Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Evet biliyorum ancak demek istedigim telecaster seklinden dolayi degildi.Butterscotch ve standart single dizilimli bir telecasterda slipknotun hangi tonunu alabilirim ? Yanlis anlasilma icin de ozur dilerim.
Yok dostum önemli değil, elbette daha metal bir sound için ona daha uygun manyetiklere ihtiyaç olacaktır ancak standart bir Telecaster'a sağlam bir distortion bağlayınca da Slipknot tonlarını çok güzel alabilirsin, tabi çıkan ses seni tatmin eder mi yoksa birebir aynı tonu mu istersin onu bilemem :)

Arkadaşlar hepinizin yorumları çok değerli, sağ olun. Ben yeni gitarist değlim, 10 yıldır çalıyorum akustik gitar. Ama elektro ilk olacak inşallah. Anladığım kadarıyla tele ile daha blues ve sert tonlar, stratla daha parlak ama her tonu alabiliyoruz. Les poulu bunların neresine koyabiliriz? Ya da yanlışım varsa düzeltebiliriz :)

Ne demek lafı bile olmaz. Strat'a gelince, aslında ilk önereceğim gitar o olacaktır çünkü tekniğini nasıl tarif edeceğimi bilemedim ama bence Strat Tele'ye göre biraz daha dolgun ve oturaklı bir sound çıkarıyor. Bence hem Strat hem de Tele var, daha doğrusu Tele kullanıyordum ancak Strat'ta daha memnun olacağımı farkedince Tele'yi babam devraldı bana da Strat aldı :D Tele'yi 3.5 yıl kullandım, Strat'ı da 4 yıldır kullanıyorum ve Strat'ı ufak 1 tık daha iyi buluyorum ben, Strat hep birinci tercihimdir bu nedenle ama tabi orjinallerine göre kıyaslıyorum, atıyorum Strat ve Tele kasa gitar yapan başka bir markanın Tele'si Strat'tan çok daha iyi olabilir belki, bilemem. Tek bildiğim ne Stratocaster, ne Telecaster ne de Les Paul sound olarak seni asla üzmez. Eğer ''Kozmetik (hani şu renk mevzusu) çok önemli değil'' diyorsan bence ilk tercihin Stratocaster, ikinci tercihin Telecaster, üçüncü tercihin Les Paul olmalı ama dediğim gibi, sound ve kozmetik olarak kişinin zevkine göre iyi ya da kötü olabiliyor o nedenle herkesin fikrini al ama en son kendi kalbinin sesini dinle, kendi fikrini uygula.
Arkadaşlar hepinizin yorumları çok değerli, sağ olun. Ben yeni gitarist değlim, 10 yıldır çalıyorum akustik gitar. Ama elektro ilk olacak inşallah. Anladığım kadarıyla tele ile daha blues ve sert tonlar, stratla daha parlak ama her tonu alabiliyoruz. Les poulu bunların neresine koyabiliriz? Ya da yanlışım varsa düzeltebiliriz :)

İki kasa arasında kalmışsınız. Bu kasaları ele alıp hangisini beğendiğinizi anlamanız gerek. Sonradan pişman olmamak için.
Ben üzerindeki manyetiklere göre ayırayım:
-Les Paul'lar Humbucker, Humbucker= çift single coil demektir, yani 2 single coil birleştirelerek oluşturulmuş 2 tane Humbucker'a sahip. 2 Humbucker'dan oluşan bu gitarlar, metal tonlarına daha uygun ses çıkartır. Clean tonda daha yelpazeli bir ton verir.
Telecaster'lar ise Single Coil manyetiklere sahiptir, bu manyetikler humbuckerlar'a oranla daha parlak bir ton verirler. Bu tonda da metal tonu alırsınız.
Bunu demek olmuyor, sonuçta yeni başlayan birisiniz. Dediğim gibi; bir mağazaya girerseniz size yardımcı olurlar.
Duman tonu ile ilgili @Jisephka06 hocamın dediği gibi, basitinden bir Distortion pedalı işinizi görecektir.

Les Paul, öncelikle...

Gitar, üzerine amplifikatör, ve arada pedallar ve manyetikler. Onun için o gitar böyle şu gitar şöyle takılmayın... En metalci gitarı ile jazz da olur, en Hello Kitty gitarı ile Slash de olur.

ac3abb605f246076c647b523669d32b2.jpg

Hotel California'nın ilk solosu Les Paul ve ikinci solosu Teledir. Stairway to Heaven solosu Teledir. Another Brick in the Wall solosu Les Pauldür. Tommy Bolin Stratus misal adı üzerinde Strattır. Hendrix Band of Gypsies o acaip ton strattır.

Size bunun anlatması gereken unsur işin en önemli girdisinin bilgi olduğu.

