Duman Grubunun Ekipmanları Ve Tonları Hakkında

grunge88 demiş ki:
ben duman hakkında nıe bole duusnuluo anlamıorum ıster sarı ıster yesıl bunu tartısırz aramızda ama sana ne oluyor? bu senı neden bu kadar rahatsız ettıde yazdın? artı sen batuhandan daha ıyımısın kı gelıp bole laflar edebılıosun? bana ornek verme abı bırıne laf atıcaksan ondan ıyı olda ezılme kı ezılmek sızın cıın normal bısı bunu anlıyorum

gelelım esas konuya batuhanı tanımak ıstıosan bu aksam dvd al ızle orda kısa bır blues show yapıo onu bır ızle hala batuhan hakkında ıyı degıl dıyosan gıt mojoda bır dınle onu hala kotu dıyosan bence sen sus artık yanı anlamıyorum neden duman hakkında bole dusunuonuz kı ???

duman hakkında olumsuz bır elestrın varsa onu buraya yapma eger gercekten bır zekan varsa baslıgı okuman lazımdı bunu bılmelısn..

adamlar zaten kendılerı dıyor etkılendıklerı gruplar var ınkarda etmıyorlar ama sız hala ezmekten yanasınız tamam duman berbar ıgrenc hatta kalıteısz yapıyo pekı sen dumandan ıyı yapabılıyon mu?

kısacası artık forumda gereksız yerde dumana elestrı yapana gereklı ıslem uygulansın burası duman ekıpmanları baslıgı duman elestırısı degıl

Herhangi birini bir konuda eleştirmek için, ondan iyi olmak zorunluluğu yoktur. Bir filmi beğenmediğin ve bunu dile getirmek için zaman daha iyisini çekmek zorunda olmadığın gibi, Batuhan Mutlugil'i eleştirip, onu sevmediğimi dile getirmek için ondan daha iyi olmam gerekmiyor. Öyle olsaydı sanat eleştirisi diye bir kavram olmazdı. Hiç bir şair, modacı, ressam, heykeltraş eleştirilemezdi. Böyle mantaliteye ancak bir taş devri zihniyeti sahip olabilir.

Duman'a asla, "boktan, kötü, iyi değil, berbat.. vs" gibi yakıştırmalar yapmadım. Bunlar senin fantezilerin olmalı. Batuhan Mutlugil ile de bir problemim yok. Beğenmiyorsan kendini aşağıya at tarzı yaklaşımını da mantığa aykırı buluyorum. Beğenmiyorum kendisini. Eğer Duman'ın tarzındaki gitaristlere göre eleştiriyorsak bilemeyeceğim ancak ahım şahım bir gitarist olmadığını düşünüyorum. Bu kadar basit. Birisini Mojo'da dinleyince ya da Blues şov yapınca beğenmek gibi bir zorunluluk falan mı vardı hem?

Son olarak bu sitede Duman'ı eleştirmenin bir atılma sebebi olmadığını, ancak Türkçeyle alakası olmayan bir dili kullanmanın ve kişisel saldırı ve haraketlerin yer yer atılma sebebi olduğunu biliyorum. O konuda da tavsiyem, kullandığın dile biraz daha dikkat etmendir diyorum ve bu başlığı gereksiz yere daha fazla meşgul etmek istemiyorum ;)

Batuhan'ın gitaristliğinin tartışılması gereken yer burası değil bence. Ha duman grubunun gitar tonları da çok acayip elde edilmesi zor tonlar mı? Bu tartışılabilir.

Bence de çok sofistike şeyler değil. Oldukça sade. Belki de bu yüzden kulağa hoş geliyor. Mojo ekolünden çıkan grupların ortak yönü bu sanırım. Benzer tonları tele + fender ve marshall tarzı amfiler ve ts gibi mid boostlu drivelar kullanan birçok grupta duyabilirsiniz. Duman'ın başarısından sonra azımsanmayacak kadar çoğaldılar zaten.

p.s: marshall'ı peavey classic'in sounduna yakın birşey olduğu için söyledim. Biliyorum classic kafa kabin olayını. Kayıtlarda da Kaan'ın genelde twin reverb kullandığı söylenir.

