Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Arkadaşlar selamlar . yeni başlayan değilim fakat strattan HH düzene geçicem . yani tecrübeli değilim HH konusunda . 160 dolar minimum bütçem var şuanda. daha da artabilir ama ben minimumu söylüyorum . Bu arada bana göre göze de güzel hitap etmeli bir gitar. 2. el piyasasından alamyı düşünüyorum yani sıfırı 250 dolar olan gitarlara bakabilirim . şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar selamlar . yeni başlayan değilim fakat strattan HH düzene geçicem . yani tecrübeli değilim HH konusunda . 160 dolar minimum bütçem var şuanda. daha da artabilir ama ben minimumu söylüyorum . Bu arada bana göre göze de güzel hitap etmeli bir gitar. 2. el piyasasından alamyı düşünüyorum yani sıfırı 250 dolar olan gitarlara bakabilirim . şimdiden teşekkürler.
nerede yaşıyorsun

Ton - tını olarak istediğim gitarı artık seçebiliyorum ama kullanılan ağaçlarla ilgili sorum olan bir gitar var. Gitar "İbanez ar-420" ve Çin üretimi. Gövdesi "okoume" denilen bir ağaç. Yine ibanez akustik gitarımda kullanılan bir ağaçtı. Klavyesi de "jatoba". Bu ağaç hakkında hiçbir fikrim yok. Forumda da pek konuşulmamış. Forumda bir mesaj görmüştüm Çin'de yapılan gitarların ağaçlarının kötü olduğunu söylüyordu. Ben de bu ağaç türleri ile karşılaşınca bir şüphelendim o yüzden sizlere sorayım dedim. Şu çin , meksika , usa meselesini kısaca özetleseniz ne güzel olur. Linkini bırakayım

Ton - tını olarak istediğim gitarı artık seçebiliyorum ama kullanılan ağaçlarla ilgili sorum olan bir gitar var. Gitar "İbanez ar-420" ve Çin üretimi. Gövdesi "okoume" denilen bir ağaç. Yine ibanez akustik gitarımda kullanılan bir ağaçtı. Klavyesi de "jatoba". Bu ağaç hakkında hiçbir fikrim yok. Forumda da pek konuşulmamış. Forumda bir mesaj görmüştüm Çin'de yapılan gitarların ağaçlarının kötü olduğunu söylüyordu. Ben de bu ağaç türleri ile karşılaşınca bir şüphelendim o yüzden sizlere sorayım dedim. Şu çin , meksika , usa meselesini kısaca özetleseniz ne güzel olur. Linkini bırakayım
Çin Endonezya = mümkünse tercih edilmemesi gereken ürünler Diyor abilerimiz ablalarımız. Kaldı ki Çin üretimi ne olursa olsun uzak duruyorum ben 5 lira fazla veriyorum daha iyisini almaya çalışıyorum. Gerek malzeme gerek işçilik olarak.

Çin Endonezya = mümkünse tercih edilmemesi gereken ürünler Diyor abilerimiz ablalarımız. Kaldı ki Çin üretimi ne olursa olsun uzak duruyorum ben 5 lira fazla veriyorum daha iyisini almaya çalışıyorum. Gerek malzeme gerek işçilik olarak.
Ben de şunu fark ettim ki İbanez'in kaliteli elektroları hep japon üretimi ve fiyat düştükçe Çin , Endonezya'yı daha çok gördüm. Demek ki hem işçilik hem de kullanılan ağaçlar devreye giriyor.

Ben de şunu fark ettim ki İbanez'in kaliteli elektroları hep japon üretimi ve fiyat düştükçe Çin , Endonezya'yı daha çok gördüm. Demek ki hem işçilik hem de kullanılan ağaçlar devreye giriyor.
Herkesin Kore Japon ya da Amerikan yapimi gitarlari sevmesini saglayan sey zaten tam olarak bu. Yoksa Hintlere, Endonezyali ve Cinlilere muzik camiasi tarafından uygulanan bir irkcilik degil.

Üretim yeri olan ülkeleri sıralamak diye bir şey yok. Altındaki sebepleri anlayın. Endonezyalı işçi kimseye gıcıklık olsun diye kötü üretim yapmıyor veya Çin fabrikasına kurtlanmış, çürük odun gönderelim nihaha haa diye zalim kahkah atmıyor marka yöneticileri.
Her markanın ana üretimi doğal olarak kendi merkezi - Ibanez Japon markası ve Prestige modelleri kendi fabrikasında daha iyi malzeme ve işçilik ile üretiyor. Daha popüler, çok satan modelleri ise elbette ekonomik olması açısından maliyeti daha düşürebileceği ülkelere kaydırıyor. Malzeme için de aynısı geçerli.
Kore üretimleri de ilk başlarda sorunluydu ama zaman içinde Japon seviyesine yaklaştı. İleride Endonezya da seviye atlayacaktır. Bugün elektronik devi diye bildiğiniz Japonya II. Dünya savaşından sonra neredeyse 1980'lere kadar çakma üretim ve dandik kalitenin merkeziydi. Biz 10 sene önce Çin malı ahahaa diye aşağılarken aynısını dünya 30-40 sene önce Japonya'ya yapıyordu.
Ha ama şu bir gerçek, Endonezya ve Çin üretimlerinde gerek seri üretim kaynaklı gerek işi bilmeme kaynaklı bir kalite kontrol eksikliği var. Malzeme açısından da problemli gitarlar oluyor. Şu ülke kesinlikle alınmaz demek yerine belki böyle demek lazım: Japon ise görmeden online bile alırım ama Endo ise mutlaka mağazada denemek isterim, şanslıysam iyisi denk gelir.

