Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Herkese merhaba arkadaşlar.Elektro gitara başlamak istiyorum bütçem ise 1300 TL civarı.Küçük bir yerde yaşadığım için ikinci el bulamıyorum.Sahibinden get ile alabilirim ancak hem komisyon kestiği için hem de 1300 TL ye pek bir şey bulamam diye vazgeçiyorum.Müzik zevkime gelecek olursak Sakin,Mvö,Kargo,Flört,My Chemical Romance gibi gruplar dinliyorum.Sanırım SSS dizilimli bi strat işimi görür diye düşünüyorum.Sx Maple strat uygun mudur? Yoksa biraz daha biriktirip Sx Ash mı almalıyım sizce?Aralarındaki farkı bilmiyorum ama yaklaşık 400 TL daha pahalı Ash.Sizin de önerebileceğiniz bu fiyata sıfır veya ikinci el varsa bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

17 yaşındayım henüz 2 3 yıldır rock ve metal ile içli dışlıyım çok bilgili olmasam da ana akım grupları tanıyacak kadar dinledim ve gitara başlamak istiyorum. Aşırı kalite beklentim yok sadece kendim zaman geçirip keyif almak istiyorum daha önce hiç gitar çalmadım toplamda max 1300 tl civarına amfi ve gitar tavsiyelerinize ihtiyacım var. Birkaç gündür araştırıyorum cort g100 gözüme çarptı siz ne dersiniz En çok dinlediğim gruplar Guns n Roses , AC/DC , Nırvana , Deep Purple , Metallica , Dio , İron maiden ve black sabbath

Herkese merhabalar. Elime gitar almadım, nota bilmem fakat ufaktan başlamak istiyorum ve araştırdıkça kafamdaki soru işaretleri arttı ve bana yol gösterirseniz sevinirim. Rock/blues dinliyorum ve led zeppelin tonlarına bayılıyorum, sadece onları ve slow blues çalmak istiyorum. Blues için çoğunlukla stratocaster öneriliyor ve bütçemin yettiği tek gitar bir squier modeli, bu benim işime geliyor ama jimmy page zamanında les paul kullanmış ama bu modeller de aklıma yatmadı ve pahalı. Ton farkı çok bariz midir? Aynı tonlarda squier ile led zeppelin çalabilir miyim ya da les paul blues için uygun mudur? Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. Fender Jaguar-Mustang-Jazzmaster arasındaki farklardan bahseder misiniz? Jaguar çok hoşuma gidiyor ve diğerlerini de merak etmekteyim. Strat sipariş verdim ama her an değişebilirim de :/
Mesela bu gitarlar hangi tarza gider bunu bilsem de yeter

Herkese merhabalar. Elime gitar almadım, nota bilmem fakat ufaktan başlamak istiyorum ve araştırdıkça kafamdaki soru işaretleri arttı ve bana yol gösterirseniz sevinirim. Rock/blues dinliyorum ve led zeppelin tonlarına bayılıyorum, sadece onları ve slow blues çalmak istiyorum. Blues için çoğunlukla stratocaster öneriliyor ve bütçemin yettiği tek gitar bir squier modeli, bu benim işime geliyor ama jimmy page zamanında les paul kullanmış ama bu modeller de aklıma yatmadı ve pahalı. Ton farkı çok bariz midir? Aynı tonlarda squier ile led zeppelin çalabilir miyim ya da les paul blues için uygun mudur? Şimdiden teşekkürler.
Selamlar.Sonda sorduğun iki sorunun cevabı da evet.Bütçen nedir dostum.Düşük bütçede les paul gitar almanı çoğumuz tavsiye etmeyecektir çünkü düşük bütçeli les paul çakmalarının, asıl les paullerle pek bir ilgisi yok tonal açıdan kaliteden ve işçilikten.

Düşük bütçede bazı sx ler harika olabiliyor sx gitarlar başlığına biraz göz gezdirebilirsin.Böylece Sx gitarlar hakkında biraz fikir edinmiş olursun.Yanına Blackstar İd Core 10 amfi alırsan tadından yenmez istediğin tarzları keyifle çalabilirsin.