Batuhan'ın iyi bir gitarist olduğunu düşünüyorum...Grubunun ruhuna göre sağlam,orjinal bir tonu ve çalış stili var....Bu adama neden bu kadar önyargılı arkadaşlar anlamadım...

arkadaşlar öncelikler sorulan bi kaç soruyo cevap vermek istiyorum.
dumanın bursa suare gösteri merkezinin açılış konserinde kulise girme fırsatım oldu ( konser bittikten bi 1-1.5saat sonra falan)
orda gördüğüm şeyler ve kendi sorduğum sorularla aldığım cevaplar neredeyse bu forumdaki bilgilerle aynı.
bi defa adamlar rahat ben sürekli bu pedalı kullanırım yok bundan şaşmam gibi takıntıları yok.
beğeniyo göre değişik eleştiriler alan şu enfes tonların kaynağıysa tamamen ,
el yapımı bir fender tele (gitar şu an zaten antika.vintage gitarları sevenler bilirlerki bi ağaç ne kadar yaşlanırsa yani ne kadar kurursa o kadar hoş tonlar verir.gitar zaten 30yılını aşmış daha ne olsun ) ve peavey classic 50 kafa amfisidir.

kaanın kullandığı penaya gelince planet waves .027" (.69mm)
her konser sonu penasını seyircilere fırlşatan bi adam kendisi.( banada o yolla ulaştı )
her konserde kayıtta vs. bunu kullanır demiyorum ama favorisi bu sanırım.

şimdi gelelim şu dumanın müziğinin tartışıldığı mesajlara.
görüldüğü üzee dumanı seven bi grup insan gelmiş burda adamların neler kullandığını öğrenmeye çalışıyo ve bi kaç kişide kendileri gibi duman olsunlar gibi bu başlığa uymayan mesajlar yazmışlar.bu mesajları gidin duman başlığı adı altına yazın buraya değil.
ha orayada yazdığında ben sana cevabını şimdiden vereyim,
bana kaç tane türk grubunu türkçe şarkılarıyla yurtdışındaki bi festivale onur konuğu o9larak davet edildiğini örnek verebilirsin, dur ben sana bi tane söyliyim DUMAN (memphis beale street festival ) festivalin kapanış sahnesinde santanadan bi önceki grup.
var mı bunu başarabilmiş herhangi bi türk grubu.
biz taraf tutuyoruz ben blues dinlerim sen death metal dinlersin ama yurtduışındaki böyle düşünmüyo olaya real pencereden bakıyo ve onur konuğu olarak kimi çağırcağını çok iyi biliyor...
pekte fazla bişey söylemek istemiyordum bu konu hakkında ama insan sevmesinin dışında gerçekten övgüyü hak eden bu insanlara hakaret dercesine varan yorumlara daynamıyor işte !

manyetik_porecesi katılıyorum bn sıkı nir duman fanı olarak böyle inssnları kırmadan sakin bi biçimde cevaplar yazılsa ii olur die düşünüorum AmorphiS sevgili arkadaşım sen diosun ki bu grupgereksiz iğrenç küfür eder gibi bn senn sevdiin gruba hakaret etsem nasıl hissedersin bnce bu tür tarrtışmalar gereksiz beğenmiosan beğenmezsin konu kapanır ama hakaret te edilmez saygı duyulur die düşünüorum.......:)

saygılar........

ayrıca bn cenZura arkadaşa da katılıorum bn yeni üye olduum için yorumları sonrada okudum neyse ; ewt bu festivalden bnm de haberim var ve bnm de bilidim yurtdışına davet edilen tek grup duman ve hakedio bnce ama sence etmio olabilir uygun bi dille ifade ederseniz hakaretsiz........

saygılar ................

Clickboy demiş ki:
grunge88 demiş ki:
ben duman hakkında nıe bole duusnuluo anlamıorum ıster sarı ıster yesıl bunu tartısırz aramızda ama sana ne oluyor? bu senı neden bu kadar rahatsız ettıde yazdın? artı sen batuhandan daha ıyımısın kı gelıp bole laflar edebılıosun? bana ornek verme abı bırıne laf atıcaksan ondan ıyı olda ezılme kı ezılmek sızın cıın normal bısı bunu anlıyorum

gelelım esas konuya batuhanı tanımak ıstıosan bu aksam dvd al ızle orda kısa bır blues show yapıo onu bır ızle hala batuhan hakkında ıyı degıl dıyosan gıt mojoda bır dınle onu hala kotu dıyosan bence sen sus artık yanı anlamıyorum neden duman hakkında bole dusunuonuz kı ???

duman hakkında olumsuz bır elestrın varsa onu buraya yapma eger gercekten bır zekan varsa baslıgı okuman lazımdı bunu bılmelısn..

adamlar zaten kendılerı dıyor etkılendıklerı gruplar var ınkarda etmıyorlar ama sız hala ezmekten yanasınız tamam duman berbar ıgrenc hatta kalıteısz yapıyo pekı sen dumandan ıyı yapabılıyon mu?

kısacası artık forumda gereksız yerde dumana elestrı yapana gereklı ıslem uygulansın burası duman ekıpmanları baslıgı duman elestırısı degıl

Herhangi birini bir konuda eleştirmek için, ondan iyi olmak zorunluluğu yoktur. Bir filmi beğenmediğin ve bunu dile getirmek için zaman daha iyisini çekmek zorunda olmadığın gibi, Batuhan Mutlugil'i eleştirip, onu sevmediğimi dile getirmek için ondan daha iyi olmam gerekmiyor. Öyle olsaydı sanat eleştirisi diye bir kavram olmazdı. Hiç bir şair, modacı, ressam, heykeltraş eleştirilemezdi. Böyle mantaliteye ancak bir taş devri zihniyeti sahip olabilir.

