaa edilecek bir gitar değil. Üstündeki Kahler keyifli ama çok sağlam değildir. Ben deforme edecek şekilde yoğun kullanmadığım için akort kaçırma problemi yaşamadım. Sap profili ortalama ölçülere sahip insanları rahatsız edebilecek seviyede bir durumda. Ne tam kalınlıkla alakalı ne de genişlikle ancak 1.95 boyunda birisi olarak beni bile rahatsız ediyor birçok Jackson, ESP, Schecter vb alternatifleriyle kıyaslandığında. Bununla birlikte tonları balta gibidir. Benim bulundurmamın 2 sebebi var. İlki bahsettiğim gibi ilk V gitarım, ikincisi de neye bağlarsanız bağlayın Slayer tonu almanız. Ben Reign In Blood çalmak istediğimde sadece o gitarı kullanıyorum ama o gitarı da sadece bu albümü çalmak için kullanıyorum. Solo tonları tabiri ise biraz saçma geldi. Gitarın tonal anlamda genel bir karakteri vardır. Bu iyidir ya da kötüdür. Mesela maple saplı bir DK2M iyi bir tona sahiptir metal için, ancak maple tuşesinden kaynaklı ataklı bir yapısı olduğu için sololarda daha rahat öne çıkar.

Ancak Lead Solo konusunda bir bilgim yok malesef. :D

Merhaba arkadaşlar ben elektro gitara yeni başlayacağım. Metal müzik dinliyorum(megadeth metallica black sabbath vb) ve çalmak istiyorum (özellikle iron maiden). Jackson js11in metal müziğe uygun oldugu söyleniyor o yüzden ilk seçenek. Ancak iron maiden için hss dizilim önerdikleri için bir diğer secenek olarak Yamaha Pacifica 012yi belirledim. Burda kafamı karıştıran şeyler şunlar;
-Jackson alırsam Iron Maiden için çok mu sert kaçar?
-Yamaha alırsam Metal müzik için çok mu yumusak kalır?
Sızce hangisini tercih etmeliyim? Şimdiden teşekkürler :)

Şimdi tek bir gruba göre gitar alınmaz bence, çünkü müzik zevkimiz ileride değişir değişmez deme :D değişir. Dizilim olarak hsh daha iyi olur bence hem sert hem daha temiz tonlar almak için yani ne kadar süre Iron Maiden çalacaksın ki elbet canın farklı bişeyler çalmak ister o yüzden daha geniş düşün karar vermeden önce, ama illa ağır kaçar diyorsan hss alabilirsin sana kalmış

Yaş oldu 22 4. Sınıfta iron maiden ile basladım metal müziğe hala sıkmadı kanka :D ha tabi türkce rock falan da dinliyorum o yüzden hss daha mantıklı gibi. Peki yamaha hakkında bir bilgin var mı? Metal için yamaha cok yumuşak kalmaz değil mi?

Valla benim gitarım da yamaha çok memnunum bi sıkıntısı yok, death, groove, doom metal dinliyorum ona rağmen gayet iyi bence tavsiye ederim yumuşak kalacağını düşünmüyorum.

Son düzenleme:
JL6V güzel gitardır, bir dönem 7 telli modeline fazlasıyla sıcak bakıyordum sonrasında fırsat olmadı. Ancak bunların bi EMG 707'li bir de Seymour Duncan'lı modelleri var. Ben şahsen SDli modellerini biraz daha keyifli bulmuştum. Sap profili Jackson'lara kıyasla biraz daha kalındır ancak bir Strat kalınlığından bahsetmiyorum. Tamamen kişisel tercihe dayanacak seviyede. Signature gitar, artık üretimi yapılmıyor hatta Loomis Schecter'la bile çalışmıyor. Uzun vadede 2. el piyasasına nasıl yansır bilemiyorum ancak sadece klasik V yapısına sahip olmayıp, kancalı tasarımı dolayısıyla bile, halihazırda dar bir alıcı kitlesine sahip V gitarlar için, bu kitleyi daha da daraltıyor. Severek alınıp, sancılı bir şekilde satılabilir. Bu konuda Jackson V'ler en güvenli modeller sanırım.

Bc Rich KKVGT'ye de sahibim, ilk V gitarımdır. Öncelikle bu gitarın fiyatı inanılmaz abartılı. Kalite olarak JS32 Jackson'lara denk olduğunu söyleyebilirim. Sıfır fiyatına bakın demişler, üretimi 8 sene önce bitmiş gitarı bugünkü dolar kurundan hesaplayan ölü sitelere dayanarak bu fiyatları hakettiği iddaa edilecek bir gitar değil. Üstündeki Kahler keyifli ama çok sağlam değildir. Ben deforme edecek şekilde yoğun kullanmadığım için akort kaçırma problemi yaşamadım. Sap profili ortalama ölçülere sahip insanları rahatsız edebilecek seviyede bir durumda. Ne tam kalınlıkla alakalı ne de genişlikle ancak 1.95 boyunda birisi olarak beni bile rahatsız ediyor birçok Jackson, ESP, Schecter vb alternatifleriyle kıyaslandığında. Bununla birlikte tonları balta gibidir. Benim bulundurmamın 2 sebebi var. İlki bahsettiğim gibi ilk V gitarım, ikincisi de neye bağlarsanız bağlayın Slayer tonu almanız. Ben Reign In Blood çalmak istediğimde sadece o gitarı kullanıyorum ama o gitarı da sadece bu albümü çalmak için kullanıyorum. Solo tonları tabiri ise biraz saçma geldi. Gitarın tonal anlamda genel bir karakteri vardır. Bu iyidir ya da kötüdür. Mesela maple saplı bir DK2M iyi bir tona sahiptir metal için, ancak maple tuşesinden kaynaklı ataklı bir yapısı olduğu için sololarda daha rahat öne çıkar.

Ancak Lead Solo konusunda bir bilgim yok malesef. :D
baya detaylı yazmışsınız hocam ellerinize sağlık ben dediğim gibi megadeth tarzı çalmak istediğimi söylemiştim hâlâ bakmaya devam ediyorum teşekkür ederim bi sorum olacak xiaomi telefonuma irig2 bağlarsam tonebridgeden ton alır mıyım

Geri