Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

arkadaşlar amerikadan umut aracılığıyla fender strat almak istiyorum.yavuz çetinin daha sert olan parçalarındaki tarz a yakınım.bilmem anlatabildimmi :?: .
gitarın yanına 1 2 ay içinde bir de lambalı almayı düşünüyorum.

amerika fiyatı max 1400 1500 olacak bir strat almak istiyorum ama bu meretlerin hepsi birbirine benziyo tonları arasındaki farkları bilemiyorum.

srv signiture carptı gözüme.1300$ civarı.tremolo su nun ters olması beni geri çekti. ileride modifiye edip köprüye sağlam bir hum taksam srv ye ayıp olur ?. saygısızlık yapmıs olurm diye ürktüm :) .srv signiture strat kullanan varmı forumda nasıldır memnun kalınmısmıdır? bilgi verilirse sevinirim. tremolonun ters olması cok büyük bir eksiklikmidir.ben ters tremoloyu nasıl kullanırım ?

strat önerilerinize açığım dediğim gibi bütçem 1400$ 1500$ amerika fiyatına uyar.belki biraz artar fiyat. gitarı sattım gitarsız kaldım doğru seçimi yapmak için kılı kırk yarıyorum .:( çok zor iş bu ya :(

bu arada Yavuz Çetin in stratının modeli neydi.rahmetlinin ekipmanı hakkında bir türlü bilgi bulamadım.

ayrıca drb üstadım sana sesleniyorum sen fender den anlarsın sen bir yardım elini uzatsan de doğru karar verme yolunda ilerlesem.

şimdiden teşekkürler arkadaşlar

ters tremoloyu dert etme bence.mesela ben solak tremolosunda daha rahat edermişim gibime geliyor.yani kötü değil bence o.

1400-1500 dolara da gayet üst model bir stratocaster alabilirsin.

bence 930 dolara american strat alıp emg sa seti tak üzerine.

ama bence:) (emglerden nefret ederim normalde ama bunların berrak bir tonu var.pink floyd-shine on you crazy diamond dinlemek yeterli zaten hayran olmak için)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
american strat alsam 930 olarlık dediğinden strata özgü o duyglu tonu elde edermiyim lambalı amfii ile.calarken ben stratım diye bağırırmı.

emg takmak ilginç geldi strata.ama alacağım stratı kesin modifiye edeceim.özellikle köprü manyetiğini dah ayüksek cıkıslı bir şey ile değiştirecem.ama nect te calarken ben stratım diye ağlaması lazım gitarın.

hazır param varken kaliteli bir strat alayımşöyle evlatlık.görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar

CAvo baya bir aradım, ekipmanlarını ama ancak aşağıdakilerini bulabildim umarım işine yarar :)

YAvuz Çetin Fender Stratocaster Deluxe kullanıyordu malum,ama yanlış hatırlamıyorsam baya eski bir modeldi...

Strat ın o duygulu sesinden filan bahsetmişsin,Yavuz gibi o stratın o duygusunu verebilmek için çalış stilin çok önemli,yani vereceğin duyguyu ekipmanla değil,çalış stili ile verebilmeslisin,yavuz bunu iyi yapıyordu,zaten onun içinde virtiöz diyorlar adama,bunun ayrımını iyi yapmak lazım ,kaldıki yavuzda öyle ahım şahım ekipmanlar kullanıp,gitarın sesini efekte boğmamış.

Ekipmanları:

Marshall tube Amp, Fender twin-reverb ve Fender pro-reverb Amplifier'ları. wah-wah pedalı cry baby, elektro-harmonix elektric mistress flanger, RAT distortion pedalı ve bigmuff.

Bu arada unutmuşum dip not olarak,gitarında hiç bir manyetik modifikasyonu filan yok,overdrive lı şarkılarındada (bul beni gibi) clean li şarkılarındada aynı gitarı kullanmış...

Amatörlüğündede Gibson LP stüdio kullanmış.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fender Stratocaster Deluxe dediğin su american deluxe modelimi.sanırım büyük ihtimal değil.hala satılıyor mu fender strat deluxe lar.