Selamlar.Sonda sorduğun iki sorunun cevabı da evet.Bütçen nedir dostum.Düşük bütçede les paul gitar almanı çoğumuz tavsiye etmeyecektir çünkü düşük bütçeli les paul çakmalarının, asıl les paullerle pek bir ilgisi yok tonal açıdan kaliteden ve işçilikten.

Düşük bütçede bazı sx ler harika olabiliyor sx gitarlar başlığına biraz göz gezdirebilirsin.Böylece Sx gitarlar hakkında biraz fikir edinmiş olursun.Yanına Blackstar İd Core 10 amfi alırsan tadından yenmez istediğin tarzları keyifle çalabilirsin.
Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim. Bütçe olarak 2 bin - 2,5 bin arası düşündüm gitar artı amfi olarak. Fenderin olduğu için squier'lar sıcak geldi biraz o yüzden farklı markaları çok araştırmadım fakat bakabilirim.

Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim. Bütçe olarak 2 bin - 2,5 bin arası düşündüm gitar artı amfi olarak. Fenderin olduğu için squier'lar sıcak geldi biraz o yüzden farklı markaları çok araştırmadım fakat bakabilirim.
Rica ederim.Bu bütçeyle çok güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.2.el gitarlara da bakmanızı tavsiye ederim.Temiz kullanılmış, baştan savma oraya buraya atılmamış, fretleri çöpe dönmemiş, gövdesinde yahut sapında çatlak/kırık olmayan bir gitar olduğu sürece 2.elde sorun yaşayacağınızı düşünmem.Saçma fiyatlara satılmayan yerli yerinde bir sx ya da squier bulduğunuzda alabilirsiniz,Sx'de ve squier'da stratlar kendi aralarında da ayrılıyor (affinity, ash vb.) aralarındaki farkı daha iyi bilen birinin yazması daha iyi olur.Çünkü bu ayrımlar arasındaki farklara %100 hakim değilim.

Onun dışında bu gitarların en tatlı yanları yapılan modifikasyonlara çok güzel cevap vermeleridir.Ilerleyen dönemlerde yükseltme yapmak istediğinizde ve bütçe olarak yeni bir gitara olanak sağlayamadığınızda, sizi üzmeyecek fiyatlara bir şeyler yapmak mümkün.

Squier ve Sx gitarları modlayıp harika sonuçlar alınabiliyor keza bende de modlanmış bi squier var ve acayip derecede memnunum.

Makul bir fiyata sx ya da squier strat aldıktan sonra, yapabileceğiniz en mantıklı ve kısmi ihtiyaç olan modlamalar şu sırayla olacaktır.

-Üst eşik değişimi
-Köprü değişimi
-Burguların (Tuning) değişimi

Bu arada tekrardan Sx Gitarlar başlığına bir bakmanızı öneririm.Onun dışında ikinci elde Squier C.V. serisinden tele ya da strat bulursanız (Bunların Çin üretimi olanları makuldur) kaçırmamanız gerektiğini söyleyebilirim.Amfi için zaten Blackstar İd Core 10 tavsiye etmiştim.Ikinci elde 500/600 civarına alabilirsiniz.Bu aralar saçma fiyatlara satanlar var lakin illa birisi düzgün bir fiyata satacaktır.

Merhabalar.

43 yaşından sonra yıllardır içimde ukte olan elektro gitar çalmaya merak saldım. Bu yaştan sonra zor diyecektir çok kişi ancak sahnelere cıkmak gibi bir derdim yok. Kendi çapımda evde sevdiğim birkac paracayı calabilirsem bu bile beni mutlu etmeye yeter ki devamı gelir zaten :)

Öncelikle belirteyim Gitarı Almanyadan alacağım. Bütçe olarak bu doğrultuda önerilerinizi yapabilirsiniz.

Müzik olarak cok geniş yelpazede müzik dinlerim ama yaşlandıkça heavy metaller azaldı. Ancak dinlemiyor değilim ara ara eski klasikleri hala açar dinlerim.Ama çok sert parçalar yoruyor artık. Ağırlıkla, Dire straits, Pink floyd, MEtallica üçgeninde döneceğimi düşünerek araştırmalarım sonucu başlangıç için HSS strat bir gitar almaya karar verdim. Genel olarak tavsiye yeni başlıyorsanızda bütcenizin elverdiği en iyi bir gitarı alın şeklinde. Aslında niyetim fender american strat idi. Bütçe olarak ödeme gücüm olmasına rağmen araştırmalarım sırasında başlangıç için YAmaha pacifica 112v modelinin fiyat performans olarak çok önerildiğini gördüm. Kendime şöyle bir rota çizdim. Önce Yamaha pacifica 112v ile başlayayım 250 euroya alabiliyorum. yaklaşık 1850 tl yapıyor. Sonra öğrenme durumu ve tercihlerimin belirginleşmesiyle ilerde fender american strat alabilirim.
Aslında yamaha siparişini online olarak verdim ama daha gelmedi iptal edebilirim. (Foruma yeni rastladım)

