Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

baya detaylı yazmışsınız hocam ellerinize sağlık ben dediğim gibi megadeth tarzı çalmak istediğimi söylemiştim hâlâ bakmaya devam ediyorum teşekkür ederim bi sorum olacak xiaomi telefonuma irig2 bağlarsam tonebridgeden ton alır mıyım

Megadeth Tonu dediğimiz olay ana hatlarıyla alder veya poplar gibi mid karakterdeki ağaçlara ve Seymour Duncan JB manyetiğe sahip bir gitarın TS9, 808 benzeri bir pedal ile boostlanmış JCM 800 veya buna denk karakterdeki modellemelerle alınabilecek bir ton ancak ben her zaman tonun ellerde olduğu düşüncesini destekleyen birisiyim. Irig ile bağlarsınız, bu özelliklere sahip modellemeler de çok zor bulunmuyor. Ancak bunu bir PC hoparlörü veya ucuz kulaklıktan dinlerseniz o sizi asla tatmin etmeyecektir. Duyumu biraz daha güzelleştirecek referans monitörleri, bütçe yetmiyorsa daha ufak çaplı multimedya monitörleri o da olmuyorsa müzik seti kolonları vb evde denk gelinebilecek alternatifler daha tatmin edici olacaktır.

Farklı bütçeler ve amaçlar için öneri yapılmış birçok başlık var, sadece benim yazdığım 5 - 10 başlık vardır diye hatırlıyorum. Gerekli araştırmayı yaparsan elindekilere göre en makul seçeneği bulabilirsin ancak kısa cevap olarak. Evet, o ton o sistemden alınır.

:D Duman tonunu yakalamak çok mu zor ? Amfi Olarak büyük ihtimal MARSHALL MG15 modellerinden birisini ya da Blackstar ID:Core 10 veya 20 almayı planlıyorum. Seksendört, Zakkum, Gripin, Mvö, Pinhani, Yüksek Sadakat,Adamlar, Pilli Bebek ve Anadolu Rocktan Cem Karaca, Barış Akarsu, Murat Kekilli bu gruplara sanatçılara uygun gitar olsun. Duman tonunu yakalamaktan vazgeçtim ama yine de duman çalarken tatmin edecek bir ses olursa fena olmaz. Teşekkürler
Marshallı hiç düşünme direkt Blackstar Id core al, ki tavsiyem 500 600e ikinci el alıp artırdığın bütçeyle daha güzel bir gitar alman.

Hss bir strat bakmalısın. İster duman çalarsın, ister rock'n roll yaparsın, istersen Humbucker ve güzel bir drive ile sağlam distortionlar çıkarabilirsin.
Tele ton olarak sağa sola eğilen bir gitar değil pek. Les Paul güzel secenek ama bu fiyata alacağın LP den LP sesi geleceğini sanmıyorum.
Güzel üst modellerden ikinci el bir squier bakabilirsin. Yada sıfır bir Affinity.

Selamlar.

Bu iki gitar arasında kaldım. Arada bariz bir fiyat farkı var.İbanez'de indirim var ve bunu değerlendirebilirim.
Ibanez için; 7 telli olması benim için önemli ama Floyd Rose korkutuyor açıkcası. Gitar Japon yapımı.
Musicman ise rahatlığı çok iyi ama fiyatı çok fazla. Ve piezo hoşuma gidiyor. Gerçi, piezo sistemi ne kadar kullanacağım tartışılır. Eğer Musicman ağır basarsa 2. el almayı planlıyorum.

Belli bir ton arayışım yok. Sadece rahat bir çalım ve sağlam ton istiyorum. Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

Selamlar.

Bu iki gitar arasında kaldım. Arada bariz bir fiyat farkı var.İbanez'de indirim var ve bunu değerlendirebilirim.
Ibanez için; 7 telli olması benim için önemli ama Floyd Rose korkutuyor açıkcası. Gitar Japon yapımı.
Musicman ise rahatlığı çok iyi ama fiyatı çok fazla. Ve piezo hoşuma gidiyor. Gerçi, piezo sistemi ne kadar kullanacağım tartışılır. Eğer Musicman ağır basarsa 2. el almayı planlıyorum.

