Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Hocam ağzımın suyu aktı. Köln Music Store'da Türkiye'de olduğuna nazaran baya ucuzmuş. Acaba ben de bir tane alsam Türkiye'ye getirirler mi? ve Vergi falan toplam ne kadara olur?

👍 Köln music store müthiş bir yer. Neredeyse müzikle ilgili tüm ekipmanları test etme şansınız olan devasa bir yer. Ucuslar acılınca gelicem türkiyeye. Pmden yazarsan yardımcı olmaya calısırım.

Merhaba, forumda yeniyim. 19 yaşındayım. Bu zamana kadar müziği sadece dinlemekle yetindim. Şimdi de dinlediğim müzikleri çalmak istiyorum. Bu yüzden de elektro gitar öğrenmeye karar verdim. Dinlediğim müzik tarzı ağırlıklı olarak metal ve rock müzikten oluşuyor.
1-2 arkadaşıma danıştım onlar 2. el almanın daha makul olacağını söylediler. Biraz araştırdım fakat bu konuda fazla bilgim yok. Aşağıdaki modellerin hangisi benim için daha uygun olur? Bu modeller dışında önerebileceğiniz modeller var mı?

1-)Ibanez Gio GRG 170DX - 750TL
2-) Ibanez Gio GRGR21EX + Marshall MG10CD Amfi - 1500TL
3-) Ibanez Gio GRGR21EX + Ibanez IBZ15GR Amfi - 1600TL
4-) Schecter SGR Banshee 6 Siyah - 950TL

Sadece gitar olan modeller daha uygun olursa ayrıyeten bir amfi alabilirim.

Merhaba, elektro gitar öğrenmek istiyorum. Dinlediğim müzik tarzı ağırlıklı olarak metal ve rock müzik.
2. el ilanlarına baktım aşağıdaki modelleri buldum. Aşağıdaki modellerin hangisi benim için daha uygun olur? Bu modeller dışında önerebileceğiniz modeller var mı?

Merhaba, elektro gitar öğrenmek istiyorum. Dinlediğim müzik tarzı ağırlıklı olarak metal ve rock müzik.
2. el ilanlarına baktım aşağıdaki modelleri buldum. Aşağıdaki modellerin hangisi benim için daha uygun olur? Bu modeller dışında önerebileceğiniz modeller var mı?

GRG170DX başlangıç için gayet iyi gitar. Aşağıdaki diğer gitarlardan pek farklı değildir, 2. elde daha ünlü bir gitar olduğu için daha kolay satabilirsiniz 1-2 yıl sonra. Yanına bir de 2. el Blackstar ID Core 10 alın güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Amfi sıfır da olabilir paranız varsa, zaten 100-200 lira anca oynar 2. eli ile aradaki fark.

GRG170DX başlangıç için gayet iyi gitar. Aşağıdaki diğer gitarlardan pek farklı değildir, 2. elde daha ünlü bir gitar olduğu için daha kolay satabilirsiniz 1-2 yıl sonra. Yanına bir de 2. el Blackstar ID Core 10 alın güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Amfi sıfır da olabilir paranız varsa, zaten 100-200 lira anca oynar 2. eli ile aradaki fark.
Teşekkür ederim. Amfi olarak aynı düşünüyordum fakat gitarda kararsız kalmıştım.

İl neresi? Geçen hafta 2000 liralık gitara param yok demişsin, eğer paran hazırsa, mekan da İstanbul ise benim gitarı verem sana.
Aslında evet şu an param yok. PC'mi satılığa çıkardım satıp alacağım o yüzden şimdiden tavsiye istiyorum.

SX'ler için konuşmak gerekirse, özellikle fabrikasyon "routing" problemleri (köprü montaj deliklerinin eğik olması, köprü bloğunun konumlandığı kavite ile ilgili problemler, "claw" diye tabir edilen parçanın yanlış konumlandığı durumlar) olabiliyor.

Görme, inceleme imkanı sunuluyorsa düzgün SX bulunabilir, şahsen bu gitarların sap profillerini seviyorum. Ancak kör alışveriş yapmamanızı tavsiye ediyorum. Olur da yaparsanız, üzerinde zaten ucuz olan donanım dışında ekstra problem çıkarabilecek, bazen ilk etapta gözden kaçabilen faktörlerle karşılaşma ihtimalinizin olduğunu ifade etmek doğru olur.

