Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhaba arkadaşlar.
Aranıza uzun yıllar sonra tekrar katılıyorum. 2017-2018 yılı civarında bıraktığım elektro gitara yeniden başlamak istiyorum. Bu kez kızım ile birlikte başlayacağım. Kızım için "fender squier mini jazzmaster hh" serisini satın aldım ve kendim içinde hangi gitarı alsam kararsızım. Daha öne İbanez kullandım. Bütçem ise 8000-9000 bin tl civarı.
Metal rock tarzı ve solo ağırlıklı çalıştım hep, yine aynı olacak. Arada da blues solo çalışırım.
Amfi ve pedal almayacağım. Bias FX 2 yazılımı ve İrig pro duo ile Mac e bağlamayı düşünüyorum. Hoparlör olarak 5" Audioengine A5 serisi var.

Şuan birkaç araştırma yaptım.
Gibson LP
İbanez Jem 555
İbanez Prestige RG2550 E
Synyster Gates Custom S

Uzun yıllardır uzak kaldığım için seçimlerim, tercihlerim yanlış olabilir, önerilerinize açığım.
Yardımlarınızdan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.
Aranıza uzun yıllar sonra tekrar katılıyorum. 10 yıla yakındır bıraktığım elektro gitara yeniden başlamak istiyorum. Bu kez kızım ile birlikte başlayacağım. Kızım için "fender squier mini jazzmaster hh" serisini satın aldım ve kendim içinde hangi gitarı alsam kararsızım. Daha öne İbanez kullandım. Bütçem ise 8000-9000 bin tl civarı.
Metal rock tarzı ve solo ağırlıklı çalıştım hep, yine aynı olacak. Arada da blues solo çalışırım.
Amfi ve pedal almayacağım. Bias FX 2 yazılımı ve İrig pro duo ile Mac e bağlamayı düşünüyorum. Hoparlör olarak 5" Audioengine A5 serisi var.

Gibson LP
İbanez Jem 555
İbanez Prestige RG2550 E
Synyster Gates Custom S

Uzun yıllardır uzak kaldığım için seçimlerim, tercihlerim yanlış olabilir, önerilerinize açığım.
Hayırlı olsun. Belirttiğiniz gitarlar harika bence. Yaşınız 31 görünüyor, 10 yıldır çalmadığınıza göre 21 yaşında mı bıraktınız gitar çalmayı? Eğer öyle ise çok erken veda etmişsiniz. Seviyeniz nedir?

Hayırlı olsun. Belirttiğiniz gitarlar harika bence. Yaşınız 31 görünüyor, 10 yıldır çalmadığınıza göre 21 yaşında mı bıraktınız gitar çalmayı? Eğer öyle ise çok erken veda etmişsiniz. Seviyeniz nedir?
İş nedeni ile sürekli şantiyelere gittiğim için bırakmıştım hocam. Otobüs ile taşımak zor oluyor diye vazgeçmiştim ama şimdi şartlar değişti tabi. Orta seviyede sayılırım ama şuan hiç elime tekrar gitar almadığım için bilemiyorum tam seviyemi. Ama almışken ömürlük birşey olsun istiyorum. İyi birşey almak istiyorum.

Düzeltme : 2017-2018 yılında bi ara tekrar başlayıp bırakmışım hocam.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.
Aranıza uzun yıllar sonra tekrar katılıyorum. 2017-2018 yılı civarında bıraktığım elektro gitara yeniden başlamak istiyorum. Bu kez kızım ile birlikte başlayacağım. Kızım için "fender squier mini jazzmaster hh" serisini satın aldım ve kendim içinde hangi gitarı alsam kararsızım. Daha öne İbanez kullandım. Bütçem ise 8000-9000 bin tl civarı.

Gibson LP
İbanez Jem 555
İbanez Prestige RG2550 E
Synyster Gates Custom S

2. El düşünüyor musunuz?

İş nedeni ile sürekli şantiyelere gittiğim için bırakmıştım hocam. Otobüs ile taşımak zor oluyor diye vazgeçmiştim ama şimdi şartlar değişti tabi. Orta seviyede sayılırım ama şuan hiç elime tekrar gitar almadığım için bilemiyorum tam seviyemi. Ama almışken ömürlük birşey olsun istiyorum. İyi birşey almak istiyorum.