ÖZetlersek Fiyat sırasına göre seçeneklerim şunlar:

Yamaha Pacifica 112 V Electric Guitar , Black 250 euro

Fender Player Stratocaster HSS PF 3-Color Sunburst. 590 euro

Fender American Performer Stratocaster HSS RW (3-Colour Sunburst). 1000 euro

Fender American Professional Stratocaster HSS Shawbucker RW 3-Color Sunburst 1500 euro

Düşüncem yamaha veya amerikan professional. özellikle fender player için vereceğim ekstra 350 euro yamahanın üzerine cok birsey katmayacak diye düşünüyorum.

Müstakil sayılabilecek bir evde oturuyorum. (üstte oturan biri var ancak bodrum katımda var ters dubleks) Amfi olarak aklımda marshall 20 tube amfi var ancak Bodrum katta ufak bir studyo planımda var Kızım piyano calıyor beraber birşeyler yapabiliriz diye öncelikle Bilgisayar bağlantıda olacağı içinde focusrite 8i6 3rd gen almayı planlıyorum. Öğrenme sürecinde amfi almasam olurmu 1-2 ay pratik vs geliştiştikçe amfi alayım diyorum? Sonra amfi alacağım marshall yerine direk kemper de alabilirim vs. vs.

Önerileriniz için simdiden teşekkürler.

Merhabalar.

43 yaşından sonra yıllardır içimde ukte olan elektro gitar çalmaya merak saldım. Bu yaştan sonra zor diyecektir çok kişi ancak sahnelere cıkmak gibi bir derdim yok. Kendi çapımda evde sevdiğim birkac paracayı calabilirsem bu bile beni mutlu etmeye yeter ki devamı gelir zaten :)

Öncelikle belirteyim Gitarı Almanyadan alacağım. Bütçe olarak bu doğrultuda önerilerinizi yapabilirsiniz.

Müzik olarak cok geniş yelpazede müzik dinlerim ama yaşlandıkça heavy metaller azaldı. Ancak dinlemiyor değilim ara ara eski klasikleri hala açar dinlerim.Ama çok sert parçalar yoruyor artık. Ağırlıkla, Dire straits, Pink floyd, MEtallica üçgeninde döneceğimi düşünerek araştırmalarım sonucu başlangıç için HSS strat bir gitar almaya karar verdim. Genel olarak tavsiye yeni başlıyorsanızda bütcenizin elverdiği en iyi bir gitarı alın şeklinde. Aslında niyetim fender american strat idi. Bütçe olarak ödeme gücüm olmasına rağmen araştırmalarım sırasında başlangıç için YAmaha pacifica 112v modelinin fiyat performans olarak çok önerildiğini gördüm. Kendime şöyle bir rota çizdim. Önce Yamaha pacifica 112v ile başlayayım 250 euroya alabiliyorum. yaklaşık 1850 tl yapıyor. Sonra öğrenme durumu ve tercihlerimin belirginleşmesiyle ilerde fender american strat alabilirim.
Aslında yamaha siparişini online olarak verdim ama daha gelmedi iptal edebilirim. (Foruma yeni rastladım)

ÖZetlersek Fiyat sırasına göre seçeneklerim şunlar:

Yamaha Pacifica 112 V Electric Guitar , Black 250 euro

Fender Player Stratocaster HSS PF 3-Color Sunburst. 590 euro

Fender American Performer Stratocaster HSS RW (3-Colour Sunburst). 1000 euro

Fender American Professional Stratocaster HSS Shawbucker RW 3-Color Sunburst 1500 euro

Düşüncem yamaha veya amerikan professional. özellikle fender player için vereceğim ekstra 350 euro yamahanın üzerine cok birsey katmayacak diye düşünüyorum.

