Yaran Ilanlar

Merhaba,

Madem yapıcı eleştiri istiyorsunuz, elimden geldiğince vermeye çalışayım. Bazı (hepsi demiyorum) mallarınıza biçtiğini fiyatlar, evet yüksek. Bu kendi başına bir sorun değil çünkü sonuçta ikinci el enstrüman satıyorsunuz ve fiyatları keyfinize göre belirleyebilirsiniz; ancak, birazdan yazacağım sebeplerle bu dikkat çeker hale geliyor.

Belli ki bu işi hobi amaçlı değil ticaret amaçlı yapıyorsunuz. Bunda da bir sorun yok ama sattığınız malların açıklamaları sanki o spesifik malları kişisel olarak kullanmışsınız izlenimi oluşturuyor veya en azından ürünlerin görece yüksek fiyatlarını meşru kılma çabası gibi okunuyor. Bununla bağlantılı olarak, belki de satış sitelerinin kısıtlamalarını aşmak için mallarınızı kendi isminizle değil takma isimlerle ve farklı hesaplardan satıyorsunuz, bu genel olarak ne kadar kurumsal ve güvenilir bir satıcı olduğunuzun sorgulanmasına yol açıyor. Bunlarsa bazı fiyatlarınızın keyfi veya pazarlık payı bırakma sebebiyle yüksek olmasını başta da dediğim gibi daha dikkat çekici yapıyor. Sizi tanımıyorum ve sizinle şu güne kadar hiçbir platformda hiçbir iletişimim olmadı, fakat saydığım sebeplerden dolayı, haklı veya haksız, bende de genel olarak bir güvensizlik hissi oluştu diyebilirim.

Son olarak bu tür platformlarda benimsediğiniz iletişim biçimi bu işin ticaretini yapan ve buna uygun iletişim yöntemlerini bilen kurumların yöntemleri değil. Hem işin ticaretini yapıyorsunuz hem de o veya bu sebeple gelen tepkilere gayet bireysel ve duygusal cevaplar veriyorsunuz. Bu da yine bir tüccar olarak güvenilirliğinizi zedeliyor. Sizinle benzer faaliyet gösteren diğer alım satım yapan tüccarların tabir-i caizse böyle bir 'laf yetiştirme' çabası içine girmemesi bence sizi olumsuz anlamda daha da görünür kılıyor. Cevap verirken kullandığınız dil de cabası.

Yukarıdaki spesifik örneğe gelince ki bunu yine yukarıda sorduğunuz için söylüyorum: Dünyanın hiçbir yerinde 'partscaster' tabir olunan gitarlar toplandıkları fiyatlara satılmıyorlar. Bu çerçevede o SX gitara ne takılmış olursa olsun istediğiniz fiyat, evet yüksek. Dediğiniz gibi parçaları ayrı ayrı satsanız belki daha iyi. Ha bu o gitar istediğiniz fiyata satılmaz demek değil. Satılabilir elbette fakat ya bu işleri pek bilmeyen birine ya da büyük bir şans eseri, SX strat alıp yukarıda tüm o saydığınız modifikasyonları yapmak isteyen birine. Siz de bunun. bilincinde olduğunuzdan olacak, ilanınızda gayet agresif bir pazarlama dili kullanmışsınız. Bu örnekte tepkiyi yaratan da evvela bu.

Son olarak, sizin sattığınız mallara özgürce fiyat belirlemeniz ne kadar normalse, olası alıcıların veya sadece bu ilanları görenlerin de ilanlarınız/fiyatlarınız hakkında istedikleri gibi konuşması normal. Ha size yönelik ticari ve eşgüdümlü bir hedef alma veya itibarsızlaştırma kampanyası yürütüldüğünü düşünüyorsanız konuyu başka boyuta taşıma hakkınız baki; yalnız orada da iyi kötü kanundu, hukuktu bilen biri olarak şu an elinizde olandan fazlasına ihtiyacınız olacaktır diye düşünüyorum.

Selamlar.

Bakın eleştiriyse sizinkide eleştiri. Kimse mükemmel değil. Bu üslupla yapılan eleştiriye karşı bir cevap yazılacak olsa üslupda ona göre şekillenir. Yukarıdaki canatunc’un ulanlı lunlu konuşması ve sizinde söylediğiniz gibi itibarsızlaştırma politikası yüzünden agresif bir cevaptı evet bu kabul edilebilir. Kimliğimi gizliyorum doğrudr. Bir kaç ay öncesinde herşey açıktı. Çokca da alışveriş yaptım. Küçük bir işletmem var müzik üzerine. Zarar görmemesi ki malesef benimde bazı ithamlara Karşı dayanamayıp ani tepki vermemden kaynaklı, artık hesabımı bu şekilde kullanıyorum. Güvensizlik konusunda haklı olabilirsiniz işte bu yüzden bende karşılıklı yüz yüze alışverişten yanayımdır hep, ve alışverişlerimide buluşmadan önce en ince ayrıntısına kadar Detaylı foto vs belirtip alışveriş günü sorunsuzca halletme Taraftarıyımdır.

