Yeniden Doğmak

yazdıktan sonra minik bir araştırma yaptım pickguard levhası satan bir siteye eriştim yarın bizzat gidip alıp kendim keserek yapacagım. çok kendi sorup kendi cevaplamış gibi oldum bari işe yarayım solo müzik ankara da buldum levhayı :) herkese teşekkürler pek bakamıyorum bir yandan zımpara ile uğraşmaktayım :) @tugberkozdemir evet şuana kadar en benzettigim gitar o oldu . :) çokk teşekkür ediyorum herkese. yarın bu saatlerde yeni güncellememi yapacagım fotolarla birlikte :)

Sapı atma, fret çakma denemesi için falan kullanırsın daha sonra. Veya klavyeyi sök, yeni truss rod ve klavye tak. Yeni alacağın sapı o gövdeye oturtmakta ciddi sorun yaşayacaksın, onun da önüne geçmiş olursun.

Ben de şu an forumdan aldığım ölü bir gitarı canlandırmayla meşgulüm, boyayı tamamen kazıyorum, sprey boya ile bir şeyler yapacağım. Bu konuda daha önceden bir şeyler yapmış olan birileri fikir verebilir mi? En pürüzsüz sprey boya nasıl yapılır? Bu arada normal boyayı sprey ile sıkmayacağım, baya kutu ile olan spreylerden alacağım 400 ml olan, onlardan kullanacağım ve kafamdaki şeyi yapmak için başka seçeneğim şu an için yok. Gitarı tavana asıp etrafında döne döne boyayacağım. En pürüzsüz nasıl yaparım boyayı? En kaliteli boya hangisidir, hangi tür boyayı seçmeliyim?

@braveblood hocam senin gitarla ilgili ilk gözüme ilişen klavyenin halsizliği oldu, umarım kirden öyledir de kendisi temizdir. Klavye ölüyse bence toptan sapı değiştir o gözüne kestirdiğin sapı al, gövdenin şekli çok güzel görünüyor. Eski mercedes kahverengi gibi rengi, bence daha parlak bir renge boyayabilir, seçtiğin renge göre krom ya da altın bir köprü kullanabilirsin. Switchi potansı bol gitar, bir sürü denemelik devre ekleyebilirsin, built in overdrive-phaser hatta reverb bile koyabilirsin içine gitarın, 2 tane 9v pil koydun mu hepsine yeter. On numara da gitar olur :D Harbi güzel fikir built-in reverb :D

@obican çok geç şuan mamak çöplüğünün derinlerindedir sanıyorum :) @edizkralll konuyla ilgili çok derin araştırmalar yaptım hatta polisaj makinasına kadar edindim son aşamalar için merak ettiklerini özelden yazarsan elimden geldiği kadarını cevaplarım

30492

zor köşeler bununla güzel :)gayet yumuşak sanırım 1000 lik zımpara kagıtlarından oluşan aparatım üşengeç arkadaşlara tavsiye

Birşeylere benzemeye basladı sırada boya günleri . Pickguard edinme , kestirme sorunu olan dostlar ulaşsınlar güzel baglantılar kurdum:)

istediğim parçaların %100 ünü solo müzikte buldum Koray Beye ayrıca teşekkür ediyorum

özellikle pickguard levhası arayan dostlar için solomuzik http://www.solomusicankara.com

Son düzenleme:
Selamlar,
bence güzel bir işe girmişsiniz. daha önce bende benzer projeler gerçekleştirdim. o heyecanı ve merakı çok iyi anlıyorum. :)

Projenizi forum ortamında paylaştığınıza göre samimi görüşleri beklediğinizi varsayıyorum.

önce negatifler,
gövdenin boyası maalesef olmamış. belki skotch brite ile üstünden geçilip matlaştırılabilir. mat bu renkte yaman durur.
alt köprü uzantısı parça gitarda emanet durmuş. acilen stopbar a dönmenizi öneririm.
gitara gözünüz biraz daha alıştıktan sonra sapın kafa kısmı için biraz daha gövdeye uygun, radikal bir kesim düşünülebilir.

