Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

rocker_hawk demiş ki:
Bugün senfoni müzik e gittim. Hakan abi artık mexico fender satmadığını, fiyatına göre çok kötü gitar olduğunu söyledi ve bana squier önerdi(ki ben mexico ve haighway arasında seçim yapacaktım) .Bence haklı değil.Siz nasıl düşünüyorsunuz??
Evet meksikadan iyi squier'lar olabiliyor, ama buna bakıp kesin bir yargıya varmak yanlış. Yani genelde bakıldığında meksikalar squier'lardan daha iyi. Ama belli olmuyor işte, meksika alıp, amerikandan daha memnunum diyeni de var. Bence o adam biraz pazarlama tekniği dediğim işe başvurmuş :)

Re: Gitar çalmayı öğrenmek istiyorum

cozey demiş ki:
Merhaba
Ben gitar çalmayı henüz hiç bilmiyorum.Ve üstelik kendikendime öğrenmeye çalışacağım...öğrenebildiğim kadarıyla kendi çapımda çalacağım.Alacağım klasik gitara ençok 65-100ytl arası verebilirim.Ve korkarım gitardan anlayan bir arkadaşım da yok ve tek başıma alacağım.Enazından fazla kazıklanmamak için nelere dikkat etmeliyim:) yada acemiler yeni başlayanlar içn önerilecek belli bi marka varmıdır? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

aynen ben de senin gibiyim : kendim öğreniyorum ve çok rahat oluyor.
tavsiyem : rodriguez = 95 TL'ye aldım. çok da memnunum.
bakmak istersen link vereyim :

http://www.turkrock.com/ftopic51467-0-asc-640.html

sayfanın aşağısında,siyah bir gitar.

öğrenmek için kaynak

süper! çok teşekkür ederim.Peki bir soru daha sorsam...hangi kaynakları takip ettin ve ediyorsun öğrenme aşamasında? Tüm tavsiyelere ve hertürlü bilgiye açığım ve ihtiyacım var.Ama gitarın gerçekten şahane gözüküyor:)

Re: öğrenmek için kaynak

cozey demiş ki:
süper! çok teşekkür ederim.Peki bir soru daha sorsam...hangi kaynakları takip ettin ve ediyorsun öğrenme aşamasında? Tüm tavsiyelere ve hertürlü bilgiye açığım ve ihtiyacım var.Ama gitarın gerçekten şahane gözüküyor:)

teşekkürler :D
www.yenigitar.com oradan bazı bilgilere bakıyorum.
burası uygun başlık değil sanırım pm atıyorum nasıl öğrendiğimle ilgili ..:D

Arkadaşlar Meksika Fender Stratocaster mı yoksa Telecaster mı almalıyım
hangisinde daha fazla tarzın hakkını vererek çalarım..? (blues grunge rock yetmişler pink floyd led zeppelin fln)

Ibanez RGT42DX alsam mı yoksa alsam mı? :)

Arkadaşlar Ibanez RGT42DX model gitarı almak istiyorum fakat hiç deneme fırsatım olmadı. Bırakın denemeyi karşıdan bile görmüşlüğüm yok :) Ibanez kataloglarında gördüğüm görsel ve yapısal olarak beni tatmin eden bir gitar. Öncelikle neckthru olması çok istediğim bir özellik ve çift humbucker olması (pick-up'lar tatmin etmeye bilir belki) ayrıca Edge Pro II köprü olmasıda oldukça güzel. Klavye işlemeside çok hoş.. Tarzım progressive rock, John Petrucci manyağıyım tabiki Dream Theater da :) Bu gitarın tonları beni tatmin eder mi?? Şu an Jackson kullanıyorum, genelde sert bi gitar diye tabir edilir ama çok tatlı tonlar elde ediyorum. Üzerinde dandik pickuplar olmasına rağmen, hatta sap ve floyd rose ayarı bile kaçtı ehehe :p Kısacası benim düşüncem bu işte processor'un tonda artısı çok fazla. Gitar çok dandik olmadıktan sonra tabiki.. Bende bu düşünceyle yola çıktım, özellikleri gayet sağlam bi gitar, öle bölede diil zaten 1100YTL civarında.. Napsam arkadaşlar, birde size danışayım dedim??

