Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

hocam peki vintage alsam köprüye single görünümlü humbacker taksam işimi görürmü ne dersin.sanki yeni american deluxe lar bana biraz fender deiliş gibi geliyor.modernmiş gibi geliyor :D

bu single göürnen mini hum lardan alma fikrine ne dersin?

Klasik Fender Strat tonumu istiyorsun yoksa herhangi bir humbucker manyetikten alacağın tonumu,bence bir karar vermelisin,bunun ortası yok.

Stratlarla öyle hard rock yada benzeri tonlar lamak pek mümkün değil,az çok biliyorsundur,ya Fender Strat ın yanına ikinci bir gitar alıp daha sert tarzları onunla icra edeceksin yada ikisinden birini seçeceksin.

Köprüde humbucker olan stratlarda çok güzel,değişik tınıları var elbette ama bana kalırsa o bildiğimiz klasik strat tonu ile uzaktan yakından alakası yok,onlar sanki bambaşka gitarlar.

cavo demiş ki:
hocam peki vintage alsam köprüye single görünümlü humbacker taksam işimi görürmü ne dersin.sanki yeni american deluxe lar bana biraz fender deiliş gibi geliyor.modernmiş gibi geliyor :D

bu single göürnen mini hum lardan alma fikrine ne dersin?

Sana kalmış. Zevk meselesi. İşini görür tabii ki.

Ben sevmem o single boyutlu HB'ları..Fazla da anlamam açıkçası. Barlo bilir o işleri. :D

01 demiş ki:
Stratlarla öyle hard rock yada benzeri tonlar lamak pek mümkün değil

katılmıyorum fender stratlardan pekala rock ve hard rock tonu alabilirsin duzgun bi ekipmanla, tabiki sert metal tonlari çıkmaz o ayrı ve sunuda eklemek istiyorum bence klasik strat tonu boyun manyetiğinden yada boyunla ortanın (yani iki manyetiğide kullanarak) arasında daha iyi alınabilir gibi geliyor

kolay gelsin...

Ekipmandan kasıtın nedir?

Orijinal stratlarla hard rock yada benzeri tarzda müzik yapan bir grup-sanatçı örnek verirmisin bana ?

abi zaten metal yapmıcam gitarla :D .metal yapcak olsam sl1 i needn satayım.örnek olarak pink floyd, deep purple şarkılarını yavuz çetinin satılık albümündeki sert olan parçalarını vereyim size.seneye bir tane daha gitar alıcam su an için gitar dan beklediğim sound yukarıda örneklerde verdiğim gibidir.umarım derdimi anlatabildim.

zaten köprüye takılan iyi bir manyetiklede sert tonlar elde etmek mümkün ama benim sorum bu single görünümlü humbacker lar ile daha sert tonlar almam mümkünmüdür.dimarzio nun sitesinde olanları inceledim gayet güze tonları var bu manyetiklerin ama o sitedeki ses örnekelrine güzenilirmi bilmiyorum.adamlar kimbilir nasıl ekipmanla caldılar o örnekleri

BAzı modifikasyon ve ekipmanla strattanda metal v..b tonlar alabilirsin(İron Maiden örneği),ama cavo bizim bildiğimiz standart strattan bahsetmiş,eğer stratada öyle bir modifikasyon yaparsadao strat olmaz başka bir gitar olur...

TExas blues-rock,rock gibi tarzlarda çalış stiline bağlı olarak icra edilebilir,ama metal,hard rock gibi tarzları orijinal stratlarla icra etmek çok zor.

stratman demiş ki:
NOT: Barlo, kıskanma lafını duymayayım bir daha. Biz senin elindeki ekipmana salya sümük bakıyoruz, bir gün kıskanıyoruz dedik mi? Allah sahibine bağışlasın demek lazım :D ..Ayrıca sen çak telefonu , benim gitar emrinde ( ihtiyacın olmasa da).. Lütfen yani..

Summe ve hasa,

Kiskanma degil, imrenme! Yanlis kelime secimi. 8) Aaah ah seklinde.

