Analog Set Dizmek..

arkadaşlar analog kuruyorum bende.bcb-60 pedal board um var ve şu pedallar var:
cry baby
boss ds2
boss ge7
boss bf3
mxr dime dist

bunlara ek olarak ya boss dd6 digital delay yada boss rv5 digital reverb almak istiyorum.bu pedalların analogları çok pahalı oluyo...sizce hangisini alsam daha iyi olur.yani genelde amiflerde zaten reverb olmazmı?

M'nin dediği gibi: Ben olsam kendime bir adet delay (DD3 neyine yetmiyor :LOL: ) ve bir de Shakti'nin yaptığı pedallardan birini alırdım, olay biterdi.

B

Mt2 kullanan pek yok.Bir tek ben mi seviyorum bu pedalı tonunu ney.

Triac, SD1 ve MT2'm var.MT2 den istediğim metal tonlarını alabiliyorum ama Triac ve SD1 den hala istediğim verimi alamadım.Amfimde Fx Return girişi olmamasından kaynaklanıyor sanırım.Pek deneme şansım da olmadı bu iki pedalı hala.Triac'ı SD1 le boostlamayı düşünüyorum.Bir de Boss Os2 istiyorum.Yaza doğru çözmem lazım bu işi.

hmm.bilmiyorum kafa tek kullanılır mı ama kullanılıyosa marshall avt 50 hx istiyorum ama bunun için en az 5 ay beklemem gerekir...evde küçük bi fender frontman 25 im var.onda reverb var ama satmayı düşünüyorum onu da...bu arada sağolun dd3 almaya karar verdim... :)

Ebenezer demiş ki:
Valla analog-digital tartışması bitmez.Sonuçta eğer blues çalacaksan gidip gt-8 almazsın mantıklı değil ama ben deliyim 3-4 tane farklı tonu bir şarkıda kulanırım efendim efektler içinde yüzdürürüm veririm stere oyu deli gibi jazz organ sesi alırım diyorsan digital den başka sansın yok.Ayrıca sıcak ton vs. bunlar göreceli şeyler. altı üstü sadece gain açıp kapatıp ondan sonra digital ler adam gibi ses vermiyor demek çok garip kaçıyor bence. mesela şunu da düşün true bypass ile olsa ne kadar pedalın olursa sinyalinmde çok az olsa zayıflama yaşayacaksın pedal kapalı bile olsa ama sonra yerleşim sorunu efendime söyleyeyim adaptör sorunu.şunu da söyleyeyim ki dijitalden kaçış yok babaların hepsinde deli gibi dijital setup var inanmazsan gir www.guitargeek.com a eric johnson a bak steve vai ye bak önce bir dist volume whammy bir de crybaby yanda midi foot controller arkada cayır cayır tc electronic in g-force mu istersin fireworx mu istersin deli gibi dijital aletler var. ne çalacağın alman gereken şeyleri belirler zaten mesela ben ölsem dijitalsiz çıkamam mümkünatı yok kesmez beni çünkü dijitalin ton değiştirme konusundaki rahatlığına alıştıktan sonra efektlerin alıştıktan sonra. efekte gerek yok diyeni de bizzat döverim ne demek yani bu metale gerek yok efendim blues e gerek yok fusiona gerek yok demek gibi bir şey. tarz arkadaşım tarz bnu belirle gerisini rahatça çakarsın.haa analog diyorsan tek vazgeçilmezin NS olmalı o drive kullanan her gitarcını iyi dostudur ama delaydan önce bağlamanı tavsiye ederim.düşük level de gelen delay sesleri kesebilir malum :)

gt8i övmek istemiyorum ama blues için rahatlıkla kullanacağın bi pedal kendi yaptığım ton için http://www.youtube.com/watch?v=K6Zz5axzK7Y

aslında sorun neyi ne için kullanacağın barda çalışan biri için mesela analogları ve amfii taşımak sorun kaliteli bi processor işini görüyor.ama tabiki analog herzaman daha iyi.ama gitara yeni başlayan biri digital kullanıp en azından neyin ne iş yaradığını daha kolay öğrenebilir :)

2 gün önce EHX Metal Muff pedal aldım.Sebebi ise malum; sinek vızıltısı tonlara sahip olan processorlerden sıkılmam, bunalmam.Şuan V-amp 2 de var bende ama bir analog pedala göre, bu aletten bu kadar sert tonları almak imkansız.Bende analog setup dizmek istiyorum ve bundan sonra ne tür bir pedal almam gerektiğine karar veremedim.Genelde comprossor/sustain ve equalizer gerektiğini anladım gezdiğim bütün forumlarda.Burda analog setuptan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz.
Malum noise gate sorunu olan bir Metal Muff'tan sonra hangi marka ve türden pedalları alsam doğru olur.Çalacağım tür ise heavy, trash metal.

