Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Agile'ın tek dağıtımcısı bildiğim kadarıyla Rondo Music, New Hamsphire'da. Türkiye'ye 130 dolar gibi bir fiyata gönderiyorlar gitarları, case yok ancak 65 dolara çok güzel bariton gitarların sığabileceği büyüklükte case de ekliyor. Kurt Zentmaier diye bir eleman ilgileniyor, çok ilgili bir kişi ancak biraz kuralcı ve odun bir tip, en azından iyi niyetli. 1000 dolara çok güzel bir Agile'e sahip olabilirsiniz.

Agile'ın tek dağıtımcısı bildiğim kadarıyla Rondo Music, New Hamsphire'da. Türkiye'ye 130 dolar gibi bir fiyata gönderiyorlar gitarları, case yok ancak 65 dolara çok güzel bariton gitarların sığabileceği büyüklükte case de ekliyor. Kurt Zentmaier diye bir eleman ilgileniyor, çok ilgili bir kişi ancak biraz kuralcı ve odun bir tip, en azından iyi niyetli. 1000 dolara çok güzel bir Agile'e sahip olabilirsiniz.
bu laflar kalbimi fetetti :D nasıl iletişime geçebiliriz mail telefon numarası vs bildiginiz birşey varmı

İlk başta 7 veya 8 telli gitar çok başka bir derya geliyor. Eğer ki gitar çalmayı çözdüğünü düşünüyorsan (ki sweep attım falan demişsin) (ayrıca: mütevaziliği bir kenara bırakırsak) yani akor makor geçmişsen yardırıyorsan 6 tel yerine 7/8 telli gitar iyi geliyor.

İlk başta da süper oluyor onu söyleyeyim. Lakin zamanla 7.teli kullandığın alanın aslında çok az olduğunu görünce "keşke süper bir klasik efsane alsaydım" diyen çok gördüm. Özellikle 8 telli gitar ilk 1 hafta süperdir lakin ilerleyen zamanda hiç bir işine yaramamaya doğru gidebilir. Çünkü grupda çalıyorsan takım arkadaşın sana ayak uyduramaz. Asitjazz falan gibi yada süper sonik funkyci tipler bulacakda veya veya tek gitar sen olacaksın ki kafana göre (en çokta kendi bestelerinde) 8. teli kullanabilesin.

Yinede farklılık iyidir lakin bence güzel bir baba 6 telli gitar almanı tavsiye ederim. Yok illaha 7-8 dersen 7 telli al. 8e hiç bulaşma hiç umduğun gibi çıkmayacak.

7 telli gitar fazladan 5 ses katar sadece 8. tel o 5 sese bir 5 ses daha ekler :) ben çok faydasını görüyorum şahsen 7 telli gitarlarımın. 6 telli gitar kullanmıyorum, sadece clean kayıtlar için bir fenderim var :)

Selam. Senelerdir 7 telli kullanıyorum, hem grubumla hem de kendi çalışmalarımda.

7 telli almayı düşünüyorsan ekipmanından çok manyetik seçimin çoooooook çok önemli. Gitarla standart gelen manyetikler birçok 7 telli gitarda rezalet oluyor, bir noktada manyetikleri tonal tercihlerine göre değiştirmeyi illa ki düşüneceksin böyle bir durumda. Bütçeni ayarlarken bunu hesaba kat.

Grup ile çalıyorsan 7 telli kullanmanın (hele bir de full-floating trem varsa) bazı zorlukları var. Öncelikle diğer gitaristin 7 tellisi olmayabilir, akort değiştirmek zorunda kalabilirsin. Drop veya akort düşürmek hemen yapılabilecek işler değil, sürekli drop çalan bir gruptaysan ve bir yandan kendi müziğinle falan uğraşıyorsan zırt pırt yok tel değiştireyim, yok akort değiştireyim, sap-köprü entonasyon ayarı yapayım diye uğraşacaksın. Uygun tel bulmak da çoğu zaman sıkıntı yaratabiliyor.

Sana tavsiyem gitarın mekanik ve akustik olarak nasıl çalıştığına gerçekten derinlemesine hakim değilsen ve aktif olarak bir grupta çalıyorsan 7 tellilere bulaşmaman yönünde olur.

