Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

İkinci el fiyatları birbirine çok yakın olan roland micro cube (gx değil bir önceki versiyon)ve blackstar id core 10 v2 amfilerinden hangisini tavsiye edersiniz. Ben uzun vadede micor cube'un daha çok işime yarayacağını düşünüyorum.Fakat aralarında bir kalite farkı varsa fikrim de değişebilir.
Yanıtlarınız için teşekkürler.

Objektif bilgi: roland çok eski teknoloji ile yapilmis bir ürün ve bu eskiliğin negatif yanlarını taşıyor. İd core ise daha modern ve yeni.
Sahsi görüşüm: ben blackstar seçerdim. İkisini de kullandım, rolandın daha iyi oldugu bir yön aklıma gelmiyor.

Arkadaşlar selam, siteye yeni üye oldum . :) (Faydasız bir bilgi) Şöyle özetleyeyim: Aslında sound olarak blues ve biraz "Duman" soundu bulabileceğim bir gitar arıyorum. Bunun için telecaster düşündüm. Squier telecasterları önerir misiniz? Diğer sorum ise şudur: Les poul (cort veya epiphone) ile de bahsettiğim soundlar çalınabilir mi? Özetle Les poul'un rengini çok seviyorum, telenin sesini. Hangisini seçmeliyim? Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. :)

Arkadaşlar selam, siteye yeni üye oldum . :) (Faydasız bir bilgi) Şöyle özetleyeyim: Aslında sound olarak blues ve biraz "Duman" soundu bulabileceğim bir gitar arıyorum. Bunun için telecaster düşündüm. Squier telecasterları önerir misiniz? Diğer sorum ise şudur: Les poul (cort veya epiphone) ile de bahsettiğim soundlar çalınabilir mi? Özetle Les poul'un rengini çok seviyorum, telenin sesini. Hangisini seçmeliyim? Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. :)
Duman sound unu en basit gitar, en basit amfi ve en basit distortion pedalıyla alabilirsin dostum kafan rahat olsun gönlünün istediğini al :)

İki kasa arasında kalmışsınız. Bu kasaları ele alıp hangisini beğendiğinizi anlamanız gerek. Sonradan pişman olmamak için.
Ben üzerindeki manyetiklere göre ayırayım:
-Les Paul'lar Humbucker, Humbucker= çift single coil demektir, yani 2 single coil birleştirelerek oluşturulmuş 2 tane Humbucker'a sahip. 2 Humbucker'dan oluşan bu gitarlar, metal tonlarına daha uygun ses çıkartır. Clean tonda daha yelpazeli bir ton verir.
Telecaster'lar ise Single Coil manyetiklere sahiptir, bu manyetikler humbuckerlar'a oranla daha parlak bir ton verirler. Bu tonda da metal tonu alırsınız.
Bunu demek olmuyor, sonuçta yeni başlayan birisiniz. Dediğim gibi; bir mağazaya girerseniz size yardımcı olurlar.
Duman tonu ile ilgili @Jisephka06 hocamın dediği gibi, basitinden bir Distortion pedalı işinizi görecektir.

Selam dostum, öncelikle bir gitar alırken rengi dikkat etmen gereken son şeylerden olmalı. Elbette az çok hepimizin için önemli, sonuçta yıllarca kullanacağın bir ürün alacaksın ve içine sinmesini istersin ama tüm teknik ve sound detaylarını geçtim mesela ağırlık mevzusu bile önemli. Les Paul'lar 5 kilo civarıyken Telecaster'lar 3 kilo civarı. Evde oturup çalarken hiçbir önemi yok ama eğer sahne alacaksan ya da ilerde alırsan birkaç saat Les Paul taşıdığında omuzlarının ağrıması çok muhtemel. Şahsen bu benim için sound'dan sonraki en önemli detaydı, bu nedenle genel olarak Gibson'dan Fender'lere geçtim. İstediğin tarz için sound olarak önerimse kesinlikle Telecaster. Elbette Les Paul'la da hem blues'u hem de Duman'ı gayet çalarsın ancak Telecaster özellikle Duman çalarken muhtemelen daha tatmin edici bir sound verecektir.

Benim önerim kendini tek bir gruba bağlamaman.Duman çalıcam diye tele alıp çok pişman olan var.(ben de bi anlık gazla aldım,şuan fade to black solosu calmaya uğraşıyorum.)Daha doğrusu pişman değil de telecaster biraz daha kısıtlı bir tona sahip olduğu için başka bir tarz çalmak isteyince orda takılabiliyorsun . Bunun için humbucker single single dizilimli bi gitar alman işini daha çok görecektir.

