Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Hangisini almak istiyorsan ondan al...Ben eğer uymasaydım ve gördüğüm ilk çakma les paul olan J&d yi alıp başlasaydım daha çok eğlenirdim başlarda.

mutlaka farklıda,ben ikisinide seviyorum nolcak şimdi :) Yani benim asıl sormak istediğim şu aslında yani bu 2 gitar klasman olarak aynı klasmana girermi?Ton vs bunlar çok farklı mutlaka.Zaten onun için dedim ya 2sinide almak lazım diye..

yani fender tonuna hastaysan fender alırsın gibson tonuna hastaysan gibson alırsın.gibson daha yola gelen bir gitar kanımca yani cayır cayır metalde çalarsın bluesda.ama fenderin neck manyetiğinde alltube amfide çalmayıda hiçbirşeye değişmem :D eğer rock müziğini çalmayı daha çok düşünüyorsan gibson al.yinede sen bilirsin :D

Ibanez RG1570L hakkında sorum[gitar alıcam]

Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Gitar almak istiyorum fakat bazı önerilere ihtiyacım var.Öncelikle kesinlikle elektro olucak, sol elimi kullandığım için SOLAK gitar alıcam o yüzden fazla alternatifim yok..
Beğendiğim gitar Ibanez RG1570L fiyatı da 1267ytl civarı.[tam fiyat bilmiyorum 1500diyenlerde oldu ama mydukkanda 1267yazıyor]
İngilizce aksanım iyidir, şarkı söylemek konusunda problemim yok yani.Hem çalıp hem söylemek istiyorum
Bu gitarı alırsam üzerine amfi pedal için 600-700 ytl daha masraf yapabilirim.
Fakat dediğim gibi uzun ömürlü bir gitar istiyorum.Gitar tecrübem yok gibi birşey,arkadaşlarım bana öğretecekler..Kurs alma imkanım yok.
Bu gitarı alırsam nasıl olur, iyi veya kötü yönleri varsa bilgilendirir misiniz?
Şimdiden teşekkürler :D :D

Re: Ibanez RG1570L hakkında sorum[gitar alıcam]

Öncelikle hangi tarz müzik yapacağını da belirtmen tavsiye açısından bize yardımcı olurdu. Ama kaba hataları ile anlatmak gerekirse : öncelikle rg1570 tartışmasız gözüm kapalı tavsiye edeceğim bir gitardır. Şu an kendime ait 3. rg1570 i kullanıyorum. Bende solağım. Bu gitar tarz olarak oldukça geniş bir yelpaze sunuyor, kalitesi ve işçiliği çok iyi. Herşeyden önce üzerindeki edge köprü ile çalınca standart rg gitarları bir daha çalmak çok zor geliyor insana. Köprüsü gerçekten çok iyi.

Rg1570 iyi güzel ancak senin için nelere dikkat etmen daha önemli bunlar ne mi?

1- Yeni başlıyorsan rg1570 deki floyd tarzı tremolo köprü seni gitardan soğutabilir. (tel takma ve akord güçlükleri sebebiyle) Bu sebeple sabit köprülü bir gitar alman senin için daha iyi olabilir. Ama illa sabit köprü olmasın ben sabrederim sabırlıyım diyorsan bir sakıncası yok. :LOL:

2- Eğer piyasa tarzı, pop, soft rock vb yapacaksan fender strat gibi bir model ile çok daha mutlu olabilirsin. Cleanlerde daha tatlı daha hissiyatlı gitarlardır. Rg1570 gibi super strat gitarlar biraz daha agresif müziğe yatkındır. Zaten bağlayıcı bir genelleme olmasın ama ibanez rg modeli çalanların çoğu bir şekilde shred (hızlı solo vb) gitara daha meraklı ve istekli insanlar oluyorlar. En azından benim karşılaştıklarım ve kendim de bunu görüyorum.

3- Dediğim gibi tarzına göre gitar seçmene seni daha mutlu eder marka modelden önce sabit köprü mü değilmi buna karar vermen lazım. Marka model daha çok senin sevdiğin bir gitar olabilir illa şunu al demek yanlış olur.

