Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

4 tane ibanezim var hepsindende 4.pozğisyonda strat tonu geliyor. pristij serisi de olsa standart da olsa aynı ton geliyor. Ibanez genel olarak her tarza yakın renk verir ancak blues için modifiye yapmadıkça ibanez yetersiz kalır.

everstone demiş ki:
Elensar demiş ki:
ghostknight demiş ki:
@ Elensar

Çok farklı tarzda gitarlar. Ne tarz çalıyorsunuz? Gitardan beklentileriniz nedir?..vs

Genellikle rock, blues ve metal çalıyorum...Kullandığım gitar sabit köprülü bir gitar olduğundan artık ya vintage tremolo yada floyd rose'lu bir gitar kullanmak istiyorum. Ya da en azından tel tension'ı biraz yumuşak çalımı rahat olan bir gitar. Jazz çalmayağım belki ama yelpazesi geniş bir gitar olmalı nispeten klavyesi ince (les paul'e göre :) ..) ve çalımı da rahat :) ..

Kardeşim kesinlikle rg1570 derim gitarteknikleri.com da gitarın geniş bir incelemesi yer alıyor.Sound olarak fender a yakın ve rock tonları çok iyi.4 senedir kullanıyorum melodik death grubumda bile kullanıyorum gitarı.Edge pro(js ve sv de kullanıyor) çok kullanışlı şiddetle tavsiye ederim.

Son zamanlarda denediğim bir 1570 vardı diğer gitarlara göre oldukça üstün gitarlar cleanleri tertemiz, drive ise oldukça başarılı. Sanırım tercihim 1570 olacak ama en azından bir de rg1520A 'yı denemek istiyorum. Sanırım iki farkından biri HSH değil de HH olması, diğeri de boyasınını farklı olması (eğer yanılmıyorsam..)

Katı Hardwood - Kabin
Akçaağaç
Gülağacı klavye
22 perdeleri
Nokta dişlerin
Krom donanım
2x hacmi , 2x sesi kontrol
3-yollu switch
2x humbucker manyetikler .

ozellıklerı yukarıda yazdıgım gıbı bı gıtar nasıl bı gıtardır ?

bu konuda bıraz acemıyım . Akcaağaç iyimidir Yada gülağacı klavyenın avantajları nelerdır ?

aydınlatırmısınız lutfen

Akçaağaç albenisi ve rahatlık bakımından bence en iyi ağaçlardan birisidir. Oldukça rahattır, Rosewood ' a göre daha iyidir, çok fazla bakım istemez.

Bu gitar hangi gitar acaba?

TheCrow1903 demiş ki:
Katı Hardwood - Kabin
Akçaağaç
Gülağacı klavye
22 perdeleri
Nokta dişlerin
Krom donanım
2x hacmi , 2x sesi kontrol
3-yollu switch
2x humbucker manyetikler .

ozellıklerı yukarıda yazdıgım gıbı bı gıtar nasıl bı gıtardır ?

bu konuda bıraz acemıyım . Akcaağaç iyimidir Yada gülağacı klavyenın avantajları nelerdır ?

aydınlatırmısınız lutfen

Washburn X-100 B ilk aklıma gelen model oldu fakat 1ton 1ses kontrolü var..emin değilim açıkcası..

Merhaba arkadaşlar bende elektro gitar çalmak istiyorum. 15 yaşındayım bütçem 600-800TL üstüne para ekleyemem. Dinlediğim ve çalmak istediğim tür genelde şu gruplar ; Metallica, Pantera, Megadeth, Slipknot. Gitar olayınada 0 dan başlıcam yardımlarınızı bekliyorum

Selamlar...2000-2200 tl arası bütçem var ve SOLAÐIM. Yoğunluklu olarak shred/progresif/metal/neoklasik tarzda calıyorum. 2 gitar arasında kaldım, ilki Schecter Blackjack ATX C-1 FR diğeri de Ibanez RG1570. Eğer RG1570 i almayı seçersem bir de yanında ekstradan manyetik almayı düşünüyorum. Birinci sorum; sizce hangi gitarı tercih etmeliyim?
İkincisi; eğer Ibanez RG1570i tercih et derseniz sizce ekstra manyetik almalı mıyım?
Son olarak bu fiyat aralıgında başka önerebileceğiniz bir gitar varsa yazarsanız sevinirim.
Bu gitarlardan herhangi birine sahip veya deneme şansına sahip olmuş arkadaşlar cevap verirlerse memnun olurum.

