Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Selamlar arkadaşlar. Daha önce de yazmıştım bu başlığa ama durumlar çok çok değişti. Kötü anlamda değişti maalesef. Size kısa ve öz bir soru soracağım. 1000 liralık bütçem var. En ucuzundan 400 liralık bir gitar alıp 600 liralık amfi almam mı daha mantıklı olur iyi bir ses açısından yoksa 100 liralık amfiye 900 liralık gitar mı? Farkındayım ikisi de bir şeye benzemeyecektir ama en azından birbirlerine oranla hangisi daha mantıklı?

Not: İkinci el seçeneğim yok maalesef.

Selamlar arkadaşlar. Daha önce de yazmıştım bu başlığa ama durumlar çok çok değişti. Kötü anlamda değişti maalesef. Size kısa ve öz bir soru soracağım. 1000 liralık bütçem var. En ucuzundan 400 liralık bir gitar alıp 600 liralık amfi almam mı daha mantıklı olur iyi bir ses açısından yoksa 100 liralık amfiye 900 liralık gitar mı? Farkındayım ikisi de bir şeye benzemeyecektir ama en azından birbirlerine oranla hangisi daha mantıklı?

Not: İkinci el seçeneğim yok maalesef.
gitar olarak tavsiye sx olur çünkü squier kalitesinde bir gitarı fiyat squier ın oldukça altına alabiliyorsun. Tabi ki gitardan anlayan birisiyle gidip almanı tavsiye ederim zira sx’ler aynı modelde bile çok fazla fark ediyor. Amfi olarak tavsiyem ise net bir şekilde Blackstar ID Core 10 v2’den yana olacaktır hem SX’ler ve Blackstar’lar dore satıldığı için ikisini aynı anda alırken pazarlık yapma olasılığın artar. SX en son 450-500, Blackstar da 500-550 civarıydı yani ikisi birlikte 1000 lira civarı yapıyor. Hayırlı olsun şimdiden.

@seyyahemre @nyeancat

Özür diliyorum arkadaşlar tür yazmayı unutmuşum. Genelde heavy-thrash metal çalıyorum. Sert bir ses elde etmek istiyorum o yüzden. Verdiğiniz örneklere baktım. Güzel geliyor kulağa. Kötü değil yani. Özellikle Blackstar id core v2 çok hoşuma gitti. Yotube videolarını izledim ve baya güzel. Gerçi o videolarda kaliteli gitarlar kullanıyorlar ama 500 liraya alabileceğim en iyi amfi blackstar id core 10 v2 sanırım. İnternette 500 lira civarı olan birkaç gitar ekleyeyim. Aralarında ilk defa gördüğüm markalar var. Siz olsanız hangisini alırdınız acaba?

1. Cort G100OPW
  2. SX STL50
  3. TT SISTERS RF20TBL
  4. TT SISTERS RF20HBL
  5. KOZMOS KST57HSSGMNBK57
  6. MANUEL RAYMOND MRE3BK
  7. MANUEL RAYMOND MRET2BK
  8. XENON XNE3WH
  9. VALENCIA GRE2KCBK

@seyyahemre @nyeancat

Özür diliyorum arkadaşlar tür yazmayı unutmuşum. Genelde heavy-thrash metal çalıyorum. Sert bir ses elde etmek istiyorum o yüzden. Verdiğiniz örneklere baktım. Güzel geliyor kulağa. Kötü değil yani. Özellikle Blackstar id core v2 çok hoşuma gitti. Yotube videolarını izledim ve baya güzel. Gerçi o videolarda kaliteli gitarlar kullanıyorlar ama 500 liraya alabileceğim en iyi amfi blackstar id core 10 v2 sanırım. İnternette 500 lira civarı olan birkaç gitar ekleyeyim. Aralarında ilk defa gördüğüm markalar var. Siz olsanız hangisini alırdınız acaba?

1. Cort G100OPW
  2. SX STL50
  3. TT SISTERS RF20TBL
  4. TT SISTERS RF20HBL
  6. MANUEL RAYMOND MRE3BK
  8. XENON XNE3WH
  9. VALENCIA GRE2KCBK

Squier Bullet Strat Hss.

