Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Biraz bütçenizi aşar ama kullanılan mazemeler açısından Cort KX Custom tavsiye ederim.
Custom bir gitar ve Cortun strat tipinde en iyi gitarıdır.
Seymour Duncan SH1(59) & SH4(JB) manyetikleri var. En çok tercih edilen, ton olarak sevilen, genel kullanıma uygun ikilidir.
Jazz dan Metalle kadar bu manyetikler yeterlidir. Blues da şu daha iyidir, metalde bu iyidir vb birçok tavsiye bulabilirsin.
Ama bu ikili kadar her tarza gidebilen manyetik bulmak zor.
Köprüsü sabit ve lisanslıdır, ayrıca akort burguları kilitlidir.
Bu senin tüm akort problemlerini ortadan kaldırır.
Gövde Maun ve üstü maple kullanıyor, Gibson, PRS vb gitarların sevilen güçlü ve sıcak tonların ağacıdır...

Cort markası hakkında yalan yanlış bir çok açıklama görebilirsin, bunlara pek inanma.
Çok eski bir firma Amerikan markalarının Kore ve Endonezya üretimleri hep Cort yapmıştır.
Yılda 1.000.000 dan fazla gitar üretmektedir, çeşitli markalar için...
Sana övecekleri gitarın menşeine bak, Endonezya veya Çinse Cort'un fabrikasından çıkma ihtimali çok yüksek.

Bu gitar sana yeterli olur, burada çok yazı yazan var inan onların bahsettiği kadar bir fark olmuyor.
Ford Focus, Opel Astra, vb orta segment arabaların karşılaştırması gibi oluyor.
Mercedese geçemiyorsun yani... Amerikan Gibson, Fender, vb almadığın sürece, Japon, Kore, Endonezya, Çin gitarlarından bir şey olmuyor..
Ortada ahım şahım bir değişim olmuyor. Orta segment gitarlar bunlar.
Bunu bir tık artırmak istesem PRS Custom bakardım.
Bunun üstü Amerikan gitarlardır.
Bütçenin en az dört beş katı para vereceğin gitarlardır.

İstanbul'dan ikinci el gitar almak istersen, denemek gerekirse yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar normalde akustik gitar çalıyorum , artık elektro gitara geçmek istiyorum. Bütçem 3500TL; Duman, Seksendört, Yavuz Çetin, Adamlar, Athena, Pinhani, Zakkum, Teoman, Mfö gruplarını dinliyorum. Tarzım genel olarak bunlar, beni uzun süre götürecek bir gitar arıyorum. Sıfır öncelikli olacak ikinci el alamam çünkü elektro gitardan anlamam, bir şekilde anlasam bile şehir dışından alamayacağım için öncelikle sıfır önerin. Şimdiden Teşekkürler (Amfim var Blackstar İD Core 40 V2)
Squier classic vibe ya da pacifica. Alternatif olarak ise Fender Jaguar.

merhabalar
elektro gitara yeni başlayacağım ve hangi gitar ve amfiyi almam gerektiğini bilmiyorum
biraz araştırınca Yamaha pasifica 012 ve blackstar ID core 10 ikilisi bana mantıklı geldi ancak hss mi hh dizilim mi almalıyım emin olamadım
bulunduğum şehirde birkaç müzik markete gittim ve Yamaha yerine cort'u tavsiye eden kişiler de oldu
ben de cort modellerine baktım fakat aklıma yatan bir model bulamadım henüz
gitar ve amfi için toplam bütçe 2000-2500 arası belirledim
bu aralıkta olup elektro gitarı cort markası sececek olursam önerileriniz nelerdir?

Japon gitararını Amerikan gitarlarına tercih ederim. Eski üretim Japon gitarların ne kadar değerli olduğunu bilmeyen bir kişi :D.
İşçilik ve kalite konusunda şöyle giderim şahsen:
Japon>Amerikan>Kore>Çin>Endonezya.
80lerde ibanez Jem'ler ilk çıktığı zaman 1250 dolara satılmış. O yıllarda fender standart stratın fiyatı 650 dolarmış. İlk üretilen jem'ler vitrinlere çıktığı gibi tükenmiş. Yani kimse japon işçiliği nasıl amerkandan pahalı olur, amerikan her zaman döver dememiş.

Ben Japon malını nedense çok seviyorum. Kalite olsun, işçilik 10 numara.
Usa gitarlar bence daha güzel genel olarak, custom shoplar da genelde usa. Ama tabiki her zaman jaoon üretimi olup usa custom shopları dövecek bir süru gitar var. Kore üretimi olup japon gitarlarinı tokatlayacak gitarlar da çok, endonezya üretimi olup kore gitarlarını pataklayacak gitarlar da pek az değil, çin malı olup... Yok çin ürünlerinden nefret ediyorum iyisine hiç denk gelmedim :D

Bende birer tane Japon, Kore ve Çin gitar var, sürekli kavga sürekli gerilim. Geçen Japon Çinlinin G stringine saldırıyordu zor aldım elinden. Kesinlikle Japon almayın hem ırkçı hem de agresif, evde huzur kalmadı. En iyisi Rus, alın bir inspector rahat edin.

Alırım bi ho .d

Dosyalar

• 20200706_182359.jpg
    20200706_182359.jpg
    258.3 KB · Gösterim: 168
  • 20200706_182449.jpg
    20200706_182449.jpg
    244.2 KB · Gösterim: 169
  • 20200706_182506.jpg
    20200706_182506.jpg
    368.2 KB · Gösterim: 165
  • 20200612_163839.jpg