Düzeltme : 2017-2018 yılında bi ara tekrar başlayıp bırakmışım hocam.
Ömürlük olmasına pek takılmayın bence. Solitude71 e katılıyorum, 5-8 bin aralığında çok güzel schecterlar var. Tarzına göre meksika fender belki, yada prs se serisi. İkinci el.

Bence amfi de düşünmelisiniz 6 bin gitar, 2 bin amfi, bias fx yerine.

Şuan aklıma yatan gitarlar arasında İbanze RG2550z serisi var. Sizce nasıldır?
Gitar seçim olarak bence saydıklarınızın arasında sizin durumunuza göre en mantıklı olanı. Ama 8 milyar para verip de 13 yıllık 2. elini alacaksanız aşırı saçma. 1 aydır zuhalde indirim var, sıfır rg570'ler 5.5k gibi bir paraya satılıyor. Stok kaldıysa onları kontrol edin. O da japon üretimi, aynı gitar aslında. Bu 2550'ler Ibanez'in aynı gitarı farklı adlarla ve ufak farklarla daha pahalıya satma çabası ki fiyat olarak da o kadar fark yok aralarında aslında normalde. Zuhaldeki rg570'ler ise Ibanez'in 2002 yılına kadar ürettiği rg570'in 2019 yapımı yeni versiyonları oluyor ve Genesis Serisi adı altında satılıyor. Bunlar da japon.
RGler saydığınız diğer gitarlara göre hem daha çok yönlü bir gitar, her şeyi çalarsınız hem de piyasası her zaman olan bir gitar, olur da karar değiştirirseniz satarken üzmez. Ömürlüktür de aynı zamanda, ince sap sizin için bir sorun değilse yeni gitarlar alsanız bile bir kenarda köşede her zaman elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bir gitar olur.

Hocam o kadar paraya gidip 2550, 570 falan almanızı önermem. Bunlar çok güzel gitarlar evet ama artık schecter / ESP gibi markalar sizin bütçenize uygun mükemmel gitarlar üretiyor. Ibanez Rg serisinden(2570 dahil) rgd61al ve iron label serisinden farklı gitarlar kullandım. Elimde schecter km-6 MK-2 ve 2 ibanez modeli var. Schecter’ın gitarları net daha dominant. Hem rezonans, hem işçilik, hem de gitarların üzerlerindeki manyetik kombinasyonları çok daha uyumlu. Çelik fretler falan da cabası. Sıfır alacaksanız apocalypse ya da km-6 MK 1 modellerini öneririm. Günümüz Türkiye’sinde F/P olarak alabileceğiniz en iyi gitarlar.

Birkaç aydır klasik gitar öğreniyorum. Klasik gitarı sevsemde çalmak istediğim parçalar genel olarak elektro gitarla çalınabilecek türden ve bende elektro gitara geçmek istiyorum fakat ne almalıyım kararsızım. Dinlediğim müzikleri çalan kişiler genel olarak HH manyetikli gitar kullanıyor. Bütçem 1.000-1.500tl civarı. Bunun dışında her ne kadar elektro gitar almak istesemde aldıktan sonra çalabilir miyim? Çalarsam güzel çalabilir miyim? Sıkılırsam ve gitar çalmayı bırakırsam n'olur? gibi sorular da kafamı çok kurcalıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajı başka bir konuya yazmıştım ama burası daha uygun gibi. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim 🙏

merhabalar, forumda yeniyim o yuzden yeni konu acmak istemedim, yanlis yapiyorsan kusuruma bakmayiniz.

standart tune icin schecter hellraiser hybrid fr s kullaniyorum, arada sirada drop tune eserleri de calabilmek adina orta seviye bir metal agirlikli gitar almak istiyorum.
-strat kasa seviyorum
-bolt on olmayacak
-sabit kopru olacak
-pick-uplari SD Black Winter ile degistirecegim dolayisi ile diger kisimlari daha muhim

aklima gelenler Solar 2.6 serisi, ibanez rg, schecter gibi bilindik ama bu siniftaki urunlerini denemedigim gitarlar. Jackson x series de var ancak bunlarin hepsi parlak sapli sanirim, mat ile daha rahatim.
500$ civari oneriniz ne olur?

