Kabin Ve Anfi Simulator U . Tavsiye Lutfen

Açıkçası Amt ler hem fazla pahalı, hem de gereksiz komplike gelebilir size. Yani deneysel takılırım, farklılık severim derseniz tabii ki sizin bileceğiniz iş ama sizin için temel mantık üzerinde gain/eq devresi olan bir preamp, poweramp ve kabin simülatörü olan olabildiğince az dip gürültülü ve düşük gainlerde yüksek parlaklığa sahip bir pedal diye tahmin ediyorum ben.

Şey desem misal, şu videodaki ton tam istediğim diyebiliyor musunuz? Öyle bir video var mı paylaşabileceğiniz? Nokta atışı yapalım. Amacım sizi tek bir tonla sınırlandırmak değil, zaten böyle bir şey pek mümkün de değil ama istediğiniz ve ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayabilelim, siz onun etrafında tonal değişiklikler yaparak zaten kişisel tonunuzu yaratırsınız diye düşünüyorum.

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 'Clean takılmaca' doğaçlamamda da yalnızca clean var, belirtmeyi unutmuşum.

Davulları Addictive Drums ile oluşturdum (tabi şimdi daha güzel tonlar oluşturdum, bi ara gece gündüz davul tonu için kasıyordum). Eski davulcu olduğum için, kafamdaki her ne olursa olsun yazmak çok kolay. Pro'dan yazıyorum bu arada.

Kayıt açıklamasında belirttiğim gibi, basları ben çaldım ve ilk deneyimimdi. Penayla çaldım. Gitar çalıyormuş gibi çaldım, hatta Soundcloud sayfamın en altında çok eskiden kaydettiğim bi 'kadife doğaçlama' vardır orda çaldıklarımdan alıntılar yaptım :) Bir de gereksiz de olsa belirteyim, Bilgi'nin müzik sınavına portfolyo verecektim o gün ve son gündü. Arkadaş bas gitarını getirdi. Evden 1 saat içinde çıkmazsak yanacak benim iş. 'hadi abi' dedim. 'ben yapamıycam abi galiba sen çalsana' dedi. 'ben ne anlarım oğlum çal işte şunu' dedim. Ancak arkadaş ısrar edince mecburen ben çaldım, hatamız olduysa affola.

Sonra yarım saat içinde yalapşap bir mix ve hepsini cd'ye çekip evden çıkmıştım.

Bas gitar'dan çıkan kablo m-audio mobile-pre'ye gidiyor o kadar. Gerisi bilgisayardan. Ekstra bir plug-in kullanmamıştım diye hatırlıyorum. Cubase 5'in amfi ve kabin simulatorunu kullanmıştım.

Gitar kaydında yanlış hatıralmıyorsam tüm setup Pozitron. Leadlerde BB preamp ile boostlamış olabilirim.
Phaser(outro solosunda rahatça fikir verebilir), Delay vs hepsi Ms'in ve gerçekten özellikle Delay'i çok başarılıdır bana kalırsa.

Bu arada ms di-box'la kaydettiğimi belirtmiştim :) Gt-2 + di-box yani. O zamanlar mikrofonla almıyordum kayıtları. Di-box'ını da gayet başarılı buluyorum bu arada. H&K red box klonu sanırsam. Şu an bende Tubeman ve içine dahil olarak red box da var. Bir kıyaslama yapmadım ama gayet güzeldi diye hatırlıyorum. Yakın zamanda elimden çıkardım tüm ms pedallarımı.

Bu arada 2 gt-2 yi birbiriyle boostlamak çok yanlış yauv :) İki preamp'i çakıştırmak.. ne bileyim ekstrem bir şeyler istemiyorsak pek olağan bir şey değil :)

H.b.y. kaydımda di-box/kabin simulatoru kullanmamıştım sanırım.

Şimdi gece 3-4 gibi kayıt yapmayacaksam mutlaka mikrofonla alıyorum kayıtlarımı. Ne olursa olsun simulasyonların (Palmer'ları da dinledim) gerçeğin yerini tuttuğunu düşünmüyorum. Canlılığını öldürüyor gibi geliyor.