Belli bir ton arayışım yok. Sadece rahat bir çalım ve sağlam ton istiyorum. Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

Her iki gitarı da geçtiğimiz yıl Ankara'da farklı zuhal mağazalarında denk gelip kurcalama şansım oldu. Bu fiyat aralığında ibanez en iyi seçeneklerden bence. 7 telli olması, dimarzio paf set yüklü olması, Fujigen çıkışlı olması, işçilik bakımından prestige serisinin %90'ın üzerinde kusursuz/hatasız olması, hard case ile gelmesi vs. yanı sıra çalımı ve hafifliği ile çok beğendiğim bir model. Floyd da hiç korkutmasın, edge zero modeli tremol-no tarzı birçok aparat ile uyumlu. İstediğiniz takdirde sabit eşik gibi kullanmanız mümkün.

Ernie ball ise biraz daha mesafeli olduğum bir model. Evet; işçilik kusursuz, yine ibanez gibi kullanılan malzemeler ve donanım son derece kaliteli fakat bu fiyata rahat rahat iki ayrı prestige almak varken tek gitara yuvarlak 30k gömmek biraz absürt geliyor. Markanın/modelin müptelası değilsem asla girmeyeceğim bir yük kısaca ki özellikle majesty serisinin gövde biçimine bakmaya bile dayanamıyorum, bir sebepten bana çok itici geliyor. Yoksa ernie ball majesty fanıyımdır, mahallede bile namım bu şekilde yürümüştür, o vakit herkesin hayatına kimse karışamaz ekolünden basarım parayı geçerim.

Umarım istediğiniz gitara tez kavuşursunuz, şimdiden tadını çıkarın.

Her iki gitarı da geçtiğimiz yıl Ankara'da farklı zuhal mağazalarında denk gelip kurcalama şansım oldu. Bu fiyat aralığında ibanez en iyi seçeneklerden bence. 7 telli olması, dimarzio paf set yüklü olması, Fujigen çıkışlı olması, işçilik bakımından prestige serisinin %90'ın üzerinde kusursuz/hatasız olması, hard case ile gelmesi vs. yanı sıra çalımı ve hafifliği ile çok beğendiğim bir model. Floyd da hiç korkutmasın, edge zero modeli tremol-no tarzı birçok aparat ile uyumlu. İstediğiniz takdirde sabit eşik gibi kullanmanız mümkün.

Ernie ball ise biraz daha mesafeli olduğum bir model. Evet; işçilik kusursuz, yine ibanez gibi kullanılan malzemeler ve donanım son derece kaliteli fakat bu fiyata rahat rahat iki ayrı prestige almak varken tek gitara yuvarlak 30k gömmek biraz absürt geliyor. Markanın/modelin müptelası değilsem asla girmeyeceğim bir yük kısaca ki özellikle majesty serisinin gövde biçimine bakmaya bile dayanamıyorum, bir sebepten bana çok itici geliyor. Yoksa ernie ball majesty fanıyımdır, mahallede bile namım bu şekilde yürümüştür, o vakit herkesin hayatına kimse karışamaz ekolünden basarım parayı geçerim.

Umarım istediğiniz gitara tez kavuşursunuz, şimdiden tadını çıkarın.
Yanıtınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim. İbanezi almayı planlıyorum. Yarın arayıp her ne kadar da stokta var yazsa da sorup emin olacağım. Duruma bağlı olaraktan sipariş verebilirim.

Karar verdim Epiphone Les Paul Studio LT Elektro Gitar (Heritage Cherry Sunburst) | doremusic
Epiphone Les Paul Studio LT Elektro Gitar (Walnut) | doremusic
ikisinden birisini alacağım set olarak Blackstar ID core ile ucuzluyor. İkinci el amfi alabilirim ama 2500TL ye Les paul kasa gitar göremedim. Varsa 2500TL'ye Les Paul kasa gitar tavsiyeleriniz alırım.

Sahibinden'e bak derim, Studio'ya bu kadar para gömeceğine aynı fiyata hatta belki daha ucuza Standart düşürme ihtimalin çok daha büyük.

Aynı zamanda araştırıyorum. Sahibinden de dediğiniz gibi standart mevcut da nasıl anlayabilirim gitarın iyi olduğunu falan püf noktaları nedir bilmiyorum ki

Yakınındaki ilanları listele ve gözüne kestirdiğin bir ilandaki gitarı incelemek için gitardan anlayan bir tanıdık bul derim kardeşim :)

Gitarın sap-gövde bağlantı kısmını incele öncelikle, bir zorlanma veya boyada anormal bir durum var mı onu kontrol et. Tüm perdeleri birer kere dene, fretler ne durumda onu öğrenmiş olursun. Son olarak da potların ve manyetiklerin düzgün çalışıp çalışmadığına bak.

Kozmetik sorunlar çok büyük olmadığı sürece sıkıntısız halledilir zaten.