üzerindeki manyetikleri nedir fender deluxe un.o tonun duygunun calış stiliyle alakası olduğu konusunda sana katılıyorum.ama aldığın gitar bu iş için uygun olsun diye bu kadar soruyorum.

verdiğin bilgiler için cok sağol 01

cavo demiş ki:
Fender Stratocaster Deluxe dediğin su american deluxe modelimi.sanırım büyük ihtimal değil.hala satılıyor mu fender strat deluxe lar.

üzerindeki manyetikleri nedir fender deluxe un.o tonun duygunun calış stiliyle alakası olduğu konusunda sana katılıyorum.ama aldığın gitar bu iş için uygun olsun diye bu kadar soruyorum.

verdiğin bilgiler için cok sağol 01

Rica ederim...

Dediğim gibi, gitarının eski model olduğunu tahmin ediyorum,emin olamadığım içinde kesin bir şey söylemek istemiyorum...

Kolay gelsin...

01,

Verdiğin bilgilerin kaynağını kontrol et. Yavuz Çetin'i sağlığında görmediysen ( yazdıklarından öyle anlıyorum) resimlerini iyi incele, ondan sonra bilgi ver. Bu arada eski Fender kataloglarına ve Fender ile ilgili başvuru kaynaklarını bir daha gözden geçirmeyi ihmal etme.

stratman demiş ki:
01,

Verdiğin bilgilerin kaynağını kontrol et. Yavuz Çetin'i sağlığında görmediysen ( yazdıklarından öyle anlıyorum) resimlerini iyi incele, ondan sonra bilgi ver. Bu arada eski Fender kataloglarına ve Fender ile ilgili başvuru kaynaklarını bir daha gözden geçirmeyi ihmal etme.

Stratman hakli 01.

Ben Yavuz'u ilk tanidigimda kendisi bir adet siyah LP standard kullanir idi. Zaten Peter Green hastasi oldugumuz icin epey hizli kaynasmistik. Simdi acik ortam daha fazla detay vermeyelim.

Sonra 95'te falan o LP standardini bir adet 70lerden kalma big headstock 3c sunburst strat calardi hayalde. Yilini da soylemisti, 72 73 oyle bir sey. Hatirlamiyorum 10 sene gecti mubarek, yaslaniyoruz.

Cavo, alabilecegin en iyi strat american vintage series. Amerika fiyati 1300 civarlarinda. Stratman'e sorarsan belki daha fazla detay verebilir, zira kendisini bu sebebden kiskanirim elindeki o 62 american vintage strat'i yuzunden (sene dgoru degil mi?).

B

Fender® American Vintage ’57 Stratocaster ile 62 arasında ne fark vardır. benim gördüğüm 57 mapple sap 62 rosewood. fiyatları aynı zaten.baska ne farkları var bu gitarların.hangisi ni önerirsiniz.

Yukarda yazdığım ekipmanların hepsini Mine Erkaya ile yapılan bir röpörtajda okumuştum,Mine Erkaya nın kim olduğuda malum yanlış bir bilgi vereceğini sanmıyorum.

Kaldıki bu ekipmanlarda Yavuz un kayıtlarda kullandığı ekipmanlar,Mine Erkaya yavuzn kayıtlarda hangi ekipmanları kullandığını yazmıştı,eğer inanmayan varsada o röpörtajı buraya asarım :)

01 demiş ki:
Yukarda yazdığım ekipmanların hepsini Mine Erkaya ile yapılan bir röpörtajda okumuştum,Mine Erkaya nın kim olduğuda malum yanlış bir bilgi vereceğini sanmıyorum.

Kaldıki bu ekipmanlarda Yavuz un kayıtlarda kullandığı ekipmanlar,Mine Erkaya yavuzn kayıtlarda hangi ekipmanları kullandığını yazmıştı,eğer inanmayan varsada o röpörtajı buraya asarım :)

Mine Erkaya kimdir nedir hic bir fikrim yok. Sonucta inanmak istedigine inanabilirsin.