10 senedir akustik çalıyorsanız ne ala. Tele ile anlaşırsınız, köprüsü ve gövdesi akustik çalanlara rahat gelir çabuk alışırlar. O kafayla yapılmış zaten. Sapı iyi, ayarı düzgün alabildiğiniz kadar iyi bir ikinci el tele edinin derim. Istanbuldaysanız forumun da üyesi olan Aycan'dan veya forumdan gitarlara bakın. Şu aşamada amfi vs. bence eğer kararlı iseniz istekli iseniz erken. Bütün bütçenizi gitara, iyi bir gitara yatırın derim.

B

Les Paul, öncelikle...

Gitar, üzerine amplifikatör, ve arada pedallar ve manyetikler. Onun için o gitar böyle şu gitar şöyle takılmayın... En metalci gitarı ile jazz da olur, en Hello Kitty gitarı ile Slash de olur.

ac3abb605f246076c647b523669d32b2.jpg

Hotel California'nın ilk solosu Les Paul ve ikinci solosu Teledir. Stairway to Heaven solosu Teledir. Another Brick in the Wall solosu Les Pauldür. Tommy Bolin Stratus misal adı üzerinde Strattır. Hendrix Band of Gypsies o acaip ton strattır.

Size bunun anlatması gereken unsur işin en önemli girdisinin bilgi olduğu.

10 senedir akustik çalıyorsanız ne ala. Tele ile anlaşırsınız, köprüsü ve gövdesi akustik çalanlara rahat gelir çabuk alışırlar. O kafayla yapılmış zaten. Sapı iyi, ayarı düzgün alabildiğiniz kadar iyi bir ikinci el tele edinin derim. Istanbuldaysanız forumun da üyesi olan Aycan'dan veya forumdan gitarlara bakın. Şu aşamada amfi vs. bence eğer kararlı iseniz istekli iseniz erken. Bütün bütçenizi gitara, iyi bir gitara yatırın derim.

B

Hocam çok güzel aydınlatmışsın, çok teşekkür ederim. Fakat ben yine de bir kaç soru sormak istiyorum sana.
1) Şimdi herhangi bir pedal kullanmadan, sadece gitar ve amfiden çıkan sesten bahsedersek, akustik gitara en yakın sound hangi gitardan alınır? (Tele, les poul veya strat )
2) Yukarıda aynı solonun farklı gitarlarla çalınmasından bahsetmişsin. Bunun için efekt pedalları kullanmak gerekmiyor mu? Ya da amfi ayarları yeterli olur mu?

1. Elektrik sesi akustiğe benzemez. Elektrik gitardan akustik sesi çıksın diye sistemler var hatta, piezo manyetikler, akustik simulasyon pedalları/preampları vs.

Sanırım "clean" tone demek istiyorsunuz. O konuda da enteresan durumlar var. Şunu dinleyin (ampliden aşağıda bahsedeceğim ki işin kaçınılmaz bir parçasıdır)

Bu adam hani benim diyen gitarcıların taptığı adamlardan birisi... bilmiyor olabilirsiniz diye söylüyorum. Başlangıçta Les Paul ve Tele ile clean nedir tanımını atmakta direkt! 9:30 gibi de bakın, orada da minili (deluxe minili) ES cinsi gitarı var ki pek severim...

Clean köprü tonu derseniz 3 gitar da olur... Tele olduğunda adres countrycilerdir, Telecaster üzerine Fender Blackface Pro veya Super (Blackface Bassman trafolu Blackface Vibro da pek sevilir... neyse detaya kaçıyorum), ve clean toneda ses uzasın diye güzel bir compressor... ki Boss CS-2 veya CS-3 veya MXR DynaComp veya ... Barber Tone Press'e yok Keeley'nin 4 knoblusuna kadar gider olay.

veya

veya

...

Sapı da güzeldir telenin.

Les Paul'ün köprüde netliği clean tonu o kadar güzel olmaz... Güçlüdür, drive'a sokası gelir amfileri... Ilk Robben Ford'un videosunda iyi sesler var zaten başlangıçta. Onun üzerine... gerek yok belki.

Tele ve Les Paul sağlamdır... Drive'a da güzel gelir ikisi de

(Beyaz çift sap SG'ye takılmayın, onu Les Paul olarak algılayın; zaten çalan adamın çok sağlam bir 59'u var ve albüm kaydı onunla.)

Strata gelince... (Hendrixlere YouTube'da telif falan geldi herhalde, Band of Gypsies vs. yalan... çok şey yok!)

veya

2. Sorunun cevabı... Aynı soloyu farklı gitarlardan atmaktan falan bahsetmedim. Şarkıları dinleyin, birinci solo var ikinci solo var... Bir daha okursanız sanırım anlarsınız.

Pedallara falan gelince... Renk katarlar. Çok güzel yemek var, ama baharat veya tuz yasak. Abes olmaz mı? Kısacası sadece gitar ve ampli diye kendinizi kısıtlamanın alemi yok.