Squier Bullet Strat Hss.
700 liradan başlıyor hocam. Bizim hesaba uymadı pek. Blackstar id core 10 v2 500 lira çünkü geriye 500 kalıyor.
Humbuckerlı bir gitar bak kendine. Başlangıç seviye genelde aynı seciyede gitarlar. Epiphone les paul,jackson, cort ikinci el bakabilirsin.
Teşekkür ederim hocam ikinci el olmuyor maalesef. Genelde aynıysa şekline göre alayım yani?

edit: şu denk geldi şimdi; Waldman Gsg500 Wh Elektro Gitar Taşıma Çantası Hediyeli - n11.com
Squier Bullet Strat Hss.
Humbuckerlı bir gitar bak kendine. Başlangıç seviye genelde aynı seciyede gitarlar. Epiphone les paul,jackson, cort ikinci el bakabilirsin.

@seyyahemre @nyeancat

1. Cort G100OPW
  2. SX STL50
  3. TT SISTERS RF20TBL
  4. TT SISTERS RF20HBL
  6. MANUEL RAYMOND MRE3BK
  8. XENON XNE3WH
  9. VALENCIA GRE2KCBK
bilemiyorum açıkçası bu gitarlardan herhangi birisini almanıza gönlüm el vermiyor. bence ikinci el meselesini bir daha düşünmelisiniz.

bilemiyorum açıkçası bu gitarlardan herhangi birisini almanıza gönlüm el vermiyor. bence ikinci el meselesini bir daha düşünmelisiniz.
O derece yani? :D Aslında elimde cort x1 var ama o da kullanılamaz halde. Fiyatlar çok yükselmiş ama. Zamanınca cort x1'i 350 liraya almıştım şimdi 500-600 olmuş. Elimdeki hurdalaşmış gitarı şimdi almaya kalksam para yetmiyor o derece. Hocam şu videoya bir göz atar mısınız? O verdiğim gitar ve digitech rp90 diye bir aletle böyle bir ses elde etmiş adam. digitech rp90 nedir pek bilmiyorum, amfiye de benzetemedim ama siz biliyor musunuz acaba? Fiyat olarak pek farkı yok gibi blackstar ile.

Aslında elimde çok çok kötü halde bir cort x1 var. Onu düzeltme yoluna gidebilirim belki ama hiç anlamıyorum o işlerden. Cidden çok kötü bir halde. Amfiyi bağladığımız kabloyu sokma yeri mesela dağılmış vaziyette. Komple çıktı ve tam kablonun giriş yeri koptu. Ayrıca tellerden birini tutan ufak bir vida kayboldu ve ne yaparsam yapayım aynını bulamadım o yüzden en iyi 5 telli kalıyor gitar. Manyetikler de bozul gibi değiştirdiğimde fark olmuyordu hiç.

O derece yani? :D Aslında elimde cort x1 var ama o da kullanılamaz halde. Fiyatlar çok yükselmiş ama. Zamanınca cort x1'i 350 liraya almıştım şimdi 500-600 olmuş. Elimdeki hurdalaşmış gitarı şimdi almaya kalksam para yetmiyor o derece. Hocam şu videoya bir göz atar mısınız? O verdiğim gitar ve digitech rp90 diye bir aletle böyle bir ses elde etmiş adam. digitech rp90 nedir pek bilmiyorum, amfiye de benzetemedim ama siz biliyor musunuz acaba? Fiyat olarak pek farkı yok gibi blackstar ile.
Rp90 prosesor. Güzel de bir prosesor ucuza bulunursa çok iş görüyor. Elinizde ki gitarı bir luthiyerde yaptırıp kullanın bence

Aslında elimde çok çok kötü halde bir cort x1 var. Onu düzeltme yoluna gidebilirim belki ama hiç anlamıyorum o işlerden. Cidden çok kötü bir halde. Amfiyi bağladığımız kabloyu sokma yeri mesela dağılmış vaziyette. Komple çıktı ve tam kablonun giriş yeri koptu. Ayrıca tellerden birini tutan ufak bir vida kayboldu ve ne yaparsam yapayım aynını bulamadım o yüzden en iyi 5 telli kalıyor gitar. Manyetikler de bozul gibi değiştirdiğimde fark olmuyordu hiç.
ben de elinizdeki gitarı yaptırmanızdan yanayım açıkçası o fiyatlara alacağınız bir gitar cort x1'den iyi performans vermez.