SPOON demiş ki:
Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Gitar almak istiyorum fakat bazı önerilere ihtiyacım var.Öncelikle kesinlikle elektro olucak, sol elimi kullandığım için SOLAK gitar alıcam o yüzden fazla alternatifim yok..
Beğendiğim gitar Ibanez RG1570L fiyatı da 1267ytl civarı.[tam fiyat bilmiyorum 1500diyenlerde oldu ama mydukkanda 1267yazıyor]
İngilizce aksanım iyidir, şarkı söylemek konusunda problemim yok yani.Hem çalıp hem söylemek istiyorum
Bu gitarı alırsam üzerine amfi pedal için 600-700 ytl daha masraf yapabilirim.
Fakat dediğim gibi uzun ömürlü bir gitar istiyorum.Gitar tecrübem yok gibi birşey,arkadaşlarım bana öğretecekler..Kurs alma imkanım yok.
Bu gitarı alırsam nasıl olur, iyi veya kötü yönleri varsa bilgilendirir misiniz?
Şimdiden teşekkürler :D :D

Rock ve metal(çok ağır olmamak şartıyla) çalmak istiyorum.Fakat yeri geldiği zaman daha break parçaları da çalabilmeliyim.Örnek veremeceğim ama anlatmak istediğimi anladınız sanırım.
Akordu bozulduğu zaman kendim yapabilme şansım varmı,veya bu gitarı aldığım zaman ileride değiştirme problemim olurmu..10.sınıf öğrencisiyim bu yaz almayı planlıyorum.Biliyorum fiyatı biraz fazla,zengin de değilim ama bu gitarı gerçekten beğendim ve solak olduğum için en iyi seçeneklerden biri gibi geldi.Birçok kişi bunu alma öğrenene kadar paralarsın dediler..Buna ne diyebilirsiniz başlamak için uygunmu? Dediğim gibi gitar bilgim 0, amfi ve pedala 600-700masraf yapabilirim daha sonra..

SPOON demiş ki:
Rock ve metal(çok ağır olmamak şartıyla) çalmak istiyorum.Fakat yeri geldiği zaman daha break parçaları da çalabilmeliyim.Örnek veremeceğim ama anlatmak istediğimi anladınız sanırım.
Akordu bozulduğu zaman kendim yapabilme şansım varmı,veya bu gitarı aldığım zaman ileride değiştirme problemim olurmu..10.sınıf öğrencisiyim bu yaz almayı planlıyorum.Biliyorum fiyatı biraz fazla,zengin de değilim ama bu gitarı gerçekten beğendim ve solak olduğum için en iyi seçeneklerden biri gibi geldi.Birçok kişi bunu alma öğrenene kadar paralarsın dediler..Buna ne diyebilirsiniz başlamak için uygunmu? Dediğim gibi gitar bilgim 0, amfi ve pedala 600-700masraf yapabilirim daha sonra..
vokal gitar yapacak fazla gitarla oynamayacak (bol tremolo kullanmak) biri için sabit köprü daha iyi olacağı kanısındayım.

Herkese Selamlar... Ben bir Ibanez Grg170 almayı düşünüyorum. Gitar'a daha yeni başladım henüz akorlara yeni geçmiş durumdayım ve Ibanez'in elime çok iyi oturduğunu gördüm ve ayrıca hoşuma da gitti. Fakat 300 ytl gibi bir bütcem var (pedal ve amfim var hediye geldi :) ) ve bununla bir Ibanez Grg170 alabildiğime şaşırdım. Grg170 dx ler ile baya bir fiyat farkı var aralarında... 300 ytl sizce uygun mu?

Shizoko demiş ki:
Herkese Selamlar... Ben bir Ibanez Grg170 almayı düşünüyorum. Gitar'a daha yeni başladım henüz akorlara yeni geçmiş durumdayım ve Ibanez'in elime çok iyi oturduğunu gördüm ve ayrıca hoşuma da gitti. Fakat 300 ytl gibi bir bütcem var (pedal ve amfim var hediye geldi :) ) ve bununla bir Ibanez Grg170 alabildiğime şaşırdım. Grg170 dx ler ile baya bir fiyat farkı var aralarında... 300 ytl sizce uygun mu?

sana tavsiyem 60 ytl daha koy grg170dx al cunku grg170 eski bir model aralarında sadece kasanın kaplama farkı var bıldıgım kadarıyla sıkı bı pazarlıkla 350 ye alabılırsın

Grg170dx kullanmıştım hoş gitardı yanlız bend yaptıkça bile normal bir sabit köprülü gitardan çok daha anormal akord kaçırıyordu. Belki bana öylesi denk geldi diyeceğim ama bir başka arkadaştan da benzer birşey duymuştum. Bütçeyi biraz daha artırıp ikinci el araştırırsan alternatifin çok daha artacaktır ibanezlerde.