Forumlardan ne gerektiğini anlayamazsın kendi ihtiyaçlarına göre anlayabilirsin ancak bunu. Compressor tamamen tercih meselesi. Ben kullanmam mesela. Tonuna daha ince ayarlar yapmak ya da sololarında bazı frekansları boost etmek istersen eq alabilirsin. Öncelikle amfin olup olmadığını söylemen lazım ki ona göre alet önerelim.

Amfim yok malesef ama almayı düşünüyorum ilerde...Şimdilik ekleycem bikaç pedal beni idare eder sanırım bi yere kadar...Ama Metal Muff la uyumlu hangi pedalları alsam sorusu aklımı kurcalıyor dewamlı...

Sinyali arttıran pedallara booster deniyor genelde sololarda sesin daha açık olmasını sağlamak için kullanılır. Bir diğer kullanımı da lambalı amfileri drive kanalını kullanmadan drive'a sokmaktır.

peki uygulamada nasıl yapılıyor. ben bu tip şeyleri farkında olmadan deneme yanılma yoluyla yapıyorum sanırım. belli kuralları veya pratik uygulamaları varmı?

hummingbird demiş ki:
peki uygulamada nasıl yapılıyor. ben bu tip şeyleri farkında olmadan deneme yanılma yoluyla yapıyorum sanırım. belli kuralları veya pratik uygulamaları varmı?
bi boss od 3 alıyosun gainini levelini kısıyosun (tabi ibanez ts9 falanda olabilir) ondan sonra ds1 veya sd2 bağlıyorsun onunda gainini levelini kısıyosun , ikisni birden açıyosun , bu pedalların tek başına verdiği tondan daha parlak ve sert bir ton alıyorsun,tabi isteğe bağlı olarak levelleri arttırdığında dip gürültüsü oluşturuyorsun bunuda boss ns1 tarzı bi pedalla hallediyosun.tabi bu pedallar örnek birçok kombinasyon yapabilirsin.ben en çok gördüğümü yazdım.hatta amfinin drive katını kullanıp başka bi pedalla boostlayabilirsin.

halilpazarlama demiş ki:
dikkat ettimde kimsede ds1 yok , hiç kimse sevmiyomu ds1 i , çok güzel pedaldır aslında , 25-30 ytl ye modifiye yapıyolar varmı yaptıran deneyimlerini anlatsın :)

en uzun süre kullandığım ve modifiyeye gönderemeden üzülerek elimden çıkarmak zorunda kaldığım pedalım. çok tatlı bir drive'ı var yerine göre fazla ya da az gainle bir çok müzik türü için kullanılabilir, fakat çok kırçıllı bir tonu var, boosterla kullanmak zor, doğru düzgün verim alamıyorsunuz, bluesbreaker'la denedim ts-7'yle denedim az biraz da blues driver'la denedim bir tek o eh denilebilecek gibiydi. bana kalırsa modifiye şart. görünürde vai'dir satriani'dir ds-1 kullanıyorlar ama hepsi modifiyeli.

attila abi'nin yaptığı ds-1 modifikasyonunun ses örneklerini dinledim, o kadar zaman da kullandıktan sonra diyebilirim ki alıp modifiye ettirirseniz kolay kolay değiştirmek istemezsiniz.

sertsessiz demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
dikkat ettimde kimsede ds1 yok , hiç kimse sevmiyomu ds1 i , çok güzel pedaldır aslında , 25-30 ytl ye modifiye yapıyolar varmı yaptıran deneyimlerini anlatsın :)

en uzun süre kullandığım ve modifiyeye gönderemeden üzülerek elimden çıkarmak zorunda kaldığım pedalım. çok tatlı bir drive'ı var yerine göre fazla ya da az gainle bir çok müzik türü için kullanılabilir, fakat çok kırçıllı bir tonu var, boosterla kullanmak zor, doğru düzgün verim alamıyorsunuz, bluesbreaker'la denedim ts-7'yle denedim az biraz da blues driver'la denedim bir tek o eh denilebilecek gibiydi. bana kalırsa modifiye şart. görünürde vai'dir satriani'dir ds-1 kullanıyorlar ama hepsi modifiyeli.

attila abi'nin yaptığı ds-1 modifikasyonunun ses örneklerini dinledim, o kadar zaman da kullandıktan sonra diyebilirim ki alıp modifiye ettirirseniz kolay kolay değiştirmek istemezsiniz.
benimde aklımda o var şuan ds1 modifiyesi , ama boostada gelmez diyon işkillendiriyon beni :)

hehe, attila abi daha tok bir hale getiriyor pedalı, o zaman güzel olabilir ama boost, yoksa cidden de pek tavsiye etmem fuzz + boost = karambol gibi bir şey oluyor :)

Geri