Duman'a asla, "boktan, kötü, iyi değil, berbat.. vs" gibi yakıştırmalar yapmadım. Bunlar senin fantezilerin olmalı. Batuhan Mutlugil ile de bir problemim yok. Beğenmiyorsan kendini aşağıya at tarzı yaklaşımını da mantığa aykırı buluyorum. Beğenmiyorum kendisini. Eğer Duman'ın tarzındaki gitaristlere göre eleştiriyorsak bilemeyeceğim ancak ahım şahım bir gitarist olmadığını düşünüyorum. Bu kadar basit. Birisini Mojo'da dinleyince ya da Blues şov yapınca beğenmek gibi bir zorunluluk falan mı vardı hem?

Son olarak bu sitede Duman'ı eleştirmenin bir atılma sebebi olmadığını, ancak Türkçeyle alakası olmayan bir dili kullanmanın ve kişisel saldırı ve haraketlerin yer yer atılma sebebi olduğunu biliyorum. O konuda da tavsiyem, kullandığın dile biraz daha dikkat etmendir diyorum ve bu başlığı gereksiz yere daha fazla meşgul etmek istemiyorum ;)

arkadaşımm senin bu konuşman bni, gayet tatmin etti sen tabikide herkesi beğenmek zorunda deilisn ama böle bu arkadaş gibi güzel bir dille ifade ettiğiniz zaman kavga olmaz tartışma olmaz o zman herkes herkese saygı duyar ben şahsen saygıya çok önem veren bi insanım sizden de bu hassasiyeti beklerim................

dfan......

fatih akının istanbul hatırası(köprüyü geçmek)adlı filmini izleyeniniz vardır. yoksada izleyin orada batuhanın setup filmin bir karesinde görünüyor.batuhan ts7 kullanyodu.ama modifikasyondan geçmişmidir bilemem.

batuhan şu anda ts7 kullanmıyor artık...son albümün ilk konserinden itibaren ts9 phase90 ve dd6 kullanıyor..eskiden wah ta kullanırdı neden bu kadar sadeleştirdi setupunu anlamadım...birde boss bcb60 pedal board ve ona uygun bossun tu-12 tunerini kullanıyor.Ve yeni albümle birlikte hepsi planet wavesin sarı ,arkasında logoları ile duman yazan penalarını kullanıyorlar...

teleman demiş ki:
batuhan şu anda ts7 kullanmıyor artık...son albümün ilk konserinden itibaren ts9 phase90 ve dd6 kullanıyor..eskiden wah ta kullanırdı neden bu kadar sadeleştirdi setupunu anlamadım...birde boss bcb60 pedal board ve ona uygun bossun tu-12 tunerini kullanıyor.Ve yeni albümle birlikte hepsi planet wavesin sarı ,arkasında logoları ile duman yazan penalarını kullanıyorlar...

Sen işini bilirsin teleman:)

Bu arada Batuhan o 60 lardan kalma vintage telecasterının üzerine yeni bir gül kokluyor olsa gerek.

Yeni bir telecaster'ı da var artık.

Hayvan şarkısında bunu kullanmaya başlamış. Aldığı tını parçaya daha uygun demek ki...

Köprüden anlayacağınız üzere gayet yeni bir model.

selamlar; Ben rengine dayanarak değil aslında 6 saddle modern köprüye dayanarak yeni olduğunu düşünüyorum. Eski gitardaki boyadaki kararma / dökülmelerde yok bu gitarda.

Bu fotoğrafı başka bir forumdan aldım...

2004 model yeni bi tele aldı diye biliyorum sahne için bide pedallarını bildiğim kadarıyla dd 6 ts 9 phase 90 isterseniz senden daha güzel klibni izleiyin orda gözüküyo

Beyler bugün Fenerbahçe True Blue'da idim. Gitar teknisyeni benm esikden gitarları bıraktığım arkadaş çıktı. Dolayısıyla setup'ı gözlerimle gördüm.

TS9 + Eski bir DD3 + Vox 847 Wah (ilk defa bugün kullanmış) +Tunerdı galiba o :D

Pedal board bcb60

ilginçti ama phaser yoktu...

Wah tonlarına hasta oldm gerçekten. Kaan çiş yapmaya gittiğinde baya solo atcak vakti oldu wah ile :D

ehehehhe :D marshall fenomeni filan değil peavey kullandığı amfi. batuhan ın. mg 15 dfx çok koptum ama yaa . hatta mg 10 cdr kullanıyomus elektronik devresi modlu drive ve clean katı yaptırmıs vox a alltube devre modluymus :D

Geri