Son düzenleme:
SX'ler için konuşmak gerekirse, özellikle fabrikasyon "routing" problemleri (köprü montaj deliklerinin eğik olması, köprü bloğunun konumlandığı kavite ile ilgili problemler, "claw" diye tabir edilen parçanın yanlış konumlandığı durumlar) olabiliyor.

Görme, inceleme imkanı sunuluyorsa düzgün SX bulunabilir, şahsen bu gitarların sap profillerini seviyorum. Ancak kör alışveriş yapmamanızı tavsiye ediyorum. Olur da yaparsanız, üzerinde zaten ucuz olan donanım dışında ekstra problem çıkarabilecek, bazen ilk etapta gözden kaçabilen faktörlerle karşılaşma ihtimalinizin olduğunu ifade etmek doğru olur.
Çok haklısınız ama küçük bi yerde yaşıyorum burda ne müzik mağazası ne de yardım edecek biri var maalesef.Çevremde de elektro gitara ilgi duyan bir tek benim.İnternet üzerinden sipariş vermekten başka çarem yok ne yazık ki...

Merhaba arkadaşlar,
Elektro gitar çalmak istiyorum. Yaklaşık 9 Ay Akustik gitar tecrübem var. Hangi gitarı almalıyım konusunda kararsızım hala manyetiklerin hss sss hsh hh olmasının farkını anlayamadım. O yüzden konuyu açıyorum. Daha çok Alternatif Rock ve Anadolu Rock türünde çalmak istiyorum. D inlediğim gruplar Duman, Mvö, MaNga, Pilli Bebek, Zakkum gibi gibi ve anadolu rock sanatçıları. Nasıl bir Elektro Gitar önerirsiniz önerilerinizi bekliyorum.
Dostum bence çok dandik olmayan,fena değil bir tele alıp (affinity gibi)4 way switch veya s1 ekleyebilirsin( tabii ki s1 switch biraz pahalıya patlar bu yüzden 4 way switch tercihimdir)
Veya illa strat istiyorsan hss uygun. Humbucker ve singlein tonu farklıdır. Humbuckerin en belirgin özelliği clean tonlarda singlea göre daha sıcak olması(aynı amfi ayarlarında) single ise daha soft ama gerekince sertleşen yani duman tonu diyelim

Merhabalar elektroya gitara yeni başlayacağım tarz yelpazem geniş, death metalden alternatif rocka kadar dinliyorum. Ltd ec-256 gitar ve blackstar id core 19 v2 amfi düşünüyorum. Fazla araştırma fırsatım olmadı. Floyd rose köprülü gitarlar akort kaçırması, iyi bakım gerektirmesi nedeniyle gözümü korkuttu o yüzden tercih etmiyorum. Bu fiyat bazında gitar ve amfi önerilerine açığım.

Merhabalar elektroya gitara yeni başlayacağım tarz yelpazem geniş, death metalden alternatif rocka kadar dinliyorum. Ltd ec-256 gitar ve blackstar id core 19 v2 amfi düşünüyorum. Fazla araştırma fırsatım olmadı. Floyd rose köprülü gitarlar akort kaçırması, iyi bakım gerektirmesi nedeniyle gözümü korkuttu o yüzden tercih etmiyorum. Bu fiyat bazında gitar ve amfi önerilerine açığım.
Bir bilgi yanlışınız var sanırım. Floyd rose sistemi doğru kullanıldığında birkaç ay boyunca gitarınızı akort etmenizi gerektirmeyecek şekilde sonuç verir. Sabit köprülü bir gitarı günlük 2-3 saatlik bir kullanımda muhtemelen 2-3 kere burgulardan akort edersiniz. Floyd Rose'lu bir gitarı ise kendimden örnek vereyim ayda 1 kere köprüden akort ediyorum. Tremolo koluyla fazla oynarsanız belki biraz daha sık akort gerektirebilir köprünün kalitesine göre ama yeni başlayan birinin tremolo koluyla zaten alakası olamaz, yani akort kaçırmaz.
Sıfır alacaksanız ec256 parasına iyi frli bir gitar bulamazsınız ama ikinci el alacaksanız bulunur mutlaka iyi bir fr sistemine sahip gitar.
Yeni başlayanlara söylenen klişe laflardan olan "fr akort kaçırır" diye frden kaçıyorsanız bu durum biraz saçma onu diyorum yani.