Bununla birlikte Sürekli gazetecilik yaparak Açık arama yada yakalama noktasında Fake hesaplarla sizi çekmek istediği noktaya çekip ekran görüntüsü alarak ifşa etmesi gibi düzenbazlıklar sergileyen çok değil iki kişi var bu forumda. Ortalığı kızıştırıp ortadan kayboluyorlar, cevap yazdığında muhatap bulamıyorsun. Adam alıcı gibi İlana yazıp fitne fesatlık peşinde arkadan iş çeviriyor. Tüm geçmiş yazılarımı inceleyip Nasıl nereden vururum derdinde... Ana sayfada çevrimiçi nicklerin oradan takip ediyorum profilimi gezen tipleri. Nasıl bir sadist ruh halidir bu anlam veremedim. Muhtemelen geçmişte benimle alışveriş konusunda anlaşamadı, laf yedi onun gıcıklığı bu.
Herneyse beni bilen chetatkins ile bilsin. Bu nickname ile yaptığım alışverişlerde hiç Kimse memnuniyetsizlikle ayrılmadı. Her zaman orta yolu bulan yardımcı olan biriyim. Ama birilerinin ağzından sürekli düşürmediği ”ÇAKAL” tiplerin oyun bozanlıklarına da hep tavrımı göstereceğim.

Yanlış biliyor olabilirim ama bildiğim kadarıyla bu gitarın sıfırı 1800 lira. Ha, yine ilandaki pahalı ama 1.5 yıl önce sıfırının 900 lira olduğunu hiç sanmıyorum.
Yanlış yazmışım, özür dilerim. İkinci elleri 800-900₺ civarındaydı geçen sene. Sıfırı 1200₺'idi. Ayrıca bu gitar en düşük seviye SG modeli, bolt on hatta. Yakından uzaktan alakası yok SG ile.
Geçen sene kendime almak istiyordum, ondan dolayı fiyatını hiç unutmadım hocam :).

Yanlış yazmışım, özür dilerim. İkinci elleri 800-900₺ civarındaydı geçen sene. Sıfırı 1200₺'idi. Ayrıca bu gitar en düşük seviye SG modeli, bolt on hatta. Yakından uzaktan alakası yok SG ile.
Geçen sene kendime almak istiyordum, ondan dolayı fiyatını hiç unutmadım hocam :).
Zaten bu gitarlar uzun süre memnun etmeyebilir insanı ama fiyatlar yüzünden de insanların eli kolu bağlanıyor...

Neredeyse sıfır kondisyondaki bu gitar ile blackstar idcore 10 v2 model amfiyi 1900 TL olarak ilan açmıştım birkaç hafta önce. 'Çok mu yazıyorum acaba' diye sorgulayıp durdum kendi kendimi. İkisini ilk ciddi alıcıya 1700 TL'e verdim. Çünkü ben de geçmişte buna yakın bir fiyata satın almıştım. Satın alan kişi 5 ay sonra 2.500, 3.000 yazsa, kendimi keriz gibi hissederdim doğal olarak... Bu ilanları görünce 'acaba?' diye sorguluyor insan bu yüzden.

Durumu bu açıdan ele almamın sebebi de şu; dikkat ederseniz herhangi bir gitar modeli çok absürd bir rakama ilan açıldığında aynı marka model gitarlar zincirleme bir şekilde benzer fiyat aralığında tüm sitelere dökülüyor. Bakıyorsun, aynı markanın endonezyası da, japonu da, köprüsü değişeni de klavyesi moraranı da aynı fiyata ilan açıyor. ''Adam 7 bin yazmış yav, ben de açayım belki kakalarım'' içgüdüleriyle yazılmıyorsa hiçbir şey bilmiyorum. Ben inanıyorum ki özellikle son 7-8 ay içerisinde açılan ilanların geneli kar amacı güderek hazırlanıyor. Kimse bu konuda iyi niyetli olmak zorunda değildir evet, ancak bence herkes adil davranmak zorunda. Sonuçta tüm piyasayı etkileyen bir durum var. 50 tane parçası değişen gitarı ilan açıklamasında bile öyle bir güzelliyor ki bazıları, 'aynı fiyata yeryüzünde daha iyi performans alabileceğin herhangi bir şey yok, bu fiyata alabileceğin en iyi gitar benim gitarım'

Özellikle ikinci el enstrüman pazarlayan bir müzik markete gittiğinde ya da ne bileyim herhangi bir satıcıyla iletişime geçtiğinde indirim istemeye çekiniyor insan. Alacağın cevap belli, satıcılar bu ilanları açıp ''gardaşım istersen bakabilirsin aynısı şu sitede şu gadar ben ucuza bile veriyorum'' dediğinde gelde çık işin içinden. Bir de bunların sattıkları marka dışında diğer tüm markaları kötüleme huyları vardır.

