Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

hmm.. gigger signature hakkında hiçbir fikrim olmadığı için ikisini karşılaştıramıyorum =/

manyetikler hakkında şunu söyleyebilirim ama: INF manyetiklerle ilgili şu ana kadar birkaç yorum haricinde hep kötü şeyler duydum, okudum. Genel olarak inf manyetikli ibanezi olanlar kısa zaman içinde değiştirdiklerinden bahsediyor. Çoğunluk da dimarzioya geçiyor. Ama manyetiğe gelene kadar çok şey var tabi aslında. Yani rastgele bir setuptla hiçbir şey anlaşılmıyor.

2550nin sapı incecik tonu da güzel bu arada =)

Selam dostlar Blind Guardian, Iced Earth vs grupların çaldığı (power metal) tonlarını elde edebileceğim gitar ve manyetikler nelerdir?

slm arkadaşlar.
ben ibanez rgr320ex ve rg420eg arasında karasızım.

320exnin üzerinde emg design manyetikler var. bu manyetikler bildiğimiz aktif emg manyetik değiller. emgnin ibanez için tasarladığı ve sanırım ibanez yapımı manyetikler.

420egnin üzerinde de v7 v8 manyetiler var. gidip zuhale sordum ve bana 320ex ile ilgili ağzımı bile açtırmadan 420eg dedi. fiyatı da 600 dolara çekti.

açıkçası benm de aklıma 420eg daha çok yattı. bu konuyla ilgili bi fikir verirseniz müteşekkür olurum:)

bende 420eg diyorm eğer ikisi arasında kaldıysan ki bende 1 hafta önce falan ikisi arasında kalmıştımki ikisinden birisini almadım gittim 320fm aldım :) :) ya ikisde maun galiba ki sewmiyorum ben maunları manyetiklere pek oturmuyo yani ama ikisi arasında daa ii olan 420eg manyetiklere bakma sen gerçek emg olmadığı için istediğin sert soundu vermiyo denedimde ondan 420eg yi denedim daa güsel klavyeside rahat bana göre tabi ama rglerin klavyesiini seviyorum zaten ben. sen zuhale gitme kadıköy pasajında stage müzik var onda olması lazım 420eg git bi dene ama tabi ben 1 buçuk 2 hafta önce görmüştüm neyse çok fazla yazdım benim oyum 420egye

arkadaşlar elimde 600 ytl kadar bir bütçe var ve amfi almak istiyorum tercihim min 80 w rms vede en önemlisi 2x 10 yada 2x 12 inc. combo yada kafa kabin dir. tavsiyelerinizi bekliyorum. he bide hi-gain olması daha da bir hoş olur varmıdır böyle bir amfi. sağolun şimdiden.

arkadaşlar gitar konusunda sizlerin bilgilerinize ihtiyacım var.

yapacağım müzik black - death ve esp alexi-200 almayı düşünüyorum. o fiyatlarda istediğim tonu başka bir gitarda bulabilir miyim? tavsiyeleriniz nelerdir? (v olması lazım)

Merhaba arkadaşlar ben aranıza bugün katıldım siteyi tesadüfen gördüm ve çok hoşuma gitti.neyse ben konuya geleyim.Arkadaşlar benim daha önceden hiç gitar çalmışlığım yok.gitarlardan da fazla anlamıyorum fakat son 2-3 aydır bass gitara merakım var.Bizim okuldan bass çalan 3-4 arkadaş var onlardan bass gitar hakkında birçok şey öğrendim onlarla beraber zaman zaman bazı teknikleri çalıştık söylediklerine göre yeni başlayan birine göre iyiymişim. bass a olan ilgim giderek arttı.Toplamda en fazla 800 ytl para harcayabilirim ve malum durumumuz pek iyi olmadığı için aldığım gitarı öyle hemen değiştiremem.Amacım kendimi bass gitarda en iyi şekilde geliştirmek yani bi alırsam bidaha elimden düşürmeyeceğim ve bundada kararlıyım.Söylediğim koşulları göz önünde tutarsak sizden öneri bekliyorum. Hem bass gitar hemde amfi almam gerekiyor.Arkadaşlarım gerek yok 4 telli al deselerde çeşitli sitelerden izlediğim videolarda falan 5 telli bassların tonları çok hoşuma gidiyor.lütfen arkadaşlar beni bu tüm söylediklerim doğrultusunda bilgilendirin ama unutmayın ben daha yeniyim kafamı karıştırmadan anlayabileceğim şekilde anlatın ama lütfen gerçekten bu işten anlayanlar yazsın yoksa işler karışıyor ;) ha birde az kalsın unutuorumdum saplarının hangi ağaçtan olması daha iyi olur kaç perdeli olması iyi olur ?