merhabalar, forumda yeniyim o yuzden yeni konu acmak istemedim, yanlis yapiyorsan kusuruma bakmayiniz.

standart tune icin schecter hellraiser hybrid fr s kullaniyorum, arada sirada drop tune eserleri de calabilmek adina orta seviye bir metal agirlikli gitar almak istiyorum.
-strat kasa seviyorum
-bolt on olmayacak
-sabit kopru olacak
-pick-uplari SD Black Winter ile degistirecegim dolayisi ile diger kisimlari daha muhim

aklima gelenler Solar 2.6 serisi, ibanez rg, schecter gibi bilindik ama bu siniftaki urunlerini denemedigim gitarlar. Jackson x series de var ancak bunlarin hepsi parlak sapli sanirim, mat ile daha rahatim.
500$ civari oneriniz ne olur?
500 dolar demişsiniz, solar demişsiniz ve üstelik SD Black Winter demişsiniz. O bütçeye bunlar imkansız gibi. Bence bütçe arttırma imkanınız varsa arttırın. Güzel bir ikinci el gitar alın.

500 dolar demişsiniz, solar demişsiniz ve üstelik SD Black Winter demişsiniz. O bütçeye bunlar imkansız gibi. Bence bütçe arttırma imkanınız varsa arttırın. Güzel bir ikinci el gitar alın.
2. el olabilir benim icin, A2.6 nin sifiri 750 + tax, ikinci elde tax olmadan elden alirsam 600lere bulunabiliyor. jackson x soloist icin de benzer durum soz konusu. 500 dolar civarindan kastim 3 asagi 5 yukari ve black winterlar haric yalnizca gitar icindi. bu sebeple boyle belirttim butcemi. derseniz ki ornegin 750 dolarlik solar 500 dolarlik damienden 250 dolar iyidir veya ibanez jackson dan, oraya cikabilirim, veya ikinci elini bulmaya ugrasirim onereceginiz gitarin.

2. el olabilir benim icin, A2.6 nin sifiri 750 + tax, ikinci elde tax olmadan elden alirsam 600lere bulunabiliyor. jackson x soloist icin de benzer durum soz konusu. 500 dolar civarindan kastim 3 asagi 5 yukari ve black winterlar haric yalnizca gitar icindi. bu sebeple boyle belirttim butcemi. derseniz ki ornegin 750 dolarlik solar 500 dolarlik damienden 250 dolar iyidir veya ibanez jackson dan, oraya cikabilirim, veya ikinci elini bulmaya ugrasirim onereceginiz gitarin.
Sahibinden 4500 - 7500 Tlfiyat aralığında arattığımda güzel gitarlar çıkıyor. Ibanez rg2550, rgt6ex, Schecter Blackjack, Jackson DK2RMg, RGDIX6 vb var. Seçenek var yani biraz. Bence burda gitarda aradığınız özellikleri kesinleştirin. Mesela; sabit köprü mü Floyd rose mu, Aktif ya da pasif manyetik mi, sap yapısı vb... Size direkt bir model önerisi yapmak istemiyorum açıkcası. Zevk meselesi bunlar artık :) İSterseniz özelden yazabilirsiniz sorularınızı yardımcı olabilirim.

Sahibinden 4500 - 7500 Tlfiyat aralığında arattığımda güzel gitarlar çıkıyor. Ibanez rg2550, rgt6ex, Schecter Blackjack, Jackson DK2RMg, RGDIX6 vb var. Seçenek var yani biraz. Bence burda gitarda aradığınız özellikleri kesinleştirin. Mesela; sabit köprü mü Floyd rose mu, Aktif ya da pasif manyetik mi, sap yapısı vb... Size direkt bir model önerisi yapmak istemiyorum açıkcası. Zevk meselesi bunlar artık :) İSterseniz özelden yazabilirsiniz sorularınızı yardımcı olabilirim.
tesekkur ediyorum cevap icin. Turkiye' de yasamiyorum, bu yuzden dolar fiyati uzerinden konusuyorum kusura bakmayin.

aradigim ilk mesajda belirttigim uzere kesin; super strat, sabit kopru, bolt-on olmayacak, fret isciligi en azindan elimi kesmeyecek, ve black winterlar ile alt frekanslarda tight tonlar alabilecegim bir govde.

Geri