B

Ben sizi en çok tatmin edecek gitarım bir Es-335 Olduğunu düşünüyorum.Akustikten geçtiğinizde en rahat edebileceğiniz Aşırı abartı metal ile ilgilenmiyorsanız diğer her türlü şeyde işinize hayli hayli yarayacak bir gitardır.Stoner rock,Cult Rock,Punk gibi türlerden Jazz a kadar kullanılan Özellikle Blues için çok tatlı gitarlar.Büyük bir Les Paul cü olarak söylüyorum.Elimde tek gitarım kalması gerekse 335 ı seçerim.Bence bir değerlendirin kesinlikle.

Hangi pedal o metal zone mu :D
Metalzone'nun Waza Craft versiyonu gayet güzel, ayrıca Boss ML-2, Abasi Pathos, Behringer Heavy Distortion, Friedman BE OD Deluxe, KSR Ceres, Horizon Apex, Revv G3 gibi pedallar da gayet tatmin edicidir, özellikle Metalcore tarzına ağırlık verenler için kişisel tavsiyem KSR Ceres'tir, özellikle Metalcore için paha biçilemez bir pedal kendisi.

Les Paul hepsinden biraz diyebiliriz :D :D

Ben sizi en çok tatmin edecek gitarım bir Es-335 Olduğunu düşünüyorum.Akustikten geçtiğinizde en rahat edebileceğiniz Aşırı abartı metal ile ilgilenmiyorsanız diğer her türlü şeyde işinize hayli hayli yarayacak bir gitardır.Stoner rock,Cult Rock,Punk gibi türlerden Jazz a kadar kullanılan Özellikle Blues için çok tatlı gitarlar.Büyük bir Les Paul cü olarak söylüyorum.Elimde tek gitarım kalması gerekse 335 ı seçerim.Bence bir değerlendirin kesinlikle.
Abi çok teşekkürler. Senin bahsettiğin gitar linkini gönderdiğim gitar mı?

1. Elektrik sesi akustiğe benzemez. Elektrik gitardan akustik sesi çıksın diye sistemler var hatta, piezo manyetikler, akustik simulasyon pedalları/preampları vs.

Sanırım "clean" tone demek istiyorsunuz. O konuda da enteresan durumlar var. Şunu dinleyin (ampliden aşağıda bahsedeceğim ki işin kaçınılmaz bir parçasıdır)

Bu adam hani benim diyen gitarcıların taptığı adamlardan birisi... bilmiyor olabilirsiniz diye söylüyorum. Başlangıçta Les Paul ve Tele ile clean nedir tanımını atmakta direkt! 9:30 gibi de bakın, orada da minili (deluxe minili) ES cinsi gitarı var ki pek severim...

Clean köprü tonu derseniz 3 gitar da olur... Tele olduğunda adres countrycilerdir, Telecaster üzerine Fender Blackface Pro veya Super (Blackface Bassman trafolu Blackface Vibro da pek sevilir... neyse detaya kaçıyorum), ve clean toneda ses uzasın diye güzel bir compressor... ki Boss CS-2 veya CS-3 veya MXR DynaComp veya ... Barber Tone Press'e yok Keeley'nin 4 knoblusuna kadar gider olay.

veya

veya

...

Sapı da güzeldir telenin.

Les Paul'ün köprüde netliği clean tonu o kadar güzel olmaz... Güçlüdür, drive'a sokası gelir amfileri... Ilk Robben Ford'un videosunda iyi sesler var zaten başlangıçta. Onun üzerine... gerek yok belki.

Tele ve Les Paul sağlamdır... Drive'a da güzel gelir ikisi de

(Beyaz çift sap SG'ye takılmayın, onu Les Paul olarak algılayın; zaten çalan adamın çok sağlam bir 59'u var ve albüm kaydı onunla.)

Strata gelince... (Hendrixlere YouTube'da telif falan geldi herhalde, Band of Gypsies vs. yalan... çok şey yok!)

veya

2. Sorunun cevabı... Aynı soloyu farklı gitarlardan atmaktan falan bahsetmedim. Şarkıları dinleyin, birinci solo var ikinci solo var... Bir daha okursanız sanırım anlarsınız.

Pedallara falan gelince... Renk katarlar. Çok güzel yemek var, ama baharat veya tuz yasak. Abes olmaz mı? Kısacası sadece gitar ve ampli diye kendinizi kısıtlamanın alemi yok.

B

Hocam eyvallah , süper açıklamışsın. Bir yeri anlamadım sadece.
"Telecaster üzerine Fender Blackface Pro veya Super (Blackface Bassman trafolu Blackface Vibro da pek sevilir... neyse detaya kaçıyorum), ve clean toneda ses uzasın diye güzel bir compressor... ki Boss CS-2 veya CS-3 veya MXR DynaComp veya ... Barber Tone Press'e yok Keeley'nin 4 knoblusuna kadar gider olay."
burada bahsettiğin ekipmanlar pedal veya manyetik mi ?

Geri