Re: Ibanez RGT42DX alsam mı yoksa alsam mı? :)

aLone demiş ki:
Arkadaşlar Ibanez RGT42DX model gitarı almak istiyorum fakat hiç deneme fırsatım olmadı. Bırakın denemeyi karşıdan bile görmüşlüğüm yok :) Ibanez kataloglarında gördüğüm görsel ve yapısal olarak beni tatmin eden bir gitar. Öncelikle neckthru olması çok istediğim bir özellik ve çift humbucker olması (pick-up'lar tatmin etmeye bilir belki) ayrıca Edge Pro II köprü olmasıda oldukça güzel. Klavye işlemeside çok hoş.. Tarzım progressive rock, John Petrucci manyağıyım tabiki Dream Theater da :) Bu gitarın tonları beni tatmin eder mi?? Şu an Jackson kullanıyorum, genelde sert bi gitar diye tabir edilir ama çok tatlı tonlar elde ediyorum. Üzerinde dandik pickuplar olmasına rağmen, hatta sap ve floyd rose ayarı bile kaçtı ehehe :p Kısacası benim düşüncem bu işte processor'un tonda artısı çok fazla. Gitar çok dandik olmadıktan sonra tabiki.. Bende bu düşünceyle yola çıktım, özellikleri gayet sağlam bi gitar, öle bölede diil zaten 1100YTL civarında.. Napsam arkadaşlar, birde size danışayım dedim??
1100 YTL'ye karşıdan bile görmediğin bir gitarı alma bence. Burdaki herkes al dese de alma desede deneme şansın olmadan, en azından benzer bir modelini vs.. eline almadan bu işe hiç girme derim.

ubteoman demiş ki:
Arkadaşlar Meksika Fender Stratocaster mı yoksa Telecaster mı almalıyım
hangisinde daha fazla tarzın hakkını vererek çalarım..? (blues grunge rock yetmişler pink floyd led zeppelin fln)

grunge ve led zeppelin deyince sanki telecaster sesi sana daha çok uyar gibi geldi..

beyler ben şimdi gidip araştırdım jackson dx10d dinky ile ibanez rg 1570 arasında kaldım aslında cort evl k6 alırım üstünde haça benzeyen kılıç olmasa ama o yüzden geçelim şimdi bu 2 gitar arasında ki farklar birinde seymour duncan manyetik var diğerinde ibanez manyetik ikiside japon ikiside aslında birbirine benzer gitarlar fiyat olarak ta aynılar hangisini almak daha mantıklıdır sizce

Arkadaşlar elimde imkan olsa muhakkak denemek isterim ama malesef istanbulda yaşamıyorum. Buralarda RG270 bile bulmak zor.. Gitarı getirtip deneme gibide bir şansım yok. Bu yüzden kafam çok karışık..

fen0men0 demiş ki:
beyler ben şimdi gidip araştırdım jackson dx10d dinky ile ibanez rg 1570 arasında kaldım aslında cort evl k6 alırım üstünde haça benzeyen kılıç olmasa ama o yüzden geçelim şimdi bu 2 gitar arasında ki farklar birinde seymour duncan manyetik var diğerinde ibanez manyetik ikiside japon ikiside aslında birbirine benzer gitarlar fiyat olarak ta aynılar hangisini almak daha mantıklıdır sizce

İki gitarı da denedim, açık ara 1570 diyorum. Klavyesi son derece rahat, Edge Pro köprü en başarılı lisanslı Floyd Rose köprülerden biri. Akort kaçırma sorunu oldukça az. Manyetikleri V7-S1-V8 yanlış bilmiyorsam, üst düzey manyetikler değil ama rezil manyetikler de değiller kesinlikle. Gene de zevkine uygun bir maynetik takviyesi ile canavar gibi bir gitarın olacaktır, emin ol.

Bildiğim kadarıyla DX10D Dinky'nin manyetikleri Duncan Desinged, Seymour Duncan değil. Bu model de pek fena değil ama 1570'in yanına yaklaşamaz kanımca.