Tekrar güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Açıkçası Amt ler hem fazla pahalı, hem de gereksiz komplike gelebilir size. Yani deneysel takılırım, farklılık severim derseniz tabii ki sizin bileceğiniz iş ama sizin için temel mantık üzerinde gain/eq devresi olan bir preamp, poweramp ve kabin simülatörü olan olabildiğince az dip gürültülü ve düşük gainlerde yüksek parlaklığa sahip bir pedal diye tahmin ediyorum ben.

Şey desem misal, şu videodaki ton tam istediğim diyebiliyor musunuz? Öyle bir video var mı paylaşabileceğiniz? Nokta atışı yapalım. Amacım sizi tek bir tonla sınırlandırmak değil, zaten böyle bir şey pek mümkün de değil ama istediğiniz ve ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayabilelim, siz onun etrafında tonal değişiklikler yaparak zaten kişisel tonunuzu yaratırsınız diye düşünüyorum.
Evet tam olarak sunu istiyorum diyemesemde istekler arasinda suda var diyecegim linkler paylaşayım.

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 'Clean takılmaca' doğaçlamamda da yalnızca clean var, belirtmeyi unutmuşum.

Davulları Addictive Drums ile oluşturdum (tabi şimdi daha güzel tonlar oluşturdum, bi ara gece gündüz davul tonu için kasıyordum). Eski davulcu olduğum için, kafamdaki her ne olursa olsun yazmak çok kolay. Pro'dan yazıyorum bu arada.

Kayıt açıklamasında belirttiğim gibi, basları ben çaldım ve ilk deneyimimdi. Penayla çaldım. Gitar çalıyormuş gibi çaldım, hatta Soundcloud sayfamın en altında çok eskiden kaydettiğim bi 'kadife doğaçlama' vardır orda çaldıklarımdan alıntılar yaptım :) Bir de gereksiz de olsa belirteyim, Bilgi'nin müzik sınavına portfolyo verecektim o gün ve son gündü. Arkadaş bas gitarını getirdi. Evden 1 saat içinde çıkmazsak yanacak benim iş. 'hadi abi' dedim. 'ben yapamıycam abi galiba sen çalsana' dedi. 'ben ne anlarım oğlum çal işte şunu' dedim. Ancak arkadaş ısrar edince mecburen ben çaldım, hatamız olduysa affola.

Sonra yarım saat içinde yalapşap bir mix ve hepsini cd'ye çekip evden çıkmıştım.

Bas gitar'dan çıkan kablo m-audio mobile-pre'ye gidiyor o kadar. Gerisi bilgisayardan. Ekstra bir plug-in kullanmamıştım diye hatırlıyorum. Cubase 5'in amfi ve kabin simulatorunu kullanmıştım.

Gitar kaydında yanlış hatıralmıyorsam tüm setup Pozitron. Leadlerde BB preamp ile boostlamış olabilirim.
Phaser(outro solosunda rahatça fikir verebilir), Delay vs hepsi Ms'in ve gerçekten özellikle Delay'i çok başarılıdır bana kalırsa.

Bu arada ms di-box'la kaydettiğimi belirtmiştim :) Gt-2 + di-box yani. O zamanlar mikrofonla almıyordum kayıtları. Di-box'ını da gayet başarılı buluyorum bu arada. H&K red box klonu sanırsam. Şu an bende Tubeman ve içine dahil olarak red box da var. Bir kıyaslama yapmadım ama gayet güzeldi diye hatırlıyorum. Yakın zamanda elimden çıkardım tüm ms pedallarımı.

Bu arada 2 gt-2 yi birbiriyle boostlamak çok yanlış yauv :) İki preamp'i çakıştırmak.. ne bileyim ekstrem bir şeyler istemiyorsak pek olağan bir şey değil :)

Şimdi gece 3-4 gibi kayıt yapmayacaksam mutlaka mikrofonla alıyorum kayıtlarımı. Ne olursa olsun simulasyonların (Palmer'ları da dinledim) gerçeğin yerini tuttuğunu düşünmüyorum. Canlılığını öldürüyor gibi geliyor.