Bir bilgi yanlışınız var sanırım. Floyd rose sistemi doğru kullanıldığında birkaç ay boyunca gitarınızı akort etmenizi gerektirmeyecek şekilde sonuç verir. Sabit köprülü bir gitarı günlük 2-3 saatlik bir kullanımda muhtemelen 2-3 kere burgulardan akort edersiniz. Floyd Rose'lu bir gitarı ise kendimden örnek vereyim ayda 1 kere köprüden akort ediyorum. Tremolo koluyla fazla oynarsanız belki biraz daha sık akort gerektirebilir köprünün kalitesine göre ama yeni başlayan birinin tremolo koluyla zaten alakası olamaz, yani akort kaçırmaz.
Sıfır alacaksanız ec256 parasına iyi frli bir gitar bulamazsınız ama ikinci el alacaksanız bulunur mutlaka iyi bir fr sistemine sahip gitar.
Yeni başlayanlara söylenen klişe laflardan olan "fr akort kaçırır" diye frden kaçıyorsanız bu durum biraz saçma onu diyorum yani.
Hocam yeni başlayanlar için kullanmayacakları bir sistemin gereksizliğinin de ötesinde, hareketli sistemin getirdiği dezavantajlardan kaçınmak için tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta her gitaristin yapabilmesi gereken basit bakımı güçleştirmesinden tutun, bend yaparken diğer tellerin de hareketli bir sistem olduğundan kaynaklı tizleşmesine ve çalım zorluğu yaratmasına kadar durumlar var....

Hocam yeni başlayanlar için kullanmayacakları bir sistemin gereksizliğinin de ötesinde, hareketli sistemin getirdiği dezavantajlardan kaçınmak için tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta her gitaristin yapabilmesi gereken basit bakımı güçleştirmesinden tutun, bend yaparken diğer tellerin de hareketli bir sistem olduğundan kaynaklı tizleşmesine ve çalım zorluğu yaratmasına kadar durumlar var....
Teşekkürler peki amfi ve gitar uyumu nasıl olur, birçok efekti olduğu ve bütçemi aşmadığı için tercih ettim ama gitarın yanında biraz dandik kalıyor gibi.

bend yaparken diğer tellerin de hareketli bir sistem olduğundan kaynaklı tizleşmesine
tizleşme değil aslında pesleşme. Ama bu durum bendi daha kolay yapabilmeyi sağlıyor esasen.
çalım zorluğu yaratması
Çalım zorluğuyla herhangi bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Aksine tune o matic köprülerde olmayan bileğinizi koyabileceğiniz bir yer sağlıyor fr köprüler. Yeni başlayanların ortak sorunudur, genelde bileklerini nerede konumlandıracaklarını bilmezler. Tune o matic'e alışıp her şeyi 2 parmağı gövdeye dayayarak çalmaya çalışırlar.
her gitaristin yapabilmesi gereken basit bakımı güçleştirmesi
Yeni başlayan muhtemelen tel bile takamaz, yanlış sarma ve koparma ihtimali fazla, ilk 1 yıl bakım için luthiere gitmesi çok olası. Zaten araştırmayı ve deneye yanıla öğrenmeyi seven akıllı biriyse ister sabit köprü ister fr neyin neden olduğunu araştırıp öğrenebilir. En azından biraz düşününce aynı numara tellerle düşük akorda geçmemesi gerektiğini, vb. öğrenir.
Bunun gibi bence gereksiz şüphelere karşı ne zaman yeni başlayan arkadaşlarıma skype dersi versem gitarını akortsuz çaldığını görürüm, bunu engelllemiş oluruz en azından akortsuz çalmaya çalışmaz gitarı.
Yani demem odur ki yeni başlıyor diye frden kaçmak saçma. Ha ec256 almak istiyordur, alsın hayırlı da olsun.
İyi günler.

Geri