B

DrB demiş ki:
01 demiş ki:

Mine Erkaya kimdir nedir hic bir fikrim yok. Sonucta inanmak istedigine inanabilirsin.

B

Mine Erkaya Yavuz Çetin in "Satılık" albümünün kayıtlarını yapmış bir şahsiyettir DrB hocam,ayrıca Yavuzun ölmeden önceki son sevgilisidir (paparazzi olmuşuz :LOL: ).

Müziktek. nede üyeydi ayrıca ;)

DrB demiş ki:
stratman demiş ki:
01,

Stratman hakli 01.

Ben Yavuz'u ilk tanidigimda kendisi bir adet siyah LP standard kullanir idi. Zaten Peter Green hastasi oldugumuz icin epey hizli kaynasmistik. Simdi acik ortam daha fazla detay vermeyelim.

Sonra 95'te falan o LP standardini bir adet 70lerden kalma big headstock 3c sunburst strat calardi hayalde. Yilini da soylemisti, 72 73 oyle bir sey. Hatirlamiyorum 10 sene gecti mubarek, yaslaniyoruz.

Cavo, alabilecegin en iyi strat american vintage series. Amerika fiyati 1300 civarlarinda. Stratman'e sorarsan belki daha fazla detay verebilir, zira kendisini bu sebebden kiskanirim elindeki o 62 american vintage strat'i yuzunden (sene dgoru degil mi?).

B

Mine Erkaya'nın kim olduğunu bilmekle beraber nu konuda dediklerini bilmiyorum. Y.Çetin'i çalarken gördüğümü ve kendi ağzından duyduğumu bilirim.

Barlo'nun yazdığı siyah LP kısmı doğrudur. Geniş kitleler tarafından ( klişe lafa bak!) tanınmadan önce ( beyoğlu'nda çalarken) öyle bir gitarı vardı. Daha sonra vefatına kadar çaldığı Shaft'ta o gitarı hiç görmedim. Sürekli sunburst 70'lerin başı strat ile gördük onu. Ben de 72 dedi diye hatırlıyorum. Efekt konusunda; önünde 5-6 tane pedalla da gördüm, saece bir booster ile de. Lambalı Twin ile de, transistörlü Yamaha ile de, hatta sanasamp ile direkt tesisata girdiğini de. Albümler ortada nerekerde ne efektler kullandığı, nasıl kullandığı da çok bariz. Severdim rahmetliyi. Mekanı cennet olsun.

Avatarına da koymuşsun, başka resimlerini de görmüşsündür eminim. Oradan uyanman lazımdı. Big headstock olunca zaten hangi tarihler arası üretildiği belli. Deluxe,plus vb. uzantılı modellerin de ne zaman üretilmeye başlandığı da belli. Onun için bilgilerini kontrol et, kataloglara filan bak dedim. Tahmin yürütmeye gerek yok yani.

Şimdi cavo'ya cevap vermeye çalışayım.

SRV, Yavuz Çetin filan dediğine göre çalmak istediğin tarzı bu eksende kabul ederek yazıyoruum. İşin vintage tarafındaysan US Vintage Series altında dediğin gibi 2 tane model var. 57 ve 62 reissue. Aralarında aslında sap hariç pek fark yok. Manyetikleri aynı. Metal aksam aynı. Sadece maple/RW farkı var. O kısmı senin hangisini sevdiğine kalmış. Ben RW severim ondan 62 almayı tercih ettim. Amerika'da 1250 ila 1400 USD arasında fiyatları değişiyor. Tabii klasik renk fiyat farkı da var (sunburst için +50,60 USD alıyorlar). Bendeki sunburst ve 1350'ye maloldu. Web fiyatları ile dükkan fiyatları arasında da ufak farklar var. Dükkan biraz daha pahalı. Uyarayım. Ancak böyle bir bütçen varsa üçe beşe de bakmamak lazım :D

SRV strat bana göre iyi hoş ama orjinali ile alakası yok bir kere. Geçen sene replicasını yaptılar CS'ta. Onu almak istersen bütçeni bayağı bayağı aşman gerekecek :D ..Saçma bir fikir gibi geliyor bana (ki iflah olmaz bir SRV fanı olmama rağmen)..