AllexStone demiş ki:
Grg170dx kullanmıştım hoş gitardı yanlız bend yaptıkça bile normal bir sabit köprülü gitardan çok daha anormal akord kaçırıyordu. Belki bana öylesi denk geldi diyeceğim ama bir başka arkadaştan da benzer birşey duymuştum. Bütçeyi biraz daha artırıp ikinci el araştırırsan alternatifin çok daha artacaktır ibanezlerde.

ibanezlerde bu sorun genelde mevcut sorunda demıyelımde ıbaneze ozel bi durum klavyenin yapısı diğer gitarlara göre cok daha zayıf oldugu için ve tremelo sistemi oldugu için akort etmek daha zor oluyor ve daha hassas oluyo bu gitarın birazda oturmasıyla alakalı zamanla kendini buluyo alet

Açıkçası ben kullanılan köprü kalitesi ve tuner kalitesinin bu akort olayını etkilediğini düşünerek söylemiştim. Dediğiniz hakkında fazla bilgim yok. :)

Kullandığım bazı gitarlardaki akort tutarlılığı tecrübeme gelecek olursak

Rg170dx - Anormal kaçırıyordu sabit köprü olmasına rağmen (1-1.5 yıl aralıklarla kullandım)

Rg370dx - Edge III köprü - az akort bozuluyordu. Köprü fena değildi ama malzemesi ve işçiliği iyi değildi. İleri shred atraksiyonlarında çuvallıyor ayrıca tona metalik bir etki yapıyordu. (2-3 yıl kullandım)

Rg1570 - Edge Pro Köprü - Çok az akort bozuluyor neredeyse oldukça stabil diyebilirim. İleri shred atraksiyonları kuvvetli bendlerde dive bomb vb de banamısın demiyor. Köprünün malzemesi ve işçiliği harika (Yıllardır bu gitarı çalıyorum)

Cort X6 Solak : Kabus gibi akort bozuluyor köprüsü çok kötüydü. (3 ay anca dayanabildim bu gitara)

Cort Viva Gold II solak : Kullandığım gitarlar içinde en stabil akort sağlayan şaşırtan bir köprüye sahip. Köprüye baktığınızda öyle ahım şahım bir hali de yok. Ama inanılmaz akort tutuculuğu var hala kullanırım. Ama rg1570 in tipine olan aşkım yüzünden cort viva maalesef geri planda.

Charvel 470 Deluxe Solak : custom 91 yılı özel siparişle yaptırıldı.
Bu gitarda shaller köprü vardı ve akord konusunda bugünkü rg1570 imden çok daha iyi ve stabildi diyemiyeceğim. Benzer olduğunu belki söyleyebilirim.

Cort X2 : grg170dx ten daha iyidi akort tutma konusunda.

Aralarda washburn, powerbeat, squier gibi modellerde kullandım ama aklımda yer edenlerden örnek vermek istedim.

ibanezler çok güzel gitarlardır ibanez olsun taştan olsun :) fakat yeni sıfır olarak aldıgınız bir ibanez gitarı çok güzel bir ayar çektirmelisinizki memnun kalın akort kaçma bendlerde akort bozulması gibi durumlara etken nedenler
1.sap ayarı
2.tremelo yukseklık alcaklık denge ayarı
3 2. maddeye paralel olarak tellerin klavyeye uzaklık yakın durumu
4 manyetıklerın tellere uzaklık yakınlık ve dengesi
5.kullanılan tel kalitesi

ibanezler bence profesyonel gitarlar her ihtiyaca nerdeyse karşılık verebilcek kapasitedeler yeterki kendinize göre ayarlamyı bilin
bendede rg370dx var ve cok memnunun akort problemi yaşamıyorum bendlerdede gayet saglıklı kaçmıyo metalik tona gelince tam olarak onu anlıyamadım :) neck temi single damı alıyosun bu metalik tonu sonucta humbucker var alette

Geri