Hakkını vermissin hocam ve alcak gonullu konusuyosun ama cok basarili bence tebrik ederim
Malzemelerde hep on numara yani :))

Teşekkür ederim, birkaç gün geçince bi' de ediz ilacını içince gidiyor kafa dibox olayını unuttuğumdan tekrar sormuşum kusura bakmayın. Üst üste preamp boostlama olayında evet tamamen ekstrem olaylar deniyordum, setup ımda değildi gt2lerin 2si de amfi drive ı ya da distortion pedalı kullanıyordum o vakitler, takasla elime geçen gt2 ve bir de klondu, sonra orijinali gitti yerine ms in klonu geldi falan. Neyse, başarılı alet ama cleanlerde ben çok beğenememiştim, daha doğrusu tam anlamıyla "clean" bir ton duyamamıştım diye hatırlıyorum tuşeye abanınca yine gain geliyordu alttan alttan. Bağlama olayında sanırım bu bir sorun olabilir, olmaya dabilir. Deneyip görmek lazım. Aslında haftaya eski bağlamam gelecek, ön kapağını değiştirmeyi de düşünüyorum, hazır değiştirmişken bağlamama bi' de kullanmadığım manyetiklerden birini mi taksam, nasıl yapsam :D Gaza mı gelsem ki yahu.

Kayıtlara gelince davul tonlamanızı beğendim açıkçası, addictive drums ı ben de çok sever çok kullanırdım, mahsuru yoksa birkaç preset paylaşırsanız görmek isterim kickleri ve snare leri nasıl gömdüğünüzü. Laptop ın anakartı yandı ve bendeki tüm presetler gitti pc garantideyken, şimdi de çok üşeniyorum tekrar tekrar uğraşmaya yoksa sizin gibi saatlerimi harcamıştım o kick i adam edeceğim diye :) Bunun dışında bas gitar da vst deyiverin diye çok istedim, hiçbir vst amfisiz/bas gitaristsiz de olsa canlı çalınmış bas gitar sesinin yerini tutmuyor bunu gördük :) Tekrar tekrar elinize sağlık, sözlerinin olduğu halini de dinlemek isteriz.

Teşekkür ederim, birkaç gün geçince bi' de ediz ilacını içince gidiyor kafa dibox olayını unuttuğumdan tekrar sormuşum kusura bakmayın. Üst üste preamp boostlama olayında evet tamamen ekstrem olaylar deniyordum, setup ımda değildi gt2lerin 2si de amfi drive ı ya da distortion pedalı kullanıyordum o vakitler, takasla elime geçen gt2 ve bir de klondu, sonra orijinali gitti yerine ms in klonu geldi falan. Neyse, başarılı alet ama cleanlerde ben çok beğenememiştim, daha doğrusu tam anlamıyla "clean" bir ton duyamamıştım diye hatırlıyorum tuşeye abanınca yine gain geliyordu alttan alttan. Bağlama olayında sanırım bu bir sorun olabilir, olmaya dabilir. Deneyip görmek lazım. Aslında haftaya eski bağlamam gelecek, ön kapağını değiştirmeyi de düşünüyorum, hazır değiştirmişken bağlamama bi' de kullanmadığım manyetiklerden birini mi taksam, nasıl yapsam :D Gaza mı gelsem ki yahu.[/QUOTE

Mesela burda giris ve 1.23 saniyeden sonrasi fala cok hos e gitar telleri kalin bahlamaya gelince daha yumusak olacaktir.icersinde cab sim olmasi ve direk mixer cikisi olmasi arti olaram gorunuyor ve lambali olmasi da ayri bisey .halay caldigimda ayagimla dokunmamla distorsin olacak dip gurultusude fazla yok sanirim .....:)

Bu arada eddz hocam sizin bağlama kuru baglama sanirim . Eger kuru ise kesinlikle baglamaya manyetik takmayin cok kotu kullanilmaz bi hal alir geri donusu olmayan bi hata olur aman yani :)

Zaten eski vakitlerde başına gelen bir kaza sebebiyle ön kapağı çatlak bağlamanın, manyetik takarsam büyük ihtimalle araştırıp bir şeyler yaparım tabii ki ama aklıma ilk gelen düşük çıkışlı bir manyetik, içine sünger vb. doldurup uğultuyu azaltmak vb :D Amacım elektro bağlama tonu almak değil, Neşet Baba çalalım yeter bize :D