Clickboy demiş ki:
Başlangıç için bi bas al işte. Bi de amfi döşe. Tam olur sana göre.

ya arkadaşım ben yukarda zaten aynısını yazdım senin bu yazının bana tam bi cevap lazım . bana uygun birşey biliyosan onu yaz

lütfen 1 önceki mesajımı okuyun arkadaşlar acil cevap lazım

800 lira fazla bile... beginner için idealler 2. ellerdir. ha 2. el almak istemiyorsan ucuzundan herhangi bir marka bas gitar alabilirsin. ses kalitesi, tonu farklı değildir zaten düşük modellerin. sen el pratiği kazan, daha sonra iyi bir gitar alırsın :)

AirBass demiş ki:
Merhaba arkadaşlar ben aranıza bugün katıldım siteyi tesadüfen gördüm ve çok hoşuma gitti.neyse ben konuya geleyim.Arkadaşlar benim daha önceden hiç gitar çalmışlığım yok.gitarlardan da fazla anlamıyorum fakat son 2-3 aydır bass gitara merakım var.Bizim okuldan bass çalan 3-4 arkadaş var onlardan bass gitar hakkında birçok şey öğrendim onlarla beraber zaman zaman bazı teknikleri çalıştık söylediklerine göre yeni başlayan birine göre iyiymişim. bass a olan ilgim giderek arttı.Toplamda en fazla 800 ytl para harcayabilirim ve malum durumumuz pek iyi olmadığı için aldığım gitarı öyle hemen değiştiremem.Amacım kendimi bass gitarda en iyi şekilde geliştirmek yani bi alırsam bidaha elimden düşürmeyeceğim ve bundada kararlıyım.Söylediğim koşulları göz önünde tutarsak sizden öneri bekliyorum. Hem bass gitar hemde amfi almam gerekiyor.Arkadaşlarım gerek yok 4 telli al deselerde çeşitli sitelerden izlediğim videolarda falan 5 telli bassların tonları çok hoşuma gidiyor.lütfen arkadaşlar beni bu tüm söylediklerim doğrultusunda bilgilendirin ama unutmayın ben daha yeniyim kafamı karıştırmadan anlayabileceğim şekilde anlatın ama lütfen gerçekten bu işten anlayanlar yazsın yoksa işler karışıyor ;) ha birde az kalsın unutuorumdum saplarının hangi ağaçtan olması daha iyi olur kaç perdeli olması iyi olur ?

öncelikle şurda biraz gezinmeni tavsiye ederim: http://www.basgitarist.net/modules.php?name=Forums

sorularına gelirsek, öncelikle ağırlıklı olarak ne tür çalmayı düşünüyorsun ve ona göre nasıl bir ton arıyorsun onu biraz düşün, marka model ona göre bak. 800 ytl amfi + bas gitar için ortalama bir bas ve 20-30 wattlık bir çalışma amfisi için yeterli bir miktar sayılır.

tel sayısı tonunu etkilemez ve sana kalmış bir tercih, 4 tel hem başlangıç hem de genel olarak yeterli olur bence. klavyenin, sapın, gövdenin ağacını kafanda birkaç model oluşunca onlar arasından bakar ve araştırıp karşılaştırırsın zaten. perde sayısı genelde 20-24 arası değişir ve pek bişeyi etkilemez.