Müstakil sayılabilecek bir evde oturuyorum. (üstte oturan biri var ancak bodrum katımda var ters dubleks) Amfi olarak aklımda marshall 20 tube amfi var ancak Bodrum katta ufak bir studyo planımda var Kızım piyano calıyor beraber birşeyler yapabiliriz diye öncelikle Bilgisayar bağlantıda olacağı içinde focusrite 8i6 3rd gen almayı planlıyorum. Öğrenme sürecinde amfi almasam olurmu 1-2 ay pratik vs geliştiştikçe amfi alayım diyorum? Sonra amfi alacağım marshall yerine direk kemper de alabilirim vs. vs.

Önerileriniz için simdiden teşekkürler.

Hocam bence başlangıç için bir player sizin istedikleriniz çok üstünü verir ve Yamaha'dan kat ve kat mutlu eder.Başlangıç olarak onun yanına iyi bir amfi almanızı tavsiye ederim tabiki amaisterseniz amfinin çıkaracağı gürültü vs. sizi rahatsız edecekse dediğiniz gibi bir ses kartı alıp guitar rig5 veya bias fx gibi bir programlada amfiyi simüle edebilirsiniz.

Hocam bence başlangıç için bir player sizin istedikleriniz çok üstünü verir

Cevabınız için teşekkürler.

Aslında tam da danısma sebebim bu. Playerın bana fazlasıyla suan icin yeteceğini biliyorum. Ancak sonrasında american pro alma planım olduğu için ilk öğrenme aşamasında Yamaha yeterli olmazmı? Yani acıkcası player +340 euroya değermi şu aşamada. Şu an için değeceğini bilsem doğrudan proda alabilirim. Birde hem pacifica 112v hem playerı elime alma sansım oldu pacifica malzeme kalitesi olarak playerdan hic aşağı kalır yanı yok . Ses derseniz bilemiyorum bu sebeple seste 340 euro edecek bir fark alırmıyım öğrenme aşamasında onun peşindeyim acıkcası. Yada hic uğraşma sonrasında American pro planın varsa 40 yıl beklemişin (ben kendimi boyle motive ediyorum çünkü :) ) git direk pro al bosa para harcama pacifica 112v'ye veya playera diyebilirsiniz.

Son düzenleme:
squier afinity telecaster gitarının farklı klavye ağaçlı seçenekleri var ve arada kaldım. tek parça olan maple mi yoksa 2 parça olan indian laurel olan mı. (bolt-on diyorlar galiba :p) internette maple için sert ağaçtır tiz tonlar verir gibi gibi şeyler yazıyordu. bu ikisinden hangisini jazz, blues, için tercih etmeliyim. ve elektro gitarda gövde ağacının sese bir etkisi var mıdır. varsa nasıl etki ediyor teşekkrüler
Not: İndian laurel 150tl daha ucuz

Aslında tam da danısma sebebim bu. Playerın bana fazlasıyla suan icin yeteceğini biliyorum. Ancak sonrasında american pro alma planım olduğu için ilk öğrenme aşamasında Yamaha yeterli olmazmı? Yani acıkcası player +340 euroya değermi şu aşamada. Şu an için değeceğini bilsem doğrudan proda alabilirim. Birde hem pacifica 112v hem playerı elime alma sansım oldu pacifica malzeme kalitesi olarak playerdan hic aşağı kalır yanı yok . Ses derseniz bilemiyorum bu sebeple seste 340 euro edecek bir fark alırmıyım öğrenme aşamasında onun peşindeyim acıkcası. Yada hic uğraşma sonrasında American pro planın varsa 40 yıl beklemişin (ben kendimi boyle motive ediyorum çünkü :) ) git direk pro al bosa para harcama pacifica 112v'ye veya playera diyebilirsiniz.

Şahsen ben sizin yerinizde olsam Yamaha'ya hiç bakmam bile eğer American Pro alabilecek kadar durumunuz iyiyse emin olun başlangıç gitarı diye bir şey yok eğer başlamaya kararlıysanız ve bu sizi zorlamayacaksa ve eğer müziği bırakmayacağınıza güveniyorsanız kesinlikle American Pro'dan aldığınız zevki hiçbir gitardan alamazsınızv benim de hayalimdeki gitar şu an : )Yani işin kısası bu işe gerçekten girecekseniz iyi bir ses kartı ve american pro işinizi fazlasıyla görür.

hocam player güzel bir gitar evet fakat şu an ülkenin durumu ve o gitarın fiyatı korkunç derecede pahalı performansına göre. Bence american pro alırsanız da ikinci el veya imkanınız varsa yurt dışından alın hendrix koksun.