Zaten eski vakitlerde başına gelen bir kaza bebiyle ön kapağı çatlak bağlamanın, manyetik takarsam büyük ihtimalle araştırıp bir şeyler yaparım tabii ki ama aklıma ilk gelen düşük çıkışlı bir manyetik, içine sünger vb. doldurup uğultuyu azaltmak vb :D Amacım elektro bağlama tonu almak değil, Neşet Baba çalalım yeter bize :D
Haaaa ozaman diyecek birsey yok deneysel muzik olacak neticede ama bu durumda tam bi neset baba isi olabilir. ....benim cleandan kastim ismail tuncbilektir aslinda videoya baktinmi hocam

Haaaa ozaman diyecek birsey yok deneysel muzik olacak neticede ama bu durumda tam bi neset baba isi olabilir. ....benim cleandan kastim ismail tuncbilektir aslinda videoya baktinmi hocam
Baktım, bizim için çok basit bir clean ton aslına bakarsanız, bizim gitarların zaten sesi bu :D Yani bu clean tonlar için ekstra bir pedala ihtiyaç duymuyoruz çünkü manyetik/preamp/poweramp 3lüsü tam olarak clean tonda bunu veriyor bize hemen hemen. Yani size lazım olan basit mantıkta şudur, sıfıra yakın gainli bir preamp simülatörü, aynı zamanda overdrive gibi orta halli gainlere de çıkabilen bir simülatör olacak ama gt2 yapısında olacak. (gt2 yapısından kastım çeşitlilik, boyut, kabin simülasyonu, mikrofon konumu simülasyonu vb.). Bunu Ms pozitron yapamıyorsa, add+ a sorabiliriz. Ama bunu yapabilecek bir kişi vardı forumda, O'nun da yapacak vakti var mıdır, hala böyle istek üzerine pedallar yapıyor mu bilmiyorum. Bir de siz şu an ne kadar bir bütçe ayırdınız bu tarz bir pedal için? Amt ler clean tonlarda gayet başarılılar ama fiyatları biraz yüksekti diye hatırlıyorum gt2 lere göre.

Mesela burda giris ve 1.23 saniyeden sonrasi fala cok hos e gitar telleri kalin bahlamaya gelince daha yumusak olacaktir.icersinde cab sim olmasi ve direk mixer cikisi olmasi arti olaram gorunuyor ve lambali olmasi da ayri bisey .halay caldigimda ayagimla dokunmamla distorsin olacak dip gurultusude fazla yok sanirim .....:)
Bi' de siz böyle halay deyince bi gülme geliyor, sonra geçiyor hemen :D Turkrock forumunda bunları da konuşuyoruz, hadi hayırlısı. Vallahi helal olsun size düne kadar kedi kesiyorduk, yarın mendili kapıp halaya gireceğiz :D Yakın zamanda düğün olursa çağırın bari de pastadan niyetlenelim :D

[QUOTDz, post: 918895, member: 76000"]Baktım, bizim için çok basit bir clean ton aslına bakarsanız, bizim gitarların zaten sesi bu :D Yani bu clean tonlar için ekstra bir pedala ihtiyaç duymuyoruz çünkü manyetik/preamp/poweramp 3lüsü tam olarak clean tonda bunu veriyor bize hemen hemen. Yani size lazım olan basit mantıkta şudur, sıfıra yakın gainli bir preamp simülatörü, aynı zamanda overdrive gibi orta halli gainlere de çıkabilen bir simülatör olacak ama gt2 yapısında olacak. (gt2 yapısından kastım çeşitlilik, boyut, kabin simülasyonu, mikrofon konumu simülasyonu vb.). Bunu Ms pozitron yapamıyorsa, add+ a sorabiliriz. Ama bunu yapabilecek bir kişi vardı forumda, O'nun da yapacak vakti var mıdır, hala böyle istek üzerine pedallar yapıyor mu bilmiyorum. Bir de siz şu an ne kadar bir bütçe ayırdınız bu tarz bir pedal için? Amt ler clean tonlarda gayet başarılılar ama fiyatları biraz yüksekti diye hatırlıyorum gt2 lere göre.[/QUOTE]
Simdi ornek vereyim bi kac arkadas var pedal yapan kombo tarzi vampler 57 klonu cab sim ve reverb bosst tan olusan bi kombo icin 400 tl fiyat aldim diyelim ki 300 tl ama su an bi dost amt 30 almis fakat kendisin tarzina uymadigi icin satiyor bana da fuyatta yardimci olacagini soyledi 400 450 tl gibi bi rakam ama hersey elkmin altinda kendime ait bir mixer amfim varmis gibi olacak hatta olacak sanirim ve lamba tonlarinin da kalitesi ni dusunursem hemen hemen fiyat olarak ayni kapiya cikiyor