Merhaba arkadaşlar,

Elektro gitar çalmaya yeni başlayacağım ve bütçeyi de gitar + amfi = 2000-2500 TL olacak şekilde belirledim. Zorlarsam 3000 TL'ye de çıkabilirim bir ihtimal.
Sıkı bir alternative, indie ve post rock dinleyicisiyim. Dinlediğim gruplar çok değişmekle birlikte genel olarak şu şekilde:
Kasabian, Muse, Oasis, Travis, Arctic Monkeys, 30 Seconds to Mars, Explosions in the Sky, This Will Destroy You, God is An Astronaut, Sigur Ros, Mor ve Ötesi, Yüzyüzeyken Konuşuruz vb.
Bu grupların şarkılarına çok yakın bir ses tonu çıkartmak ve kısa zamanda soğumamak istiyorum. Bu nedenle çok kalitesiz bir gitar ve amfi almamam gerektiğinin farkındayım..
Biraz araştırmalarım sonucunda, elektro gitar olarak:
Sıfır gitarlar:
İkinci el gitarlar:
IBANEZ grx20 bkn : 1000 TL
IBANEZ RG 320FM : 1400 TL
IBANEZ grx 70q ve ibz 10g amfi : 1500 TL gibi fiyatlara buldum.

Amfi:

Yani araştırdıkça çok fazla çeşit yelpazesi var ve bu konulara hakim olmayan biri olarak kafam çok karışıyor. Sizce yukarıdaki ürünlerden nasıl bir kombinasyon yapmalıyım, ya da bunlar dışında önerebileceğiniz gitar ve amfiler nelerdir?

Spider V ... ( IV değil V) güzel ve rahat iş görecek iyi bir başlangıç amfisi .... IV yaramaz bence, bu devirde artık para verilecek şey değil. ID:Core çok daha iyi. Spider IV ile büyümüş bir nesil var, iyidir miyidir diyen olur elbet ama V'i görünce anladık farkını. Yani zamanında vaay araba dediğimiz Şahin Doğan'ları bugün en dandik uzakdoğu arabasıyla bile kıyaslayınca ulan ne itelemişler bize dersin ya öyle....
Benim genel tavsiyem baştan iyice bir gitar alman. En dandik amfiyle bile öyle böyle başlarsın satar yükseltirsin ama gitar dandik olunca daha zor. Amfi alıp satmak yükseltmek daha kolay ve ucuz olur. Ayrıca çalım rahatlığı, problem çıkarmama vb olarak da gitara yatırımı yüksek tutmak biraz daha mutlu eder.
Bir diğer tavsiye de hepsiburada gibi yerlerden değil direkt bu işi yapan firmalardan almanı tavsiye ederim ... Dore, Zuhal ve mydukkan. Başka yerler de var elbet ama dediğim gibi sektörden firmalar olsun... gidip n11'den filan alma.

Merhaba,

Yeni bir başlık açmak istemedim buradan sorayım. Aşağıdaki gitar için ne düşünüyorsunuz? Çok kararsız kaldım, onun yerine şunu al diye öneriniz var ise ona da açığım. Bu gitarı beğenme sebebim coil tap olması, dimarzio manyetikler. İşçilik kalitesi hakkında fikrim yok maalesef şu süreçte gidip göremiyoruz.

Merhaba,

Yeni bir başlık açmak istemedim buradan sorayım. Aşağıdaki gitar için ne düşünüyorsunuz? Çok kararsız kaldım, onun yerine şunu al diye öneriniz var ise ona da açığım. Bu gitarı beğenme sebebim coil tap olması, dimarzio manyetikler. İşçilik kalitesi hakkında fikrim yok maalesef şu süreçte gidip göremiyoruz.

5000 civarında daha üst seviye 2. el gitarlara da bakılabilir bu gitar da alınabilir. Eğer 2. el ile uğraşmak istemiyorum veya taksit yaparım diye düşünüyorsanız bence gitarın fiyatı iyi. İşçilik kalitesinin kötü olacağını düşünmüyorum.

Tek göz önünde bulundurmanız gereken şey gitardaki köprünün sabit olduğu ve sabit köprülü gitarları tremoloya çevirmek neredeyse imkansızdır. Çalım tarzınıza göre eğer ileride tremolo ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız seçiminizi en baştan ona göre yaparsanız iyi olur.

Bu arada benim şahsi tercihim sabit köprüden yana, sabit köprünün akort kararlılığı ve ayar kolaylığının yanında sustain gibi bir artısı da var.

Geri