şimdi pozitifler,
pickguard kesimi güzel, tek manyetik fikri ise çok yerinde olmuş.
maple sap, bu tarz bir gövdeye bence çok yakışmış.
klavyenin manyetiklere göre yüksek kalması falan biraz sg vari durumlar yaratıyor.Bunlar güzel şeyler.

tabiki her türlü görüşe açık :) açmadaki amacım bakın ne güzel gitar yaptım demek degildi aksine zorlandıgım yerleri yada parça alırken tanıdıgım güzel insanları parça temin edilebilecek yerleri ve gitarla ilgili tüm işlemleri öğrenmek pekiştirmek için giriştim. malesef boya istedigim gibi olmadı bende madem boya kötü oldu relic yapayım dedim relic de olmadı üzerinde hoplanmış görüntüsünü çok iyi verdim ama (kötü anlamda ,relic anlamda değil maalesef ) konuyla ilgili ''KESİN'' olarak doğru bildigim noktaları paylaşmaya çalıştım öm yolu ile ulaşan insanlara umarım az da olsa katkısı olmuştur :) ... alt parça ise tek çözüm hatta son çözüm idi. gövde o kadar kağıt gibi inceki hiçbişey çakamadık delemedik . bu askı takma yerinden boyuna doğru sağlam 2 vida ile en stabil sonucu aldım . ama boyamak vs vs herşeyi bir kenara bırakmak lazım asıl konu bir gövdeye yeni bir sap oturtmak . ki %90 lardayız bakalım şuan bitsin ses olarakta paylaşmaya çalışacagım. Net görüşleriniz için teşekkür ediyorum @Kutay_ :) ... işe kalkışmak isteyen malzeme almada zorluk çeken arkadaşlar içinde .

elimde polisaj makinası vsvs birton araç gereç ıvır zıvır kaldı iletişme geçebilirler

@edizkralll yakından foto tabiki çekeyim ilk fırsatta ama boya işçiliğini görmek için diyorsanız . zımpara da olan aceleci tavrımdan ötürü düzgün bir sonuç alamadım özellikle merak ettiginiz bir bölümü varsa öm atın detaylandıralım yine :)

herkese iyi forumlar saygılar :)

Merak ettiğim boyayı atarken yaptığınız bir hatadan dolayı mı, boyanın türünden dolayı mı yoksa boyanın tabanında gitarın ağacından dolayı mı böyle bir sıkıntı oldu. Ben de biliyorsunuz benzer bir çalışma yürütüyorum ancak bendeki bu kadar ölü bir gitar değil sadece gövdeyi yeniden boyayıp elektrik donanımını yenileyeceğim gitarın, fret-klavye bakımından sonra bitecek benim işim gitarla. Tonal olarak bir değişme beklemiyorum yani, istediğim sonuca ulaşınca da öyle başlık açar deneyimlerimi paylaşırım ya da buradan paylaşırım diyedüşünüyorum. Bendeki durum bu kadar kötü görünmüyor uzaktan şimdilik, şu an ilk renk boyayı attım sanıyorum 5 kat attım, aşırı ince 5 kat oldu toplam, hala ağaçtaki kılcal çizikler görünüyor boya 5 kat olmasına rağmen, keşke daha ince zımparayla girişip tamamen yok etmeye çalışsaydım benden önceki elemanın yaptığı çizikleri ama yine de zımparanın yönü bu sefer görünecekti, boyayı çok ince atıyorum çünkü. Bundan sonra asıl işçilik girecek sanırım devreye :D Dur 1-2 foto da ben atayım madem, ilk kat beyaz zaten :D

Telefonla çektim, facebook a sonra da buraya attım fotoğrafları. Arkadaş sağolsun gitarı relic yapayım derken tecavüz etmiş, ben de biraz oynayacağım adam etmeye çalışacağım.
3ga3.jpg

d174.jpg

ebha.jpg

q58y.jpg

işin özü kaba zımparamı bitirdikten sonra alttan çıkan agacı görünce planlarımı '' bir aktif manyetik takayımda bari bitsin '' şeklinde değiştirince pek özenmedim boya meselesine. dolayısıyla yetersiz bir boya çalışması çıktı ortaya

Sabırsızlık mahvediyor bünyeyi maalesef, benim boş vaktim çok bu aralar o sebeple istediğim gibi olana kadar uğraşıp düşük akort gitarı yapmayı planlıyorum bunu, bakarsın ben de sıkılır üstüne tahta kalemiyle cin ali çizer manyetiği takar geçerim :D

Bende ilk restorasyonumda kendim boyamaya kalkmıştım. O iş boyacılık kariyerimi sonlandırdı :)
Ediz senin gitarının altından güzel bir ağaç çıkmış bence. Cila bile kurtarırmış gayet. Sapın kafa kısmını da zımparaladın mı? O da güzel olabilir.

@Kutay_ aslında bekliyordum düzgün bir ağaç ama beklediğimden bile iyi bir ağaç çıktı evet, yine de o ince zımpara çiziklerini nasıl sileceğim bilemedim :D Sapın kafasını henüz zımparalamadım ama tabii ki gidecek o da, orası da boyanacak. Gitarın rengi sanırım pembe-lila gibi bir şey olacak, aman tanrım. :D

Geri