Aman goz moz kalmasin, tahtaya vurdum cidden 3 defa. ;)

B

janmoreye demiş ki:
Beni hiç dinlememekle hata ediyorsun, fenderlerin reissuelarının klavyeleri 7.25 yarıçaplı ve küçücük perdeleri var, bending yapması çok zor gitarlar, sana aradığın fiyata alabileceğin en iyi gitarları öneriyorum..
http://instruments.search.ebay.com/...ypeZ1QQsacatZ3858QQsatitleZQ28suhrQ2cgroshQ29

Güzel bir nokta. Bend hadisesi ve küçük perdeler hadisesi doğrudur. Alışmak lazım. Herhangi bir reissue veya vintage tip ekipman kullanırken en önemli nokta gerçekten istediğinin bu olduğu mu sorusunu kendine sormuş olman. Reissue bir Fender'e sanki eski bir Fendermiş gibi davranacaksın. Tarzın da, beklentilerin de o şekilde olacak. Yoksa sonuç hayal kırıklığı olur.

DrB demiş ki:
Moreye'nin dedikleri tamamen dogru, soyledigi gitarlara bak. Bence Anderson'lar hos aletler ama ustundeki manyetikler bana gelmiyor. Onun yerine PAF kilikli seyleri tercih ediyorum. Gerci 2 sene bir anderson'um oldu, bir sekilde cok isinamadim alete. Ayni sey benim gozumden PRS icin de gecerli, 2.5 sene isinamadim. Ikisini de sattim sonrasinda amerikadayken. Diyecegim kisisel tercihler hadiseyi belirler, ve sahsen Moreye'nin soyledigi gitarlarin hepsini bilmesem de bazilarini ben cok sevmem, anderson mesela. Ama kesinlikle iyi gitarlar, kotu falan degiller.B
Anderson ve PRS için söylediklerine %100 katılıyorum. Suhr çalmadım (malumunuz solaklık meselesi) ama dinledim, kesinlikle Anderson gibi değil. Ve özellikle daha vintage bir sound için Grosh'u tavsiye ediyorlar. Veya Lentz tabiiki ama vakti zamanında yapmış olduğu Tele ve Stratlar 4000 Dolara falan gidiyor (sıfırı 2500 civarındaydı). Örneğin: http://www.lentzguitar.com/forum/showthread.php?t=280
Bu arada Lentzin yeni yaptığı dizaynını da şiddetle tavsiye ediyorum ama fiyat sınrının üzerinde ve ikinci elleri bile malesef sıfırıyla yaklaşık aynı fiyatlara gidiyor. Ben hiç bu kadar mükemmel bir gitar kullanmadım. Biraz konu dışına çıktım ama gerçekten Amerikada SanDiegoya yakın biyerlerde yaşayan var ise bir gidip denesin adamın yaptığı gitarları.
lentzcoming.jpg

01 demiş ki:
Stratlarla öyle hard rock yada benzeri tonlar lamak pek mümkün değil,az çok biliyorsundur,ya Fender Strat ın yanına ikinci bir gitar alıp daha sert tarzları onunla icra edeceksin yada ikisinden birini seçeceksin.
quote]
Dimmu Borgir ismini su an hatırlayamadıgım bi albumunde(ki diğerlerindede kullanıolardır kesib) kaydında strat la calıodu sanırım bi fikir olmuştur.

batuj demiş ki:
Dimmu Borgir ismini su an hatırlayamadıgım bi albumunde(ki diğerlerindede kullanıolardır kesib) kaydında strat la calıodu sanırım bi fikir olmuştur.

Puritanical Euphoric Misanthropia :)

Ama bence o yanıltıcı olur, çünkü öyle ekipmanlara bağlıyorlar ki bazen gitar soba borusundan olmadıkça farketmiyor :).

arkadaşlar teşekkür ederim yardımlarınız için.son kararım biraz daha para biriktirip daha iyi bir gitar almak.

bu arada musicman steve murse hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Geri