P.s.1: Bu arada Schecter in 2 manyetiği de Seymour Duncan Blackout... Bana fazla "metalik" geldi acıkcası "türüme gitmeme korkusu" sardı beni biraz ama internette bu gitar hakkında övgü dışında hiç bir şey bulamadım nerdeyse.
P.s.2: Alıcagım gitarı Boss GT 8 ile kullanıcagımı da belirtmeliyim sanırım.

brkdrnk demiş ki:
Merhaba arkadaşlar bende elektro gitar çalmak istiyorum. 15 yaşındayım bütçem 600-800TL üstüne para ekleyemem. Dinlediğim ve çalmak istediğim tür genelde şu gruplar ; Metallica, Pantera, Megadeth, Slipknot. Gitar olayınada 0 dan başlıcam yardımlarınızı bekliyorum

Tavsiyem ikinci el bir Japon Jackson yada ust seviye Kore (ve belki Endonezya) mali Ibanez ve ESP-LTD arastirman.

Gerekirse biraz daha para biriktir ve "almisken ucuz birsey alayim" deme, problemli bir gitar seni calmaktan sogutabilir.

Electrocution demiş ki:
Selamlar...2000-2200 tl arası bütçem var ve SOLAÐIM. Yoğunluklu olarak shred/progresif/metal/neoklasik tarzda calıyorum. 2 gitar arasında kaldım, ilki Schecter Blackjack ATX C-1 FR diğeri de Ibanez RG1570. Eğer RG1570 i almayı seçersem bir de yanında ekstradan manyetik almayı düşünüyorum. Birinci sorum; sizce hangi gitarı tercih etmeliyim?
İkincisi; eğer Ibanez RG1570i tercih et derseniz sizce ekstra manyetik almalı mıyım?
Son olarak bu fiyat aralıgında başka önerebileceğiniz bir gitar varsa yazarsanız sevinirim.
Bu gitarlardan herhangi birine sahip veya deneme şansına sahip olmuş arkadaşlar cevap verirlerse memnun olurum.

P.s.1: Bu arada Schecter in 2 manyetiği de Seymour Duncan Blackout... Bana fazla "metalik" geldi acıkcası "türüme gitmeme korkusu" sardı beni biraz ama internette bu gitar hakkında övgü dışında hiç bir şey bulamadım nerdeyse.
P.s.2: Alıcagım gitarı Boss GT 8 ile kullanıcagımı da belirtmeliyim sanırım.

Bende Schecter de Ibanez de var. Senin istedigin modeller degil (C1 Classic ve RGA121) ama yine de sap yapilari hemen hemen ayni.

Ikisi arasinda sapta coook fark olacaktir. Biri iyi oburu kotu diyemem, ben her ikisini de seviyorum ama calarken hangisini caldigimi da surekli hissediyorum, anlatabildim mi bilmem.

Prestige Ibanez'ler Schecter saplarina gore 12. perdede sanirim 2mm daha ince (RGA'yi alacagim zaman hem net'den arastirmis, hem de olcmustum Classic'i), ve Schecter sapi daha dolgun. Schecter'i calarken genelde oyle "saga sola carpmiyayim, duzgun durayim vs" falan diye dusunmem, ama RGA'nin sapi daha narin :)

Iscilik olarak aralarinda abarti fark olacagini sanmiyorum. Bu arada Schecter bazi ust modelleri de Endonezya'ya kaydirmis, ATX'ler su anda nerde uretiliyor? Classic daha cancanli, RGA daha sade, ama her ikisi de cok guzel uretimis gitarlar.

Tavsiyem ikisini de calman, hem de birkac saat boyunca calman. Prestige saplarinin uzun sure calinca krampa sebeb oldugundan yakinip Ibanez'ini satan cok adam var.

Ibanez'deki stock manyetikler cok da kotu degil ama amfide iyi ayar yapmazsan yuksek gain'de camurlasmaya cok daha egilimli. Hemen olmasa da ilerde mutlaka degistirmek isteyeceksin. Ben hala degistirmedim ama SD manyetikli bir gitardan RGA'ya gecince fark daha cok belli oluyor.