Sana en uygunu dediğim gibi reissue serisi. :D

NOT: Barlo, kıskanma lafını duymayayım bir daha. Biz senin elindeki ekipmana salya sümük bakıyoruz, bir gün kıskanıyoruz dedik mi? Allah sahibine bağışlasın demek lazım :D ..Ayrıca sen çak telefonu , benim gitar emrinde ( ihtiyacın olmasa da).. Lütfen yani..

Suhr, Anderson ve Grosh gibi üst kalite stratvari gitar yapımcıları var, bu adamların yaptıkları gitarlar senin limitinin üstünde ancak çok uygun fiyata 2. el bulabilirsin.

stratman doğrudur bazen ayakta uyuyorum :D

Eski bir Yavuz Çetin hayranıyım,ama öyle hiç bir zamanda gitarının yılını modelini filan araştırmak nedense aklıma gelmedi,zaten bu gitar mevzusundada bilgili olmadığımı sadece ,doğru yada yanlış tahmin yürüttüğümü belirtip,kayıtta kullandığı ekipmanları elimden geldikçe araştırıp yazmaya çalıştım...

Ama bu üretim yılları hadisesi filan bende baya bir merak uyandırdı şimdi :)

stratman hocam bu 57 62 strat ların köprüde humbacker için boşluğu mevcutmudur ?.tarzım tam olarak bluews değil hard rock ve alternative de calıyorum.ve iki gitar alacak param yok.o yüzden hum takabilirim köprüye.çünkü iki gitar alacak kadar paraya sahip değilim kolay kolay da olmam.

ayrıca bu white blonde rengi neden diğerlerine göre pahalı.gördüğüme göre düz bir renk.anlamadım doğrusu.

bir de rahmetli keşke yaşasaydı da gidip izleseydik.ekipmanı tartısmaya gerek kalmazdı. :(

cavo demiş ki:
stratman hocam bu 57 62 strat ların köprüde humbacker için boşluğu mevcutmudur ?.tarzım tam olarak bluews değil hard rock ve alternative de calıyorum.ve iki gitar alacak param yok.o yüzden hum takabilirim köprüye.çünkü iki gitar alacak kadar paraya sahip değilim kolay kolay da olmam.

ayrıca bu white blonde rengi neden diğerlerine göre pahalı.gördüğüme göre düz bir renk.anlamadım doğrusu.

bir de rahmetli keşke yaşasaydı da gidip izleseydik.ekipmanı tartısmaya gerek kalmazdı. :(

O zaman eksen biraz kaydı hocam:)

Senin alman gereken gitar bence (Fender olarak yani) American Deluxe Stratocaster® HSS.Gerçi 57-62'de o işi görür ama HB oyuğu yok ve daha uygun bir model varken uğraşma stack manyetikler veya tahta oymakla filan. Linkini aşağıda verdim.

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0101500720

Bende bunların s-1 switching sys. ve noiseless manyetikleri samarium cobalt değil alnico olduğu zaman üretilenlerden (2001'di ve o zamnaki adı American Deluxe Fat idi) vardı. Çok kaliteli ve güzel bir gitardır. Ayrıca reissue serilerden biraz daha ucuzdur. Çok memnun kalacaksın. American series ( eski american Standard yani) dan bayağı farklıdır. Hem ton, hem de dokunuş olarak.

Fiyatı biraz daha aşağıya çekeyim. Benim kilitli burgu, LSR eşik vs. ile işim olmaz dersen aşağıdaki gitara yönel bence.

American Stratocaster® HSS

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0117000791

Bu modeldeki diamondback HB'ları bilmiyorum yalnız. İşini görecektir büyük olasılıkla. Daha sonra istediğin değişikliği yaparsın üzerinde n'asolsa. American Series gitarlar HSH konfigürasyonda oluyorlar.

Geri