Şahsen ben sizin yerinizde olsam Yamaha'ya hiç bakmam bile eğer American Pro alabilecek kadar durumunuz iyiyse emin olun başlangıç gitarı diye bir şey yok eğer başlamaya kararlıysanız ve bu sizi zorlamayacaksa ve eğer müziği bırakmayacağınıza güveniyorsanız kesinlikle American Pro'dan aldığınız zevki hiçbir gitardan alamazsınızv benim de hayalimdeki gitar şu an : )Yani işin kısası bu işe gerçekten girecekseniz iyi bir ses kartı ve american pro işinizi fazlasıyla görür.

hocam player güzel bir gitar evet fakat şu an ülkenin durumu ve o gitarın fiyatı korkunç derecede pahalı performansına göre. Bence american pro alırsanız da ikinci el veya imkanınız varsa yurt dışından alın hendrix koksun.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Sipariş verdiğim pacifica dün geldi malesef kullanılmıs acık urun göndermişler cizikler vardı iade ettim hemen. Biraz motivasyona ihtiyacım vardı:) Tavsyeleriniz doğrultusunda Pro Almaya karar verdim. Doğrudan köln music storedan alacağım bir aksilik cıkmazsa.

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Sipariş verdiğim pacifica dün geldi malesef kullanılmıs acık urun göndermişler cizikler vardı iade ettim hemen. Biraz motivasyona ihtiyacım vardı:) Tavsyeleriniz doğrultusunda Pro Almaya karar verdim. Doğrudan köln music storedan alacağım bir aksilik cıkmazsa.
Şimdiden hayırli olsun hocam bi fotoğraf atarsınız artık 🙂

Merhaba, bence doğru karar vermişsiniz. Bence elinizdeki imkanlar ile en iyi enstrümanı almak en doğrusu.
Hem size çalışma isteği verir, hem de isteğiniz zaman elinizden çıkarabilirsiniz.
Başarılar dilerim şimdider :)

Arkadaşlar 4400TL bütçem var elektro gitar ve amfi önerir misiniz. 750-800TL ye BlackStar id core 10 alma şansım var hiç kullanılmamış temiz. Başka önerilerinizi bekliyorum.

Arkadaşlar 4400TL bütçem var elektro gitar ve amfi önerir misiniz. 750-800TL ye BlackStar id core 10 alma şansım var hiç kullanılmamış temiz. Başka önerilerinizi bekliyorum.
İl neresi? Geçen hafta 2000 liralık gitara param yok demişsin, eğer paran hazırsa, mekan da İstanbul ise benim gitarı verem sana.

Şimdiden hayırli olsun hocam bi fotoğraf atarsınız artık 🙂
şimdiden hayırlı olsun
Merhaba, bence doğru karar vermişsiniz. Bence elinizdeki imkanlar ile en iyi enstrümanı almak en doğrusu.
Hem size çalışma isteği verir, hem de isteğiniz zaman elinizden çıkarabilirsiniz.
Başarılar dilerim şimdider :)

Hadi hayırlısı cıktık uzun bir yolculuğa. Simdilik hersey cok güzel. Dün pacificayı test etme sansı bulmustum. KArsılaştırılacak gibi değil tabiikide suana kadar her acıdan daha iyi. Ses kartı olarakta focusrite almıstım zaten. Resimleri Ekledim.

Tekrar ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim daha iyileri sizlerin olur inşallah.

20200528_190228.jpg20200528_190238.jpg20200528_190238a.jpg20200528_190748.jpg20200528_190801.jpg20200528_190836.jpg20200528_191001.jpg20200528_191007.jpg20200528_191033.jpg20200528_191046.jpg20200528_191054.jpg20200528_192840.jpg20200528_192910.jpg20200528_202226.jpg20200528_202244.jpg20200528_202307.jpg20200528_202314.jpg20200528_202321.jpg20200528_202338.jpg20200528_202903.jpg

Geri