Bi' de siz böyle halay deyince bi gülme geliyor, sonra geçiyor hemen :D Turkrock forumunda bunları da konuşuyoruz, hadi hayırlısı. Vallahi helal olsun size düne kadar kedi kesiyorduk, yarın mendili kapıp halaya gireceğiz :D Yakın zamanda düğün olursa çağırın bari de pastadan niyetlenelim :D
:) :) halay dedim ama mesela is karisik distorsin la baglama calmak ayri bir tad manyetikler dimarzio dp 102 ve dp 207 drap sonic bu drap sonic de kendisi de gainli bi manyetik olunca cok tatli seyler cikiyor ortaya sadece halay deyil cogu rock parcada enteresan derece basarili oluyor yakinda sahnelerde metal calan baglamacilarda cogalacak: ) :)

Şöyle bi' abi vardı :D Du hast çalıyor adam :D
Amt ss-30 çok başarılı, mutlaka deneme şansınız varsa deneyin derim. Şimdi kullanacak kişi gitarist olsa istediği şeye göre kesin konuşabilirim ama net konuşamıyorum bu şekilde, sadece olur olmaz diyebiliyorum. Uygun fiyata alabilecekseniz ss-30 çok başarılıdır. Bunun dışında processor de düşünebilirsiniz aslında, hem bir sürü efekte, hem bir sürü amfi ve kabin simülasyonuna erişebilirsiniz bu sayede.

GT-2'de drive saat 9 yönünü geçmezse idare ediyordu aslında, volume'e yüklenmek gerekiyor tabi o zaman da ses az geliyor. Vallahi beyler kayıtlar ortada, Clean Takılmaca'yı dinleyip kararı verin. Benim yaşadığım problem, sesi biraz hacimsiz vermesiydi. Üstelik pek parlak da değildi, ben parlak severim cleanleri. Kısacası cam ya da kristal clean denen durum yok ama idare eder mi eder. Dediğim gibi ben tekrardan almayı düşünüyorum twin halinde olanını, yanına bir de Dyna comp geldi mi, single manyetikle bana yetecek cleanler alırım.

(compresor de var tabi, ms comp)

Bağlama için bence iş görür diyorum o yüzden. Bir de şahsi kanaatim Amt'nin lambalı pedallarını ben de seviyorum ancak bağlama için o kadar para vermeye değmez bence ya.

Alen Geere'in 'Junkie' isimli bir booster/preamp pedalı var. Ancak yalnızca clean, tek knobu var zaten :)

"Junkie bunların dışında herhangi bir düşük seviye enstuman ya da yüksek empedanslı manyetik içeren aletler için preamp olarak veya herhangi bir sistemde, direkt mixer-kayıt ekipmanına bağlanacak şekilde de kullanılabilir." yazmışlar açıklamada. Ben bilmem, denemek lazım.

Preset işlerini özelden konuşalım :)

Amt ler cok dogru bir tercih olucak forbitten arkadas gt 2 den sen bir gitarist olark parlak ton alamamissin ben hic alamam tamam guzel alet ama baglamaya gelmez amy de tam anlamiyla birde temiz cleandasin diyelim temiz olani dahada cok temizlemek icin bir tus koymuslar uzerine cam kristal dedigimiz sealer icin....baglama icin ne gerek var oyle bi masrafa dedin hocam ..ai da gerek var ama ber baglamaciya deyil. ...her gitarist nasıl raf sistem kullamiyorsa ...baglamacininda raf sistemi olabilir bi nevi amt ...cok tesekkur ederim tekrar saygilarimla

Geri