Tamam, gerçekten ikinci el fiyatı bu değerlerde alınabilecek olsa anlarım ama ikinci el bir gitarın olması gereken fiyat aralığı belli değil midir zaten? Tamam olması gereken ibaresi de çok uygun olmayabilir ama gitarın sıfır fiyatı üzerinden esneyebileceği fiyat aralığı da bellidir işte. Bu arada bahsi geçen SG gitarın ilan sahibi fiyatı iyileştirmiş yine. İlk açtığında 3600 TL küsüratlı bir rakam yazmıştı. :D

Şu anki fiyatları göz önüne alırsak, sıfır gitar yerine ikinci el'e yönelmekte fayda var. Tabii ki bu modeller hariç.
Bence bu durum korona süreciyle değişti. Yeni seriler ülkemize gelmedi ve sıfırların da fiyatı arttı diye 2. ellerde bir fiyat patlaması var. 2. el gitar için çok güzel sayılabilecek bir bütçem var ve sarı sitede ilanlarda bulunan 5000 tlye kadar olan tüm gitarları inceledim. Üzerine biraz daha para koyup sıfırını almak çok daha mantıklı şuan. Sıfır ve 2. el arasındaki fiyat farkının en düşük noktalara geldiği günlerdeyiz bence. Herkes kendi gitarını bulunmaz hint kumaşı sanıyor şuan.

Bence bu durum korona süreciyle değişti. Yeni seriler ülkemize gelmedi ve sıfırların da fiyatı arttı diye 2. ellerde bir fiyat patlaması var. 2. el gitar için çok güzel sayılabilecek bir bütçem var ve sarı sitede ilanlarda bulunan 5000 tlye kadar olan tüm gitarları inceledim. Üzerine biraz daha para koyup sıfırını almak çok daha mantıklı şuan. Sıfır ve 2. el arasındaki fiyat farkının en düşük noktalara geldiği günlerdeyiz bence. Herkes kendi gitarını bulunmaz hint kumaşı sanıyor şuan.
Haklısınız, ancak 5000₺ için konuşmuyorum :). Dediklerim 1000-2000 arası bütçe için geçerli. 5000'im olsa FGN bakabilirdim aslında, hiç fena gözükmüyorlar.

Son düzenleme:
FENDER AMERİCAN STANDART STRATOCASTER AÇIKLAMAYI OKU !İlan No: 835233190
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...t-stratocaster-aciklamayi-oku-835233190/detay

500-600 liralık hardcase 2200 lira değer katıyorsa o şekilde alıp satmama nedenin ne acaba?Şöyle ilanlara tilt oluyorum.Yok şöyle arama,yok böyle arama,bilmiyorsan arama,kusursuzdur kusur arama,Kasım ayları 6-9 uncu günler arası doğduysan sakın arama vb vb vb.Kapat ilanı git kardeşim gitar mı satıyorsun,evlenme programında eş mi arıyorsun belli değil.Sabah sabah gerildim.

FENDER AMERİCAN STANDART STRATOCASTER AÇIKLAMAYI OKU !İlan No: 835233190
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...t-stratocaster-aciklamayi-oku-835233190/detay

500-600 liralık hardcase 2200 lira değer katıyorsa o şekilde alıp satmama nedenin ne acaba?Şöyle ilanlara tilt oluyorum.Yok şöyle arama,yok böyle arama,bilmiyorsan arama,kusursuzdur kusur arama,Kasım ayları 6-9 uncu günler arası doğduysan sakın arama vb vb vb.Kapat ilanı git kardeşim gitar mı satıyorsun,evlenme programında eş mi arıyorsun belli değil.Sabah sabah gerildim.
Fiyata lafım yok da açıklama baya saçma olmuş bence :)

Tamamen analog sisteme döneceğimden dolayı satışa çıkardım..........takas olarak boss gt1000, pod hd500x vb prosesörler ile takas düşünebilirim.

Peki.
Aşama aşama dönecek muhtemelen, önce drive katı analog processor falan almayı düşünüyor olabilir, bu arkadaş foruma da üye. Ara ara racka, analoga ve drive katı analog hibrid sistemlere dönüyor. 😅

Ayşegül piknikte, Ayşegül kir gezisinde temalı, parklarda bahçelerde çekilen dış mekan pastoral gitar ilânlarından sonra bir de plaj manzaralı gitar ilanı geldi ya artik çıta iyice yükseldi dostlar 😄

Ayşegül piknikte, Ayşegül kir gezisinde temalı, parklarda bahçelerde çekilen dış mekan pastoral gitar ilânlarından sonra bir de plaj manzaralı gitar ilanı geldi ya artik çıta iyice yükseldi dostlar 😄

Ya zaten.

Dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    10.7 KB · Gösterim: 154
Geri