Öncelikle selamlar herkese.Umarım konuyu doğru yere açmışımdır :)
Yaklasık 2-3 aydır sürekli ekipman kurma derdindeyim.Özellikle gitar ve amfi konusunda.Pedallar yavaş yavaş toplanacak seyler.Elimde 2000TL var. Ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.Bunun için siz değerli dostlardan yardımlarınızı bekliyorum.Tarz olarak Alternatif rock,Modern Rock' a uygun ekipman kurmak istiyorum.Genel de Coldplay,Dredg ve Mor ve Ötesi ni baz almaktayım bestelerimde ister istemez.(Etkilendiğim gruplar olduğu için) ve ayrıca onların aynı tonunu yaratmak gibi bir derdim yok.Amacım etkilendiğim tarzların üzerine benimde birsey ekleyip başka tatlar sunmak :)
Öncelikle gitar olarak istediğim marka ve model olarak Epiphone Les Paul.Aslında Gibson LP Studio düşünüyorum fakat bu sefer diğer alacağım ekipmanları toplayamıyorum.
Dediğim gibi Gibson Studio sanırım biraz fazla kacıyor böyle bir bütçe için.
Gitar olarak sadece Les Paul modeli istediğimden dolayı Epiphone Les Paul mantıklı gibi geliyor(Kore üretim olanları)
Amfi yi sadece ev calısmasında değil home studio da gitar kayıtlarında kullanacağım.Araştırmalarıma göre Marshall ın MG ve AVT serileri fazla ses açtığımız zaman ses çamurlanmaya başlıyormuş. Vox AD50VT benım için uygun bir amfi olarak gördüm.Bu konuda sizin de görüşlerinizi bekliyorum.Ve sanırım Drive katı lambalıymış bu amfinin.
Pedal olarak da elimde bir adet boss RV5,boss DD6 ve marshall vt1 pedalı bulunmakta(tremolo ve vibrato). Boss BCB 60 alıp,
yukarıda saydığım pedalların içerisine Marshall ED1,Crybaby 535Q, Digitech Whammy,MXR Phase 90 eklemeyi düşünüyorum.

Aklımdaki ekipmanlar bunlar.Sizlerde yardım edersenız yanlış düşündüğüm şeyleri söylerseniz kafamdaki soru işaretleri belki biraz belki tamamen kalkmış olur. Şimdiden herkeze çok teşekkür ediyorum :)

Bence digitech whammy gibi gereksiz pedallardan ve boss'un dijital pedallarından öteye gitmelisin. Cidden gereksiz pedallar bana göre tabi. Mxr phase 90 seçimi güzel ama yaptığın tarzada uyum sağlıycaktır. Dredg grubunu bildiğine şaşırdım Türkiye'de demek ki az çok biliniyormuş, günlük yaşantımda rastlamadım pek. 1 Ekimde İstanbul konserleri var bu arada :) Marshall'ın avt serileride pek uygun değil bence, ama high gain bi amfiyede ihtiyacın yok kararsız kaldım. Bana kalırsa engl screamer bakabilirsin, fiyatta biraz kasabilir tabi. Clean tonlarda seni yarı yolda bırakmayacaktır, gitar seçimine yorum yapmıyorum ama biraz daha araştırıp almanı öneririm..Saygılar..

blackstar ın 1 wattlık combo amfisi işini fazlasıyla görcegini düşünüyorum 550 tl gibi bir fiyatı var yetmez dersen 5 wattlık olanına bi bak ama oda 1000tl civarı bidaha degiştirmene gerek kalmaz ama

Bence digitech whammy gibi gereksiz pedallardan ve boss'un dijital pedallarından öteye gitmelisin. Cidden gereksiz pedallar bana göre tabi. Mxr phase 90 seçimi güzel ama yaptığın tarzada uyum sağlıycaktır. Dredg grubunu bildiğine şaşırdım Türkiye'de demek ki az çok biliniyormuş, günlük yaşantımda rastlamadım pek. 1 Ekimde İstanbul konserleri var bu arada :) Marshall'ın avt serileride pek uygun değil bence, ama high gain bi amfiyede ihtiyacın yok kararsız kaldım. Bana kalırsa engl screamer bakabilirsin, fiyatta biraz kasabilir tabi. Clean tonlarda seni yarı yolda bırakmayacaktır, gitar seçimine yorum yapmıyorum ama biraz daha araştırıp almanı öneririm..Saygılar..

Marshall ın TSL serileri hariç hiçbir amfisini sevmiyorum zaten.VOX AD50VT nasıl peki hocam? drive katı lambalı sanırım bu amfinin? ayrıca evet dredg i bilen cok kişi yok ve güzel bi gruptur kendileri :)

Geri