Eğer ikinci el almamayı hala düşünüyorsanız ben de arkadaşlarla aynı kafadayım. Lutiyere 100 -200 tl verirsiniz güzel bir gitarla yolunuza devam edersiniz. Bir yıl sonra da o gitarı satıp ikinci el başka bir şey almayı düşünebilirsiniz :)

Hocam clean tonlarda orange iyidir , eğer düşünürseniz vox'un amfileri de fena değildir. Veya ses kartı ile bilgisayar da düşünebilirsiniz kayıt için. PC'niz iyi ise 500 tl lik bir ses kartı ile çoğu amfiden daha iyi ton alırsınız , ancak burada tabii ki sözü ustalara bırakıyorum. Benim fikirlerim sadece öneriler.
@bravenewworld hocam Slipknot Live performanslarında zaten cayır cayır duyuluyor amplinin sesi ki Orange high gain bir amp, azıcık açtın mı gaini ses kirlenir.
sayın @nyeancat ,öneri isteyen değerli arkadaş clean tonlarda dolaşmak istemiş, acaba hangi Orange ampliyi kast ettiniz clean tonları güzel diyerek ?

@bravenewworld , @nyeancat , @JellybonKiller cevaplarınız için çok teşekkürler, birkaç gün bakamadım foruma.
Gitarı aldım ve tonlar gayet güzel. Evimde henüz kurduğum küçük bir home stodio sistemi var ve şimdilik idare ediyor gibi. Ekipmanlarım şu şekilde: Mac Pro, Logic Pro X, Audient iD14 Ses Kartı, KRK Rokit 6 G3 (Çift), KRK 6400 Kulaklık ve birkaç parça daha. İlerleyen zamanlarda duruma göre tekrar amfi bakabilirim. VOX'u çok kişiden duydum ve videolarına da baktım. Ev için gayet iyi görünüyor. Hatta bütçeyi biraz daha yükseltip Vox AC-10 almak isterdim.

Küçük bir sorum daha olacak. Gitarın ilk sahibi pickguard üzerindeki jelatini sökmemiş ve gitar 2002 model. Jelatini çıkartmaya çalışırken pickguard üzerinde lekeler bıraktı. Kolonyalı mendil biraz temizledi ama hala lekeler görünüyor. Nasıl temizleyebilirim, var mı bir fikriniz?

Başlangıçtan orta seviyeye geciş için Ibanez RG 350 DXZ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir. Bu fiyat aralığında önerebileceğiniz benzer gitarlar var mıdır ?

kesinlikle lakin güncel modellerdeki edge zero biraz sıkıntılı (kanaatimce) onun dışında gayet güzel gitardır
Sağolun cevap için, amacım anlayabileceğiniz üzere her yola giden bir gitar almak ve les paul kasalar da biraz ilgimi çekmiyor değil. Cort'un les paulleri sizce nasıldır ? Çünkü cortların forumda kötü bir imajı var ve epiphonelar uçmuş durumda fiyat olarak.

Sağolun cevap için, amacım anlayabileceğiniz üzere her yola giden bir gitar almak ve les paul kasalar da biraz ilgimi çekmiyor değil. Cort'un les paulleri sizce nasıldır ? Çünkü cortların forumda kötü bir imajı var ve epiphonelar uçmuş durumda fiyat olarak.
şimdi Cort'lar gerçekten muallakta gitarlar ve alınırken çok dikkatli olunması gerekiyor. alınabilir fakat KESİNLİKLE denenip alınması gerekmekte.

Geri