Re: yeni gitar aldım,görüşleriniz?

neverktulu demiş ki:
Mrb arkadaşlar,foruma üye olmadan önce bi gitar almıştım.,Heavy metalden hoşlandığım için esp önerdiler.Esp ltd ex-50 model endonezya üretimi bi gitar aldım.gitarda yeniyim.Başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum.Gitarı İstiklal'deki Peradan 360$'a aldım.Fiyatı sizce nasıl?Ayrıca Kadıköyde özel derse başladım,bire bir ders,saati 30 ytl.Bana bu konularda yardımcı olup,görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bana da yardım arkadaşlar.Gitarı ilerletmem konusunda tavsiyelerinizin benim için çok büyük önemi var.

Re: yeni gitar aldım,görüşleriniz?

neverktulu demiş ki:
Mrb arkadaşlar,foruma üye olmadan önce bi gitar almıştım.,Heavy metalden hoşlandığım için esp önerdiler.Esp ltd ex-50 model endonezya üretimi bi gitar aldım.gitarda yeniyim.Başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum.Gitarı İstiklal'deki Peradan 360$'a aldım.Fiyatı sizce nasıl?Ayrıca Kadıköyde özel derse başladım,bire bir ders,saati 30 ytl.Bana bu konularda yardımcı olup,görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bana da yardım arkadaşlar.Gitarı ilerletmem konusunda tavsiyelerinizin benim için çok büyük önemi var.

Ibanez Ex 520 kullanan var mı?
Elimde Amerikan Fender var, tahmin edebiliceğiniz gibi ağırbaşlı bir alet :)
Her tür müziğe gitmiyor, biraz daha fusion, rock vb... şeyler için daha versatil bir gitara ihtiyacım var ama çokta para verebilicek durumda değilim.
Ibanez S serisinin çok iyi ürünleri var, fiyat olarakta bu S bana uygun geldi. Bir kere deneme şansım oldu gitarı ama daha detaylı bir yorum yazabilecek olan var mı? Köprüsü ne kadar kaliteli, akord kaçırma durumu nedir, klavyesinde problem yaşanıyor mu vs..? (Dediğim gibi denedim ama uzun vadeli tecrübelerde daha iyi anlaşılabilinecek şeyler bunlar)
SRV müzikte 550 dolara bir tane ikince el var, gayet makulde görünüyor.
Bu arada Ibanez yeniden 7 telli S çıkarmış, sevenlerine duyurulur.

Arkadaşlar çok soruldu ama hepsini okudum herkes başka birşey söylüyor. Trigonda bana American highway le mexico arasında sapında sadece amerikan yazması farkı var dediler.Başka fark yok mu?Ben almışken amerikan almak istiyorum... Bir de manyetik modifiyesi yapmayı düşünüyordum. Orada çalışan abi manyetik gitara uymayabilir, istediğin gibi olmayabilir dedi.Böyle bir ihtimal var mı??

rocker hawk, highwaylerle özellikle de yeni üretim highwaylerle meksika stratlar arasında kalite farkı var. genel konuşmak her ne kadar doğru olmasa da durum bu. manyetik gitara uyar, uymaz onlar manyetik seçimine kalmış.

Manyetik olarak dimarzio veya seymour duncan düşünüyorum. Distortion tonunu daha iyi elde etmek için...Model olarak şimdilik birşey düşünmedim daha doğrusu pek fazla bilgim yok.

rkadaslarım!BASS CORT FUNK MACHİNE..yada CORT A4
desem..çalan,deneyen,duyan,gitarı bilen arkadaslar varsa bir anlatın bakalım.. ikisinden biri deseniz ne dersiniz?

CORT FUNK MACHİNE
CORT A4

cort funk machine çok hoş bi gitar.
ama diğer tarzda müzik için çok elverişli mi bilmem, yoksa slap tonları güzel. Ne istediğine bakar.

cort A4 arkadaşım kullanıyor, eksi modelini. Baya memnun. Gitar kullanışlı, yeni modellerde manyetikler de değişti ve manyetik switchi konmuş. Tonlar desen istemediğin güzellikte, kimisi tam funk şarkılar için ideal, bi ayar çekince tizler kısılıp walking basslere çok uyuyor. komik tonlar da var tabi, kurbağa vaklaması gibi :) Zaten aktif manyetik. Yeni modelde pil değiştirmek için tornavidaya da ihtiyaç yok, pratik. A4 iyi bence...

Geri