sorum arada kaynadı ama varsa bi fikriniz duymak isterim

sıfırı 250 dolar = 2.000-TL olan ve manyetik düzeni H-H olan bir gitar alabilirsin. Ancak malzeme ve işçilik kalitesi olarak beklentini de bütçen gibi minimumda tutmalısın. Yeni başlamamış bir gitarist olarak bu konuya daha çok hakimsindir diye düşünüyorum.
hem sıfır hem uygun hem de H-H hem de sıfırı 250 dolar

Bence "garage sale" indirimi yeni başlayanlar için güzel bir fırsat. Fakat geçenlerde bir şey dikkatimi çok çekti. Bazı ürünlerin aynı modelleri sarı sitede Zuhal Outlet adıyla satışa sunulmuş. Zaten arada görüyorum 7000 liralık gitara 8500 yazıp sonra fiyatı düşürüp indirimdeymiş gibi gösteriyorlar falan. Bu yüzden de gıcık oldum bu duruma biraz. Mesela şu "dbz maverick" model sarı-siyah gitarı aratıp görsellere girince Zuhal Outlet'in önceden sattığı görünüyor. Muhtemelen satılmayınca aldılar indirimdeymiş gibi koydular. Sorun şu ki outletteki ürünler 2. el ya da vitrinlerde çürüyen kimsenin almadığı 5 yıllık gitarlar. Buna rağmen gitarın 0 fiyatını yazıp indirimdeymiş gibi göstermeleri üzdü. Belki de bu kampanyanın amacı budur ama ne 2. el ibaresi var ne de outlet. Pahalı bir gitar alacak olsam elimi sürmezdim muhtemelen bu indirimlere.

Forumdan bir kaç kişi alışveriş öncesi fotoğraflarını isteyerek garaj satışından gitar aldı ve gitarların sıfır gibi olduğunu söylediler. İyi bir fırsattı bence, fiyatına göre iyi gitarlar seçilip alındı gibi. Bu arada, sabit köprülü İbanez Prestige'i kim aldı :)?

Forumdan bir kaç kişi alışveriş öncesi fotoğraflarını isteyerek garaj satışından gitar aldı ve gitarların sıfır gibi olduğunu söylediler. İyi bir fırsattı bence, fiyatına göre iyi gitarlar seçilip alındı gibi. Bu arada, sabit köprülü İbanez Prestige'i kim aldı :)?
Valla benim rg550 den haber yok
Sitede 4 gündür hazırlanıyor yazıyor
Zuhali aradım salı günü aras kargoya verdik diyor
Arası arıyorum bizde sizin adınıza ya da tc nize kayıtlı gönderi yok diyor
Faturayı bile mail olarak yolladılar ama hala gitar ortada yok, zuhal üç maymunu oynuyor şuan bakalım

Valla benim rg550 den haber yok
Sitede 4 gündür hazırlanıyor yazıyor
Zuhali aradım salı günü aras kargoya verdik diyor
Arası arıyorum bizde sizin adınıza ya da tc nize kayıtlı gönderi yok diyor
Faturayı bile mail olarak yolladılar ama hala gitar ortada yok, zuhal üç maymunu oynuyor şuan bakalım
Dememin ardından pazartesi 9.38 de verilen siparişimin kargo takip numarası şimdi sisteme düştü, demek daha yeni kargoya alınmış 😑

Bu ara Aras kargonun sistemi biraz acayip işliyor.
Dağıtıma çıktı diye mesaj geliyor bakıyorum daha şehrime bile gelmemiş. Ertesi gün tekrar dağıtım mesajı geliyor, sonra tekrar....

Bugün yine aynı mesaj geldi, dedim yine aynısı oldu herhalde. Takip bilgilerine göre şehre yeni giriş yapmıştı. Saat 19 civarında teslim edildi kargom.

Merhabalar zuhal müzikten garage sale indirimlerinden 3500 bandında taksitle bir gitar almayı düşünüyordum lakin 2-3 yıl önce baktığım gitarların indirimli halinin bile 2 kat pahalandığını görünce açıkcası hevesim kaçtı. Sahibinden de bakınırken konumuma da yakın alttaki ilanı gördüm bir bakarsanız sevinirim. Pandemi döneminde elimden yüklü miktarda nakit çıkarmak istemiyorum o yüzden bu bütçe bandında başka öneriniz varsa sevinirim. H-H bir gitar istiyorum böyle evde kafa dağıtma maksadıyla. Schecter SGR lerin ikinci el piyasasında sonradan zor satıldığını biliyorum lakin benim için pek dert değil yani ilerde satma gibi bir niyetim yok. Sizce resimlerden gitarın durumu hakkında temel bir iki çıkarımda bulunabilirmiyiz, alırken fretlerden başka nelere dikkat etmem gerekli?

Geri