İki kasa arasında kalmışsınız. Bu kasaları ele alıp hangisini beğendiğinizi anlamanız gerek. Sonradan pişman olmamak için.
Ben üzerindeki manyetiklere göre ayırayım:
-Les Paul'lar Humbucker, Humbucker= çift single coil demektir, yani 2 single coil birleştirelerek oluşturulmuş 2 tane Humbucker'a sahip. 2 Humbucker'dan oluşan bu gitarlar, metal tonlarına daha uygun ses çıkartır. Clean tonda daha yelpazeli bir ton verir.
Telecaster'lar ise Single Coil manyetiklere sahiptir, bu manyetikler humbuckerlar'a oranla daha parlak bir ton verirler. Bu tonda da metal tonu alırsınız.
Bunu demek olmuyor, sonuçta yeni başlayan birisiniz. Dediğim gibi; bir mağazaya girerseniz size yardımcı olurlar.
Duman tonu ile ilgili @Jisephka06 hocamın dediği gibi, basitinden bir Distortion pedalı işinizi görecektir.
Eyvallah hocam, süper oldu :)

Benim önerim kendini tek bir gruba bağlamaman.Duman çalıcam diye tele alıp çok pişman olan var.(ben de bi anlık gazla aldım,şuan fade to black solosu calmaya uğraşıyorum.)Daha doğrusu pişman değil de telecaster biraz daha kısıtlı bir tona sahip olduğu için başka bir tarz çalmak isteyince orda takılabiliyorsun . Bunun için humbucker single single dizilimli bi gitar alman işini daha çok görecektir.
Hocam telecaster squier önerir misin peki?

Selam dostum, öncelikle bir gitar alırken rengi dikkat etmen gereken son şeylerden olmalı. Elbette az çok hepimizin için önemli, sonuçta yıllarca kullanacağın bir ürün alacaksın ve içine sinmesini istersin ama tüm teknik ve sound detaylarını geçtim mesela ağırlık mevzusu bile önemli. Les Paul'lar 5 kilo civarıyken Telecaster'lar 3 kilo civarı. Evde oturup çalarken hiçbir önemi yok ama eğer sahne alacaksan ya da ilerde alırsan birkaç saat Les Paul taşıdığında omuzlarının ağrıması çok muhtemel. Şahsen bu benim için sound'dan sonraki en önemli detaydı, bu nedenle genel olarak Gibson'dan Fender'lere geçtim. İstediğin tarz için sound olarak önerimse kesinlikle Telecaster. Elbette Les Paul'la da hem blues'u hem de Duman'ı gayet çalarsın ancak Telecaster özellikle Duman çalarken muhtemelen daha tatmin edici bir sound verecektir.
Çok sağol hocam. Strat ile ilgili bir önerin olabilir mi ?

Çalabiliyorsan ilgili kasalardan belirlediğin modelleri denemeni tavsiye ederim. Eğer yeni başlıyorum çalamıyorum diyorsan çalabilen bir arkadaşınla birlikte dene. (almayı düşündüğün amfiyle) En iyi kararı böyle verirsin bu şahsi beğenidir.

Elbette tonunu beğenmeyenler olabilir ancak Telecaster'la çalamayacağın şey yok dostum, Slipknot gitaristleri Telecaster kullanıyor öyle söyleyeyim :)

Elbette tonunu beğenmeyenler olabilir ancak Telecaster'la çalamayacağın şey yok dostum, Slipknot gitaristleri Telecaster kullanıyor öyle söyleyeyim :)
Evet biliyorum ancak demek istedigim telecaster seklinden dolayi degildi.Butterscotch ve standart single dizilimli bir telecasterda slipknotun hangi tonunu alabilirim ? Yanlis anlasilma icin de ozur dilerim.

Çok sağol hocam. Strat ile ilgili bir önerin olabilir mi ?
Ne demek lafı bile olmaz. Strat'a gelince, aslında ilk önereceğim gitar o olacaktır çünkü tekniğini nasıl tarif edeceğimi bilemedim ama bence Strat Tele'ye göre biraz daha dolgun ve oturaklı bir sound çıkarıyor. Bence hem Strat hem de Tele var, daha doğrusu Tele kullanıyordum ancak Strat'ta daha memnun olacağımı farkedince Tele'yi babam devraldı bana da Strat aldı :D Tele'yi 3.5 yıl kullandım, Strat'ı da 4 yıldır kullanıyorum ve Strat'ı ufak 1 tık daha iyi buluyorum ben, Strat hep birinci tercihimdir bu nedenle ama tabi orjinallerine göre kıyaslıyorum, atıyorum Strat ve Tele kasa gitar yapan başka bir markanın Tele'si Strat'tan çok daha iyi olabilir belki, bilemem. Tek bildiğim ne Stratocaster, ne Telecaster ne de Les Paul sound olarak seni asla üzmez. Eğer ''Kozmetik (hani şu renk mevzusu) çok önemli değil'' diyorsan bence ilk tercihin Stratocaster, ikinci tercihin Telecaster, üçüncü tercihin Les Paul olmalı ama dediğim gibi, sound ve kozmetik olarak kişinin zevkine göre iyi ya da kötü olabiliyor o nedenle herkesin fikrini al ama en son kendi kalbinin sesini dinle, kendi fikrini uygula.

Geri