SD Blackout'larin 2 modeli var, HB1 ve HB3 herhalde. Birinin preamp gain'i daha fazla. Onlari bir arastir, metal ve shred'e her ikisi de gider bence ama progressive icin dusuk gain'li olani secmen daha iyi olabilir.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. ATX ler Kore de üretiliyor... Çalma meselesine gelince solak oldugumdan ve eskişehirde yaşamamdan dolayı deneme şansım hiç yok nerdeyse ama mümkün olursa en kısa zamanda bir Ankara çıkarması yapıcam(Ankara da herhangi bir yerde de mevcutsa tabi)... Bu arada küçük bir araştırma sonrası ögrendim ki Schecter de SD Blackout AHB 1 varmış. Hangisinin gaini daha yüksek onu bulamadım ama AHB 3 yi Slipknot grubunun gitaristi kullanıyomuş. Buradan AHB 3nin gaininin daha yüksek olması muhtemel gibi geldi bana tabi bunu içgüdülerime dayanarak söylüyorum :)

Merhaba arkadaşlar, ben uzun zamandır les paul kasa gitarları araştırıyorum ve yakın zamanda inşallah kendime bi les paul alacağım fakat hala birkaç konuda kararsızım.2000,maksimum 2500 liralık bir bütçem var ve hard rock müzik seviyorum blues tarzıda dinlerim.Çok nadir metal dinlerim çok sert şeyler pek hoşuma gitmiyor,yani şöyle diyim Whitesnake,AC/DC,Audioslave,Creed,Guns N' Roses dinlerim ama Led Zeppelin'siz Beatles'sız da yapamam:) Gitar konusuna geri dönersek gibson gönlümde yatandır ama 2500 lirayı ancak çıkartabilirim ki 2. el bi gibson a param yetmiyo demek oluyor bu. Bu nedenle epiphone 'lara sıcak bakıyorum fiyatları makul seviyelerde hatta ebay den japon üretim 2.el bi elitist les paul sipariş etmeyi iyiden iyiye düşünüyorum.Fakat dün lüthier bir abimle konuştum ve kafam bulandı,bana bir çin markasına o kadar çok para vermemem gerektiğini ama yinede kararı bana bıraktığını söyledi.Ben de 4 potanzlı esp eclipse I' lerle ilgilenir oldum(malum, piyasada sık bulunan başka les paul kasa yok gibi).Şimdi sorum şu: Siz olsanız ne yapardınız hangisini alırdınız? Yani tereddütüm esp lerde aktif emg ler olması:s fazla sert tonlar verecekler muhtemelen:) bende böyle bir durum istemiyorum:) acaba seymour duncan lı esp lere mi bakmalıyım? Ne gibi farklılıklarla karşılaşırım? Ve Japon epiphone a ne diyorsunuz? Fazla uzun oldu kusura bakmayın ve sağolun:)

edit: 0 gitar almayacağım epiphone'da da esp'de de 2.el lere bakıyorum.

2500TL'ye Gibsonun düşük Les Paul modelleri var aslında. O fiyata iyi bir Gibson Les Paul da bulabilirsin 2. el. Eclipseler'de iyidir ama Gibson konusunda biraz daha araştırma yapmanı öneririm. 2500 TL'ye 2. el bulabilirsin. Ek olarak sadece Les Paul düşünmüyorsan Gibson korina explorer yada flying v çalmak istediğin tarzlara gider bence :D

Genelde 2800-2900 lira altında hiç 2.el bir standard yada classic gibson a rastlamadım ve açıkcası 2500 liraya bulduğum bir gibsonun sapında yada başka bir yerinde kırılmadan ötürü onarım olmasındanda korkarım bilemiyorum.Studio gibson yerine de elit epiphone lar ton açısından daha cazip geldi.Bu arada V kasalar bana göre değil sevmem o tarz gitarları uysal çocuğumdur ben eclipse deki emg 81-60 lara bile korkuyla bakıyorum :D

:LOL: İlanlara bakıyorumda yokki gitaarını uygun fiyata elinden çıkaran:s Ankarada ikamet ediyorum acele etmemde finaller sonrasında 15 tatilde şehirdışında bi gitar bulabilirsem gidip onu alabilmekden ötürü. Fakat dediğim gibi gibson yok piyasada olanıda 3500 lira :( Bu nedenle esp eclipse ve elit epiphone larla ilgili görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar yinede ilanları takip edeceğim sağolun.[/code]

EMG 81-60 aslında dinlediğin tarzlara 18V mod ile gidebilir. Volume %60 seviyesindeyken çok güzel tonlar alıyorum ben dediğim şekilde. Beğenmezsen zaten symour duncanlarla takasta edebilirsin sonrada.

Geri