kenan0134 demiş ki:
bende 420eg diyorm eğer ikisi arasında kaldıysan ki bende 1 hafta önce falan ikisi arasında kalmıştımki ikisinden birisini almadım gittim 320fm aldım :) :) ya ikisde maun galiba ki sewmiyorum ben maunları manyetiklere pek oturmuyo yani ama ikisi arasında daa ii olan 420eg manyetiklere bakma sen gerçek emg olmadığı için istediğin sert soundu vermiyo denedimde ondan 420eg yi denedim daa güsel klavyeside rahat bana göre tabi ama rglerin klavyesiini seviyorum zaten ben. sen zuhale gitme kadıköy pasajında stage müzik var onda olması lazım 420eg git bi dene ama tabi ben 1 buçuk 2 hafta önce görmüştüm neyse çok fazla yazdım benim oyum 420egye

İnanın tartışma falan yaratmak istemiyorum ama hergün onlarca, belki daha fazla insan bilgi edinmek için okuyor bu başlığı.. Ben de zamanında burası ve benzeri yerlerdeki bilgili, tecrübeli abilerime sordum gitarımı alırken. Yani şu mesaj kenan0134... Ne diyebilirim :S ilginç!
Bilgimiz olmayan konularda insanları yanıltmamaya özen gösterelim lütfen.
Bu siteden, dediğim gibi, süreç içerisinde oldukça fayda gördüğüm için bu mesajı yazmak konusunda sorumlu hissettim kendimi.

Gylena 2 gün önce İstanbul'a gittim ve rg2550 yi denedim.Ordaki arkadaşta baya bi anlattı klavyesi gerçekten çok güzel.Manyetikleri aktif değil tek eksiği o fakat onuda pedallarla halletmeye çalıcam büyük ihtimalle.İçim ısındı alete.Elime alacağım günü iple çekiyorum.

gylena bu konuda bilgin varsa sevinirim. gitarı almadım henüz, ne kadar çok insan yardımcı olursa o kadar iyi bi seçim yapabilirm. nü metal ve endüstriyel rock için senin tavsiyen nedir? gitar olarak tabi...

evilchild demiş ki:
Gylena 2 gün önce İstanbul'a gittim ve rg2550 yi denedim.Ordaki arkadaşta baya bi anlattı klavyesi gerçekten çok güzel.Manyetikleri aktif değil tek eksiği o fakat onuda pedallarla halletmeye çalıcam büyük ihtimalle.İçim ısındı alete.Elime alacağım günü iple çekiyorum.

Ibanez'ler sadece metal müzik icra etmek amacıyla üretilmediğinden (En azından bu modeller) aktif manyetik olmaması bir eksi değil.

enderiplikci demiş ki:
gylena bu konuda bilgin varsa sevinirim. gitarı almadım henüz, ne kadar çok insan yardımcı olursa o kadar iyi bi seçim yapabilirm. nü metal ve endüstriyel rock için senin tavsiyen nedir? gitar olarak tabi...

Çok fazla "müzik türü ismi" türedi? Affınıza sığınarak soruyorum "endüstriyel rock" nasıl oluyor?

Nu metal için her gitar gider, zira çok zor değil o tarz tonları almak :) Bir les paul işi rahatlıkla görür, ancak bütçeye göre çakma, kısmi çakma veya kaliteli bir gitar alınabilir...

Bu arada çok takmamak lazım blues çalacaksanız aktif manyetikli bir gitar, thrash, death veya black metal çalacaksanız da köprüde single manyetikli bir gitar hariç ne kullanırsanız kullanın uygundur. Müzik zevk-renk işidir. ben ibanez derim arkadaş jackson der, diğeri esp der... Benzer tarz gitarlardır ama her kafadan başka ses çıkar

Geri